Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.07.2010, 18:45:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Tocmai am scris la început și am dat pasaje din Sfânta Scriptură dar dacă ești orb și nu vezi treaba ta.
Dumnezeu ne zice când ceva este păcat măi omule! A fi părtaș la uciderea treptată a libertății

BOR nu este doar dealul Patriarhiei. Ne-am nenoroci dacă ar fi așa. Ca să înțelegi matale, Biserica Ortodoxă Română nu este o instituție lumească așa cum sunt prostiile ăstea de partide. Ortocodșii alcătuiesc BOR-ul!

Eu sunt BOR, eodor e BOR, toți credincioșii din România sunt din BOR. Iertare FiulRisipitor, dar am văzut că ai zis că ești din Germania.

Diaconimea și preoțimea reprezintă doar o părticică foarte mică a Bisericii Ortodoxe Române.

Dacă Sfântul Sinod nu va fi împotriva actelor cu cip.... atunci îmi pare rău să zic că nu va mai fi Sfânt.
Dar particica asta este cea care ia hotararile.
Nici o persoana, oricare ar fi ea, nu se poate substitui Sfantului Sinod.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.07.2010, 18:59:34
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Actele cu cip nu reprezinta niciun pericol cu privire la integritatea persoanei. Ma mira ca voci din cadrul bisericii sustin contrariul. Nu sunt oamenii cu destule griji, mai lipsea una...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.07.2010, 19:32:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Binenteles ca nu, acestea fiind un raspuns la tehnologia avansata de furt de identitate. Cu atit mai mult noi care avem hotia in singe ar trebui sa militam pentru implementarea lor grabnica.

Ghiciti cine sunt hackerrii si hotii de parole si de carduri de prin bancomatele Canadei si SUA?................
..............
.............
.........

Rusii, romanii si bulgarii..astia sunt pe primul loc in stirile de furt al identitatii...atunci cind brusc te trezesti pe linia de credit cu un minus de vre-o 15 000$
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.07.2010, 19:55:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Actele cu cip sunt un pas spre lepadare! Primindu-le te obosnuiesti cu anumite facilitati de care se vor lipsi cei care le refuza, iar apoi vine pecetea... Mai bine sa cerem ajutorul lui Dumnezeu sa ne dea puterea de a lupta impotriva lor, pentru ca odata ce ai intins mana diavolului va fi mult mai greu sa lupti!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.07.2010, 21:16:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
odata ce ai intins mana diavolului va fi mult mai greu sa lupti!
Poti sa elaborezi mai mult cu intinsul asta de mina ca multi dintre noi nu prea pricepem.

Problema mea personala de exemplu, in caz ca vreau pur si simplu sa dispar, este ca odata cu localizatorul GPS in piele(cip) neo-comunistii ma pot gasi si in gaura de sarpe...dar cu mintuirea nu are absolut nici o legatura, ea fiind interna nu externa...vorba aia s-au mintuit oameni care au fost torturati si lipsiti de libertate fizica in inchisori...deci nici o legatura. Cel mai mult ma mira atitudinea Par Iustin..dar banuiesc ca anumite grupuri fanatice il influienteaza sa faca afirmatiile astea profitind de batrinetea parintelui...saracul!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.07.2010, 21:42:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Poti sa elaborezi mai mult cu intinsul asta de mina ca multi dintre noi nu prea pricepem.

Problema mea personala de exemplu, in caz ca vreau pur si simplu sa dispar, este ca odata cu localizatorul GPS in piele(cip) neo-comunistii ma pot gasi si in gaura de sarpe...dar cu mintuirea nu are absolut nici o legatura, ea fiind interna nu externa...vorba aia s-au mintuit oameni care au fost torturati si lipsiti de libertate fizica in inchisori...deci nici o legatura. Cel mai mult ma mira atitudinea Par Iustin..dar banuiesc ca anumite grupuri fanatice il influienteaza sa faca afirmatiile astea profitind de batrinetea parintelui...saracul!
Sa nu dea Dumnezeu ca ,,saracul'' sa fii tu! Hai ca aici merita sa te mai informezi un pic. Asta e. Unii privesc problema strict lumeste, altii - duhovniceste. Cine rade la urma rade mai bine.

Pai, ia spune-mi, daca jucaria asta performanta e in stare sa-ti influenteze gandurile si nu te mai poti pocai si nici ruga, cum te mai mantuiesti? Nicio stapanire din nicio inchisoare n-a avut la dispozitie cipuri! Deci n-a avut un control total asupra omului. Prin acceptarea cipului, ii permiti stapanirii sa aiba un control total asupra ta. Cam asta e.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.07.2010, 21:57:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nicio stapanire din nicio inchisoare n-a avut la dispozitie cipuri! Deci n-a avut un control total asupra omului. Prin acceptarea cipului, ii permiti stapanirii sa aiba un control total asupra ta. Cam asta e.
Serios Antonia?
Eu am avut prieteni buni care au suferit de pe urma securitatii si care iti spun sigur ca in momentul in care au inceput sa fie batuti bestial cu batul peste testicule in timp ce erau legati si cracanati in picioare si-au pierdut orice control al deciziilor si au acceptat sa semneze ORICE li se vira sub nas, orice INVINUIRE, ...iar acum citiva dintre acesti batausi sunt in Parlament si in Guvern! dar asta-i alta poveste

..si tu imi vorbesti de un cip amarit care ne va ajuta sa traim mai confortabil.

Stai tu linistita ca SF-ul de care vorbesti cu controlul mintii tin de lipsa participarii nostre la lectiile de fizica si biologie la care multi au chiulit stind la o tigara in spatele scolii.

Decit sa ne tot rugam neincetat mai bine o rugaciune scurta si repejor la informare stiintifica a realitatii!...realitate care ne explica ca nu este posibil ca un amarit de cp sa-ti tina mina paralizata ca sa nu poti face cruce, adica pentru alte prostii te lasa sa o folosesti cu repeziciune... dar pentru a duce mina la frunte si la buric BA! :)))hai ca esti tare!

Bietul Parinte Iustin se lasa manipulat din nestiinta.
Tabara unii si alti "invatati" peste sfintiia sa si-i baga-n cap toate pseudo-informarile lor "stiintifice" in speranta ca el sa le promoveze pe youtube sau mai stiu eu pe unde, pentru ca altfel nu i-ar asculta nimeni!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.07.2010, 22:24:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
http://apologeticum.wordpress.com/20...actele-cu-cip/

Iată ceea ce a spus părintele Justin Pârvu referitor la actele cu cip:
[...]
Eu am auzit prima data de Parintele Parvu din studentie, adica demult, nu de cand a inceput aceasta controversa. Si ce am auzit? Ca este un om vazator cu duhul, cu anumite capacitati pe care putini le-au dobandit de sus. Mi-au spus-o oameni care au fost la el si care nu aveau nici un motiv sa ma minta, unul din el il avea drept duhovnic.

Daca el, la varsta lui respectabila, iese acum in fatza si si urla din rasputeri ca sa auda tot boborul ortodox si eterodox ca lucrurile tind sa ajunga urate in foarte scurt timp, eu merg pe varianta lui. In sensul ca il cred cand spune ca traim vremuri apocaliptice si ca trebuie sa dam atentia la maxim, nu ca trebuie sa aruncam buletinele la gunoi. Caci pana una-alta am o familie de intretinut.

Insa vreau sa subliniez o alta profetie pe care dansul a facut-o, zicand cam asa: vor mai fi vreo 2 ani de pace, dupa care vor mai urma cam 20 de ani groaznici. Si asta o spunea acum aproximativ un an in urma.

Da domnilor, exista mereu oameni ai Bisericii care profetesc. Cautati in Noul Testament, este plin de versete care ne ne arata ca acest lucru este adevarat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.07.2010, 22:28:09
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu am auzit prima data de Parintele Parvu din studentie, adica demult, nu de cand a inceput aceasta controversa. Si ce am auzit? Ca este un om vazator cu duhul, cu anumite capacitati pe care putini le-au dobandit de sus. Mi-au spus-o oameni care au fost la el si care nu aveau nici un motiv sa ma minta, unul din el il avea drept duhovnic.

Daca el, la varsta lui respectabila, iese acum in fatza si si urla din rasputeri ca sa auda tot boborul ortodox si eterodox ca lucrurile tind sa ajunga urate in foarte scurt timp, eu merg pe varianta lui. In sensul ca il cred cand spune ca traim vremuri apocaliptice si ca trebuie sa dam atentia la maxim, nu ca trebuie sa aruncam buletinele la gunoi. Caci pana una-alta am o familie de intretinut.

Insa vreau sa subliniez o alta profetie pe care dansul a facut-o, zicand cam asa: vor mai fi vreo 2 ani de pace, dupa care vor mai urma cam 20 de ani groaznici. Si asta o spunea acum aproximativ un an in urma.

Da domnilor, exista mereu oameni ai Bisericii care profetesc. Cautati in Noul Testament, este plin de versete care ne ne arata ca acest lucru este adevarat.
În 2011 adică. A spus și un pustnic de pe muntele Rarău acest lucru, precum și Sfântul Paisie Aghioritul
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.07.2010, 23:03:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
În 2011 adică. A spus și un pustnic de pe muntele Rarău acest lucru, precum și Sfântul Paisie Aghioritul
Stiam ca a zis-o si Paisie Aghioritul. Care pustnic, Parintele Proclu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Justin Parvu ne indeamna sa nu iesim in strada !!! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 01.02.2012 21:33:30
Despre Parintele Iustin Parvu !!! bodo1222 Generalitati 6 29.11.2010 20:06:17
Părintele Justin Pârvu se adresează senatorilor! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 04.04.2009 12:29:19
DESPRE POFTA CE SE NASTE DIN PRIVIRE Iustin44 Generalitati 41 17.11.2008 11:47:41
Porunca testamentara a parintelui Justin Parvu razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 1 16.11.2008 21:30:35