Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 14.03.2011, 21:29:20
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Dumnezeu te vede oriunde ai fi si nu se uita la pozitia ta in spatiul fizic ci la pozitia sufletului tau fata de El, se uita la inima ta.
Foarte frumos ai spus!
Reply With Quote
  #162  
Vechi 14.03.2011, 21:38:37
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Multumesc pentru randurile lasate aici, AndreiBravo.

Incerc sa tin capul sus si de acum incolo doar cu Dumnezeu inainte.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 16.03.2011, 17:00:11
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Maria, am picat acum pe topicul vostru, am citit cateva pagini de la inceput si cateva de la sfarsit si am inteles cam despre ce e vorba.Ai reusit ceva cu jobul? Am un var primar la Bucuresti, director de nu stiu ce fel la o firma de import-export, as putea sa-l intreb daca angajeaza oameni si in ce posturi...scrie daca te-ar interesa. Nu promit nimic, ca nu stiu exact cum stau ei, vorbim si noi rar, pe mess, dar stiu ca daca poate ajuta, ar face-o. Am si eu un pusti care a facut 2 ani acum, in 12 martie, asa ca imi dau seama cam cum trebuie sa fie...tine-te tare, ca ajuta Dumnezeu!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 16.03.2011, 21:08:17
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Question

Am lansat varului meu intrebarea daca au nevoie de oameni pt. ca am o cunostinta care cauta de lucru si am gasit un offline in care ma intreaba ce tip de munca si ce pregatire ai...se pare ca sunt mai multe oferte! doar ca nu stiu acum daca mai intri, ca nu stiu ce sa-i rapsund
Reply With Quote
  #165  
Vechi 16.03.2011, 21:41:03
t18nico t18nico is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2010
Mesaje: 7
Implicit sa fii puternica!

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Multumesc pentru randurile lasate aici, AndreiBravo.

Incerc sa tin capul sus si de acum incolo doar cu Dumnezeu inainte.
sunt intr-o situatie asemanatoare tie,dar sunt mai batrana. Am fost excrocata si deasemenea am pierdut tot mai putin credinta si ma rog Domnului zi de zi si de cateva ori in zi sa ma intareasca in credinta si sa nu o pierd.
Sigur ca si eu ma rog la toti sfintii si mai ales incerc sa ma intaresc citind experientele Lor.
Eu am pierdut chiar si custodia copilului iar job nu am gasit mai bine de un an.Acum sunt intr-o perioada de proba intr-un magazin,cu un salariu mizerabil din care nu ma pot intretine (nici medicamentele nu mi le-am putut permite acum de curand cat am zacut din cauza unei gripe urate)iar siguranta locului de munca nu exista.Sunt la fel de disperata dar incerc cat pot de tare sa ma las in mana providentei si sa sper ca Dumnezeu ma va ierta si imi va oferi o sansa cat de mica.Si eu am gandit ca tine si imi este foarte rusine acum. Viata este un dar divin si nu avem voie sa-l pierdem ci sa ne ingrijim de el,ca d`aia ne-a fost daruit! Sigur ca imi fac curaj singura si sper la fel ca si tine ca ceva bun sa se intample si in viata mea. Astazi tocmai ce am aflat ca in scurt timp voi ramane probabil si fara un acoperis de`asupra capului. Inca ma roc si ma rog....si ma rog de aproape un an fara pauza si nu din obligatie ci din nevoia de a comunica.Prefer sa comunc cu Sfintii,ingerii si sigur sa implor ajutorul Fecioarei Maria cu rugamintea sa duca rugaciunea mea umila la Fiul Ei,la care nu prea m-am gandit pana nu am dat de greu si rau imi pare! As vrea sa schimb multe in viata mea si as vrea sa maintorc in urma cu cativa ani ,dar este doar un scenariu. Am fost superficiala,ametita,distrata ,am gresit de multe ori chiar daca am ajutat si am sprijinit multe persoane in viata ...,se pare ca trebuie sa trec acum prin acest calvar ca sa pretuiesc mai mult toate cate le-am primit.
Sunt trista,mi-e frica,sunt tare singura,nu am niciun sprijin decat doar intr-un prieten care este intr-o situatie asemanatoare mie si care mi-a aratat calea catre Domnul si mi-a pus prima iconita cu Fecioara Maria in mana si m-a indrumat catre Ea.
Roaga-te ,Maria ,si mai ales indreapta-te catre Fecioara Maria care a fost femeie si mama ca si noi si care ne ajuta pe noi ,pe toti care ne indreptam cu credinta catre Ea.
Roaga-te si la Sfantul Nectarie cu incredere,dar si la sfantul Mina,sau Sfantul Antonie cel Mare...sau la Sfantul care iti este tie foarte apropiat . Eu intru in orice biserica pe care o intalnesc in cale pentru ca Dumnezeu este Unu singur,indiferent de religie. Sunt ortodox,dar am fost imprsionata intrant intr-o biserica Romano-Catolica si cei din biserica m-au intrebat daca vreau sa spun cu voce tare un mister din Prea Sfantul Rozar. M-am simtit mandra si foarte emotionata de prietena lor si mai ales de preotul lor care se ruga si pentru noi ortodocsii,lucru pe care nu prea l-am observat in bisericile noastre. Nu sunt rea,dar Casa Domnului este oriunde ,iar daca tu il simti Apropiat pe Sfantul Anton de Padova,sau Padre Pio ...sfinti de-ai lor,atunci roaga-te la ei sa duca rugaciunea ta la Domnul nostru Iisus Hristos.
Eu ma simt apropiata de Sfantul Mina,Sfantul Nectarie,Sfantul Antonie Cel Mare,Sfantul Ciprian si altii...,dar cel mai mult ma rog la Fecioara Maria si la Sfantul Iosif,la Familia Divina.
Am sa ma rog si pentru tine,Maria si sper ca Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa ne ierte,sa ne sprijine ,sa ne apere si sa ne dea noua si sufletului nostru ceea ce ne este de folos.
Doamne ajuta,fetita si...curaj!!!!!!!
t18nico@yahoo.com este adresa mea de e-mail si id-ul meu
sa auzim de bine!
Reply With Quote
  #166  
Vechi 16.03.2011, 22:00:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Ca sa nu postez in mai multe locuri, voi posta aici... va rog mult de tot indrumati-ma si pe mine in legatura cu participarea la Sf.Liturghie, Sf.Maslu si toate celelalte slujbe...

Eu cu cel mic mergem de obicei duminica la biserica, dar chiar la sfarsitul slujbei... atunci il duc la impartasit pe cel mic... Mereu mergem la sfarsit pentru ca nu are rabdare sa stea in carucior atatea ore... plus ca intotdeauna se gasesc oameni care ii spun sa taca din gura... au fost dati in care a fost smucit de mana de cineva pentru ca bombanea... altii ofteaza, isi dau ochii peste cap, unii chiar ma atentioneaza etc... cel mic nu tipa, nu urla, doar bombane... Si sa nu uit sa mai adaug si aglomeratia din biserica, inghesuiala... ma simt si prost de multe ori ca sunt cu caruciorul...

Ce sa fac si cum sa fac ca sa putem si noi participa la o slujba cap-coada macar o data? ... Duhovnicul meu imi spune sa nu bag de seama la lume si sa-i spun daca il mai atentioneaza fizic careva pe cel mic...

Sa-mi iau gandul pana va creste mai marisor?

Te inteleg perfect.. si al meu devine f nervos cand este aglomeratie.
In plus, am impresia ca ei simt ostilitatea celorlalti si asta agraveaza situatia.

Eu ii iau cate o jucarica, creioane colorate si hartiute etc.. Important este sa-l familiarizezi cu biserica, sa se simta in largul lui acolo. Incearca sa nu faci o experienta placuta din mersul la biserica.

In locul tau as merge la mai multe biserici pana o gasesc pe cea unde copilul este multumit si se simte bine (poate nu-i place inghesuiala, poate vrea spatiu sau mai multa lumina, fete mai prietenoase.. ca da, stiu despre ce vorebesti). In plus, al meu este interesat de ceea ce se intampla in fata, nu vrea sa vada spatele altor oameni.. (cauta biserici unde este posibil acest lucru).. Important este sa-l duci des, chiar daca stai doar juma de ora.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 16.03.2011, 23:12:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Te inteleg perfect.. si al meu devine f nervos cand este aglomeratie.
In plus, am impresia ca ei simt ostilitatea celorlalti si asta agraveaza situatia.

Eu ii iau cate o jucarica, creioane colorate si hartiute etc.. Important este sa-l familiarizezi cu biserica, sa se simta in largul lui acolo. Incearca sa nu faci o experienta placuta din mersul la biserica.

In locul tau as merge la mai multe biserici pana o gasesc pe cea unde copilul este multumit si se simte bine (poate nu-i place inghesuiala, poate vrea spatiu sau mai multa lumina, fete mai prietenoase.. ca da, stiu despre ce vorebesti). In plus, al meu este interesat de ceea ce se intampla in fata, nu vrea sa vada spatele altor oameni.. (cauta biserici unde este posibil acest lucru).. Important este sa-l duci des, chiar daca stai doar juma de ora.
Da, trebuie gasita o biserica in care sa fie mai mutli copilasi de varsta lui, sa stea in fata si sa se joace frumos impreuna, ca sa il atraga. Observ si eu ca mamicile sunt preocupate de acest lucru. Am vazut-o pe una cum ii spunea baietelului ei, care tocmai primise o napolitana: "Ne place la biserica, unde mancam dulce..."! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 16.03.2011, 23:55:19
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stanca Vezi mesajul
Maria, am picat acum pe topicul vostru, am citit cateva pagini de la inceput si cateva de la sfarsit si am inteles cam despre ce e vorba.Ai reusit ceva cu jobul? Am un var primar la Bucuresti, director de nu stiu ce fel la o firma de import-export, as putea sa-l intreb daca angajeaza oameni si in ce posturi...scrie daca te-ar interesa. Nu promit nimic, ca nu stiu exact cum stau ei, vorbim si noi rar, pe mess, dar stiu ca daca poate ajuta, ar face-o. Am si eu un pusti care a facut 2 ani acum, in 12 martie, asa ca imi dau seama cam cum trebuie sa fie...tine-te tare, ca ajuta Dumnezeu!
Multumesc frumos in primul rand pentru gandul bun. Si daca as avea doua joburi, unul full-time si unul part-time, nu ma dau inapoi de la munca. Mai am putin de furca cu demersurile...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #169  
Vechi 16.03.2011, 23:58:30
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de t18nico Vezi mesajul
sunt intr-o situatie asemanatoare tie,dar sunt mai batrana. Am fost excrocata si deasemenea am pierdut tot mai putin credinta si ma rog Domnului zi de zi si de cateva ori in zi sa ma intareasca in credinta si sa nu o pierd.
Sigur ca si eu ma rog la toti sfintii si mai ales incerc sa ma intaresc citind experientele Lor.
Eu am pierdut chiar si custodia copilului iar job nu am gasit mai bine de un an.Acum sunt intr-o perioada de proba intr-un magazin,cu un salariu mizerabil din care nu ma pot intretine (nici medicamentele nu mi le-am putut permite acum de curand cat am zacut din cauza unei gripe urate)iar siguranta locului de munca nu exista.Sunt la fel de disperata dar incerc cat pot de tare sa ma las in mana providentei si sa sper ca Dumnezeu ma va ierta si imi va oferi o sansa cat de mica.Si eu am gandit ca tine si imi este foarte rusine acum. Viata este un dar divin si nu avem voie sa-l pierdem ci sa ne ingrijim de el,ca d`aia ne-a fost daruit! Sigur ca imi fac curaj singura si sper la fel ca si tine ca ceva bun sa se intample si in viata mea. Astazi tocmai ce am aflat ca in scurt timp voi ramane probabil si fara un acoperis de`asupra capului. Inca ma roc si ma rog....si ma rog de aproape un an fara pauza si nu din obligatie ci din nevoia de a comunica.Prefer sa comunc cu Sfintii,ingerii si sigur sa implor ajutorul Fecioarei Maria cu rugamintea sa duca rugaciunea mea umila la Fiul Ei,la care nu prea m-am gandit pana nu am dat de greu si rau imi pare! As vrea sa schimb multe in viata mea si as vrea sa maintorc in urma cu cativa ani ,dar este doar un scenariu. Am fost superficiala,ametita,distrata ,am gresit de multe ori chiar daca am ajutat si am sprijinit multe persoane in viata ...,se pare ca trebuie sa trec acum prin acest calvar ca sa pretuiesc mai mult toate cate le-am primit.
Sunt trista,mi-e frica,sunt tare singura,nu am niciun sprijin decat doar intr-un prieten care este intr-o situatie asemanatoare mie si care mi-a aratat calea catre Domnul si mi-a pus prima iconita cu Fecioara Maria in mana si m-a indrumat catre Ea.
Roaga-te ,Maria ,si mai ales indreapta-te catre Fecioara Maria care a fost femeie si mama ca si noi si care ne ajuta pe noi ,pe toti care ne indreptam cu credinta catre Ea.
Roaga-te si la Sfantul Nectarie cu incredere,dar si la sfantul Mina,sau Sfantul Antonie cel Mare...sau la Sfantul care iti este tie foarte apropiat . Eu intru in orice biserica pe care o intalnesc in cale pentru ca Dumnezeu este Unu singur,indiferent de religie. Sunt ortodox,dar am fost imprsionata intrant intr-o biserica Romano-Catolica si cei din biserica m-au intrebat daca vreau sa spun cu voce tare un mister din Prea Sfantul Rozar. M-am simtit mandra si foarte emotionata de prietena lor si mai ales de preotul lor care se ruga si pentru noi ortodocsii,lucru pe care nu prea l-am observat in bisericile noastre. Nu sunt rea,dar Casa Domnului este oriunde ,iar daca tu il simti Apropiat pe Sfantul Anton de Padova,sau Padre Pio ...sfinti de-ai lor,atunci roaga-te la ei sa duca rugaciunea ta la Domnul nostru Iisus Hristos.
Eu ma simt apropiata de Sfantul Mina,Sfantul Nectarie,Sfantul Antonie Cel Mare,Sfantul Ciprian si altii...,dar cel mai mult ma rog la Fecioara Maria si la Sfantul Iosif,la Familia Divina.
Am sa ma rog si pentru tine,Maria si sper ca Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa ne ierte,sa ne sprijine ,sa ne apere si sa ne dea noua si sufletului nostru ceea ce ne este de folos.
Doamne ajuta,fetita si...curaj!!!!!!!
t18nico@yahoo.com este adresa mea de e-mail si id-ul meu
sa auzim de bine!
Imi pare nespus de rau pentru ca treceti prin asa ceva. Va imbratisez si va multumesc pentru tot ce mi-ati spus aici.

Maica Domnului sa va ocroteasca! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #170  
Vechi 17.03.2011, 00:02:49
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Te inteleg perfect.. si al meu devine f nervos cand este aglomeratie.
In plus, am impresia ca ei simt ostilitatea celorlalti si asta agraveaza situatia.

Eu ii iau cate o jucarica, creioane colorate si hartiute etc.. Important este sa-l familiarizezi cu biserica, sa se simta in largul lui acolo. Incearca sa nu faci o experienta placuta din mersul la biserica.

In locul tau as merge la mai multe biserici pana o gasesc pe cea unde copilul este multumit si se simte bine (poate nu-i place inghesuiala, poate vrea spatiu sau mai multa lumina, fete mai prietenoase.. ca da, stiu despre ce vorebesti). In plus, al meu este interesat de ceea ce se intampla in fata, nu vrea sa vada spatele altor oameni.. (cauta biserici unde este posibil acest lucru).. Important este sa-l duci des, chiar daca stai doar juma de ora.
El are cate o masinuta cu el de fiecare data. Ieri am reusit si am ajuns la maslu. S-apoi am stat de la 17 la 20 in curtea bisericii. Azi el este mucos, pe mine ma doare gatul. A fost frumos la slujba. Chiar am ascultat slujba la boxe iar cel mic a avut rabdare. Erau intr-adevar copii in curtea bisericii, asa ca mai tragea cu ochiul la ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 21:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15