Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 29.07.2011, 22:24:26
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

The Listener, iti citesc mesajele de la topicul asta si vad ca persisti in acelasi tip de argumentatie defectuoasa. Ipotezele tale sunt presupuneri (nu exista alt tip de hrana in zona) care nu pot genera concluzii trainice.
Unde nu mai punem la socoteala faptul ca opinia Bisericii este cu totul alta; carnea este permisa omului spre consum.
Faptul ca pustnicii sau calugarii foarte inaintati pe cale devin vegani este o caracteristica ce tine strict de statutul lor. Insa calugaria (cu ale ei) si viata lumeasca nu sunt trase la indigo; le pretuim pustnicilor invatatura, insa ne traim viata asa cum a fost ea randuita pentru mireni.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 29.07.2011, 23:15:06
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Eu nu pot sa cred ca Iisus Hristos a facut un gest NEFOLOSITOR, desi ingaduit. Dincolo de toate versetele pe care sunt convinsa ca le poti aduce drept "dovada", sta Insusi Mantuitorul, Fiul lui Dumnezeu iar El ne este noua model in toate. Imi pastrez opinia exprimata initial, omului ii este permis consumul de carne si peste.
Cum te raportezi atunci la zilele de post randuite de biserica? De ce mai e necesar postul (abtinerea de la a manca lactate, oua si carne) daca "din start" omului nu i-ar fi permisa carnea? Biserica nu pare a recunoaste acest lucru. Ba chiar da dezlegari la peste in unele zile de post.
...
modelul este IISUS HRISTOS , FIUL LUI DUMNEZEU ..... stai ca inca nu am terminat iar opinia ta FARA ARGUMente NU ESTE ADEVAR .... si sa continui ca vad ca versetul geneza 1.29 nu va place ha ha ha
sa vedem ce mai gasim in geneza , poate astea o sa va dea de gindit ( daca nu nu e bai o sa continui , ca am rabdare , sa vedem cit de ortodocsi sunteti voi ), ca sa nu existe dubii sunt ortodox ca sa nu avem discutii de secte si alte bazaconii ....
si ca tot spunea cienva pe aici ca hrana vegetariana era in rai ia uite aici unde era .....
17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru că ai ascultat vorba femeii tale și ai mâncat din pomul din care ți-am poruncit: "Să nu mănânci", blestemat va fi pământul pentru tine! Cu osteneală să te hrănești din el în toate zilele vieții tale!

ce reiese de acolo ? sa te hranesti DIN el ... vrea sa vad si eu ce animal CRESTE in el ( pamint ????? eu stiu ca TOATE SEMINTELE din pamint dau fruct si cereale , si uite cum geneza 1.29 este sutinuta DE O PORUNCA ..... upsss adica sa mincam vegetarian e o porunca ? DA ....


Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Nu am inteles deloc argumentatia ta referitoare la animalele carnivore. De ce-ar avea influenta pacatele omului asupra animalelor din jur, care e suportul biblic al acestei afirmatii?
Sfintii Parinti au supus animale salbatice, insa nu le-au transformat din carnivore in ierbivore; cu alte cuvinte le-au imblanzit instinctele de vanatoare insa nu le-au dotat cu stomac tipic rumegatoarelor si limba aspra buna la pascut iarba...
DE CE a fost facut pamintul CU TOT CE E PE EL si PENTRU CINE ca sa FACA CE ? hmmmm
dupa ce raspunzi la aceste intrebari o sa GINDIM sa vedem care e raspunsul la intrebarea ta ( desi l-am dat il mai aprofundam )
multa iubire
Reply With Quote
  #313  
Vechi 29.07.2011, 23:27:23
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
The Listener, iti citesc mesajele de la topicul asta si vad ca persisti in acelasi tip de argumentatie defectuoasa. Ipotezele tale sunt presupuneri (nu exista alt tip de hrana in zona) care nu pot genera concluzii trainice.
Unde nu mai punem la socoteala faptul ca opinia Bisericii este cu totul alta; carnea este permisa omului spre consum.
Faptul ca pustnicii sau calugarii foarte inaintati pe cale devin vegani este o caracteristica ce tine strict de statutul lor. Insa calugaria (cu ale ei) si viata lumeasca nu sunt trase la indigo; le pretuim pustnicilor invatatura, insa ne traim viata asa cum a fost ea randuita pentru mireni.
PERMISA , NU FOLOSITOARE ... aici NU FACI TU SI RESTUL DIFERENTE ....exemplu .... iti permit sa iei droguri , ca exista lege pentru asta in unele tari DAR NU E FOLOSITOR PENTRU TINE .... intelegi ? asadar nu tot ce e permis este folositor , iar carnea este una din acele NEFOLOSiTOARE ( PAVEL ) ....
multa iubire
ps si ca sa vedem daca pustnici au dreptate ca sunt vegani si ca nu tine strict de ei uite aici UN PROFET ... asta desigur daca citesti biblia si O CREZI .... daca nu atunci eu orice spun este in van ... ha ha ha
asadar sa luam text biblic si sa vedem ce vei spune 'daniel 1
5. Și să-i învețe pe ei vreme de trei ani, după trecerea cărora să intre în slujba regelui. Pentru aceasta, regele le-a rânduit să li se dea în fiecare zi bucate din bucatele lui și vin din vinul lui.
6. Printre ei se aflau din fiii lui Iuda: Daniel, Anania, Misael și Azaria.
7. Și căpetenia famenilor le-a dat nume și a chemat pe Daniel, Beltșațar, pe Anania, Șadrac, pe Misael, Meșac și pe Azaria, Abed-Nego.
8. și Daniel și-a pus in gând să nu se spurce cu bucatele și vinul regelui și a cerut voie căpeteniei famenilor să nu se pângărească.
9. Și Dumnezeu i-a dat să afle înaintea căpeteniei famenilor bunăvoință șl îndurare.
10. Și a zis căpetenia famenilor către Daniel: "Mă tem numai de domnul meu, regele, care v-a rânduit mîncărurile și băuturile; pentru ce să vadă el mai trase chipurile voastre decât ale tinerilor celor de o vârstă cu voi? Voi puneți în primejdie capul meu înaintea regelui.
11. Și a grăit Daniel către supraveghetorul pe care căpetenia famenilor îl pusese peste Daniel, Anania, Misael și Azaria:
12. "Încearcă o dată cu servii tăi timp de zece zile și dă-ne să mâncăm bucate din zarzavaturi și să bem apă!
13. Apoi să te uiți la chipurile noastre și la chipul tinerilor care mănâncă din bucatele regelui și cum ți se va părea, așa fă cu supușii tăi!"
14. Atunci el le-a ascultat această rugăminte și a încercat timp de zece zile.
15. Și după un răstimp de zece zile, ei arătau mai frumoși și mai grași la trup decât toii tinerii care mâncau din bucatele regelui.
16. Atunci supraveghetorul le-a înlocuit mâncarea lor și vinul - băutura dor - și le-a dat mâncăruri de legume.
17. Și acestor patru tineri le-a dat Dumnezeu știință și pricepere în oricare scriere, precum și înțelepciune, încât Daniel putea să tâlcuiască vedeniile și visele.
18. Și după acel răstimp hotărât de rege ca să-i aducă, i-a înfățișat căpetenia famenilor înaintea lui Nabucodonosor.
19. Și a grăit regele cu ei, dar n-a aflat pe nimeni printre ei toți ca pe Daniel, Anania, Misael și Azaria. Și ei au început să slujească pe rege.
20. Și în toate întrebările, asupra cărora regele le cerea dezlegarea, când era vorba de înțelepciune și de pricepere, îi găsea pe ei de zece ori mai isteți decât magii și prezicătorii din tot regatul lui.


asadar pasajul asta ce iti spune?

asadar ce minca daniel SI CUM ERA IN COMPARATIE CU CEILALTI ? si se aplica asta la vegetarieni . DA ... haide ca va astept sa IGNORATI si asta .... sau ? verseetele 15-20 te vor lamuri ..... asadar ce spuneati ca nu conteaza ce bagi in gura ? ooooohoooo conteaza mult .... si pun pariu ca nici acele versete nu le pricepeti ..... asadar nu rastalmaci ca sectarii ......
multa iubire

Last edited by the_Listener; 29.07.2011 at 23:32:34.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 30.07.2011, 00:37:18
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
sa ne facem intelesi de la inceput ...de cand am inceput regimul nu am mai consumat carne/branza/lapte/oua deci FICATUL NU AM AVUT CU CE TOXINE SA IL INCARC...dar iarasi tragi cocluzii pripite asa acum ai facut si cu recomadarile mele... dar daca vrei revenim si la ele...daca vrei iti fac si o lista cu ce aveam in meniu in primele 6 luni de regim (am rabadare) si am sa te rog dupa sa concluzionezi ce TOXINE am introdus in corp...tu poti PRICEPE ce vrei...dar te rog nu concluziona asa cum te taie capul
dar ce ai consumat ? cafea ? tigari ? zahar ? paine alba? ulei de floarea soarelui ? etc etc etc ... asadar lasa-ma sa ma indoieesc ok?
multa iubire
ps ti-am spus ca nu sunt usor de prostit si nici credul
multa iubire
Reply With Quote
  #315  
Vechi 30.07.2011, 00:52:33
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nene Listener, ca sa fim clari, ......
ca tot ziceai ca sa fim clari uite aici

si sa vedem un pasaj unde se intimpla datorita carnii ce se intimpla .
numeri 11
4. Străinii, dintre ei, începură să-și arate poftele și ședeau cu ei și fiii lui Israel și plângeau, zicând: "Cine ne va hrăni cu carne?
5. Căci ne aducem aminte de peștele, pe care-l mâncam în Egipt în dar, de castraveți și de pepeni, de ceapă, de praz și de usturoi;
6. Acum însă sufletul nostru tânjește; nimic nu mai este înaintea ochilor noștri decât numai mana".
7. Iar mana era ca sămânța de coriandru și înfățișarea ei era ca înfățișarea cristalului.
8. Poporul se ducea și o aduna, o râșneau în râșnițe sau o pisau în piuă, o fierbeau în căldări și făceau din ea turte; iar gustul ei era ca gustul turtelor cu untdelemn.
9. Când cădea noaptea roua pe tabără, atunci cădea peste ea și mana.
10. Moise însă auzea cum plângea fiecare prin familiile sale și la ușa cortului său, și s-a aprins tare mânia Domnului și s-a mâhnit Moise.
11. Atunci a zis Moise către Domnul: "De ce întristezi pe robul Tău și de ce oare n-am aflat milă înaintea ochilor Tăi, căci ai pus asupra mea sarcina a tot poporul acesta?
12. Oare eu am zămislit tot poporul acesta și oare eu l-am născut, de-mi zici: Ia-l în sânul tău, cum ia doica pe copil, și-l du în pământul pe care cu jurământ l-am făgăduit părinților lui?
13. De unde să iau și să dau eu carne la tot poporul acesta? Căci plâng înaintea mea și. zic: Dă-ne carne să mâncăm!
14. Eu singur nu voi putea să duc tot poporul acesta, că acest lucru este greu pentru mine.
15. Dacă faci așa cu mine, atunci mai bine omoară-mă, de am aflat milă înaintea ochilor Tăi, ca să nu mai văd necazul acesta".
16. Atunci Domnul a zis către Moise: "Adună-Mi șaptezeci de bărbați, dintre bătrânii lui Israel, pe care-i știi tu că sunt căpetenii poporului și supraveghetorii lui, și du-i la cortul adunării, ca să stea cu tine acolo.
17. Că Mă voi pogorî acolo și voi vorbi cu tine și voi lua din duhul care este peste tine și voi pune peste ei ca să ducă ei cu tine sarcina poporului și să nu o duci numai tu singur.
18. Iar poporului spune-i: Să vă curățiți pentru ziua de mâine și veți avea carne, deoarece ați plâns în auzul Domnului și ați zis: Cine ne va hrăni cu carne? Că ne era bine în Egipt; că are să vă dea Domnul carne să mâncați și veți mânca;
19. Și veți mânca nu numai o zi, nici numai două sau cinci zile, nici numai zece sau douăzeci de zile,
20. Ci o lună întreagă veți mânca până vă va da pe nas și vă veți scârbi de ea, pentru că ați disprețuit pe Domnul, Care este între voi, și v-ați plâns înaintea Lui și ați zis: La ce trebuia să ieșim noi din Egipt?"

33. [COLOR=#000000]Dar carnea era încă în gura lor și nu isprăviseră încă de mâncat, când se aprinse mânia Domnului asupra poporului, și a lovit Domnul poporul cu bătaie foarte mare[/COLOR].
34. Și s-a pus numele locului aceluia: Chibrot-Hataava, adică mormintele poftei, căci acolo [COLOR=#000000]au îngropat [/COLOR]pe poporul cel aprins de poftă.

ce parere ai alin ? este asta o dovada ca a nu minca carne este neplacut Domnului ? sau e invers?
multa iubire
Reply With Quote
  #316  
Vechi 30.07.2011, 00:58:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
dar ce ai consumat ? cafea ? tigari ? zahar ? paine alba? ulei de floarea soarelui ? etc etc etc ... asadar lasa-ma sa ma indoieesc ok?
multa iubire
ps ti-am spus ca nu sunt usor de prostit si nici credul
multa iubire
paine de secara, ulei de masline....in felul acesta eu zic ca nu are sens discutia...eu iti aduc la cunostinta niste fapte ...iar tu tragii concluziile tale PRIPITE...te la las cu ele...asa nu vad nimic constructiv in discutia aceasta...si in a incerca sa te "prostesc" nu am de ce, departe imi este gandul

Last edited by ovidiu b.; 30.07.2011 at 01:12:40.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 30.07.2011, 01:21:55
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

The Listener, nu ai raspuns la intrebarile Coralinei privind pozitia Bisericii in legatura cu alimentatia si cum te raportezi tu la zilele de post.

reiau eu intrebarea si te rugam sa ne raspunzi: pentru ce mai sunt necesare zilele de post daca oricum nu avem voie sa mancam NICIODATA dupa cum spui tu, carne, peste, branza, oua, lapte, etc.?

Greseste Biserica?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #318  
Vechi 30.07.2011, 01:22:16
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
paine de secara, ulei de masline....in felul acesta eu zic ca nu are sens discutia...eu iti aduc la cunostinta niste fapte ...iar tu tragii concluziile tale PRIPITE...te la las cu ele...asa nu vad nimic constructiv in discutia aceasta...si in a incerca sa te "prostesc" nu am de ce, departe imi este gandul
bingo ... ce fel de ulei de masline ? paine de secara facuta unde ? vad ca incet spui tot ... si incet vedem intoxicarea
multa iubire
Reply With Quote
  #319  
Vechi 30.07.2011, 01:29:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
bingo ... ce fel de ulei de masline ? paine de secara facuta unde ? vad ca incet spui tot ... si incet vedem intoxicarea
multa iubire
ulei de masline presat la rece de casa - nu e din comert (am o sursa din italia)...painea de secara o fac la mine in bucatarie

Last edited by ovidiu b.; 30.07.2011 at 01:32:49.
Reply With Quote
  #320  
Vechi 30.07.2011, 01:32:45
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
The Listener, nu ai raspuns la intrebarile Coralinei privind pozitia Bisericii in legatura cu alimentatia si cum te raportezi tu la zilele de post.

reiau eu intrebarea si te rugam sa ne raspunzi: pentru ce mai sunt necesare zilele de post daca oricum nu avem voie sa mancam NICIODATA dupa cum spui tu, carne, peste, branza, oua, lapte, etc.?

Greseste Biserica?
pai nu mai sunt necesare ... zilele de post sunt facute CA SA VA POTOLITI DE A MAI FACE RAU ŽŽ TEMPLULUI LUI DUMNEZEU ŽŽ .... asta vorbind de mincare ... ca postul este pe linga mincare si de alt tip , desi daca mincarea e de calitate se tine post usor si in alte privinte .....
si am sa raspund si cu versete si sa vedem ce reactii au avut ca nu au mincat carne si nu au baut vin
daniil 1
16. Atunci supraveghetorul le-a înlocuit mâncarea lor și vinul - băutura dor - și le-a dat mâncăruri de legume.
17. Și acestor patru tineri le-a dat Dumnezeu știință și pricepere în oricare scriere, precum și înțelepciune, încât Daniel putea să tâlcuiască vedeniile și visele.
18. Și după acel răstimp hotărât de rege ca să-i aducă, i-a înfățișat căpetenia famenilor înaintea lui Nabucodonosor.
19. Și a grăit regele cu ei, dar n-a aflat pe nimeni printre ei toți ca pe Daniel, Anania, Misael și Azaria. Și ei au început să slujească pe rege.
20. Și în toate întrebările, asupra cărora regele le cerea dezlegarea, când era vorba de înțelepciune și de pricepere, îi găsea pe ei de zece ori mai isteți decât magii și prezicătorii din tot regatul lui.

asadar au mincat legume si au fost mai intelepti de zeci de ori decit altii? uite cum apare legatura dintre post(fara lapte branza carne oua peste ) si intelepciune . si daca e sa o luam si stiintific , alimentele vegetale au mari beneficii asupra creierului
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54