Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 27.02.2009, 20:53:25
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

"ca unul din noi" are sens, pentru ca "elohim" inseamna "zei". Initial, se numea Elohim; mai apoi, pentru a nu fi "confuzie", a fost introdus "Dumnezeu".
Reply With Quote
  #192  
Vechi 27.02.2009, 23:19:24
Irinageorgeta Irinageorgeta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: romania
Mesaje: 8
Implicit

Oricum, sa nu uitam ca Domnul nostru Iisus Hristos la pogorarea in iad, l-a luat de Adam de acolo. Este important de stiut
Reply With Quote
  #193  
Vechi 28.02.2009, 03:14:58
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Adam a fost creat dupa Chipul lui Dumnezeu si inzestrat cu duh ,prin harul duhului sfant,fiind o fiinta spirituala.
Caderea lui Adam si a Evei (de ce am uita-o pe ea ?)a fost caderea din imparatia spiritului ,din ,,suflet viu ,,iluminat ,in stapanirea trupului asupra spiritului.Ce-a facut Adam ? a tradat si prin asta a trecut din Rai in lumea dominata de patimi ale trupului ( pacate) .Dumnezeu a spus ,,NU va ramane Duhul Meu pururea in oamenii acestia pt ca SUNT NUMAI TRUP ,,(Fc 6.3) Pacatul lui isi are originea in caderea lui lucifer (sarpele)- de fapt el este initiatorul pacatului si ce este mai grav , pacatul lui se indreapta impotriva Duhului Sfant ,prin trufie .De aceea ne spune Mantuitorul :<<Celui care va zice cuvant impotriva Duhului Sfant nu i se va ierta lui ,nici in veacul acesta nici in cel ce va sa fie >>Mat 12.32 Adam a fost constient de greseala lui ,aflam asta din Biblie ,adevarat ,n-a cerut iertre (nu reiese din Biblie asa ceva ) dar era la prima abatere... poate ca nici nu stia cum s-o faca .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #194  
Vechi 02.03.2009, 23:41:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Adam a fost alungat din Rai pentru ca nu a avut incredere in dragostea lui Dumnezeu fata de el. Adam s-a increzut mai mult in cel venit pe ascuns, in diavol, decat in cel ce l-a zidit, in cel ce ii statea pururea in fata.

Sa ne incredem in dragostea lui Dumnezeu. Daca ne cere ceva, ne-o cere numai si numai pentru noi; El nu are nevoie de nimic din cele ce poate lucra omul. Omul are nevoie de recunoasterea starii sale, are nevoie de acea "venire intru fire". Apoi, pocainta si dragostea va rani inima omului.

Postul este nevoia noastra, insa Dumnezeu, din dragoste pentru noi, ne-o cere ca pentru Sine. "Postiti, va rog! Aveti nevoie de aceasta. Postul va lucra in trupul si sufletul vostru. Vi-l va face transparent si Ma veti putea vedea, asa cum M-au vazut si sfintii din-naintea voastra. Aveti incredere in medicamentele date de Fiul Meu."

Postul este ascultarea cea izvorata din dragoste. Nu poate posti decat acela care simte iubirea lui Dumnezeu.. sau acela care-si doreste sa o simta, mergand pe o cale stramta pana la dobandirea acestei simtiri.

Adam a cazut din Rai pentru ca nu a postit. Sa redobandim Raiul postind.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 04.03.2009, 01:13:53
ronico ronico is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Question oare care e adevarul

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
Elena,
1. de la inceputul inceputurilor, barbatul prin Adam, primul lui reprezentant pe pamant, a fost un las. Si asa a ramas, nu s-a schimbat de loc. Si astazi barbatul e un las, fuge de responsabilitati si nu are curajul raspunderii.

2. pai, daca femeia si barbatul, adica Adam si Eva cereau iertare, pamantul ar fi fost nelocuit, si noi - forumistii de aici nu ne-am fi nascut, nu am fi avut internet, nu ne-am fi intalnit niciodata si... Spune-mi, te rog, cine ar fi dezbatut asta seara aceasta problema atat de stringenta acum dupa aderare!
tot acolo scrie ca si femeia il urmeaza in toate pe barbat si in lasitate ca si ea da vina pe sarpe.asa ca cel putin acum dupa 7000 de ani sa recunoastem ca barbat si femeie avem aceasi parte de vina, dar cred ca tot acolo am ramas la a da vina uni pe alti si acum daca te uiti mai atent sotul da vina pe sotie ea pe el si toti cauta vinovati numai ei sunt sfinti dar poate cindva vom avea si curaj
Reply With Quote
  #196  
Vechi 04.03.2009, 09:42:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

CLD:
"...
Cobor cu mult suspin și cu mare zdrobire de duh și de trup, cobor la poporul cuvântului Meu care crede venirea Mea răbdând îndelung lângă durerile Mele și cerând de la Mine puteri și mângâieri și venirea Mea la el mereu ca să-l mângâi pe el mereu în răbdare și în rane, căci Eu sunt mila cea fără de sfârșit și veghez cu mare milă pentru cei ce gem și plâng sub toate câte se izbesc în ei din pizma diavolului vrăjmaș, care l-a slujit pe om în clipa cea mai îndurerată pentru Dumnezeu, căci omul cel pus de Mine în rai a făcut neascultare lui Dumnezeu și a ascultat de sine, și îngerii i-au slujit lui ca și Mie, și de atunci omul Îmi face rău. De atunci sunt și îngeri negri, care îl scot pe om de la Mine dacă omul le-a înlesnit lor căderea lor din lumină, din slujba pe care ei o închinau Mie mai aproape decât toate cetele îngerești, și iată, cei ce Mi-au fost cei mai aproape slujitori Mi-au dat cea mai mare durere și apoi M-au vrăjmășit, căci au căzut în slujba omului, care M-a pedepsit apoi prin căderea lui din rai, căci voia de sine l-a scos pe om din brațul Meu și l-a aruncat pe pământ.
..."

Si iata raspunsul lui Adam, primul om potrivit cu intrebarea acestui topic:

"Cuvântul Tău cel plin de lacrima Ta, mare cât păcatul meu, Doamne, a căzut atunci în rai înaintea mea față în față cu mine, iar eu Te-am găsit vinovat pe Tine pentru fapta mea și m-am răzbunat cu glas, dând să mă îndreptățesc împotriva Ta, și apoi cuvântul Tău cel înlăcrimat a căzut pe mine, pe duhul și pe sufletul și pe trupul meu, o, Doamne, fiindcă nu Te-am primit, cu îndreptarea mea, cu pocăința mea, cu scularea mea din păcatul trufiei, ba încă m-am afundat mai mult în acest păcat, și de atunci și până azi omul trufaș este cel ce nu Te primește când dai să-i spui neascultarea spre învierea lui din ea, spre nedespărțirea lui de Tine, ci, din contra, el Te găsește vinovat și nu Te primește și nu voiește în el viața Ta cea dulce prin ascultare, prin aplecare și prin umilință înaintea Ta. Pentru păcatul trufiei lui dă omul să spună că nu ești Tu Cel ce dai să-i desfaci auzul și văzul, și iată, în trufie trăiește și în trufie moare omul, căci umilința cea dulce, slujitoarea îngerului alb și nevătămător, nu se face gust plăcut și sfânt în om, și omul scuipă peste această dulceață și ia în inimă și pe limbă gustul cel amar al îngerului negru și al păcatului îngâmfării și se lasă călăuzit așa. Plâng cu Tine după șapte mii de ani, uitându-mă la duhul trufiei omului, care din sine ia pentru pașii lui cei fără Dumnezeu, așa cum eu am făcut, iar îngerul cel negru al omului îl poartă cum voiește el pe om, pe când îngerul cel alb stă biruit și scăldat în rușine și în lacrimi din pricina celui trufaș, care se vrea biruitor.
O, cu cine să plângi Tu de rana Ta mereu înnoită în Tine de trufia omului, de toți cei care se despart de Tine pe pământ, slujiți fiind de îngerii cei răi? O, cu cine să-Ți porți rana, cu cine în cer și cu cine pe pământ? Cu mine o porți, o, Doamne, întru fiii cei din cer, care sunt îndurerați de la păcatul meu cel din rai și de la tot păcatul omului cel de atunci și până azi, iar de pe pământ Tu Îți porți durerea cu cei în care Tu o pui ca s-o poarte și ca să doară în ei, căci nu mai poți s-o duci, îndurerat atât de mult cât ești de șapte mii de ani. O, fă-i izbăvitori omului pe cei cu care Tu porți multa Ta durere, căci Tu îi iubești pe ei ca pe cei mai dulci ai Tăi, care Te poartă cu credință între oameni pe pământ, dar eu, până ca eu să cad pe pământ, m-am îngâmfat împotriva Ta în rai și apoi am căzut că Te-am găsit pe Tine vinovat pentru fapta neascultării mele.
O, să se apropie de Tine tot mai mult tot fiul poporului Tău de azi și tot fiul care aude din gura Ta cuvântul Tău, care curge ca râul peste oameni în zilele acestea! Cei ce se apropie de Tine sunt cei ce-și văd cât mai mult, cât mai adânc păcatele lor, dar vai, cât de departe este neamul omenesc de această sfântă lucrare a vederii păcatelor lor! O, greu este de omul care se face deștept în el însuși, căci unul ca acela se așează mai deștept ca Dumnezeu pe pământ și Îl lasă mic pe Domnul, iar îngerul cel negru îl poartă pe el apoi și pe toată lucrarea lui cea împotriva lui Dumnezeu! Omul are de la naștere un înger alb și unul negru, și se cunoaște când îl poartă unul sau celălalt.
O, nu vă răzbunați singuri, voi, fii ai Domnului, și voi, fii ai oamenilor! Slujiți dragostei! Ea rabdă îndelung și nu se mânie, ci se apleacă și nu se trufește. O, fii ai cuvântului Domnului, aveți grijă de fructul rugăciunii voastre! Nu-l lăsați pe diavolul să se răzbune în voi în vremea când vă faceți rugăciunea, căci cei răzbunători își întorc rugăciunea spre păcat. Dacă întristați adânc Duhul Cel Sfânt al fraților voștri, zadarnic vă rugați Domnului în vremea rugăciunii voastre. Fiți netulburați și fiți mulțumiți în rugăciunile voastre, ca nu cumva să se nască în voi duhul răzbunării pe frați în timp ce vă rugați, căci aceasta este voia diavolului. O, nu dați vina pe semenii voștri și nici pe voi când vă vine în inimă răzvrătirea! ..."

eu sper sa nu ajung un om-inger negru, shi impreuna unitzi prin-dragoste patimashe-ura pe la cinci palme sa... sa... ajung in... hula.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 04.03.2009, 13:58:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De ce a fost alungat Adam din rai? Din cauza neascultarii. A ales sa se hraneasca cu cele create si nu cu Creatorul lor. Nu trebuie sa intelegem prin asta, ca Dumnezeu S-a razbunat pe om si l-a alungat din rai. Ci trebuie sa retinem ca omul aratandu-se neascultator, s-a facut pe sine incapabil de a mai sta langa Dumnezeu. Deci, nu Dumnezeu este cauza alungarii, ci pacatul in care Adam si Eva au cazut.

Nimeni nu poate vietui in Dumnezeu, atat timp cat se vede doar pe sine.

De aceea, nu intamplator Sfintii Parinti au randuit ca la Lasata Secului de branza, lapte si oua, sa se faca pomenire de caderea lui Adam si a Evei. Prin post, pocainta si impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos, omul poate reveni in raiul pierdut.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 04.03.2009, 14:01:59
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Asa este, Adam a facut o greseala mare, l-a suparat pe Domnu' care s-a razbunat, iar de atunci, toti avem de suferit. Ispitele peste tot, care sa ne indeparteze de bunul Dumnezeu, de calea cea dreapta. E foarte bine ca putem manca branza, oua si covrigi cu lapte; trebuie sa nu uitam pacatul stramosesc, si sa ne ferim de el.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 04.03.2009, 15:10:36
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq Vezi mesajul
As dori sa stiu daca sunt multi dintre dvs. care poate sa raspunda corect la intrebarea: de ce a fost alungat Adam din Rai ?

Raspunsul la aceaste intrebare este direct corelat apoi cu necesitatea mantuirii. Eu sunt intr-un impas mare acum si incerc sa aflu parerea si modul de gandire al oricarui credincios sau nu, om de stiinta sau teolog, preot sau enorias, nu conteaza.

In functie de raspunsurile pe care mi le dati eu sper sa-mi clarific o dilema care nu ar fi aparut daca Ancah nu era asa consecventa in credinta ei, si de aceea ii multumesc pe aceasta cale.

Dupa ce vom discuta in amanunt acest subiect va voi pune o intrebare care va avertizez ca s-ar putea sa vina de la satana, nu sunt sigur, asa ca fiti tari in credinta voastra pentru ca Isus e singura cale spre mantuire.

Va sigur ca subiectul nu este banal, raspundeti mai intai daca stiti cumva de ce Adam a fost izgonit din Rai (i s-a luat viata vesnica). Raspunsul este scris negru pe alb in Biblie si nu are nimic metaforic in el.
Adam a fost alungat din rai pentru neascultarea fata de Dumnezeu!
Ci pentru ca l-a ascultat de daimon!

Lui Adam nu i s-a luat viata vesnica...el a stat in iad pana ce Mantuitorul Hristos (numit si noul Adam) odata cu Invierea Sa din morti a sfarmat portile iadului si pe multi a inviat (eliberat)!

Cum zice intr-o catisma: Pogoratu-te-ai in cele mai de jos ale pamantului!

De aceea blandul Parintele Sofian Boghiu spunea ca iadul este undeva in pamant!
Reply With Quote
  #200  
Vechi 04.03.2009, 15:13:30
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

[color=navy]„Pogorâtu-Te-ai întru cele mai de jos ale pământului și ai sfărâmat încuietorile cele veșnice, care țineau pe cei legați, Hristoase; si a treia zi, precum Iona din chit, ai înviat din mormânt.”[/color]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
INAINTE DE ADAM AU MAI FOST SI ALTE LUMI? adrian010155 Generalitati 46 10.12.2010 03:38:02
Stie cineva? caesar Generalitati 4 21.03.2009 07:00:05