Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2006, 10:21:49
anna13 anna13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2006
Mesaje: 2
Implicit

Ceea ce-mi doresc de ceva timp este sa vad pe site este ca in fiecare Duminica sa se scrie ceea ce se citeste din Biblie la Sfanta Liturghie.
Cu multumiri
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2006, 11:59:35
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu as vrea...dar iti las intaietate...ca,de...tu ai facut propunerea si asa este frumos,ca tot tu sa incepi ;)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2006, 15:36:22
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

o sa se poata si discuta pe margine.. ? sau doar plecam capul si atat ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2006, 15:40:37
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tiberiu
Dar de ce sa discuti pe margine?Poti sa stai si in centru;)
Nu de alta,dar sa nu te pierdem pe drum...:D:D:D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2006, 15:47:22
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

e o vorba. a nu fi inteleasa la propriu. :)
da, stiu ca stii. glumim si noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2006, 20:46:00
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

5 Noiembrie-Duminica bogatului nemilostiv si a saracului Lazar-Evanghelia dupa Luca-16,19-31:"19. Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit.
20. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube,
21. Poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui.
22. Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat.
23. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui.
24. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti.
26. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a întarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu,
28. Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
31. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2006, 08:49:46
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

In aceasta duminica se citeste Pilda Samarineanului milostiv, din Evanghelia dupa Luca 10,25-37.25. "Si iata, un invatator de lege s-a ridicat, ispitindu-L si zicand: Invatatorule, ce sa fac ca sa mostenesc viata de veci?
26. Iar Iisus a zis catre el: Ce este scris in Lege? Cum citesti?
27. Iar el, raspunzand, a zis: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta si din tot sufletul tau si din toata puterea ta si din tot cugetul tau, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti.
28. Iar El i-a zis: Drept ai raspuns, fa aceasta si vei trai.
29. Dar el, voind sa se indrepteze pe sine, a zis catre Iisus: Si cine este aproapele meu?
30. Iar Iisus, raspunzand, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, si a cazut intre talhari, care, dupa ce l-au dezbracat si l-au ranit, au plecat, lasandu-l aproape mort.
31. Din intamplare un preot cobora pe calea aceea si, vazandu-l, a trecut pe alaturi.
32. De asemenea si un levit, ajungand in acel loc si vazand, a trecut pe alaturi.
33. Iar un samarinean, mergand pe cale, a venit la el si, vazandu-l, i s-a facut mila,
34. Si, apropiindu-se, i-a legat ranile, turnand pe ele untdelemn si vin, si, punandu-l pe dobitocul sau, l-a dus la o casa de oaspeti si a purtat grija de el.
35. Iar a doua zi, scotand doi dinari i-a dat gazdei si i-a zis: Ai grija de el si, ce vei mai cheltui, eu, cand ma voi intoarce, iti voi da.
36. Care din acesti trei ti se pare ca a fost aproapele celui cazut intre talhari?
37. Iar el a zis: Cel care a facut mila cu el. Si Iisus i-a zis: Mergi si fa si tu asemenea."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2006, 14:38:38
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon.(Un crestin coboara din starea de Har in starea de pacatosenie)Talharii il jefuiesc,il ranesc lasandu-l aproape mort.(Diavolii il deposedeaza de darurile Duhului Sfant lasandu-l intr-o nesimtire sufleteasca)Un preot si un levit trec napasatori pe langa el.(egoistii,necredinciosii,caldiceii,eu si tu suntem napasatori la nevoile aproapelui}Iar un Samarinean Milostiv il ingrijeste legandu-i ranile cu untdelemn si vin. (Samarineanul milostiv este Domnul nostru Iisus Hristos care a zis pentru totdeauna:"Mila voiesc,iar nu jertfa"}Doamne ai mila de noi!"

Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2006, 15:13:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tot astazi, 12 Noiembrie, pe langa Evanghelie se mai citeste din :

Epistola catre Efeseni a Sfantului Apostol Pavel 4.1-7

1. De aceea, va indemn, eu cel intemnitat pentru Domnul, sa umblati cu vrednicie, dupa chemarea cu care ati fost chemati,
2. Cu toata smerenia si blandetea, cu indelunga-rabdare, ingaduindu-va unii pe altii in iubire,
3. Silindu-va sa paziti unitatea Duhului, intru legatura pacii.
4. Este un trup si un Duh, precum si chemati ati fost la o singura nadejde a chemarii voastre;
5. Este un Domn, o credinta, un botez,
6. Un Dumnezeu si Tatal tuturor, Care este peste toate si prin toate si intru toti.
7. Iar fiecaruia dintre noi, i s-a dat harul dupa masura darului lui Hristos.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2006, 12:14:42
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Astazi 19 noiembrie s-a citit Evanghelia dupa Luca, 12, 16-21.-Pilda bogatului caruia i-a rodit tarina.
16. Si le-a spus lor aceasta pilda, zicand: Unui om bogat i-a rodit din belsug tarina.
17. Si el cugeta in sine, zicand: Ce voi face, ca n-am unde sa adun roadele mele?
18. Si a zis: Aceasta voi face: Voi strica jitnitele mele si mai mari le voi zidi si voi strange acolo tot graul si bunatatile mele;
19. Si voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te, mananca, bea, veseleste-te.
20. Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! In aceasta noapte vor cere de la tine sufletul tau. Si cele ce ai pregatit ale cui vor fi?
21. Asa se intampla cu cel ce-si aduna comori siesi si nu se imbogateste in Dumnezeu."
Sa-L rugam pe Bunul Dumnezeu sa ne izbaveasca de patima iubirii de argint si de tot pacatul, ca sa ne imbogatim in Hristos Iisus Domnul nostru, Caruia i se cuvine slava in vecii vecilor . Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 13:34:10
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 16:52:08
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 20:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00