Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.05.2009, 16:32:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu stiu de ce nu ma fac inteleasa... nici nu conteaza care sunt "invataturile morale" daca ele vin in ambalajul "vrajitoria este buna"!!!
Copiii simpatizeaza un vrajitor si il imita! Asta este tot.
Cum sa vin eu (parintele) sa explic apoi ca nu exista vraji bune si vraji rele etc..??!!

Alt mesaj.. dincolo de vrajitorie: AFIRMAREA EULUI. Mi se pare nu numai evident, ci chiar izbitor de clar ca de la copilul simpatic din partea 1, Harry Potter evolueaza catre un adolescent REBEL, care ignora regulile, ghidandu-se doar dupa propria lui vointa si propriul lui adevar!!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.05.2009, 16:44:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Anna, tu nu ai citit cartea. Cred ca exagerezi. S-ar putea ca aiba efect negativ asupra unora, nu zic, dar este valabil pentru aproape orice carte. Inclusiv pentru Biblie. Putem lua ca exemplu daca vrem personajele care omoara, preacurvesc, mint, fac vraji etc, daca vrem.
Putem sa fim obsedati de fiara apocaliptica.

Vrajite din Harry Potter sunt o conventie. Un cadru. Harry Potter nu este un om perfect.
Are momente rebele, ca orice adolescent, dar pana la urma asculta de Dumbledore pana la a-si da viata. Tocmai pentru ca vrea sa si-o dea, invinge raul.

Vrajile descrise in Harry Potter nu sunt imitabile. Incearca tu sa iei un bat ca bagheta magica si sa zici chiar avada kedavra, crezi ca se va intampla ceva? In Harry Potter numai cei dotati cu darul vrajitoriei innascut pot face vraji, noi, muggles, nu. Nu se explica nicaieri cum sa faci o vraja in carte.

Dar daca tu crezi ca copilului tau i-ar face rau, poate ai dreptate! Eu vorbeam in general.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.05.2009, 21:20:16
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Nu am putut să-i interzic băiatului meu să citească cartea, dar nu l-am lăsat sub nici o formă să vadă filmul. I-am repetat destul de des că-i doar o poveste pe care o citești și atât.
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.05.2009, 23:16:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

As vrea sa mai adaug ca dupa parerea mea, un copil ar trebui sa aiba cel putin varsta lui Harry Potter la fiecare carte. Deci da, sa-i dai unui copil de 10 ani sa le citeasca e prea devreme si poate sa-i dauneze. Nu poate sa discearna anumite lucruri si va fi socat de scenele prea tari, poate.
Si, ca sa va dau si voua celor care sunt impotriva putina dreptate, eu nu pot sa stiu ce efect are asupra unul copil sau adolescent pentru ca l-am citit ca adulta.
Si un sfat: nu interziceti unui copil si mai ales unui (pre)adolescent prea vehement o carte, nu faceti prea mult caz, ca exact atunci o sa o citeasca in secret. Mai bine dati-io si vorbiti impreuna cu el despre carte..
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.05.2009, 05:58:10
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Daca ne referim la Harry Potter filmul( doar atat stiu de acest subiect) eu cred ca singurul aspect negativ ar fi acela ca actorii sunt prea frumosi si 99 dintre copii sunt urati, ceea ce le-ar crea anumite probleme...de integrare intr-un colectiv. Cartile banuiesc ca sunt mari si fara continut sexual, insemnand ca nu prezinta interes pentru un copil. Crestinii ar trebui sa gaseasca o solutie( "neortodoxa") la "problema" Harry Potter si mai ales la cei care au inceput fenomenul. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.05.2009, 09:58:30
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
Daca ne referim la Harry Potter filmul( doar atat stiu de acest subiect) eu cred ca singurul aspect negativ ar fi acela ca actorii sunt prea frumosi si 99 dintre copii sunt urati, ceea ce le-ar crea anumite probleme...de integrare intr-un colectiv. Cartile banuiesc ca sunt mari si fara continut sexual, insemnand ca nu prezinta interes pentru un copil. Crestinii ar trebui sa gaseasca o solutie( "neortodoxa") la "problema" Harry Potter si mai ales la cei care au inceput fenomenul. Doamne ajuta!
In orice film actorii sunt alesi pe spranceana, in special la cele americane, in special cele pentru copii - se numeste "casting" acest proces de selectie. Filmele europene tind sa contracteze actori care sa semene mai mult cu oamenii normali si mai putin cu fotomodelele.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.05.2009, 16:47:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Dacă ai fi acum să zici repede între ce ani a domnit Ștefan cel Mare ai putea ? Ai citit măcar un basm românesc ? Mai ți minte ceva din el ?

Efectele negative sunt pierderea identității și tradițiilor naționale. Herii poter e pentru nemți, să-l citească ei, deja avem prea multe din "binecuvântările" nemților: homosexualitate, nazism, protestantism etc. herii poter ne mai trebuie nouă acum.
Dar de Shakespeare ai auzit? De Goethe?
Sau hai sa ramanem in ortodoxie, de sfantul Vasile? De sfantul Serghie de Radonej? Si ei eru romanasi de-ai nostri?
Sa citim numai literatura romana, deci?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.05.2009, 20:32:29
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

[quote=CosminPopescu;134488]
Efectele negative sunt pierderea identității și tradițiilor naționale.


Intr-o Europa unita atat economic cat si cultural, identitatea si traditiile nationale au cazut serios in desuetudine, si asa ar trebui sa si fie daca dorim cu adevarat un progres.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.09.2013, 11:32:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu Vezi mesajul
Cum se spunea mai sus,parca, Harry Potter este o carte porasta care ,insa ,prinde la oameni, invatati cu tot mai multa prostie ,violenta si subiecte despre activitatile intime intre 2 persone. Aceasta carte nu contine nici macar o morala sau o invatatura din care poti prinde ceva care sa te ajute in viata. Cred ca televitziunea fiind o sursa de informare, aduce la cunostinta mai mult lucruri rele pe care le poti invata decat invtaturi utile.....asadar ar fi bine sa disparaa televizorul caci iata ,ajung in alt subiect, cat de mult a ajuns sa dauneze stiinta.

Gresesti putin.
De fapt in Harry Potter poti invata despre prietenie. Poti lua din oricecarte/film invataturile bune. Ele exista in marea majoritate acartilor si filmelor. Ca se vorbeste si despre vrajitori si magie asta e tot ceva ce sa ii incante pe caopii. Si catile nu sunt scrise pentru caopii prea mici, sunt scrise pentru cinva care deja poat face diferenta dintre fitiune/fantezie si realitate.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.09.2013, 18:03:29
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Gresesti putin.
De fapt in Harry Potter poti invata despre prietenie. Poti lua din oricecarte/film invataturile bune. Ele exista in marea majoritate acartilor si filmelor. Ca se vorbeste si despre vrajitori si magie asta e tot ceva ce sa ii incante pe caopii. Si catile nu sunt scrise pentru caopii prea mici, sunt scrise pentru cinva care deja poat face diferenta dintre fitiune/fantezie si realitate.
Cand vine vorba de carti putem fi mai mult subiectivi decat obiectivi. Unii gasesc parti bune altii parti rele in aceiasi carte. Depinde de fiecare cum citeste si ce intelege. Fiecare cu parerea lui despre cartile pe care le-a citit.

Eu am citit Harry Potter cand eram in scoala generala si liceu si nu am patit nimic, nu m-am apucat de magie sau alte prostii. In schimb, am citit despre copilasi de clasa I care au luat de buna ce scria pe acolo si se credeau magicieni, unii din ei ajugand in spital cu dureri mari de cap(un articol f.vechi). Cand vine vorba de copii mici, parintii ar trebui sa le explice tot ce citesc si vaizioneaza ptr. a se asigura ca nu inteleg gresit.
Reply With Quote
Răspunde