Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.12.2014, 15:00:29
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Fratilor,cu multa durere si amaraciune scriu aceste randuri.Nu am mai intrat de multa vreme pe acest forum,dar vad ca s-a ajuns foarte rau.Nu-mi vine sa cred ce am citit in acest topic.Voi mai credeti in viata vesnica?Vad ca aveti nevoie sa va treziti asa cum au avut nevoie si acele femei care au venit la Parintele Cleopa.Povestirea relatata de Parintele Cleopa :
"Au venit la mine saptamâna trecuta patru artisti, doi din Iasi si doi din Bucuresti, trimisi de cineva. Eu n-am vazut de când sunt femei cu ochii vopsiti cu creioane albastre, cu ochii albastri, dati cu creioane albastre; cu parul facut vâlvoi, sprâncene facute parca erau cu caneala, niste papuci cu calcâiul ca un fus. Vin la mine si-mi spun:

- Am auzit de dumneata.

Când i-am vazut, eu atâta le-am spus:

- Stiti ce se întâmpla cu voi? Voi mai aveti un ceas si muriti.

- Vai, parinte! Dar de ce?

- Peste o ora sunteti gata! Am eu un semn, ca o sa muriti amândoua.

- Vai, parinte!

- Gata. Mai aveti un ceas de trait si va duceti, cu unghiile rosii, cum sunteti acum.

- Cum e asta, parinte?

- Cu ce sunteti?

- C-o masina.

- Gata. Va rastoarna masina. Am semn ca de azi nu mai traiti. Acusi, acusi. Cel mult doua ceasuri. Dar v-ati pregatit de moarte?

- Nu, parinte.

- Daca vine moartea, nu râde si moartea de voi? Tu esti crestina? Ori esti un drac, o momâie de pus în cânepa, de speriat vrabiile, ce fel de om esti? Cine esti tu cu acestea asa?

Am stat mult de vorba cu ei. La urma au dat pomelnice si au zis: “Parinte, am sa ma las de aiestea”. Chiar aceea care era cu ochii spoiti cu cerneala albastra si cu sprâncenele facute, drept mascati de la anul nou, zice:

- Eu sunt actrita.

- Oricine ai fi tu. Dar vine moartea si o sa te întrebe de ce ai facut treaba asta. Cine te-a învatat lucrurile acestea diavolesti? Evanghelia spune undeva sa faci treburi de astea?"

Nu pot mai intai sa nu-L slavesc pe Dumnezeu ca ne-a trimis asa un mare povatuitor pe calea mantuirii,caci sute de mii de oameni s-au intors pe calea mantuirii datorita Parintele Cleopa.Deci,ca sa facem legatura cu situatia de fata,au venit la Parintele niste femei care aveau mintea intunecata si erau in lumea lor si ORICE le-ar fi spus Parintele Cleopa din Evanghelie sau din Sfintii Parinti,nu le-ar fi trezit.Asa ca,luminat de harul Sfantului Duh,le-a pus moartea in fata.Se intelege ca le-a spus acea "profetie" doar ca sa le trezeasca si sa le aduca aminte de faptul ca oricand poate veni moartea.
Va intreb si eu pe voi,dragii mei frati crestini,care urmariti aceste diavolisme care,din pacate,pe unul din fratii de mai sus,dupa cum am citit,l-a influentat sa afirma ca e de acord cu homosexualii,lesbienele(care fac pacatul sodomei si al gomorei,pacate pentru care Dumnezeu a trimis foc din Cer peste 500.000 de oameni in Sodoma si Gomora) ca nu fac nimic rau,iar incestul este un pacat groaznic de greu si aspru canonisit de Biserica,va intreb pe voi,daca vine moartea peste o ora,unde va duceti?IN CEASUL MORTII VETI STRIGA DUPA ANIME SA VA IZBAVEASCA DE IAD?NU-MI VINE SA CRED CA AM AJUNS IN SITUATIA PENIBILA SA INCERC SA VA CONVING CA ACESTE LUCRURI SUNT GRESITE.CHIAR AICI S-A AJUNS?

"Daca vine moartea, nu râde si moartea de voi?"

Fratilor,Mantuitorul Hristos S-a rastignit pentru noi sa ne daruiasca viata vesnica,Imparatia Cerurilor,"lacasurile din casa Tatalui",dupa cum zice Mantuitorul,pe care,dupa ce le-a vazut intr-o vedenie,Sfantul Serafim de Sarov a afirmat ca daca ar trebui sa stai intr-o chilie plina cu viermi si acestia urmeaza pentru multa vreme sa-ti consume trupul,ar trebui sa primesti acest chin cu mare bucurie,numai sa nu te lipsesti de Imparatia Cerurilor,iar voi noi cat ne sarguim sa o dobandim?Ati gasit voi in vreo carte duhovniceasca despre uitatul la desene ca este virtute?MAI,DACA ZICE SFANTUL APOSTOL PAVEL : "ori de mâncați, ori de beți, ori altceva de faceți, toate spre slava lui Dumnezeu să le faceți" , VOI TOATE SPRE SLAVA LUI DUMNEZEU LE FACETI?O,JALNICA BATJOCORA A DIAVOLILOR AU AJUNS CEI FACUTI DUPA CHIPUL SI ASEMANAREA LUI DUMNEZEU.DUHOVNIC AVETI?EL V-A RECOMANDAT SA VA UITATI LA ANIME?SAU CAND V-ATI SPOVEDIT ULTIMA OARA?AVETI MACAR UN PARINTE DUHOVNICESC?PRAVILA DE RUGACIUNE AVETI?DIN SFINTII PARINTI CITITI?O,DIAVOL SPURCAT CARE NE FACE SA NE IROSIM SCUMPUL TIMP PENTRU DESERTACIUNI.SFANTUL APOSTOL PAVEL NE SPUNE SA LUCRAM CU FRICA SI CUTREMUR MANTUIREA NOASTRA,CACI TIMPUL ESTE SCURT,IAR NOI CE FACEM?

"să nu vă potriviți cu acest veac, ci să vă schimbați prin înnoirea minții, ca să deosebiți care este voia lui Dumnezeu, ce este bun și plăcut și desăvârșit."(Romani 12:2)

15. Nu iubiți lumea, nici cele ce sunt în lume. Dacă cineva iubește lumea, iubirea Tatălui nu este întru el;
16. Pentru că tot ce este în lume, adică pofta trupului și pofta ochilor și trufia vieții, nu sunt de la Tatăl, ci sunt din lume.
17. Și lumea trece și pofta ei, dar cel ce face voia lui Dumnezeu rămâne în veac.(1 Ioan, capitolul 2)

Sfintii Parinti spun ca toate pacatele izvorasc din iubirea de placeri,iubirea de argint si iubirea de slava.Voua va face placere sa urmariti aceste desene imaginare care va spala creierul si dupa ajungeti sa declarati aberatii.

"- Oricine ai fi tu. Dar vine moartea si o sa te întrebe de ce ai facut treaba asta. Cine te-a învatat lucrurile acestea diavolesti? Evanghelia spune undeva sa faci treburi de astea?""

Fratilor,eu,desi nevrednic si mai rau decat toti,asa va recomand : Cautati-va un duhovnic bun sa va calauzeasca.Asa cum pentru ranile trupesti cautam cel mai bun doctor,sa cautam si pentru bolile sufletesti un duhovnic iscusit.Veti da seama daca faceti o spovedanie formala si va duceti la un duhovnic care nu va randuieste canon si va dezleaga la Sfantul Trup si Sange al Mantuitorului (despre care zice Sfantul Ioan Gura de Aur ca se va cere Sangele pe care duhovnicii l-au dat carora stiau ca nu sunt vrednici de El din sangele lor) fara o spovedanie corecta.Va rog din suflet,cititi din Mantuirea Pacatosilor,din "Ne vorbeste Parintele Cleopa".A zis cineva mai sus ca si-ar da si sufletul sa traiasca intr-o lume ca cea a animelor si ca ar alege mai bine sa traiasca intr-o lume ca aceea,decat o vesnicie in Hristos.O,ochilor inspaimantati-va de aceasta hula!O,nebunia vremurilor din urma!O,cum isi bate diavolul joc de sufletele voastre.Ce zici,tu,omule?Ca preferi sa traiesti in acea lume,decat cu Hristos?Mantuitorul a zis ca "Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește".Tu chiar dai pe Stapanul Hristos,Cuvantul lui Dumnezeu,care S-a rastignit pentru noi pe o lume imaginara?Plingi Cerule,plangi pamantule,auzi hula groaznica si te inspaimanta!Dupa cum a marturisit un diavol Sfantului Andrei cel Nebun pentru Hristos,fiind obligat de puterea dumnezeiasca,va veni o vreme cand diavolul nu ii mai invata nimic pe oameni,ci acestia vor fi mai rai ca diavolii din pantece.

Acest Rai pe care Mantuitorul vi-l ofera,iar voi nu-l vreti,l-a vazut Sfantul Cozma : Despre Rai

Citit va rog din inima DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE si treziti-va odata!As putea sa va dau marturii din Sfanta Scriptura si din Sfintii Parinti sa umplu zeci de pagini aici,dar din pacate timpul este scurt si probabil nu veti citi,macar atat sa cititi si sa faceti ceva.

Vreti sa aveti bucurie?CITITI MINUNATELE RUGACIUNI LASATE DE SFINTII PARINTI!VRETI BUCURIE SI MANGAIERE?CITITI FRATILOR DIN PSALTIRE!DIN CANOANELE MAICII DOMNULUI!DIN VIETILE SFINTILOR,SA VA UMPLETI DE DULCEATA,BUCURIE SI DE NADEJDEA MANTUIRII!INCETATI VA ROG CU ABERATIILE ACESTEA SI REVENITI CU PICIOARELE PE PAMANT!MERGETI LA UN DUHOVNIC BUN INTR-O MANASTIRE,FACETI SPOVEDANIE GENERALA,SI VA VA POVATUI EL!CAUTATI IN CARTILE SFINTILOR PARINTI RASPUNSURILE LA INTREBARILE CARE VA FRAMANTA SI NU MAI INTERPRETATI SFANTA SCRIPTURA DUPA CAPUL VOSTRU CA AJUNGETI CA ERETICII!BISERICA ORTODOXA INGADUIE CITIREA SFINTELOR SCRIPTURI,DAR NU SI TALCIUREA LOR!


"Aveam si am momente in care as prefera o vesnicie in acea lume decat o vesnicie in Hristos. Sper ca nu par prea radical dar cred ca dorinta mea se datoreaza si din cauza ca nu-L simt pe Hristos, ca nu-L simt langa mine. Mai ales cand eram neintors spre biserica mi-as fi vandut si sufletul pentru a ajunge in acea lume"

NU-L SIMTI PE STAPANUL HRISTOS,DRAGA FRATE,PENTRU CA NU URMEZI RANDUIELILE BISERICII AL CAREI CAP ESTE EL.CONSULTA TE ROG UN INDREPTAR DE SPOVEDANIE,FA-TI O SPOVEDANIE GENERALA LA UN DUHOVNIC ISCUSIT INTR-O MANASTIRE,EU DE PE NET NU TE POT POVATUI CUM TREBUIE,EL SA-TI FIE CALAUZA SPRE VIATA VESNICA,SA-I SPUI TOT CE TE FRAMANTA!ITI SPUN SINCER CA IMI VINE SA PLANG CAND CITESC ACEST CITAT,DACA AI AJUNS SA SPUI CA PREFERI O VESNICIE IN ACEA LUME DECAT IN HRISTOS,INSEAMNA CA TU NU REALIZEZI CINE ESTE MANTUITORUL HRISTOS!IAR CAND AFIRMI CA TI-AI FI VANDUL SI SUFLETUL PENTRU A AJUNGE IN ACEA LUME...A-TI VINDE SUFLETUL INSEAMNA A TE DUCE DE BUNAVOIE IN IAD,PENTRU O PLACERE SAU O CINSTE VREMELNICA.CITESTE TE ROG MACAR PARACLISUL MAICII DOMNULUI,SA TE AJUTE IMPARATEASA CERULUI SI A PAMANTULUI,SA TE LUMINEZE SI SA TE POVATUIASCA PE CALEA MANTUIRII.SI ROAG-O TOT TIMPUL CA PE O MAMA BUNA : "MAICUTA MEA,PREADULCEA MEA MAICUTA,MILUIESTE-MA,CALAUZESTE-MA PE CALEA MANTUIRII SI ROAGA-L PE FIUL TAU,PE HRISTOS DUMNEZEU,SA MA MANTUIASCA CU JUDECATILE PE CARE LE STIE"
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 26.12.2014 at 15:19:32.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.12.2014, 16:03:32
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Interesant mesajul tau, stiu cu ce se mananca animeurile din pacate. Ideea e ca sunt unele animeuri tip animatii ma refer la alea de 2 ore care sunt mult deasupra multor filme, de exemplu uita-te la Grave of the fireflys, e genial, nu stau acuma sa intru in amanunt documenteaza-te si uita-te la el, isi merita nota de pe imdb 8,5. Si eu m-am uitat la animeuri cativa ani, cele mai multe erau romantice si ma uitam la ele ca un disperat, de ce?. Dupa cativa ani am stat si am analizat, ce nevoie avem eu? inima mea se bucura cand dupa lungi tachinari, certuri, scene amuzante si toate cele baiatul si fata se sarutau, atunci era apogeul. Ce nevoie aveam eu? dragoste!, imi doream ca eu sa fiu transpus acolo in acel cadru frumos si sa fiu eu acel baiat. In viata reala nu am avut o prietena niciodata, nu am avut parte de acele momente frumoase, duioase. La fel am uitasem si la bleach batai, actiune, comedie etc, ideea e ca in fiecare anime la care te uiti si care iti place, te regasesti cu ceva de acolo. Eu mi-am dat seama ca ma hraneam cu iluzii si pe de o parte imi placeau si pe de alta imi dadeau unele frustrari, si am zis duca-seeeeeeee :)) dar nu m-am vindecat complet de exemplu anul trecut m-am enervat si am terminat seria yu-gi-oh pentru ca era frustrant il vazusem pana la jumate iar mie nu-mi place sa las lucrurile neterminate, asa ca l-am terminat si am zis, gata cu el!. La Bleach m-am oprit dupa 210 sau 310 episoade seria a mai continuat un pic cu cateva episoade insa unii spun ca in viitorul apropiat se vor mai face si am zis, NU! mi-a luat 2 ani din viata, nu mai vreau, sunt multe lucruri pe care le poti invata si care sunt mai practice in viata de zi cu zi decat un anime. Uite, de exemplu in viitorul apropiat as vrea sa iau seria Dragon Ball si sa o termin si sa o las in trecut, a fost desenul copilariei care nu am reusit sa-l termin niciodata, as vrea sa ma mai uit si la Clannad. Am observat niste chestii la animeurile romantice, au aceleasi cadre in majoritatea serialelor, se iubesc la munte, la mare, langa un parau, se iubesc iarna sau vara, stiu ca suna ciudat dar cam asa e. Si inca ceva, ma enerveaza unele chestii, de exemplu cade un fraier si nu stiu cum face ca e atat de bleg de cade ori cu mana pe fundul domnisoarei sau pe sani sau cade si ii da hainele jos, pe mine ma enerveaza chestiile astea la culme, cat de handicapat poti fi de sa cazi numai acolo, in fine e manipulare grosiera, vor sa starnesca in noi poftele tampeniile astea. Nu stiu cum m-am indepartat de ele, daca iti vine sa crezi nici nu m-am rugat la Dumnezeu sa ma scape de ele, ori am crescut ori m-a luminat Domnul, dar e bine. Cert este ca nu au pic de profunzime in ele, daca vrei ceva adevarat i-a o carte sau un film. Eu am constientizat cat de mult rau imi faceau si asta m-a facut sa ma indepartez de ele. Daca ai ajuns sa constientizezi ca ai o problema, e ceva. Acuma fa un exercitiu si gandeste-te ce nevoie ai si de te uiti la ele.
Bună foarte analiza ta, folositoare împărtășire. Bravo, Marcel-Ionuț, și mulțumiri!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.12.2014, 20:34:35
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Multe trec pe dinainte,
In auz ne suna multe,
Cine tine toate minte
Si ar sta sa le asculte?...

-nici nu stiam ca exista asa ceva,nu m-am uitat niciodata si nici nu am pierdut nimic
-multe porcarii apar,nu are sens sa ne pierdem timpul cu nimicuri
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.02.2024, 19:23:50
legendarul27 legendarul27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2024
Mesaje: 33
Implicit Dan

preferatul meu pentru filme de animatie
Reply With Quote
Răspunde