Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2012, 16:48:07
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Sensul profund al impartasaniei

Fara impartasanie nu este mantuire.

Dar ce este "impartasania" in sensul cel mai profund?
__________________

Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.01.2012, 18:30:36
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Practicand cele noua smerenii care curata ochii sufletului,
Observa frumusetea sublima a adevarului ultim,
Si schimba baza de imputare a sinelui cu ceea ce este perfect.
Acesta este sensul profund al impartasaniei.
__________________

Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2012, 18:52:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pocainta duce la mantuire! Vezi exemplul talharului de pe cruce care a primit Raiul fara Sfanta Impartasanie... Deci ne putem mantui si fara aceasta Taina (in unele cazuri,nu sa ne-o luam in cap ca gata,mergem in Rai si fara,asa ca sa nu ne mai straduim s-o primim).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2012, 19:04:58
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Pocainta este in esenta tot o forma de smerenie ('de micsorare a eului' prin recunoasterea greselilor).

Numai micsorandu-ne putem intra pe 'calea stramta'.
__________________

Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2012, 01:45:54
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ca sa primesti raiul trebuie sa te botezi vezi Ioan 3:3 Ioan 3:5 Marcu16:16.
Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Marcu 16:16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.

Talharul de pe cruce s-a botezat dupa moarte caci IIsus e preot ortodox in vesnicie, dupa randuiala lui Melchisedec vezi Psalmii.
Psalm 109:4. Juratu-S-a Domnul și nu-I va părea rău: "Tu ești preot în veac, după rânduiala lui Melchisedec".

Ce inseamna ca talharul de pe cruce a intrat in rai? In intelegerea mea mare lucru inseamna dar se poate sa gresesc. Inseamna ca pe patul de moarte cine striga sa vina IIsus vine. Insemna ca chiar daca pe patul de moarte nu esti Ortodox, insemna ca daca te rogi la Iisus sa vina, IIsus vine si inseamna ca IIsus te poate boteza, spovedi si impartasi acolo la intrarea in vesnicie. http://www.youtube.com/user/TheOrtod.../1/N40h6R2OGWo

Deci daca mori cheama pe Iisus cu cuvintele tale de rugaciune spune ca ti-ai irosit viata ca si talharul de pe cruce si ca precum acel talhar vrei in rai pentru eternitate. Daca ai nevoie roaga-l sa te boteze, cuminece spovedeasca precum e necesar si sa-ti dea ceea ce aiu nevoie pentru eternitate.

Am sa va spun urmatoarea intamplare reala:

Un om a avut un coleg de servici care a avut un accident in care conducea cu peste 100 km/h. A ajuns in coma si urma sa fie despartit de DUmnezeu. A simtit cea mai mare durere din viata lui. Colegul lui a auzit de accident si stia ca pe patul mortii sau in primele zile se poate cere ca IIsus sa vina la cel mort si sa-l introduca in rai in locul talharului de pe cruce. asa ca s-a rugat in numele colegului ce a avut accidentul.

Aceasta rugaciune o spun in numele colegului accidentat: Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu iarta-ma ca mi-am irosit viata ca talharul de pe cruce. Forteaza-ma la mantuire si ia-ma in rai pentru eternitate precum ai luat pe talharul de pe cruce. Boteaza-ma , spovedeste-ma si Impartaseste-ma daca e cazul si da-mi ceea ce am nevoie pentru toate eternitatile.

Si apoi cand s-au intalnit colegul cu accidentul a povestit. Si stateam asa simtind o mare durere, cea mai mare durere posibila aceea a desprtirii de Dumnezeu. Si cum stateam asa am auzit vocea mea rugandu-se si se ruga sa vina IIsus. Si IIsus a venit si atunci am simitit cum viata a intrat din nou in mine. Am vorbit si apoi am fost trimis inapoi in viata si m-am trezit dupa coma. La inceput am avut genunchiul rupt si apoi a aparut pe radiografie doar o fisura si medicii s-au minunat .

Deci pe patul mortii sau daca stii de vreun accident sau ceva roaga-te imediat in numele celui decedat.

Este frumos daca in fiecare zi ne rugam:
Bunule Dumnezeu , azi au murit, mor sau vor muri oameni. In numlele fiecaruia din ei zic aceasta rugaciune: Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu iarta-ma ca mi-am irosit viata ca talharul de pe cruce. Forteaza-ma la mantuire si ia-ma in rai pentru eternitate precum ai luat pe talharul de pe cruce. Boteaza-ma , spovedeste-ma si Impartaseste-ma daca e cazul si da-mi ceea ce am nevoie pentru toate eternitatile.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2012, 05:56:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Pocainta este in esenta tot o forma de smerenie ('de micsorare a eului' prin recunoasterea greselilor).

Numai micsorandu-ne putem intra pe 'calea stramta'.
Pocăința este smerenia noastră.
Euharistia este smerenia lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2012, 10:12:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Fara impartasanie nu este mantuire.
Înseamnă atunci că budiștii nu se mîntuiesc?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2012, 12:06:37
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

S-ar parea ca nu botez, nu mantuire:


Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Marcu 16:16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.

Botezul e doar in crestinism. Botezul nu e in budism, hinduism, yoga, rei ki, tai ki, islam, iudaism,jainism, bahai, chiar si denominatiuni protestante nu au botezul precum armata salvarii. Toate aceste religii nu pot da mantuirea caci nu au botezul. Probleme au si copiii avortati nebotezati si copiii protestantilor morti nebotezati din cauza erorilor doctrinare.

Last edited by spre_rasarit; 23.01.2012 at 12:12:35.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2012, 13:18:17
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sufletul se desparete de corp la moarte, unde merge el?
http://www.youtube.com/watch?v=AyBDs8JpEa8

DAca nu este botezat, adica toate religiile inafara de crestinism destinatia poate fi aici si de aceea a zis IIsus mergeti de botezati lumea, sa nu ajunga jos: http://www.youtube.com/watch?v=iv-VlJnDvuw

Pentru cei botezati:
http://www.youtube.com/watch?v=cxU3L...eature=related
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.01.2012, 21:57:05
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Înseamnă atunci că budiștii nu se mîntuiesc?
"Impartasania" se produce cand Dumnezeu intra in noi,
Si este in noi mai mult decat suntem noi insine.

Ritualul are putere doar atunci cand sufletul este curatit in virtuti (smerenie, pocainta, dor, dragoste, golire de sine).

Dumnezeu nu se uita la confesiune, ci la curatia inimii,
Se pogoara si aprinde sufletul cu mare putere.
__________________

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sunt profund dezamagita patricia2006 Generalitati 16 29.07.2012 01:25:37
gandurile de dinaintea Impartasaniei ana ana Impartasania (Taina Euharistiei) 34 21.12.2011 08:55:38
Sensul vietii andreicozia Generalitati 7 10.02.2011 16:06:23
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23