Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.06.2008, 13:40:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Alexandra, oare de ce multi parinti se nevoiesc o viata in diverse manastiri si spre sfarsitul vietii aleg un anumit loc? Un exemplu in acest caz ar fi parintele Adrian Fageteanu. Asta denota ca nu toate locurile sunt la fel, chiar daca in ele se petrec aceleasi acte.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 30.06.2008, 22:15:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie pamantul intreg mi se pare o uriasa manastire. Oriunde pot sa ma rog, ascultare trebuie sa fac si in viata de zi cu zi, caci nu se poate altfel. Am posibilitatea sa nu alerg toata ziua dupa cele materiale, deci s-ar rezolva intr-un fel si cu saracia de buna voie, am televizor, dar acesta are si telecomanda pe care pot s-o folosesc pentru a nu-mi incarca mintea cu toate desertaciunile. De la fapte bune nu ma opreste nimeni...

Daca mi-as urma voia, as alege Manastirea Brancoveni. Ador corul maicilor de acolo. Dar as cauta sa aflu intr-un fel voia lui Dumnezeu. M-as duce intr-un loc unde sa fie nevoie de ceea ce pot eu sa ofer. Fara aceasta ravna de a ma face utila altora din dragoste pentru Dumnezeu, n-as pleca de acasa. Un iscusit duhovnic spunea ca e mai bine sa fii in lume cu gandul la manastire decat in manastire cu gandul la lume. Dumnezeu sa le ajute celor care vor sa ia aceasta hotarare.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 20.07.2008, 20:40:32
alexandra-virg alexandra-virg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
alexandra (cea virgina?!), pana iti raspunde admin, sa-mi dau si eu cu parerea: poate ptr Dumnezeu nu e important locul, dar pentru noi ca oameni, cu perceptii de cele mai diferite, DA! in alta ordine de idei, te crezi cumva deasupra tuturor de ne vorbesti asa de sus?
Mirela, nu sunt virgina, nu ca ar fi vreo problema in asta, nici nu ma adresam "de sus"... Sunt o simpla pacatoasa cu opinii! Daca te deranjeaza ar trebui sa te intrebi de ce?
Reply With Quote
  #94  
Vechi 20.07.2008, 20:50:02
alexandra-virg alexandra-virg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Alexandra, oare de ce multi parinti se nevoiesc o viata in diverse manastiri si spre sfarsitul vietii aleg un anumit loc? Un exemplu in acest caz ar fi parintele Adrian Fageteanu. Asta denota ca nu toate locurile sunt la fel, chiar daca in ele se petrec aceleasi acte.
Costel, ai perfecta dreptate! Nu toate locurile sunt la fel,numai ca administratorul a intrebat unde ai alege sa intri in monahism. Pai tocmai tu spui ca multi parinti incep acolo unde ii trimite Dumnezeu (poate pentru ca au o misiune acolo) iar cand isi castiga dreptul de a alege ... aleg un anumit loc.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.07.2008, 00:49:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ei, alexandra, nu pune la suflet. m-a cam deranjat ce-i drept felul cum te-ai exprimat atunci: "m-am inscris pentru ca vroiam sa dau o replica atat administratoului cat si celor care scriu in acest forum". mi s-a parut ca vorbesti de sus.

in alta ordine de idei, s-ar putea ca acest topic sa nu fi fost deschis de admin-ul de acum, ci de cel care era la vremea aceea.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 21.07.2008, 07:08:32
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Daca ati vrea sa intrati in monahism unde ati alege sa mergeti?
Intr-o pestera!:D
Reply With Quote
  #97  
Vechi 23.07.2008, 15:38:15
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

de ce pestera, asa mai bine te inchizi in garsoniera ta ca tot aia e!:D
Reply With Quote
  #98  
Vechi 23.07.2008, 16:00:47
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
de ce pestera, asa mai bine te inchizi in garsoniera ta ca tot aia e!:D
eu ma gindesc ca in pestera nu exista internet si tv.
parerea mea.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 23.07.2008, 16:46:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

E si ce daca ai internet si TV trebuie neaparat sa le folosesti?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 23.07.2008, 17:17:01
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
E si ce daca ai internet si TV trebuie neaparat sa le folosesti?
lol, ma gindesc ce bine i-ar sta unui calugar linga televizor
de fapt, nu m-as mira peste sute de ani sa vedem calugari/calugarite ce vor v ietui linga ogive sau altele.
huh.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la celebritate la monahism Annyta Intamplari adevarate 18 11.01.2013 20:17:35
Tundere in monahism. claudiu_s Calugarul 0 15.01.2012 22:46:49
Tunderea in monahism NiCcoleta Calugarul 13 11.03.2008 18:29:16
monahism Roxzy Calugarul 10 23.08.2007 20:10:12