Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.04.2008, 21:33:14
FOTINOS FOTINOS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2008
Mesaje: 5
Implicit

Bine va regasesc!Trebuie sa va spun ca in cele 50 de zile de cand am inceput campania anti grasime kilogramele au scazut in numar de 11,ca atare nu mai exista burticica.Eu unul n-am crezut ca o sa reusesc,pentru ca m-au speriat miile de retete si programe pentru slabit,insa selectand spusele voastre si ale altor prieteni am reusit.Nu am respectat niciun meniu,foamea nu m-a impresurat,dar totusi am tinut cont de niste aspecte:am renuntat la orice seminte,alune, sticksuri,pufuleti,colturi de paine,placinte,fornetti,inghetate,care-mi potoleau foamea intre mese,si le-am inlocuit cu fructe si legume de obicei crude;am facut in fiecare dimineata cateva exercitii fizice printre care abdomene si flotari obligatoriu;de asemenea am renuntat la taxiu si drumul de seara pana acasa l-am facut pe jos;sambata sau duminica dupa masa sport cu depunere mai mare de efort;din alimentatie am scazut cantitatea de paine si pe cea alba am inlocuit-o cu cea de secara si fiind post implicit am scapat de grasimi.Ideea e ca n-am trisat in nicio zi si acum zburd.Va multumesc celor de aici care m-ati sustinut,iar pe cei care doresc sa slabeasca ii sfatuiesc sa nu mai stea pe ganduri.Pe curand!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.04.2008, 21:47:49
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

:thumbsup: stiti cum e cu astea care zic ca intarzie venirea batranetii?

Cum vrea Dumnezeu ;)) , poti sa traiesti cum vrei ca tot Dumnezeu decide daca mai traiesti sau nu;).
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.06.2008, 05:22:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
:D Totusi cred ca ar fi mai bine sa nu mai mananci margarina,fie ea cat de light tot la fel de toxica pt organism ramane.De altfel singurul lucru care este natural din ea cred ca este...apa.???Iar despre iaurturi mancati iaurt de casa facut cu lapte de tara sau cumparat din piata,nu mai manca din astea cumparate ca numai iaurturi nu-s.Dar poate totusi nu mancai din asta cumparat...:)
Ai dreptate margarina este otrava si iaurturile nu sint bune. asa cum ai zis mai bine iti faci iaurt sau cumperi din piata si poti aduga fructe proaspete .
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.06.2008, 10:45:25
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

eu am litiaza renala dar am colesterolul mai mic decat normalul...deci nu e obligatoriu ca cei cu proleme de rinichi sa aiba si colesterol mare:)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.06.2008, 12:26:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Greutatea!...bat-o vina!
Eu cred ca cel mai mare aport in disfunctionalitatea organismului nostru,il aduce sedentarismul si nu alimentatia.Inainte oamenii mancau doua feluri de mancare si desert,si acest lucru era absolut normal,insa activitatea lor presupunea un efort fizic constant si destul de satisfacator pentru organismul nostru facut pentru echilibrul acestui efost fizic.
Intr-o zi mi s-a stricat masina de spalat si am inceput a spala rufele la mana,asa ca pe vremuri...foarte satisfacator!M-am minunat(fiindca uitasem)ce mult efost fizic se depune intr-o astfel de activitate,la muschii mainilor si a abdomenului.Ei bine,candva aceasta actiune era fireasca si aproape zilnica,acum am uitat-o si preferam sa lenevim,ori sa facem o munca mai usoara,in timp ce masina de spalat isi face treaba.Rusinos pentru noi oamenii,pentru care sedentarismul reprezinta tot o forma de dependenta fata de lene,si deci de patima.Iar organismul,se pare ca se razbuna de la sine.
Eu nu cred ca trebuie eliminat nici un aliment din nutritia zilnica,ci doar rationat,si atunci organismul functioneaza perfect,rationat si alternat intotdeauna cu fructele si legumele care fac mai sanatoasa tranzitarea alimentelor.Japonezii sunt persoane slabe,in mare majoritate,si acestea nu renunta la x,sau y...si chiar sunt disperati dupa gastronomie,insa acestia nu abuzeaza de placerea de a manca,imbuibandu-se ca natangii,si nici nu au un meniu aproape in totalitate compus din grasimi si lipide,asa cum se intampla la noi.Deci sunt rationali in aceasta priviinta,ca sa nu mai spun ca painea la ei nu are intaietate.Incercati sa inlocuiti painea cu orezul fiert si va veti simti mult mai bine...Insa,din pacate am constatat cu stupoare ca pretul orezului aproape s-a dublat.
Sa nu uitam ca suportam si genetic consecintele unor disfunctionalitati ale glandei tiroide,si deci,nu putem interveni noi prea mult in aceasta priviinta.
Personal,nu consum niciodata grasimi animale,in afara de cele aflate in lactate,si nici de acestea nu abuzez,si cu toate acestea sunt o persoana supraponderala,aceasta datorandu-se sedentarismului,fiindca nici nu sunt disperata dupa mancare,chiar mai degraba sunt destul de pretentioasa si de scarboasa in priviinta multor mancaruri.Nu sunt nici adepta dulciurilor,insa intotdeauna am fost ceva mai plinuta decat sora mea,care mananca mai bine...dar si este mai iute.
O fi ceva si cu nutritia aceasta in functie de grupa sanguina,fiindca pana la urma,compozitia sangelui este format din substantele pe care le ingeram,iar calitatea acestuia depinde de acestea.Si cel mai important,calitatea noastra psihica depinde de alimentatie,lucru ignorat de cele mai multe ori,dsar care ne influienteaza atitudinile si starile.
Pana la urma ne auto otravim,nu putem stopa avalansa de substante nocive care ne sunt infiltrate in alimente si ne conformam mergand spre regresul propriului sens.Unde sa fugim,si cum sa ne ferim de aceasta contaminare,cand nici la tara nu mai este viata care a fost.Ca sa nu mai spunem de poluarea chimica,fonica...si de toate felurile,in ziua de astazi.
Persional,nu mai vreau sa aud de diete,de nici un fel,acestea sunt stresante si inutile,pentru ca metabolismul omului este foarte complex,trebuie doar sa tinem cont de niste factori benefici care-l pot influienta,si relativ normali.Fiindca nu este o mare filozofie in a ne intelege propriul organism,cat in a-l respecta,a-i respecta naturaletea si rationamentul printr-o viata echilibrata din toate punctele de vedere,nu doar cel alimentar.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.06.2008, 16:07:02
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
eu am litiaza renala dar am colesterolul mai mic decat normalul...deci nu e obligatoriu ca cei cu proleme de rinichi sa aiba si colesterol mare:)
E adevarat ca am zis: boala renala, dar ma refeream la insuficienta renala cronica, la sindrom nefrotic, nu la litiaza renala.
Felicitari, Fotinos, ma bucur pentru tine!
Sotul meu a slabit, dar a inceput sa se ingrase iar. Ii cam plac dulciurile.
O dieta reusita inseamna sa-ti mentii greutatea cel putin 2 ani in limite normale. Sa-ti schimbi, practic, obiceiurile care te-au determinat sa te ingrasi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.06.2008, 00:15:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"...sa-ti schimbi obiceiurile care te-au determinat sa te ingrasi!"....FOARTE ADEVARAT!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.06.2009, 03:32:31
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Lucram toată ziua, ajungeam seara târziu acasă și atunci mă băgam în frigider... Efort fizic nu poți depune lucrând toată ziua pe scaun și deplasându-te în mașină. Așa că au început să se adune kg! La un moment dat a devenit îngrojorător și mi-am spus ”STOP!”. Cu mult efort, ce-i drept, cu voință de catâr am scaăpat într-un an de 40 de kg: alergat în fiecare zi (de la câțiva metri în prima zi până la 5 km acum), aerobic, alimentație fără grăsimi, fără E-uri. M-a ajutat mult cartea Mihaelei Bilic - ”Mănânc, deci mă abțin”. Nu e frustrant deloc și m-am obișnuit să văd dușmani peste tot în alimentație. Fură ochiul multe ”bunătăți” (cărnuri, dulciuri, aperitive ), dar când le compar cu ceea ce am obținut prin efort pot renunța cu bucurie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul si alimentatia pentru sportivi elcipo Postul 39 14.04.2016 09:32:16
Alimentatia, sufletul si trupul omului sophia Generalitati 22 14.03.2010 01:39:51
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44