Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.12.2009, 20:41:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Asta este una dintre marile diferente la care ma gandeam , dar nu am spus-o spre a nu sminti pe nimeni.

Un verset greu de tradus Matei 1:25, dar cam asa spune "Nu a cunoscut-o pana cand a nascut Fiul ei cel intai-nascut.Si au pus numele lui Iisus."Acesta este unul din locurile si cazurile in care bibliile protestante traduc mai mot-a-mot decat noi,printre singurele.Oricum acesta este un verset misterios si daca cercetam cum e in greaca vom vedea ca de fapt cunoasterea aceasta are in primul rand sensul de cunoastere duhovniceasca, apoi de cunoastere sexuala , iar varianta greceasta ne arata tocmai incertitudinea pe care Matei a avut-o asupra acestui aspect, adica cunoasterea Mariei in sensul de sot si sotie, aceasta prin cuvintele "pana cand".Cuvintul tradus "pana cand" in greceste este heōs, in care actiunea viitoare este doar probabila.Iar fraza incepe cu "si nu a cunoscut-o" , iar ca negatie este folosit un cuvant care se foloseste in juraminte "ou".Adica fraza ar spune cam asha : Nu a cunoscut-o pe ea cu atat mai mult cu cat a facut juramantul fecioariei,Fecioara (ca stim ca atunci cand a aflat de la inger ca va lua in pantece , fecioara a fost ingrijorata din pricina fecioriei ei)iar actiunea viitoare de "pana cand" este doar probabila.Adica sunt doua lucruri care se bat cap in cap, apostolul de fapt zice "Ca nu a cunoscut-o pe ea din pricina juramantului Fecioriei cu care ea servea pe Domnul, dar exista o posibilitate sa o fi cunoscut-o insa dupa nasterea lui Hristos."Ca Iosif dupa cum ne invata Traditia a avut multi copii dinainte si era vaduv, si lui i-a fost incredintata Fecioara Maria dupa ce a crescut, de catre preotii de la Templu.De asemenea Sfintii Parinti si Biserica ne invata ca Fecioara Maria este Pururea Fecioara,aceasta fiind o dogma a Bisericii Ortodoxe.Fecioara Maria a fost si a ramas Fecioara si dupa nastere.De versetul acesta ma asteptam sa vorbiti.In rest versiunea ortodoxa e mai acurata ca cele protestante, ca este tradusa din cele mai apropiate izvoare.
Danut7, sa nu uitam ca in mediile facultatilor de teologie se foloseste si traducerea protestanta sau neoprotestanta. Stiu ca sunt fortari in anumite capitole, dar sa stiti ca sunt si traduceri mult mai bune in anumite capitole. Noi zicem "Mergand invatati toate neamurile ", iar in traducerile protestante "Mergeti de faceti ucenici". Foarte multi profesori inclina spre a doua traducere.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.12.2009, 21:08:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu stiam , dar imi imaginam.Din pacate biserica ortodoxa romana nu sta poate la fel de bine la capitolul traducerii Sfintei Scripturi ca poate alte biserici ortodoxe.Nu asta conteaza ci conteaza invatatura.Personal fac alergie cand vad biblia cornilescu cand ma gandesc de cine e folosita.Eu citesc versiunea fericitului nostru parinte trecut in adormire, fostul patriarh al Romaniei , patriarhul Teoctist.Si biblia ortodoxa, pentru mine este cea mai buna.Numai cand fac anumite studii profunde asupra unor versete ma pun sa compar cu varianta greceasca si septuaginta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.12.2009, 21:19:59
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu in Biblie scrie de Iosif ci in Sfanta Traditie.Ce ni se spune despre Iosif in Biblie este ca era un om drept si cand a aflat ca Fecioara a ramas insarcinata a vrut sa o lase pe ascuns ca sa nu o osandeasca.


Mai bine zis Biblia scrie despre Cuvantul lui Dumnezeu.Biblia a fost scrisa de oameni.
Multumesc!

As merge putin mai departe, daca imi este permis. Pavel ii spune lui Timotei urmatoarele:

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos spre invatatura, spre mustrare, spre indreptare, spre inteleptirea cea intru dreptate
Astfel ca omul lui Dumnzeu sa fie desavarsit, bine pregatit pentru orice lucru" II Timotei 3:16-17 - in biblia ortodoxa

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire
pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna. " 2 Timotei 3:16-17 - biblia cornilescu.

Cu siguranta, asa este: biblia a fost scrisa de oameni dar a fost insuflata de Dumnezeu. Putem pune in locul cuvantului insufla un sinonim, ca de exemplu, a inspira? Schimba sensul versetului de mai sus?

INSUFLÁ, insúflu, vb. I. Tranz. 1. A introduce sub presiune gaze, vapori sau substanțe pulverulente în interiorul unui spațiu închis pentru a îmbunătăți desfășurarea proceselor care se produc în instalația respectivă. 2.. Fig. A provoca cuiva un anumit sentiment, o anumită idee; a inspira (2). ♦ (Înv.) A însufleți, a îmbărbăta

INSPIRÁ, inspír, vb. I. 1. Intranz. A inhala aer în plămâni. 2. Tranz. Fig. A face să se nască în conștiința cuiva un gând, un sentiment, o hotărâre; a sugera. ♦ Spec. A provoca cuiva avântul creației artistice; a insufla (2). 3. Refl. Fig. (Cu determinări introduse prin prep. „din“, „de la“) A-și găsi un izvor de inspirație (2) în...; a se orienta, a se ghida, a se conduce după...

Cu siguranta lucrurile astea le sti mult mai bine decat mine, doar ca incerc sa-mi lamuresc si mie unele lucruri.

Plecand de la acest verset, si de la definitiile de mai sus, pot sa fac un exercitiu de imaginatie si sa presupun ca practic toate versetele din biblie au "suflate in ureche" de insusi Dumnezeu, oamenilor care au scris cartile? Este vreo eroare in supozitia mea?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.12.2009, 00:55:07
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Gabriela, sa nu incerci SUB NICIO FORMA sa convingi pe cineva ca Biblia Ortodoxa e cea adevarata. Asta e o ispita de la diavol, prin care vrea sa te faca sa cazi in mandrie, si apoi sa te faca sa ai indoieli despre ortodoxie. Crede-ma din suflet, ca am avut si eu ispita asta, si mai cunosc f multe persoane care au facut la fel. NUMAI DUMNEZEU ii poate convinge pe oameni de adevarul Sau. Nu noi, niste pacatosi. Tu atat sa zici: "Noi ortodocsii pastram credinta ortodoxa nealterata si nemodificata de 2000 de ani, si pe langa Sf Scriptura, avem si Sf Traditie." . Cu siguranta sectarii aceia te vor ispiti, si vor incepe sa-ti puna intrebari. Sa nu carecumva SA TE RUSINEZI ca n-ai sa stii sa le raspunzi. Asta e iar o ispita de-a vrajmasului, care vrea sa te faca sa te simti rusinata ca nu stii ce sa le raspunzi, si sa te faca sa crezi ca daca nu stii ce sa raspunzi, tu te afli in ratacire, si nu sectarii. Asta e o ispita ffff subtila de-a diavolului prin care a reusit, sa smulga atatia oameni de la ortodoxie. Daca nu stii ce sa le raspunzi sectarilor, atat sa le spui: "mergeti si vorbiti cu un preot ortodox, si el o sa va lamureasca mai bine". Sa nu intri in discutii cu ei, ca ai sa cazi. Tu de fapt te bati in teologie, nu cu ei, ci cu diavolul care sta in spatele lor, si daca faci teologie cu diavolul, sigur pierzi. Numai bine si Doamne ajuta! ai mare grija!
Frumos ceea ce spui si adevarat in mare parte. Dar nu ar fi mai bine sa punem toti mana pe carti si sa studiem temeinic Ortodoxia? Avem scrierile Sfintilor Parinti,Dogmatica Ortodoxa,Istoria Bisericii care ne arata ereziile vechi si noi cu care s-a confruntat Biserica,avem Calauza in Credinta Ortodoxa scrisa de Parintele Cleopa care arata foarte clar cu citate scripturistice veridicitatea,unicitatea si originile Ortodoxiei(eu am postat mult din ea la rubrica:Secte si culte).
Deci sa punem mana pe carti si genunchiul la rugaciune ca sa intelegem cele ce le citim si sa blocam cu brio atacurile tuturor sectarilor.
Nu numai preotii si episcopii sunt soldati ai Lui Hristos,ci si noi mirenii.Deci sa dovedim toti ca suntem madulare ale Bisericii Luptatoare a Lui Hristos si sa aparam Ortodoxia de toti cei care ii vor raul si vor sa ne desparta de ea, si sa ii invatam si sa ii intarim si pe fratii nostrii mai slabi in credinta si in cunoasterea acesteia.
Toti care vreti cartea Calauza in Credinta Ortodoxa si multe alte carti folositoare,dati-mi un PM aici sau pe messenger.
Kiss for all
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.12.2009, 12:18:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Multumesc!

As merge putin mai departe, daca imi este permis. Pavel ii spune lui Timotei urmatoarele:

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos spre invatatura, spre mustrare, spre indreptare, spre inteleptirea cea intru dreptate
Astfel ca omul lui Dumnzeu sa fie desavarsit, bine pregatit pentru orice lucru" II Timotei 3:16-17 - in biblia ortodoxa

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire
pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna. " 2 Timotei 3:16-17 - biblia cornilescu.

Cu siguranta, asa este: biblia a fost scrisa de oameni dar a fost insuflata de Dumnezeu. Putem pune in locul cuvantului insufla un sinonim, ca de exemplu, a inspira? Schimba sensul versetului de mai sus?

INSUFLÁ, insúflu, vb. I. Tranz. 1. A introduce sub presiune gaze, vapori sau substanțe pulverulente în interiorul unui spațiu închis pentru a îmbunătăți desfășurarea proceselor care se produc în instalația respectivă. 2.. Fig. A provoca cuiva un anumit sentiment, o anumită idee; a inspira (2). ♦ (Înv.) A însufleți, a îmbărbăta

INSPIRÁ, inspír, vb. I. 1. Intranz. A inhala aer în plămâni. 2. Tranz. Fig. A face să se nască în conștiința cuiva un gând, un sentiment, o hotărâre; a sugera. ♦ Spec. A provoca cuiva avântul creației artistice; a insufla (2). 3. Refl. Fig. (Cu determinări introduse prin prep. „din“, „de la“) A-și găsi un izvor de inspirație (2) în...; a se orienta, a se ghida, a se conduce după...

Cu siguranta lucrurile astea le sti mult mai bine decat mine, doar ca incerc sa-mi lamuresc si mie unele lucruri.

Plecand de la acest verset, si de la definitiile de mai sus, pot sa fac un exercitiu de imaginatie si sa presupun ca practic toate versetele din biblie au "suflate in ureche" de insusi Dumnezeu, oamenilor care au scris cartile? Este vreo eroare in supozitia mea?
Nu.Daca vrei poti sa spui ca Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu,pentru ca este prin Dumnezeu,insuflata de la Dumnezeu,dar personal eu nu prea folosesc expresia asta.Evreii mesianici mai numesc Legea Cuvantul lui Dumnezeu.Legea in schimb a fost scrisa si data de Dumnezeu in intregime,iar Scriptura nu reprezinta in intregime cuvintele transmise in mod direct de catre Dumnezeu oamenilor.Ci mai degraba si cuvintele mijlocitorilor care au participat la scrierea acestei sfinte carti si care au relevat in mod personal pe Dumnezeu lumii.Dar toata Scriptura este scrisa prin Duhul Sfant si toti cei ce au scris au scris sub inspiratia Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.12.2009, 12:32:25
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Danut7, sa nu uitam ca in mediile facultatilor de teologie se foloseste si traducerea protestanta sau neoprotestanta. Stiu ca sunt fortari in anumite capitole, dar sa stiti ca sunt si traduceri mult mai bune in anumite capitole. Noi zicem "Mergand invatati toate neamurile ", iar in traducerile protestante "Mergeti de faceti ucenici". Foarte multi profesori inclina spre a doua traducere.
e diferenta mare intre cele 2 afirmatii. "Mergand invatati toate neamurile ", adica invatati oamenii ca Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. "Mergeti de faceti ucenici". Asta seamana mai degraba a racolare, ceea ce nu e totuna.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.12.2009, 12:40:56
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Frumos ceea ce spui si adevarat in mare parte. Dar nu ar fi mai bine sa punem toti mana pe carti si sa studiem temeinic Ortodoxia? Avem scrierile Sfintilor Parinti,Dogmatica Ortodoxa,Istoria Bisericii care ne arata ereziile vechi si noi cu care s-a confruntat Biserica,avem Calauza in Credinta Ortodoxa scrisa de Parintele Cleopa care arata foarte clar cu citate scripturistice veridicitatea,unicitatea si originile Ortodoxiei(eu am postat mult din ea la rubrica:Secte si culte).
Deci sa punem mana pe carti si genunchiul la rugaciune ca sa intelegem cele ce le citim si sa blocam cu brio atacurile tuturor sectarilor.
Nu numai preotii si episcopii sunt soldati ai Lui Hristos,ci si noi mirenii.Deci sa dovedim toti ca suntem madulare ale Bisericii Luptatoare a Lui Hristos si sa aparam Ortodoxia de toti cei care ii vor raul si vor sa ne desparta de ea, si sa ii invatam si sa ii intarim si pe fratii nostrii mai slabi in credinta si in cunoasterea acesteia.
Toti care vreti cartea Calauza in Credinta Ortodoxa si multe alte carti folositoare,dati-mi un PM aici sau pe messenger.
Kiss for all
F bine ce zici. Sa punem mana pe Sf Scriptura, pe scrierile Sf Parinti, pe Vietile Sfintilor, si alte multe carti ortodoxe. Eu nu am zis sa combatem ereziile sectarilor, ba da, sa facem asta cu tarie. Dar de multe ori, noi cadem in ispita asta de a crede ca noi prin propriile noastre puteri, putem convinge pe altii. Dar atunci cand iti pui increderea in tine, asta vine din mandrie. Numai Dumnezeu poate converti, nu noi. Tot ce putem noi sa facem este sa aparam ortodoxia, si nu sa atacam, adica sa incercam sa convertim pe altii. Mult mai mult ii putem ajuta cu rugaciunea, prin propriul nostru exemplu. De multe ori mai facem si alta greseala, aceea de a explica ortodoxia mai mult rational decat duhovniceste. Eu stiu ca ortodoxia nu se explica, se traieste. Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.12.2009, 12:45:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
e diferenta mare intre cele 2 afirmatii. "Mergand invatati toate neamurile ", adica invatati oamenii ca Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. "Mergeti de faceti ucenici". Asta seamana mai degraba a racolare, ceea ce nu e totuna.
Imi pare rau ca ramanem la manualele de Sectologie si nu urmarim textul original. Iata o interpretare a parintelui Vasile Raduca: "ca raspuns la porunca Mantuitorului „Mergand, invatati toate neamurile..” (Matei 28,19) in limba greaca porunca aceasta este mult mai sugestiva. Ea se prezinta in felul urmator: <Mergand, faceti-Mi ucenici toate neamurile…>, si aceasta pentru ca propovaduirea Apostolilor nu implica doar o informatie, o stiinta despre Hristos, ci si un mod de viata (sau, mai ales, un mod de viata). Ucenicul primeste de la maestru nu numai o anumita stiinta, ci si un mod de a fi, un mod de a se comporta. Sau, primeste stiinta/cunostinta in vederea punerii ei in practica.”
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.12.2009, 12:50:39
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Imi pare rau ca ramanem la manualele de Sectologie si nu urmarim textul original. Iata o interpretare a parintelui Vasile Raduca: "ca raspuns la porunca Mantuitorului „Mergand, invatati toate neamurile..” (Matei 28,19) in limba greaca porunca aceasta este mult mai sugestiva. Ea se prezinta in felul urmator: <Mergand, faceti-Mi ucenici toate neamurile…>, si aceasta pentru ca propovaduirea Apostolilor nu implica doar o informatie, o stiinta despre Hristos, ci si un mod de viata (sau, mai ales, un mod de viata). Ucenicul primeste de la maestru nu numai o anumita stiinta, ci si un mod de a fi, un mod de a se comporta. Sau, primeste stiinta/cunostinta in vederea punerii ei in practica.”
Nu poti sa ma convingi ca si alte Biblii in afara de cea Ortodoxa, sunt bune. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.12.2009, 13:22:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Nu poti sa ma convingi ca si alte Biblii in afara de cea Ortodoxa, sunt bune. Doamne ajuta!
Nu doresc sa te tulbur, doar sa te informez. Nu trebuie sa ramai limitat la o singura traducere. Ce vei face daca in viitor Biserica Ortodoxa Romana va adopta aceasta traducere? Sunt profesori de Noul Testament care contesta actuala traducere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia ortodoxa in engleza online BebeGeo Resurse ortodoxe on-line 5 13.12.2017 09:14:14
Biblia Ortodoxa. Alexmot Din Vechiul Testament 55 16.10.2011 08:49:09
Biblia ortodoxa - Varianta de buzunar IT Despre Sfanta Scriptura 10 27.02.2010 00:55:06
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06