Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.01.2018, 20:17:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Catalin, te rog NU fii vag, general, alunecos.
Nu te-am intrebat ce mi-ai mai scris si ce "puteau face" cei 12 ucenici din Efes.

Este un caz simplu, este o intrebare concreta si precisa, astept un raspuns clar si concis. nu labartat si ambiguu.

In Fapte 19, Apostolul Pavel a venit in Efes, a vorbit cu 12 ucenici de-ai lui Ioan Botezatorul si acesti ucenici au fost botezati cu Duhul Sfant. Cand au fost botezati cu Duhul Sfant au inceput sa vorbeasca in limbi. In acel moment.
Cu cine au inceput sa vorbeasca in alte limbi?
a) Cu Dumnezeu in rugaciune
b) Vorbeau cu ei insisi
c) Vorbeau cu alti oameni chiar daca erau numai ei si apostolul Pavel
Te rog raspunde: a, b, sau c?
Ma intrebi de zeci de ori acelasi lucru, doar ca sa raspund cum vrei tu. Ti-am raspuns de mai multe ori, dar tu te faci ca nu intelegi. Si apoi spui ca eu as minti. Tu nu intelegi ce este o limba straina, asta e problema. Un om cand vorbeste intr-o limba straina nu se roaga, intelegi? Acel 12 ucenici, dupa ce au primit harul au inceput sa vorbeasca intr-o limba straina. Puteau sa spuna pasaje din Sfanta Scriptura, sau altceva, nu neaparat sa se roage. Vorbirea in limbi nu era o conversatie cu cineva, pentru ca daca era cineva din acel neam si intelegea limba, acela degeaba ii raspundea, ca cel ce vorbea in limbi nu intelegea ce i se spunea. Doar daca avea si darul talmacirii limbilor, adica era un fel de traducator. Deci, putem spune ca vorbeau cu ceilalti, dar si ca vorbeau singuri. Sfantul Apostol spune ca daca nu e nimeni sa inteleaga si nu intelege nici ei ce spun atunci vorbesc doar cu Dumnezeu, pentru ca nu e nimeni sa inteleaga. Aici nu spune ca se roaga, cum ai interpretat tu si cultul tau. Ai vazut vreodata un strain care vorbeste? Asa vorbeau si ei.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10