Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.05.2008, 22:05:58
Elena-Maria123 Elena-Maria123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena2000
Doresc sa stiu ,cum se poate "intra" intr-o manastire sau schit.
Ce conditii trebuiesc intrunite .
Doresc o informatie care ia in calcul o femeie care este sotie si mama dar care vrea sa se retraga din viata laica .
Multumesc pt. raspunsuri.
As adauga si o conditie esentiala...este neaparata nevoie de acordul scris al sotului, iar copilul(copiii), din cate stiam eu,trebuie sa fie major (majori)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 20.05.2008, 10:27:17
alin.andrei30 alin.andrei30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rusnacmircea
Citat:
În prealabil postat de admin
Daca ati vrea sa intrati in monahism unde ati alege sa mergeti?
Propriuzis nu am acum chemare spre monahizm.Asa e ,fiecare are locul sau.Insa daca Domnul m-ar chema spre aceasta cale as alege muntele Athos.Acolo e liniste,acolo s-a pastrat cu adevarat traditia ortodoxa.E nevoie in monahizm sa ai un duhovnic,un duhovnic cu adevarat,care sa te indrumeze pe calea cea dreapta,care si el la randul lui a trecut prin ispitele lumii si le-a biruit.Nu cred ca e bine sa fii intro manastire mare,unde vin multi turisti si iti tulbura linistea.Eu sunt basarabean si daca ar fi sa aleg o manastire de aici cu siguranta as alegio pe Noul-Neamt.In Romania cel mai mult mia placut de Petru-Voda,te simti de parca ai fi la Athos,liturghia e noaptea,ce minunat.Insa fiecare trebuie sa simta locul unde sa plece,unde inima ta se odihneste si unde ai cu adevarat un suflet ce te poate ajuta in diferitele ispite.
HRISTOS A INVIAT;ADEVARAT A INVIAT
Daca ati vrea sa intrati in monahism unde ati alege sa mergeti?
In Monahism nu este locul la care Dumnezeu vrea sa te cheme,pete tot "omul sfinteste"
locul.Important ca adevaratul sensul cuvantului chemari in manastire nu este sati vina Dumnezeu in fata ta, ci invers tu trebuie sa fii prezent continu cu Dumnezeu pentru ca "unde este Inima ta acolo iti este si comoara ta" frate, anume cel ce vrea sa fie ales este acela care traieste in Dhu si Adevar acela poate sa fie chemat pentru ca moare pentru Hristos si Invie in Hristos.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.05.2008, 10:41:50
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

adevarul este ca manastirea din ziua de azi nu mai este cum citim noi in carti,insa exista multi sfinti in ziua de azi,totusi daca as dori sa intru in manastire as intra acolo unde mi ar zice duhovnicul pt ca as face ascultare si asta inseamna ca se va implini voia Domnului cu mine,numai Domnul stie cum ne mantuim sa il lasam pe Domnul nopstru Iisus Hristos sa decida pt noi
Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.05.2008, 11:04:42
alin.andrei30 alin.andrei30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de admin
Daca ati vrea sa intrati in monahism unde ati alege sa mergeti?
EU M-AS DUCE LA PETRU VODA, SCHITUL DE MAICI, DAR...NU AM BINECUVANTARE. DE CE NU? SUNT PREA MULTE PROBLEME ACOLO...SI VA FI MARE JALE PE MAICILE DE ACOLO CAND NU VA MAI FI PR. JUSTIN, VA FI DESFIINTAT SCHITUL ETC.....GREU, DAR...MAI STITI CUM SARE IEPURELE?:);)
Măi copilă dacă vrei să te duci în mănăstire la petru vodă,schitul de maici și ma-i spui cu vorbele tale că nu ai binecuvântare,si mai spui de ce nu,că nu știu ce alte motive vrei să spui, cică că sunt pre multe probleme acolo...și că îți faci atâta griji că mai zici că va fi mare jale pe maicile de acolo că nu va mai fi Pr.Iustin,și că va fi desfințat schitul etc cum spui tu .....să ști că cu adevărat tu nu ai chemare în mănăstire punct.Că când vrei să te duci nu trebui să te bagi tu acolo că acolo nu îți este mântuirea ta,iar dacă nu este PR IUSTIN nu îți fă tu grijă, tu de asta pentru că atuncea cănd vrei să mergi în mănăstire, te duci nesilit de nimeni pentru IISUS HRISTOS și vei vedea că pota și așa și este că Dumnezeu îi va pune și pe alți ca Pr Iustin sau pote mult mai vrednic de cât Pr Iustin să fie cu Harul lui Dumnezeu.Doamne Ajută
Reply With Quote
  #85  
Vechi 20.05.2008, 11:20:47
alin.andrei30 alin.andrei30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SoraL
Iertati-ma

Citind acest topic am capatat indrazneala de a scrie si eu despre zbuciumul sufletului meu... Imi cer iertare pentru nikul meu caci nu sunt decat o simpla civila dar poate Domnul va auzi plangerea inimii mele si va ingadui ca acest pamant ce sunt sa-si odihneasca fiinta in casa Domnului.

De voi iubi eu Doamne preadulcea mantuirea Ta in mijlocul cetatii va fi zidirea Ta...
Alo scriitorule al scrieri de Dumnezeu cuvântătorul, vezi frate am să-ți spun ceva, tu știi atât de bine așa cred, după cum am înțăles că diavolul nu doarme dar el e mult mai teologhisit înainte de creea lumea Dumnezeu.Ce important să-ți zic Dumnezeu nu vrea poiezii de adormit copii ci plus și simplu vrea faptele noastre ca acolo unde vom merge nu mergem cu poiezii ci cum vom da răspuns în fața lui Dumneyeu la Judecată,până cât și pentru apropele tău îți va cere socoteală.Nu ai de ce să te superi dar mai bine caută cât mai simplu să te măntuiești.Domne Ajută.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 05.06.2008, 19:34:26
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Daca ati vrea sa intrati in monahism unde ati alege sa mergeti?
asa de mic sunt pe langa voi oameni buni...:) de mic am fost rau si pacatos...Am 15 ani si de vreo 6 luni m-am trezit si eu ca sunt crestin !!!!In momentul de fata ma atrage gandul monahiei :X .Cu siguranta as alege o manastire din Moldova[b][b][size=null]:)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 27.06.2008, 12:13:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca vom tine seama de ceea ce spune Sfantul Apostol Pavel: "lumea este rastignita pentru mine si eu pentru lume", cred ca vom trata cu mai multa luare aminte aceasta dorinta de a merge in manastire. Sa nu uitam ca monahul este asemenea unui om mort, ingropat in pamant. Zidurile manastirii ii sunt mormantul, iar hainele sale sunt giulgiul sau. El trebuie sa lase totul in afara zidurilor manastirii si sa nu mai aibe nicio relatie cu acelea.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 27.06.2008, 21:25:04
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de goldfinger17
Citat:
În prealabil postat de admin
Daca ati vrea sa intrati in monahism unde ati alege sa mergeti?
asa de mic sunt pe langa voi oameni buni...:) de mic am fost rau si pacatos...Am 15 ani si de vreo 6 luni m-am trezit si eu ca sunt crestin !!!!In momentul de fata ma atrage gandul monahiei :X .Cu siguranta as alege o manastire din Moldova[b][b][size=null]:)
esential este sa nu o faci numai ca nu-ti place cartea, ca te-ai certat cu prietena, sau ca vrei sa stai undeva cu peisaj frumos, pentru delectarea privirii. Sf. Parinti in lupta cu simturile si cu firea umana fugeau si se OSTENEAU in locurile cele mai neprimitoare departe de delectari gen susur de izvoare si floricele multicolore
Reply With Quote
  #89  
Vechi 29.06.2008, 20:46:14
alexandra-virg alexandra-virg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Mesaje: 3
Implicit

Am intrat din intamplare aici...si m-am inscris pentru ca vroiam sa daui o replica atat administratoului cat si celor care scriu in acest forum.
Oameni buni: daca vreti sa intrati in monahism pentru ca voi credeti ca veti sluji mai bine lumina e OK! Daca in schimb vreti sa va calugariti pentru a fugi din lume aveti in vedere ca Hristos a venit pentru oameni si cei mai renumiti monahi au fost cei deschisi catre LUME: Parinetele Arsenie Boca, Parintele Argatu, Parintele Cleopa, etc. Ii numesc pe cei trecuti la Domnul ca e mai bine asa...
Pentru Soral: draga mea cand Iisus s-a mahnit in duh s-a dus in desert sa tina 40 de zile de post. Tristetea, neiubirea (DE TINE SI DE CEILALTI),etc, este de la demon nu de la Dumnezeu.
Iar pentru administrator o-ntrebare: oare are importanta locasul in care-l slujesti pe Dumnezeu?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 30.06.2008, 05:03:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

alexandra (cea virgina?!), pana iti raspunde admin, sa-mi dau si eu cu parerea: poate ptr Dumnezeu nu e important locul, dar pentru noi ca oameni, cu perceptii de cele mai diferite, DA! in alta ordine de idei, te crezi cumva deasupra tuturor de ne vorbesti asa de sus?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la celebritate la monahism Annyta Intamplari adevarate 18 11.01.2013 20:17:35
Tundere in monahism. claudiu_s Calugarul 0 15.01.2012 22:46:49
Tunderea in monahism NiCcoleta Calugarul 13 11.03.2008 18:29:16
monahism Roxzy Calugarul 10 23.08.2007 20:10:12