Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.10.2009, 22:31:05
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Iarta-ma, nu am avut diplomatie....dar ai sa-mi dai dreptate..uite si eu ma supar, dar foloseste la ceva?...ti-am scris aceste lucruri pt. ca imi pasa de tine!-asa mi s-a nazarit- care-i problema!?
Faci ce vrei.Doamne-Ajuta!
Ma omule tu nu intelegi,eu sunt agnostic,nu cred in conceptiile voastre de crestini.De aia am spus ca nu are rost sa discut cu tine despre yoga,nu se va ajunge nicodata la o discutie constructiva.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.10.2009, 02:07:58
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Ma omule tu nu intelegi,eu sunt agnostic,nu cred in conceptiile voastre de crestini.De aia am spus ca nu are rost sa discut cu tine despre yoga,nu se va ajunge nicodata la o discutie constructiva.
In yoga nu e nimic constructiv.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.10.2009, 11:23:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana???
am o nedumerire:de ce pui intrebari la care nu raspunzi mai intai tu?asa s-a intamplat si la celalalt topic, cu necazurile.
ce urmaresti?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.10.2009, 13:03:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Asadar !...detest nespus de mult pesimusmul care ma caracterizeaza inca de copil, cu toate acestea incerc sa nu mai detest nimic fiindca risc sa cad in aceiasi mreaja negativa.
Ce iubesc la mine ? Am zambit ! Daca as spune ca iubesc ceva as fi invinuita de mandrie, dar, chiar nu-mi amintesc sa iubesc cu iubire ceva la mine, eventual doar sa apreciez...poate, insa nu stiu sigur ce anume.
Iubirea aceasta de sine suna a narcisism, dar poate ca avem uneori nevoie de acest narcisism tocmai pentru a fi convinsi ca avem de unde darui, si, mai ales cat...sau poate ca nu este vorba de narcisism, ci doar de cunoastere.
Iubesc felul cum oamenii se atrag, indiferent de rang si de statut, indiferent de posibilitati si de aspecte fizice, indiferent de situatie oamenii se atrag tocmai fiindca detin acel ceva maret dincolo de orice inchipuire pamanteana.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.10.2009, 16:51:05
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Iarta-ma, nu am avut diplomatie....dar ai sa-mi dai dreptate..uite si eu ma supar, dar foloseste la ceva?...ti-am scris aceste lucruri pt. ca imi pasa de tine!-asa mi s-a nazarit- care-i problema!?
Faci ce vrei.Doamne-Ajuta!
Supararea nu foloseste la nimic, dar pe de alta parte nu este o alegere constienta, gen "eu vreau sa ma supar acum".Apare ca reactie la stimuli exteriori care actioneaza pe un substrat care tine de psihic (zic si eu, ca nu cunosc psihologie si termeni aferenti).Asa ca ce sens are intrebarea?
Ontopic nu imi place ca sunt slab si nu pot sa ma impun ca ma gandesc cum se va simti celalalt daca sunt "prea" agresiv sau prea nustiucum...
Dar imi place ca atunci cand imi ajunge cutitul la os dau dovada de resurse pe care nu credeam ca le am.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.10.2009, 22:45:50
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Nu-mi place ca-s pacatoasa...si ca atunci cand sunt calcata pe coada ori reactionez urat, ori ma interiorizez si ma consum...Nu-mi place ca gresesc...Ce-mi place? pai...mai nimic la mine :P
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.10.2009, 23:37:58
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Cea mai buna caracterizare...

...ti-o fac prietenii de langa tine. Bineinteles ca cei adevarati.

In genere, dupa cat am citit despre crestini in sfintele scrieri, ei erau mereu nemultumiti de ei insisi.

Si...dupa mine, nici nu e bine sa-ti expui in public, pe un forum care se vrea crestin, dar cam schioapata la acest capitol, rufele "murdare".

Asa incat acest topic pe care l-ai deschis nu-si are sensul aici.

In rest, sa auzim numai de bine.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.10.2009, 23:52:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Iarta-ma, nu am avut diplomatie, dar ai sa-mi dai dreptate. Uite si eu ma supar, dar foloseste la ceva? Ti-am scris aceste lucruri pt. ca imi pasa de tine! Asa mi s-a nazarit, care-i problema!? Faci ce vrei. Doamne ajuta!
Pomeneste'l pe Atreides. Trece'l pe pomelnicul tau personal, alturi de prieteni.
Si zi pentru el, macar o data in zi, un cuvant de rugaciune, spre odihnire si spre dobandirea calmului dorit.
Asa il vei ajuta in cel mai bun, cald si sincer mod posibil.

Este si mai minunat, ca pentru aceasta nu ai nevoie de permisiunea lui. Pomeneste'l cu drag.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.10.2009, 20:34:57
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
...

In genere, dupa cat am citit despre crestini in sfintele scrieri, ei erau mereu nemultumiti de ei insisi.

Asa incat acest topic pe care l-ai deschis nu-si are sensul aici.

.
Dar, unde?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.10.2009, 21:06:37
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Imi place la propria persoana ceea ce mi-a daruit Dumnezeu si nu imi place ceea ce am stricat eu prin pacate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 14:34:10
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 17:52:08
Increderea in propria persoana coralina Pocainta 63 01.07.2011 17:20:50
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 21:15:29
Am o rugaminte si mi-ar place sa se intample anna13 Generalitati 10 19.11.2006 23:34:34