Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.03.2012, 10:34:34
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

si mie mi-ar placea o casuta ... cred ca multora le-ar placea ... nu de alta da ca sa nu ma mai bata vecina de jos la cap ca tropaie copiii prin casa si fac scandal ... nu neaparat in centrul orasului, ci undeva mai la periferie, dar unde sa fie statie de autobuz, acces rapid la transport ... ca exista zone in care autobuzele trec din ora in ora ... nu mi-ar placea asa ... si cu o curte mare cu iarba ... eee ... vise... noi sa fim sanatosi si sa ne putem descurca in toate, mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu ...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.03.2012, 10:47:35
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
si mie mi-ar placea o casuta ... cred ca multora le-ar placea ... nu de alta da ca sa nu ma mai bata vecina de jos la cap ca tropaie copiii prin casa si fac scandal ... nu neaparat in centrul orasului, ci undeva mai la periferie, dar unde sa fie statie de autobuz, acces rapid la transport ... ca exista zone in care autobuzele trec din ora in ora ... nu mi-ar placea asa ... si cu o curte mare cu iarba ... eee ... vise... noi sa fim sanatosi si sa ne putem descurca in toate, mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu ...
in centru, acolo sunt oamenii cei mai de calitate, la periferie sau in cartierele rau famate sunt numai betivi si scandalagii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.03.2012, 10:56:47
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Bun,deci imi fac casa la zeci de km de oras si ma mut in ea. Cu ce platesc curentul,lemnele de foc pe timp de iarna,cablul tv,telefonul,internetul? Sau hai sa zicem ca renunt la ele si stau la lumanare. Dar cu ce imi cumpar de mancare? Un ou a depasit chiar si 1 ron,totul e scump,cu ce traiesc? Sa cresc eu animale? Ok,deacord,dar cu ce le cresc? Daca ar fi asa simplu si rentabil am avea toti cate o ferma,dar din pacate e mai complicat decat crezi. Ai nevoie de bani,si pentru asta de un loc de munca. Insa intr-un sat vai de mama lui nu prea ai alternative,iar ca sa dai tot salariu pe naveta nu cred ca iti convine.
Deci poti veni te rog cu idei si argumente clare care sa sprijine ideea ta?
De agricultura n-ai auzit? Pamantul e ieftin, nu-l munceste nimeni... Pe vremuri cred ca aveau dreptate cei care vroiau cat mai mult pamant, ca de aolo vine mancarea. Daca nu e productie, degeaba ai conturi in banca, ca nu-i poti pune pe masa...
Desigur, in ziua de azi, si pt agricultura trebuie facuta initial o investitie in bani. Si disponibilitate de munca. Romanul a ajuns sa fuga de munca campului ca d**** de tamaie, din pacate.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.03.2012, 10:58:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
si eu sunt de parere ca o locuinta mica in centrul unui mare oras este idealul.
Depinde cati copii aveti sau cati intentionati sa aveti, si cate de mica e totusi locuinta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.03.2012, 11:02:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Bun,deci imi fac casa la zeci de km de oras si ma mut in ea. Cu ce platesc curentul,lemnele de foc pe timp de iarna,cablul tv,telefonul,internetul? Sau hai sa zicem ca renunt la ele si stau la lumanare. Dar cu ce imi cumpar de mancare? Un ou a depasit chiar si 1 ron,totul e scump,cu ce traiesc? Sa cresc eu animale? Ok,deacord,dar cu ce le cresc? Daca ar fi asa simplu si rentabil am avea toti cate o ferma,dar din pacate e mai complicat decat crezi. Ai nevoie de bani,si pentru asta de un loc de munca. Insa intr-un sat vai de mama lui nu prea ai alternative,iar ca sa dai tot salariu pe naveta nu cred ca iti convine.
Deci poti veni te rog cu idei si argumente clare care sa sprijine ideea ta?
Apropos, nu tu ziceai odata ca vrei sa te faci preot, sau te confund?
Atunci gandeste-te serios ca ai putea primi o parohie la tara, si vei avea parte din plin si de munca (fizica), si de dus o lupta serioasa de a lumina mintile taranilor care mai sunt pe acolo...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.03.2012, 11:07:16
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
in centru, acolo sunt oamenii cei mai de calitate, la periferie sau in cartierele rau famate sunt numai betivi si scandalagii.
Betivi si scandalagii sunt peste tot nu numai la periferie, eu spre exemplu stau in centrul orasului si sa nu credeti ca vecinii mei sunt mai de calitate ca cei din alta parte a orasului. Oameni buni si rai sunt peste tot.

Aveti mania asta de a aplica etichete peste tot aia sunt asa, aia asa: penticostalii sunt hoti, femeile materialiste, taranii sunt inculti si rai, cei din cartiere sunt betivi etc etc.

D-voastra sunteti bun?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.03.2012, 11:12:11
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
in centru, acolo sunt oamenii cei mai de calitate, la periferie sau in cartierele rau famate sunt numai betivi si scandalagii.
afirmatia e relativa, avand in vedere ca la perifierie s-au dezvoltat cartiere de vile, cu oameni proveniti din medii bune, educati.

Eu, spre ex, stau intr-o zona limitrofa, pe o strada cocheta, unde sunt o multime de blocuri de tineri, puzderie de copii.

Acum in functie de necesitatile fiecaruia, in functie de ceea ce cauta orasul sau satul poate fi solutia. Orasul iti ofera multe avantaje dar in acelasi timp si zgomot, poluare, agitatie, dependenta.
Satul iti ofera destule dezavantaje(mai ales in sistemul de invatamant si sanitar) dar si avantaje: liniste, aer curat, libertate de miscare, evolutie in mijlocul naturii. Ptr o dezvoltare armonioasa si echibrata din punctul de vedere al sanatatii fizice si psihice si al linistii sufletesti e recomandat satul.
Ptr o dezvoltare intelectuala, artistica, profesionala e recomandat orasul. Fiecare asadar, sa aleaga ccea ce cauta.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.03.2012, 11:14:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Depinde cati copii aveti sau cati intentionati sa aveti, si cate de mica e totusi locuinta.
de la unul in jos....:)
Apropo, era o vorba: sti de ce banatanul face un singur copil?(eu sunt banatanca)
Raspuns: Ptr ca nu poate face doar jumate.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.03.2012, 11:23:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
de la unul in jos....:)
Apropo, era o vorba: sti de ce banatanul face un singur copil?(eu sunt banatanca)
Raspuns: Ptr ca nu poate face doar jumate.
Serios?
Nu se pot combina doua familii la un copil? (e o gluma, nu ma gandeam la prostii...)
Tot se vehiculase ideea acum cativa ani ca 2 familii sa faca credit impreuna pt. un singur apartament...


PS : Inseamna ca voi v-ati facut datoria pt. 6 familii banatene???? (deocamdata)
( sper sa nu te superi... glumeam si eu pe tema inceputa de tine)

Da, am vazut si eu ca Timisoara are zone limitrofe faine, dar si Bucurestiul are, numai ca cele decente sunt scumpe, iar cele "de lux" exorbitante ( si culmea, nu lipsite de elemente negative ).

Last edited by fallen; 22.03.2012 at 11:32:50.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.03.2012, 11:25:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De agricultura n-ai auzit? Pamantul e ieftin, nu-l munceste nimeni... Pe vremuri cred ca aveau dreptate cei care vroiau cat mai mult pamant, ca de aolo vine mancarea. Daca nu e productie, degeaba ai conturi in banca, ca nu-i poti pune pe masa...
Desigur, in ziua de azi, si pt agricultura trebuie facuta initial o investitie in bani. Si disponibilitate de munca. Romanul a ajuns sa fuga de munca campului ca d**** de tamaie, din pacate.
Bine punctat.
la tara se poate trai din rodul pamantului. Dar asta presupunue munca...Multa munca. Mult mai multa decat sa te urci in masina si sa te duci la supermarchet si in doua ceasuri ai tot ce iti trebuie.
Muncesti de dimineata pana seara. Arat, samanat, pus ingrasamant, sadit, sapat, plivit, apoi iar plivit, iar plivit, sapat , ingropat, recoltat....Muncesti toata vara. Asta doar gradina, far sa ti vreo vacuta.Aici alta poveste(cosit, strans fan, carat acasa, dus zilnic la pascut, adapat,muls de doua ori de zi, curatat de balegar).

Sti care e concluzia mea? ca noi tinerii, suntem extrem de comozi.Am fost invatati sa stam doar cu cartea in fata, restul au facut parintii totul.Si ne-au transformat in comozi(sa nu zic lenesi). Poate ne-au mai dat si casa si masina.

Ei au facut-o cu toata dragostea si daruirea lor, dar noi in schimb ne-am transformat in niste comozi. Si din perspectiva comodului va spun, viata la tara e grea. E fooarte frumoasa, inzecit mai frumoasa decat cea de la oras, dar grea(inzecit mai grea). Si asta o spune o orasanca care a stat un an cu doi copii mici singura la tara.

personal, cred ca am devenit niste robi ai sistemului. robi ai comoditatii....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53
Ce imi doresc de la sf nicolaie ionut12 Generalitati 4 07.12.2010 09:20:38
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 21:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 08:33:31