Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1261  
Vechi 01.08.2011, 14:01:52
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Parca era vorba ca trebuie argumentat, nu? Deci "vorbesti tampenii" trebuie argumentat, si la fel si acuzatia de rupere din context.

Cat despre faptul ca nu stie omul cand inchide ochii, asa este, de aceea nimeni nu recomanda asteptarea, ci aici era vorba de necredinta nedeliberata, ca in parabola lui Iisus in care cauta lucratori si pe unii ii gaseste la primele ore ale diminietii dar pe altii doar la ultimele ore ale serii, si toti primesc la sfarsit aceeasi plata.

Cat despre lupii in piei de oaie, sunt cei care vor sa ia oitele de la Hristos. Nu-i cazul meu, chiar deloc. Si printre altele, si eu tot ortodoxa sunt.
pai intai ASTEPT CONTEXTUL scris COMPLET nu referinte ... sau vrei sa monologhez? nu amico .... eu dialoghez INTERACTIV pe CONCRET , sau tu astepti de la mine sa dau versetele sa le explic si sa demonstrez ...... si celui cu care dialoghez ce ii mai ramine ?
multa iubire
ps nu exista credinta nedeliberata decit daca esti INCONSTIENT si si acolo nu poate exista ( depinde ce ai fot la baza ) , si si acolo exista altii care marturisesc credinta pentru tine .....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 01.08.2011 at 14:04:39.
  #1262  
Vechi 01.08.2011, 19:05:33
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
pai intai ASTEPT CONTEXTUL scris COMPLET nu referinte ... sau vrei sa monologhez? nu amico .... eu dialoghez INTERACTIV pe CONCRET , sau tu astepti de la mine sa dau versetele sa le explic si sa demonstrez ...... si celui cu care dialoghez ce ii mai ramine ?
multa iubire
ps nu exista credinta nedeliberata decit daca esti INCONSTIENT si si acolo nu poate exista ( depinde ce ai fot la baza ) , si si acolo exista altii care marturisesc credinta pentru tine .....
multa iubire
Deci nu stii ce se spune in "referinte" dar stii ca sunt "tampenii" scoase din "context", "contextul" fiind capitolele intregi indicate ca si referinta. Asta inseamna ca te tii doar de mistocareala si nicidecum de discutii pertinente.

In cazul asta, ramai cu tine insuti ca eu nu vreau sa te deranjez
Numai bine!
  #1263  
Vechi 01.08.2011, 21:05:42
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Deci nu stii ce se spune in "referinte" dar stii ca sunt "tampenii" scoase din "context", "contextul" fiind capitolele intregi indicate ca si referinta. Asta inseamna ca te tii doar de mistocareala si nicidecum de discutii pertinente.

In cazul asta, ramai cu tine insuti ca eu nu vreau sa te deranjez
Numai bine!
nu te grabi ... CE ANUME PUNCTEZI tu ma intereseaza si TEXTUL ACELA ... nu mii de texte , dialoguri lungi , unde nimeni nu intelege nimic si INTERPRETARI DE DOI LEI date de sectari ... intelegi ?
eu pe text IN FATA discut ... UNU SINGUR si dupa ce ala e discutat trecem la altul .... asa nu exista VRAJELI de ale voastre .... intelegi ?
multa iubire
  #1264  
Vechi 02.08.2011, 01:52:43
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
nu te grabi ... CE ANUME PUNCTEZI tu ma intereseaza si TEXTUL ACELA ... nu mii de texte , dialoguri lungi , unde nimeni nu intelege nimic si INTERPRETARI DE DOI LEI date de sectari ... intelegi ?
eu pe text IN FATA discut ... UNU SINGUR si dupa ce ala e discutat trecem la altul .... asa nu exista VRAJELI de ale voastre .... intelegi ?
multa iubire
Ok, iti dau textele. Insa te rog ca pe viitor, cand mi te adresezi mie sa vorbesti strict de cele spuse de mine pentru ca eu numai de cele spuse de mine raspund, nu si de cele spuse de altii. Iar de vrajeli nu am nici o intentie sa ma tin vreodata. Deci te rog sa inveti sa iti respecti interlocutorul.

Si acum textele, o sa ti le dau pe toate grupate la sfarsit pentru o mai mare transparenta/fluiditate a discursului. Deci este vorba de o profetie facuta de Ieremia in care se arata ca vor veni timpuri in care copilul nu va mai plati pentru pacatele savarsite de parinti ci fiecare va plati pentru faradelegea proprie, si in care se mai spune ca in acele timpuri Dumnezeu va face un nou Testament cu casa lui Israel, si anume va pune Legea Sa in interiorul oamenilor in asa fel incat sa nu mai aiba nevoie sa ii invete nimeni despre Domnul (text 1). Aceasta a doua parte a profetiei, despre Noul Testament, va fi preluata de Sf. Ap. Pavel in discursul Sau catre evrei unde zice ca Legea va fi scrisa dirct in inima si cugetul oamenilor (text 2). Legea lui Dumnezeu sunt poruncile de iubire dupa cum arata Domnul (text 3). Deci cine primeste, prin Noul Testament, Legea Domnului in inima si cugetul sau asa cum arata profetia, primeste de fapt Legea iubirii data de Domnul, lege despre care vorbeste in nenumarate randuri in Evanghelia Sa, iar eu o sa iti indic unul dintre acestea (text 4). Se pune intrebarea daca Dumnezeu a facut acest Nou legamant (Testament) cu toti oamenii sau doar cu cei care vor fi botezati (botezul crestin echivaland circumciderii de la evrei, si astfel crestinii fiind de fapt Israelul duhovnicesc). In acest sens avem raspunsul la Sf. Ap. Petru caruia Domnul i-a cerut sa nu mai numeasca pe nimeni necurat pentru ca El i-a curatit pe oameni (text 5), ori stim ca necuratia paganilor din punctul de vedere al evreilor, consta in faptul ca paganii nu aveau Legea lui Dumnezeu asa cum o aveau evreii. Ori daca acum toti oamenii sunt curatiti de Domnul inseamna ca toti oamenii au primit de data asta Legea lui Dumnezeu, deci toti oamenii au primit Noul Testament incheiat de Dumnezeu cu Israel. Insa nu toti oamenii se invoiesc sa si lucreze iubirea pusa ca porunca in inimile si cugetele lor, ci unii se invoiesc din primele etape ale vietii lor, altii mai spre sfarsitul vietii lor, si altii poate ca niciodata. Insa la toti cei care se invoiesc sa lucreze acest Testament al Domnului, Domnul le da aceeasi plata (text 6). Ori plata pe care o da Domnul este una singura: viata vesnica in Imparatie. Iar aceasta plata va fi data pentru faptele milosteniei pe care le va judeca Domnul (text 7).

Si acum textele din http://www.biblia-ortodoxa.ro/:

Text 1 (profetia) - Ieremia capitolul 31:

"27. “Iata vin zile, zice Domnul, cand voi semana in casa lui Israel si in casa lui Iuda o samanta de om si samanta de vite;
28. Precum am privegheat asupra lor ca sa-i smulg si sa-i zdrobesc, ca sa-i risipesc, sa-i vatam si sa-i pierd, asa voi priveghea asupra lor, ca sa-i zidesc si sa-i sadesc, zice Domnul.
29. In zilele acelea nu vor mai zice: “Parintii au mancat agurida si copiilor li s-au strepezit dintii”.
30. Ci fiecare va muri pentru faradelegea sa; cine va manca agurida, aceluia i se vor strepezi dintii.

31. Iata vin zile, zice Domnul, cand voi incheia cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda legamant nou.
32. Insa nu ca legamantul pe care l-am incheiat cu parintii lor in ziua cand i-am luat de mana, ca sa-i scot din pamantul Egiptului. Acel legamant ei l-au calcat, desi Eu am ramas in legatura cu ei, zice Domnul.
33. Dar iata legamantul pe care-l voi incheia cu casa lui Israel, dupa zilele acela, zice Domnul: Voi pune legea Mea inauntrul lor si pe inimile lor voi scrie si le voi fi Dumnezeu, iar ei Imi vor fi popor.
34. Si nu se vor mai invata unul pe altul si frate pe frate, zicand: “Cunoasteti pe Domnul” ca toti de la sine Ma vor cunoaste, de la mic pana la mare, zice Domnul, pentru ca Eu voi ierta faradelegile lor si pacatele lor nu le voi mai pomeni”.
"

Text 2 (reluarea profetiei in NT)- Epistola catre evrei a Sf. Ap. Pavel, capitolul 8:

"6. Acum insa, Arhiereul nostru a dobandit o slujire cu atat mai osebita, cu cat este si Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este intemeiat pe mai bune fagaduinte.
7. Caci daca (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi cautat loc pentru al doilea;
8. Ci Dumnezeu ii mustra si le zice: “Iata vin zile, zice Domnul, cand voi face, cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda, testament nou,
9. Nu ca testamentul pe care l-am facut cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca sa-i scot din pamantul Egiptului; caci ei n-au ramas in testamentul Meu, de aceea si Eu i-am parasit - zice Domnul.
10. Ca acesta e testamentul pe care il voi face cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: Pune-voi legile Mele in cugetul lor si in inima lor le voi scrie, si voi fi lor Dumnezeu si ei vor fi poporul Meu.
11. Si nu va mai invata fiecare pe vecinul sau si fiecare pe fratele sau zicand: Cunoaste pe Domnul! - caci toti Ma vor cunoaste, de la cel mai mic pana la cel mai mare al lor;
12. Caci voi fi milostiv cu nedreptatile lor si de pacatele lor nu-Mi voi mai aduce aminte”.
13. Si zicand: “Nou”, Domnul a invechit pe cel dintai. Iar ce se invecheste si imbatraneste, aproape este de pieire."


Text 3 (Legea iubirii data de Dumnezeu omului, singura Lege primita de om de la Dumnezeu) - Ev. dupa Matei, capitolul 22:

"35. Unul dintre ei, invatator de Lege, ispitindu-L pe Iisus, L-a intrebat:
36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
40. In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii."

Text 4 (Legea iubirii data de Domnul, dupa care ii va recunoaste pe cei care sunt ai Lui) - Ev. dupa Ioan, capitolul 13:

"33. Fiilor, inca putin timp sunt cu voi. Voi Ma veti cauta, dar, dupa cum am spus iudeilor - ca unde Ma duc Eu, voi nu puteti veni - va spun voua acum.
34. Porunca noua dau voua: Sa va iubiti unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, asa si voi sa va iubiti unul pe altul.
35. Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii."

Last edited by Adriana3; 02.08.2011 at 01:57:10.
  #1265  
Vechi 02.08.2011, 01:57:28
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ok, iti dau textele. Insa te rog ca pe viitor, cand mi te adresezi mie sa vorbesti strict de cele spuse de mine pentru ca eu numai de cele spuse de mine raspund, nu si de cele spuse de altii. Iar de vrajeli nu am nici o intentie sa ma tin vreodata. Deci te rog sa inveti sa iti respecti interlocutorul.

Si acum textele, o sa ti le dau pe toate grupate la sfarsit pentru o mai mare transparenta/fluiditate a discursului. Deci este vorba de o profetie facuta de Ieremia in care se arata ca vor veni timpuri in care copilul nu va mai plati pentru pacatele savarsite de parinti ci fiecare va plati pentru faradelegea proprie, si in care se mai spune ca in acele timpuri Dumnezeu va face un nou Testament cu casa lui Israel, si anume va pune Legea Sa in interiorul oamenilor in asa fel incat sa nu mai aiba nevoie sa ii invete nimeni despre Domnul (text 1). Aceasta a doua parte a profetiei, despre Noul Testament, va fi preluata de Sf. Ap. Pavel in discursul Sau catre evrei unde zice ca Legea va fi scrisa dirct in inima si cugetul oamenilor (text 2). Legea lui Dumnezeu sunt poruncile de iubire dupa cum arata Domnul (text 3). Deci cine primeste, prin Noul Testament, Legea Domnului in inima si cugetul sau asa cum arata profetia, primeste de fapt Legea iubirii data de Domnul, lege despre care vorbeste in nenumarate randuri in Evanghelia Sa, iar eu o sa iti indic unul dintre acestea (text 4). Se pune intrebarea daca Dumnezeu a facut acest Nou legamant (Testament) cu toti oamenii sau doar cu cei care vor fi botezati (botezul *crestin echivaland circumciderii de la evrei, si astfel crestinii fiind de fapt Israelul duhovnicesc). In acest sens avem raspunsul la Sf. Ap. Petru caruia Domnul i-a cerut sa nu mai numeasca pe nimeni necurat pentru ca El i-a curatit pe oameni (text 5), ori stim ca necuratia paganilor din punctul de vedere al evreilor, consta in faptul ca paganii nu aveau Legea lui Dumnezeu asa cum o aveau evreii. Ori daca acum toti oamenii sunt curatiti de Domnul inseamna ca toti oamenii au primit de data asta Legea lui Dumnezeu, deci toti oamenii au primit Noul Testament incheiat de Dumnezeu cu Israel. Insa nu toti oamenii se invoiesc sa si lucreze iubirea pusa ca porunca in inimile si cugetele lor, ci unii se invoiesc din primele etape ale vietii lor, altii mai spre sfarsitul vietii lor, si altii poate ca niciodata. Insa la toti cei care se invoiesc sa lucreze acest Testament al Domnului, Domnul le da aceeasi plata (text 6). Ori plata pe care o da Domnul este una singura: viata vesnica in Imparatie. Iar aceasta plata va fi data pentru faptele milosteniei pe care le va judeca Domnul (text 7).

Si acum textele din http://www.biblia-ortodoxa.ro/:

Text 1 (profetia) *- Ieremia capitolul 31:

"27. “Iata vin zile, zice Domnul, cand voi semana in casa lui Israel si in casa lui Iuda o samanta de om si samanta de vite;
28. Precum am privegheat asupra lor ca sa-i smulg si sa-i zdrobesc, ca sa-i risipesc, sa-i vatam si sa-i pierd, asa voi priveghea asupra lor, ca sa-i zidesc si sa-i sadesc, zice Domnul.
29. In zilele acelea nu vor mai zice: “Parintii au mancat agurida si copiilor li s-au strepezit dintii”.
30. Ci fiecare va muri pentru faradelegea sa; cine va manca agurida, aceluia i se vor strepezi dintii.
31. Iata vin zile, zice Domnul, cand voi incheia cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda legamant nou.
32. Insa nu ca legamantul pe care l-am incheiat cu parintii lor in ziua cand i-am luat de mana, ca sa-i scot din pamantul Egiptului. Acel legamant ei l-au calcat, desi Eu am ramas in legatura cu ei, zice Domnul.
33. Dar iata legamantul pe care-l voi incheia cu casa lui Israel, dupa zilele acela, zice Domnul: Voi pune legea Mea inauntrul lor si pe inimile lor voi scrie si le voi fi Dumnezeu, iar ei Imi vor fi popor.
34. Si nu se vor mai invata unul pe altul si frate pe frate, zicand: “Cunoasteti pe Domnul” ca toti de la sine Ma vor cunoaste, de la mic pana la mare, zice Domnul, pentru ca Eu voi ierta faradelegile lor si pacatele lor nu le voi mai pomeni”. "

Text 2 (reluarea profetiei in NT)- Epistola catre evrei a Sf. Ap. Pavel, capitolul 8:

"6. Acum insa, Arhiereul nostru a dobandit o slujire cu atat mai osebita, cu cat este si Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este intemeiat pe mai bune fagaduinte.
7. Caci daca (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi cautat loc pentru al doilea;
8. Ci Dumnezeu ii mustra si le zice: “Iata vin zile, zice Domnul, cand voi face, cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda, testament nou,
9. Nu ca testamentul pe care l-am facut cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca sa-i scot din pamantul Egiptului; caci ei n-au ramas in testamentul Meu, de aceea si Eu i-am parasit - zice Domnul.
10. Ca acesta e testamentul pe care il voi face cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: Pune-voi legile Mele in cugetul lor si in inima lor le voi scrie, si voi fi lor Dumnezeu si ei vor fi poporul Meu.
11. Si nu va mai invata fiecare pe vecinul sau si fiecare pe fratele sau zicand: Cunoaste pe Domnul! - caci toti Ma vor cunoaste, de la cel mai mic pana la cel mai mare al lor;
12. Caci voi fi milostiv cu nedreptatile lor si de pacatele lor nu-Mi voi mai aduce aminte”.
13. Si zicand: “Nou”, Domnul a invechit pe cel dintai. Iar ce se invecheste si imbatraneste, aproape este de pieire."


Text 3 (Legea iubirii data de Dumnezeu omului, singura Lege primita de om de la Dumnezeu) - Ev. dupa Matei, capitolul 22:

"35. Unul dintre ei, invatator de Lege, ispitindu-L pe Iisus, L-a intrebat:
36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
40. *In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii."

Text 4 (Legea iubirii data de Domnul, dupa care ii va recunoaste pe cei care sunt ai Lui) - Ev. dupa Ioan, capitolul 13:*

"33. Fiilor, inca putin timp sunt cu voi. Voi Ma veti cauta, dar, dupa cum am spus iudeilor - ca unde Ma duc Eu, voi nu puteti veni - va spun voua acum.
34. Porunca noua dau voua: Sa va iubiti unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, asa si voi sa va iubiti unul pe altul.
35. Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii."
cu care incepem discutia? alege unu si spune ce nu pricepi sau ce vrei sa spui .... NU MAI SCRIE TEXTE LUNGI SI PLINE DE TIMPENII .ok? esti confuza
multa iubire
ps repet pentru fiecare ACELASI LUCRU... un text , intrepretare si discutie pe el ., apoi daca s-a lamurit trecem la altul ....INTELEGI ACUM?
ASADAR VRAJELILE SECTARE CONSTAU IN TEXTE LUNGI . INTERPRETARI DE DOI LEI SI CONTEXTE DUBIOASE .... nu le mai aplica la mine CA NU TIN ....
multa iubire SI PE RIND DISCUTAM

Last edited by the_Listener; 02.08.2011 at 02:01:01.
  #1266  
Vechi 02.08.2011, 01:58:12
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit Textele - continuare

Text 5 (Omenirea a fost curatita, deci prin Noul Testament toti oamenii au primit Legea lui Dumnezeu, nu numai evreii) - *Faptele Sfintilor Apostoli capitolul 10:

"9. Iar a doua zi, pe cand ei mergeau pe drum si se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperis, sa se roage pe la ceasul al saselea.
10. Si i s-a facut foame si voia sa manance, dar, pe cand ei ii pregateau sa manance, a cazut in extaz.
11. Si a vazut cerul deschis si coborandu-se ceva ca o fata mare de panza, legata in patru colturi, lasandu-se pe pamant.
12. In ea erau toate dobitoacele cu patru picioare si taratoarele pamantului si pasarile cerului.
13. Si glas a fost catre el: Sculandu-te, Petre, junghie si mananca.
14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, caci niciodata n-am mancat nimic spurcat si necurat.
15. Si iarasi, a doua oara, a fost glas catre el: Cele ce Dumnezeu a curatit, tu sa nu le numesti spurcate .
16. Si aceasta s-a facut de trei ori si indata acel ceva s-a ridicat la cer.
17. Pe cand Petru nu se dumirea intru sine ce ar putea sa fie vedenia pe care o vazuse, iata barbatii cei trimisi de Corneliu, intreband de casa lui Simon, s-au oprit la poarta,
18. Si, strigand, intrebau daca Simon, numit Petru, este gazduit acolo.
19. Si tot gandindu-se Petru la vedenie, Duhul i-a zis: Iata, trei barbati te cauta;
20. Ci sculandu-te, coboara-te si mergi impreuna cu ei, de nimic indoindu-te, fiindca Eu i-am trimis.
21. Si Petru, coborandu-se la barbatii trimisi la el de Corneliu, le-a zis: Iata, eu sunt acela pe care il cautati. Care este pricina pentru care ati venit?
22. Iar ei au zis: Corneliu sutasul, om drept si temator de Dumnezeu si marturisit de tot neamul iudeilor, a fost instiintat de catre un sfant inger sa trimita sa te cheme acasa la el, ca sa auda cuvinte de la tine.
23. Deci, chemandu-i inauntru, i-a gazduit. Iar a doua zi, sculandu-se, a plecat impreuna cu ei; iar cativa din fratii cei din Iope l-au insotit.
24. Si in ziua urmatoare au intrat in Cezareea. Iar Corneliu ii astepta si chemase acasa la el rudeniile sale si prietenii cei mai de aproape.
25. Si cand a fost sa intre Petru, Corneliu, intampinandu-l, i s-a inchinat, cazand la picioarele lui.
26. Iar Petru l-a ridicat, zicandu-i: Scoala-te. Si eu sunt om.
27. Si, vorbind cu el, a intrat si a gasit pe multi adunati.
28. Si a zis catre ei: Voi stiti ca nu se cuvine unui barbat iudeu sa se uneasca sau sa se apropie de cel de alt neam, dar [b] mie Dumnezeu mi-a aratat sa nu numesc pe nici un om spurcat sau necurat.
29. De aceea, chemat fiind sa vin, am venit fara impotrivire. Deci va intreb: Pentru care cuvant ati trimis dupa mine?
30. Corneliu a zis: Acum patru zile eram postind pana la ceasul acesta si ma rugam in casa mea, in ceasul al noualea, si iata un barbat in haina stralucitoare a stat in fata mea.
31. Si el a zis: Corneliu, a fost ascultata rugaciunea ta si milosteniile tale au fost pomenite inaintea lui Dumnezeu.
32. Trimite, deci, la Iope si cheama pe Simon, cel ce se numeste Petru; el este gazduit in casa lui Simon, tabacarul, langa mare.
33. Deci indata am trimis la tine; si tu ai facut bine ca ai venit. Si acum noi toti suntem de fata inaintea lui Dumnezeu, ca sa ascultam toate cele poruncite tie de Domnul.
34. Iar Petru, deschizandu-si gura, a zis: Cu adevarat inteleg ca Dumnezeu nu este partinitor.
35. Ci, in orice neam, cel ce se teme de El si face dreptate este primit de El
."

Text 6 (Oamenii sunt chemati de Domnul la varste diferite, dar indiferent la ce varsta este chemat, plata promisa este aceeasi. Doar cel care accepta sa lucreaze dreptatea Lui (adica Legea iubirii scrisa in cugetul si inimile lor) va fi ales, cei cu ochi rau insa nu; multi chemati, putini alesi ) - *Ev. dupa Matei, capitolul 20:

"1. Caci imparatia cerurilor este asemenea unui om stapan de casa, care a iesit dis-de-dimineata sa tocmeasca lucratori pentru via sa.
2. Si invoindu-se cu lucratorii cu un dinar pe zi, i-a trimis in via sa.
3. Si iesind pe la ceasul al treilea, a vazut pe altii stand in piata fara lucru.
4. Si le-a zis acelora: Mergeti si voi in vie, si ce va fi cu dreptul, va voi da.
5. Iar ei s-au dus. Iesind iarasi pe la ceasul al saselea si al noualea, a facut tot asa.
6. Iesind pe la ceasul al unsprezecelea, a gasit pe altii, stand fara lucru, si le-a zis: De ce ati stat aici toata ziua fara lucru?
7. Zis-au lui: Fiindca nimeni nu ne-a tocmit. Zis-a lor: Duceti-va si voi in vie si ce va fi cu dreptul veti lua.
8. Facandu-se seara, stapanul viei a zis catre ingrijitorul sau: Cheama pe lucratori si da-le plata, incepand de cei din urma pana la cei dintai.
9. Venind cei din ceasul al unsprezecelea, au luat cate un dinar.
10. Si venind cei dintai, au socotit ca vor lua mai mult, dar au luat si ei tot cate un dinar.
11. Si dupa ce au luat, carteau impotriva stapanului casei,
12. Zicand: Acestia de pe urma au facut un ceas si i-ai pus deopotriva cu noi, care am dus greutatea zilei si arsita.
13. Iar el, raspunzand, a zis unuia dintre ei: Prietene, nu-ti fac nedreptate. Oare nu te-ai invoit cu mine un dinar?
14. Ia ce este al tau si pleaca. Voiesc sa dau acestuia de pe urma ca si tie.
15. Au nu mi se cuvine mie sa fac ce voiesc cu ale mele? Sau ochiul tau este rau, pentru ca eu sunt bun?
16. Astfel vor fi cei de pe urma intai si cei dintai pe urma, ca multi sunt chemati, dar putini alesi."

Text 7 (Acelasi lucru il spune Domnul despre modul in care va judeca: in functie de iubirea pentru aproapele pe care a avut-o fiecare in viata sa) - Ev. dupa Mateiatei, capitolul 25:

"31. Cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, si toti sfintii ingeri cu El, atunci va sedea pe tronul slavei Sale.
32. Si se vor aduna inaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii, precum desparte pastorul oile de capre.
33. Si va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stanga.
34. Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui: Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii.
35. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit;
36. Gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine.
37. Atunci dreptii Ii vor raspunde, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit? Sau insetat si Ti-am dat sa bei?
38. Sau cand Te-am vazut strain si Te-am primit, sau gol si Te-am imbracat?
39. Sau cand Te-am vazut bolnav sau in temnita si am venit la Tine?
40. Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut.
41. Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui.
42. Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau;
43. Strain am fost si nu M-ati primit; gol, si nu M-ati imbracat; bolnav si in temnita, si nu M-ati cercetat.
44. Atunci vor raspunde si ei, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand, sau insetat, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau in temnita si nu Ti-am slujit?
45. El insa le va raspunde, zicand: Adevarat zic voua: Intrucat nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut.
46. Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica."
  #1267  
Vechi 02.08.2011, 02:04:48
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
cu care incepem discutia? alege unu si spune ce nu pricepi sau ce vrei sa spui .... NU MAI SCRIE TEXTE LUNGI SI PLINE DE TIMPENII .ok? esti confuza
multa iubire
Era vorba sa argumentezi si cand colo, si acum ca ai textele in fata ochilor cu toata argumentatia si tot contextul, tu faci in continuare bascalie gratuita. Daca atata stii sa spui, eu am incheiat discutia. Stii si tu foarte bine ce trebuie facut cu margaritarele, nu trebuie aruncate inaintea porcilor.

Multa iubire.
  #1268  
Vechi 02.08.2011, 02:05:54
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Text 5 (Omenirea a fost curatita, deci prin Noul Testament toti oamenii au primit Legea lui Dumnezeu, nu numai evreii) - *Faptele Sfintilor Apostoli capitolul 10:

"9. Iar a doua zi, pe cand ei mergeau pe drum si se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperis, sa se roage pe la ceasul al saselea.
10. Si i s-a facut foame si voia sa manance, dar, pe cand ei ii pregateau sa manance, a cazut in extaz.
11. Si a vazut cerul deschis si coborandu-se ceva ca o fata mare de panza, legata in patru colturi, lasandu-se pe pamant.
12. In ea erau toate dobitoacele cu patru picioare si taratoarele pamantului si pasarile cerului.
13. Si glas a fost catre el: Sculandu-te, Petre, junghie si mananca.
14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, caci niciodata n-am mancat nimic spurcat si necurat.
15. Si iarasi, a doua oara, a fost glas catre el: Cele ce Dumnezeu a curatit, tu sa nu le numesti spurcate .
16. Si aceasta s-a facut de trei ori si indata acel ceva s-a ridicat la cer.
17. Pe cand Petru nu se dumirea intru sine ce ar putea sa fie vedenia pe care o vazuse, iata barbatii cei trimisi de Corneliu, intreband de casa lui Simon, s-au oprit la poarta,
18. Si, strigand, intrebau daca Simon, numit Petru, este gazduit acolo.
19. Si tot gandindu-se Petru la vedenie, Duhul i-a zis: Iata, trei barbati te cauta;
20. Ci sculandu-te, coboara-te si mergi impreuna cu ei, de nimic indoindu-te, fiindca Eu i-am trimis.
21. Si Petru, coborandu-se la barbatii trimisi la el de Corneliu, le-a zis: Iata, eu sunt acela pe care il cautati. Care este pricina pentru care ati venit?
22. Iar ei au zis: Corneliu sutasul, om drept si temator de Dumnezeu si marturisit de tot neamul iudeilor, a fost instiintat de catre un sfant inger sa trimita sa te cheme acasa la el, ca sa auda cuvinte de la tine.
23. Deci, chemandu-i inauntru, i-a gazduit. Iar a doua zi, sculandu-se, a plecat impreuna cu ei; iar cativa din fratii cei din Iope l-au insotit.
24. Si in ziua urmatoare au intrat in Cezareea. Iar Corneliu ii astepta si chemase acasa la el rudeniile sale si prietenii cei mai de aproape.
25. Si cand a fost sa intre Petru, Corneliu, intampinandu-l, i s-a inchinat, cazand la picioarele lui.
26. Iar Petru l-a ridicat, zicandu-i: Scoala-te. Si eu sunt om.
27. Si, vorbind cu el, a intrat si a gasit pe multi adunati.
28. Si a zis catre ei: Voi stiti ca nu se cuvine unui barbat iudeu sa se uneasca sau sa se apropie de cel de alt neam, dar mie Dumnezeu mi-a aratat sa nu numesc pe nici un om spurcat sau necurat.
29. De aceea, chemat fiind sa vin, am venit fara impotrivire. Deci va intreb: Pentru care cuvant ati trimis dupa mine?
30. Corneliu a zis: Acum patru zile eram postind pana la ceasul acesta si ma rugam in casa mea, in ceasul al noualea, si iata un barbat in haina stralucitoare a stat in fata mea.
31. Si el a zis: Corneliu, a fost ascultata rugaciunea ta si milosteniile tale au fost pomenite inaintea lui Dumnezeu.
32. Trimite, deci, la Iope si cheama pe Simon, cel ce se numeste Petru; el este gazduit in casa lui Simon, tabacarul, langa mare.
33. Deci indata am trimis la tine; si tu ai facut bine ca ai venit. Si acum noi toti suntem de fata inaintea lui Dumnezeu, ca sa ascultam toate cele poruncite tie de Domnul.
[b]34. Iar Petru, deschizandu-si gura, a zis: Cu adevarat inteleg ca Dumnezeu nu este partinitor.
35. Ci, in orice neam, cel ce se teme de El si face dreptate este primit de El ."

Text 6 (Oamenii sunt chemati de Domnul la varste diferite, dar indiferent la ce varsta este chemat, plata promisa este aceeasi. Doar cel care accepta sa lucreaze dreptatea Lui (adica Legea iubirii scrisa in cugetul si inimile lor) va fi ales, cei cu ochi rau insa nu; multi chemati, putini alesi ) - *Ev. dupa Matei, capitolul 20:

"1. Caci imparatia cerurilor este asemenea unui om stapan de casa, care a iesit dis-de-dimineata sa tocmeasca lucratori pentru via sa.
2. Si invoindu-se cu lucratorii cu un dinar pe zi, i-a trimis in via sa.
3. Si iesind pe la ceasul al treilea, a vazut pe altii stand in piata fara lucru.
4. Si le-a zis acelora: Mergeti si voi in vie, si ce va fi cu dreptul, va voi da.
5. Iar ei s-au dus. Iesind iarasi pe la ceasul al saselea si al noualea, a facut tot asa.
6. Iesind pe la ceasul al unsprezecelea, a gasit pe altii, stand fara lucru, si le-a zis: De ce ati stat aici toata ziua fara lucru?
7. Zis-au lui: Fiindca nimeni nu ne-a tocmit. Zis-a lor: Duceti-va si voi in vie si ce va fi cu dreptul veti lua.
8. Facandu-se seara, stapanul viei a zis catre ingrijitorul sau: Cheama pe lucratori si da-le plata, incepand de cei din urma pana la cei dintai.
9. Venind cei din ceasul al unsprezecelea, au luat cate un dinar.
10. Si venind cei dintai, au socotit ca vor lua mai mult, dar au luat si ei tot cate un dinar.
11. Si dupa ce au luat, carteau impotriva stapanului casei,
12. Zicand: Acestia de pe urma au facut un ceas si i-ai pus deopotriva cu noi, care am dus greutatea zilei si arsita.
13. Iar el, raspunzand, a zis unuia dintre ei: Prietene, nu-ti fac nedreptate. Oare nu te-ai invoit cu mine un dinar?
14. Ia ce este al tau si pleaca. Voiesc sa dau acestuia de pe urma ca si tie.
15. Au nu mi se cuvine mie sa fac ce voiesc cu ale mele? Sau ochiul tau este rau, pentru ca eu sunt bun?
16. Astfel vor fi cei de pe urma intai si cei dintai pe urma, ca multi sunt chemati, dar putini alesi."

Text 7 (Acelasi lucru il spune Domnul despre modul in care va judeca: in functie de iubirea pentru aproapele pe care a avut-o fiecare in viata sa) - Ev. dupa Mateiatei, capitolul 25:

"31. Cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, si toti sfintii ingeri cu El, atunci va sedea pe tronul slavei Sale.
32. Si se vor aduna inaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii, precum desparte pastorul oile de capre.
33. Si va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stanga.
34. Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui: Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii.
35. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit;
36. Gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine.
37. Atunci dreptii Ii vor raspunde, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit? Sau insetat si Ti-am dat sa bei?
38. Sau cand Te-am vazut strain si Te-am primit, sau gol si Te-am imbracat?
39. Sau cand Te-am vazut bolnav sau in temnita si am venit la Tine?
40. Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut.
41. Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui.
42. Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau;
43. Strain am fost si nu M-ati primit; gol, si nu M-ati imbracat; bolnav si in temnita, si nu M-ati cercetat.
44. Atunci vor raspunde si ei, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand, sau insetat, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau in temnita si nu Ti-am slujit?
45. El insa le va raspunde, zicand: Adevarat zic voua: Intrucat nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut.
46. Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica."
tipic sectar dupa cum explicam MAI SUS ... nu se mai ooooooopresc sa discute UN TEXT ci dau pasajele si interpretari pina te apuca somnul si ii trimiti la plimbare si apoi tot iei se simt ofuscati ca le spui sa se care ..... ha ha ha
multa iubire
ps sa ma anunbti cind te opresti si ai ales UN TEXT sa il discutam .... dai text si interpretarea ta si eu o desfiintez ca nu o intelegi ... dupa ce o clarific CUM E tu treci la urmatorul si tot asa ....pina toate textele take sunt clarificate in capsorul tau ...
multa iubire
  #1269  
Vechi 02.08.2011, 02:10:20
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Era vorba sa argumentezi si cand colo, si acum ca ai textele in fata ochilor cu toata argumentatia si tot contextul, tu faci in continuare bascalie gratuita. Daca atata stii sa spui, eu am incheiat discutia. Stii si tu foarte bine ce trebuie facut cu margaritarele, nu trebuie aruncate inaintea porcilor.

Multa iubire.
numai caterinca mi-a ramas DACA NU INTELEGI spusele de mai jos
nu ai inteles nimic AM ZIS UN TEXT SA IL DISCUTAM ... NU TEXTE .... CA O SA MA APUC SI EU SA ITI DAU COPY PASTE LA BIBLIA ORTODOXA INTREAGA SI O SA DISCUTI DESPRE EA PINA MORI SI TOT NU O TERMINI .... intelegi ?
multa iubire
ps cum vrei sa discutam un lucru DACA TU PUI MILIARDE DE LUCRURI IN DISCUTIE ? UNDE ITI E LOGICA IN DISCUTIE ?
multa iubire
  #1270  
Vechi 02.08.2011, 02:13:50
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
tipic sectar dupa cum explicam MAI SUS ... nu se mai ooooooopresc sa discute UN TEXT ci dau pasajele si interpretari pina te apuca somnul si ii trimiti la plimbare si apoi tot iei se simt ofuscati ca le spui sa se care ..... ha ha ha
multa iubire
ps sa ma anunbti cind te opresti si ai ales UN TEXT sa il discutam .... dai text si interpretarea ta si eu o desfiintez ca nu o intelegi ... dupa ce o clarific CUM E tu treci la urmatorul si tot asa ....pina toate textele take sunt clarificate in capsorul tau ...
multa iubire
Sunt ortodoxa iar Ortodoxia nu-i secta.

TU ai vrut referintele intregi si contextul intreg, asa ca nu te mai plange degeaba.
Biblia nu se interpreteaza pe bucatele scoase din context ci totul se integreaza.
Asa ca ia tu textele pe care le vezi, explica-le rand pe rand, vezi ca sunt 7 in total, deci da 7 explicatii, in ce ordine vrei, dupa care integreaza-le pe toate intr-una care sa arate planul lui Dumnezeu pentru mantuirea omului care se desprinde din aceste 7 texte.

Explicatiile mele le ai deja, toate integrate. Astept partea ta.
Dar daca continui cu mistocareala, revin la ceea ce ti-am zis initial: ramai tu cu tine insuti, ca eu nu vreau sa te deranjez.

La fel de multa iubire si tie
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38