Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 27.07.2011, 13:47:36
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Spune-mi te rog ce alimente recomanzi copiilor de la 0-3 ani, avand in vedere ca pediatrii pun accent deosebit pe lapte, oua, branzeturi, carne? Eu am avut discutii interminabile pe tema asta cu pediatra fiului meu pentru ca imi spunea sa ii introduc in alimentatie ficat de pui la varsta de 6 luni. El acusica face 3 ani dar nu i-am dat niciodata ficat. Am preferat sa-i dau mai mult spanac ( frunze mature:P )ca sa-i acopar necesarul de fier.

Am primit multe alte asemenea recomandari "necesare" copilului mic, pe care desigur ca nu le-am aplicat.. Cum ar fi sa incep sa-i introduc in alimentatie MEZELURI pentru ca va merge la gradinita si va vedea la copii. Daca nu ii voi da atunci sa manance zice ca v-a deveni frustrat, iar daca ii dau ABIA ATUNCI sa manance, va avea reactii alergice pe piele, pentru ca n-a mai mancat!

Si mai spune-mi te rog ce parere ai despre dieta pe grupe sangvine?

multa iubire
ha ha ha
fiica mea are doi ani si este vegetariana COMPLET ...... nu a mincat lapte brinza oua peste carne si nu va minca ......
ficatul ESTE TOXIC .... spune-i pediatrei tale sa se informeze sau sa repete anatomia si sa invete din nou ( daca a uitat ) functiile ficatului ..... ha ha ha ....
iar treaba cu gradinita si frustarile E O MARE TIMPENIE .... am auzit replica asta ILOGICA de la multi oameni ( doctori sau nedoctori ) si o sa te lamuresc DE CE e asa ..... un copil NU ARE GUSTURILE FORMATE asadar NU STIE despre mezeluri nimic asadar NU POATE SA FIE INTERESAT si nici frustrat .... la gradinita copilul fiind invatat cu hrana sanatoasa VA REFUZA cealalta ... e foarte simplu .... si daca are reactii la mezeluri sau alte carnuri ESTE NORMAL sa LE ELIMINI ca SUNT NESANATOASE.... pediatra ta este dusa cu pluta si poti sa ii spui sa se UPDATEZE ca este habarnista rau ...iti spun si la medicina doar citeva ore se fac de nutritie unde nu se invata NIMIC ....
multa iubire
ps in legatura cu grupele sanguine si dieta eu unu am niste dubii....
poate existenta ca un organism sa tolereze sa spunem carnea mai mult decit altul dar asta nu o face pe carne sanatoasa .... ..... e ca si cu exercitiile fizice.... unii pot alerga mai mult decit altii LA INCEPUT dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii faci pe primii sa alerge din ce in ce mai mult ca rezista iar pe cei din urma din ce in ce mai putin ......
muta iubire
Reply With Quote
  #202  
Vechi 27.07.2011, 13:51:02
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Parintele Paisie Aghioritul (din Sf. Munte Athos) - recomanda ca mamele sa alapteze minim 2 ani....iar doctorii invers. Acum socoteste tu care are dreptate?

Bineinteles ca este greu in ziua de astazi sa ne adaptam la ceea ce este bine....dar macar e bine de stiut pentru cei care pot si vor sa ia seama.
laptele matern este bun IN FUNCTIE DE ALIMENTATIA MAMEI .... el poate deveni TOXIC daca alimentele ingerate de mama sunt toxice .....
multa iubire
Reply With Quote
  #203  
Vechi 27.07.2011, 13:54:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
fiica mea are doi ani si este vegetariana COMPLET ...... nu a mincat lapte brinza oua peste carne si nu va minca ......
ficatul ESTE TOXIC .... spune-i pediatrei tale sa se informeze sau sa repete anatomia si sa invete din nou ( daca a uitat ) functiile ficatului ..... ha ha ha ....
iar treaba cu gradinita si frustarile E O MARE TIMPENIE .... am auzit replica asta ILOGICA de la multi oameni ( doctori sau nedoctori ) si o sa te lamuresc DE CE e asa ..... un copil NU ARE GUSTURILE FORMATE asadar NU STIE despre mezeluri nimic asadar NU POATE SA FIE INTERESAT si nici frustrat .... la gradinita copilul fiind invatat cu hrana sanatoasa VA REFUZA cealalta ... e foarte simplu .... si daca are reactii la mezeluri sau alte carnuri ESTE NORMAL sa LE ELIMINI ca SUNT NESANATOASE.... pediatra ta este dusa cu pluta si poti sa ii spui sa se UPDATEZE ca este habarnista rau ...iti spun si la medicina doar citeva ore se fac de nutritie unde nu se invata NIMIC ....
multa iubire
ps in legatura cu grupele sanguine si dieta eu unu am niste dubii....
poate existenta ca un organism sa tolereze sa spunem carnea mai mult decit altul dar asta nu o face pe carne sanatoasa .... ..... e ca si cu exercitiile fizice.... unii pot alerga mai mult decit altii LA INCEPUT dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii faci pe primii sa alerge din ce in ce mai mult ca rezista iar pe cei din urma din ce in ce mai putin ......
muta iubire
Bravo. Ma bucur ca sunt si oameni care mai gandesc.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 27.07.2011, 13:55:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
laptele matern este bun IN FUNCTIE DE ALIMENTATIA MAMEI .... el poate deveni TOXIC daca alimentele ingerate de mama sunt toxice .....
multa iubire
Corect ...asa este...mutumesc pentru completare. Curatenia mamei se rasfrange asupra copilului. Sa nu uitam insa si de curatenia spirituala a mamei care conteaza foarte mult.

Apropo vitamina B12 o gasim si in paine (completare la ce am scris mai sus)

Last edited by ovidiu b.; 27.07.2011 at 13:59:22.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 27.07.2011, 14:07:20
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Curatia mintii

Avva Ammun de la Raito l-a intrebat pe avva Sisoe: "Cand citesc din Scriptura, cugetul meu vrea sa alcatuiasca un discurs, ca sa pot raspunde daca ma intreaba cineva". Batranul ii zice: "Nu-i nevoie. Mai bine din curatenia mintii castiga si sa fii fara de grija cum vorbesti".”

Citatul de pe site e pentru cei ce înțeleg bine și vor să mânce sănătos și curat. E mare taina ce reiese din text. Pare ușor de priceput însă căutând să pricepi ai să vezi cum te pierzi printre sensuri până îl vei câștiga cu greu pe cel bun.

Last edited by vsovivi; 27.07.2011 at 14:10:14.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 27.07.2011, 14:25:24
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Curatia mintii

Avva Ammun de la Raito l-a intrebat pe avva Sisoe: "Cand citesc din Scriptura, cugetul meu vrea sa alcatuiasca un discurs, ca sa pot raspunde daca ma intreaba cineva". Batranul ii zice: "Nu-i nevoie. Mai bine din curatenia mintii castiga si sa fii fara de grija cum vorbesti".”

Citatul de pe site e pentru cei ce înțeleg bine și vor să mânce sănătos și curat. E mare taina ce reiese din text. Pare ușor de priceput însă căutând să pricepi ai să vezi cum te pierzi printre sensuri până îl vei câștiga cu greu pe cel bun.
citatul nu are nimic de a face cu mincarea sanatoasa ..... ca sa ai o minte curata trebuie sa nu o intoxici cu timpenii alimentare .... asadar SE APLICA ce am spus ..... daca cumva ai impresia ca cugetul poate modifica toxinele din organism ar trebui SA AI MARE CREDINTA dar ai intra in ŽŽ nu ispiti pe Dumnezeul tau ŽŽ ... asadar ai doua posibilitati ,... ori citatul tau se refera a altceva ( si aici iti dau dreptate ) .... ori tu nu gindesti cind il folosesti ca argument INEXISTENT in alimentatie .... eu merg pe prima varianta ... tu ? ha ha ha
multa iubire
Reply With Quote
  #207  
Vechi 27.07.2011, 14:39:36
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Curatia mintii

Avva Ammun de la Raito l-a intrebat pe avva Sisoe: "Cand citesc din Scriptura, cugetul meu vrea sa alcatuiasca un discurs, ca sa pot raspunde daca ma intreaba cineva". Batranul ii zice: "Nu-i nevoie. Mai bine din curatenia mintii castiga si sa fii fara de grija cum vorbesti".”

Citatul de pe site e pentru cei ce înțeleg bine și vor să mânce sănătos și curat. E mare taina ce reiese din text. Pare ușor de priceput însă căutând să pricepi ai să vezi cum te pierzi printre sensuri până îl vei câștiga cu greu pe cel bun.
citatul nu are nimic de a face cu mincarea sanatoasa ..... ca sa ai o minte curata trebuie sa nu o intoxici cu timpenii alimentare .... asadar SE APLICA ce am spus ..... daca cumva ai impresia ca cugetul poate modifica toxinele din organism ar trebui SA AI MARE CREDINTA dar ai intra in ŽŽ nu ispiti pe Dumnezeul tau ŽŽ ... asadar ai doua posibilitati ,... ori citatul tau se refera a altceva ( si aici iti dau dreptate ) .... ori tu nu gindesti cind il folosesti ca argument INEXISTENT in alimentatie .... eu merg pe prima varianta ... tu ? ha ha ha
multa iubire
Când omul e superficial de la grabă atunci nu vede adâncimile nu pentru că nu poate ci pentru că nu vea, dar dacă ar zăbovi pe text, încet încet ar descoperi Taina... căci toate vorbele sunt și despre mîncare.

Trebuie să fii atent la cuvântul discurs, apoi la fiecare cuvânt din întrebare, și apoi la răspunsul plin de tâlc al marelui maestru și sfânt Sisoe cel mare căci era foarte mare din moment ce cuvintele sale dădeau viață.

Și ce oare poți câștiga? Dacă nu mâncare și nici bani? Măcar mintea curată și tăcerea nesățioasă la masă. Sau tu la ce crezi că se referă citatul? Eu sunt sigur că musai e despre cum poți mînca sănătos.

Last edited by vsovivi; 27.07.2011 at 14:47:29.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 27.07.2011, 15:15:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Parintele Paisie Aghioritul (din Sf. Munte Athos) - recomanda ca mamele sa alapteze minim 2 ani....iar doctorii invers. Acum socoteste tu care are dreptate?

Bineinteles ca este greu in ziua de astazi sa ne adaptam la ceea ce este bine....dar macar e bine de stiut pentru cei care pot si vor sa ia seama.
cum adica doctorii recomanda invers? cand toti doctorii spun ce bine e sa-ti alaptezi copilul cat poti de mult timp? care e partea cu "invers" ca nu am inteles?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #209  
Vechi 27.07.2011, 15:21:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
cum adica doctorii recomanda invers? cand toti doctorii spun ce bine e sa-ti alaptezi copilul cat poti de mult timp? care e partea cu "invers" ca nu am inteles?
Nasii mei au copil pana in 2 ani, la fel si o prietena. Cand le-am spus sa alapteze cat mai mult (adica 2 ani daca au lapte bineinteles)....s-au uitat la mine stramb si mirate. Doctorul le-a recomandat sa le dea alternativ de la 6 luni..adica si lapte si mancare si incet sa renunte la alaptat. Acum ca nu toti doctorii recomnda asa....rectificam acolo unde am zis DOCTORII ...si spunem UNII DOCTORI...

Unei alte pritene insarcinate care avea tensiunea scazuta i-a recomandat doctorul sa bea cafea. Alta cunostinta fuma inainte de sarcina. In timpul sarcinii ea nu a renuntat la fumat - atentie - pentru ca doctorul i-a spus ca poate sa fumeze cate o tigare doua cand îi este pofta - cica nu e bine sa te abtii de la anumite pofte in timpul sarcinii - prostii mai mari ca ei. Asta e motivul pentru care sunt impotriva multor doctori (acum sa nu generalzam - sunt si doctori buni - care folosesc stiinta cu frica de Dumnezeu - acestia sa ma ierte).

Last edited by ovidiu b.; 27.07.2011 at 15:29:00.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 27.07.2011, 15:24:23
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nasii mei au copil pana in 2 ani, la fel si o prietena. Cand le-am spus sa alapteze cat mai mult (adica 2 ani daca au lapte bineinteles)....s-au uitat la mine stramb si mirate. Doctorul le-a recomandat sa le dea alternativ de la 6 luni..adica si lapte si mancare si incet sa renunte la alaptat. Acum ca nu toti doctorii recomnda asa....rectificam acolo unde am zis DOCTORII ...si spunem UNII DOCTORI...
ciudat, nu stiam ca sunt si doctori care nu stiu ca cel mai bun aliment pentru un copil este laptele matern. poate ca au recomandat diversificarea pentru ca mamele nu mai aveau suficient lapte... nu stiu, mi se pare bizar.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54