Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1121  
Vechi 18.01.2018, 21:30:51
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Azi ce mai sustii?
Sustin ceea ce ati sustinut dumneavoastra, domnule Catalin:
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
nu se mai poate discuta cu tine.
  #1122  
Vechi 18.01.2018, 21:59:01
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Folosesti 2 termeni DEFAIMATORI intentionat.
Bine ai revenit, frate Palama!
Observ ca ai venit cu forte proaspete, cu o rezerva impresionanta de injurii si ti-ai schimbat complet opinia conform careia "vorbirea cu diavolul (sectarii) nu isi are rost si este interzisa cu desavarsire si de Parinti si de Biserica"

Daca ai ajuns la concluzia ca discutia cu mine e atat de palpitanta incat sa se merite incalcarea interdictiei Bisericii, sunt nevoit sa iti raspund: - termenii "datina" si "folclor" nu sunt termeni defaimatori in limba romana. Poate in alte limbi, pe care, personal, marturisesc sincer ca nu le cunosc. Dimpotriva, si datina si folclorul sunt VALORI de seama ale unui popor.
dátină sf [At: URECHE, LET. I, 1 (Asr) Regulă (2). 2 Deprindere păstrată din timpuri vechi, consacrată prin tradit›ie s™i caracteristică pentru un popor sau pentru o colectivitate mai restrânsă. 3 (Rar; îla) De ~ Tradit›ional. 4 După ~ (sau potrivit ~nei) Conform tradit›iei. 5 (Îal) Conform uzant›ei. 6-7 (Îvr; îlv) A (se) lua (sau a (se) face) ~ A (se) încetăt›eni. 8 (Îvp; adesea precedat de verbul a avea) Ceea ce este mos™tenit. 9 (Îvp; adesea precedat de verbul a avea) Particularitate. 10 (Îvp; pex; adesea precedat de verbul a avea) Obis™nuint›ă. 11 (Înv) Dată2.

Folclor s. n. 1. Totalitatea creat›iilor artistice, literare, muzicale, plastice etc., a obiceiurilor s™i a tradit›iilor populare ale unei t›ări sau ale unei regiuni. 2. Stiintă care se ocupă cu creat›iile artistice, obiceiurile s™i tradit›iile populare. Din fr., engl. folklore.
sursa: DEX '09 (2009)
Ideea pe care am vrut sa o subliniez era doar ca nu poti prelua idei din datina sau din folclor atunci cand discutii adevaruri apostolice. Adevarurile apostolice se gasesc in Noul Testament.

Last edited by Penticostalul Traditional; 18.01.2018 at 22:06:08.
  #1123  
Vechi 18.01.2018, 22:06:07
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Noi avem o istorie, voi nu aveti absolut nimic. Nici pe Hristos.

Noi avem multe carti care asemenea Scripturii, sunt scrise de oameni seriosi, oameni DEDICATI crestinismului, oameni de vaza, IERARHI, oamenii ai Bisericii, care au PASTRAT IN SCRIS realitatile vremii.
Ascultă și bagă la cap: https://www.youtube.com/watch?v=jMa7rZp5dW0
  #1124  
Vechi 18.01.2018, 22:16:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Bine ai revenit, frate Palama!
Observ ca ai venit cu forte proaspete, cu o rezerva impresionanta de injurii si ti-ai schimbat complet opinia conform careia "vorbirea cu diavolul (sectarii) nu isi are rost si este interzisa cu desavarsire si de Parinti si de Biserica"
Cat timp diavolul este pe forum trebuie sa facem ceva sa-l demascam, sa aratam minciunea si chipul lui adevarat.

Din punctul meu de vedere ai 2 abateri de la regulamentul forumului:
1. defaimare a unei institutii prin neadevaruri repetate - "folclor si datina" nu au treaba nici cu invatatura nici cu nimic din Biserica, sunt inventii defaimatoare
2. acuze defaimatoare la persoana - injurii - te rog sa le demonstrezi altfel tot postul tau este o defaimare la persoana...

Sunt extrem de ocupat in perioada asta, imi este greu sa particip la discutia asta.
  #1125  
Vechi 18.01.2018, 22:25:24
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sunt extrem de ocupat in perioada asta, imi este greu sa particip la discutia asta.
Pai de ce sa nu te ocupi de lucrurile importante mai intai?
Daca tot esti foarte ocupat si trebuie sa iti dramuiesti bine timpul, nu mai vorbi cu mine (ca si asa Biserica iti interzice) ci asculta linkul pe care ti l-a dat Simpllu.

Omu' ala, Rafail Noica, e pur si simplu briliant, iti spun eu.
Si doar stii ca spun, intotdeauna, adevarul

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere ai 2 abateri de la regulamentul forumului
Din punctul meu de vedere tu ai peste 12 abateri de la regulament. In doar ultimele tale doua postari

M-ai facut diavol, sectar, specimen si cum ti-a mai venit tie la gura. Iar credinta mea ai terfelit-o cat ai putut.
In timp ce eu nu ti-am vorbit niciodata urat, nu ti-am spus vreodata ca "tu nu ai nicio treaba cu Dumnezeu" sau "esti otravit 100%". Si nu ti-am zis pentru ca imi esti drag.

Stii, atunci cand un credincios este botezat cu Duhul Sfant, pe langa darul vorbirii in limbi (un dar mic in comparatie cu celelalte),€š Dumnezeu daruieste ceva extrem de important in inima celui botezat: dragoste de frati.
Asa spune apostolul Pavel in Romani 5:5
Iubirea lui Dumnezeu s-a vărsat în inimile noastre, prin Duhul Sfânt

Aceasta dragoste (AGAPE), care te face sa iubesti toti crestinii din orice confesiune ar fi ei si pe toti oamenii, in general, este probabil valoarea cea mai inalta pe care o primesti atunci cand ai parte de Umplerea cu Duhul Sfant.

Pe langa faptul ca eu nu ti-am adus injurii, nu am denigrat nici ortodoxia. Am mii de postari pe acest forum. In rarerele mele luari de cuvant in care nu am laudat ortodoxia, am spus punctual ceea ce mi se pare gresit, am spus-o cu dragoste si cu mahnire. Asta este adevarul.

Si nu procedez asa pentru ca astept reciprocitate din partea ta sau a altui user.
In niciun caz. NU.

Eu sunt crestin, prietene. Asta este explicatia. Simpla.
Nu pot sa te injur pe tine si nici credinta ta pentru ca dragostea a fost turnata in inima mea, prin Duhul Sfant.
Asa scrie Biblia, eu asa cred.

Uite aici de ce zic ca ai peste 12 abateri de la regulament:
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
  1. dupa lungul schimb de mesaje cu tine am ajuns la concluzia ca vorbirea cu diavolul nu isi are rost
  2. Vorbirea cu sectarii e interzisa
  3. tu nu ai treaba cu Dumnezeu,
  4. esti otravit 100%
  5. nu exista nici un folos din aparitia ta pe forum,
  6. Pentru ca asta esti de fapt, un specimen.
  7. Nu te pot numi crestin, pentru ca nu ai treaba cu crestinismul.
  8. Insa voi sunteti cu totul altceva dar nu crestini.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
  1. Voi nu aveti absolut nimic. Nici pe Hristos.
  2. Ce simplu iti este tie sectarule,
  3. Rusine pentru stilul discursului tau,
  4. Daca ai avea cu adevarat caracter
  5. Nu suntem o credinta bazata pe basme, folclor sau bolboroseli ca a voastra.
8+5=13

Last edited by Penticostalul Traditional; 18.01.2018 at 23:13:32.
  #1126  
Vechi 18.01.2018, 23:17:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ideea pe care am vrut sa o subliniez era doar ca nu poti prelua idei din datina sau din folclor atunci cand discutii adevaruri apostolice.
Una este să spui datini/folclor bisericesc și alta este să spui Tradiția Bisericii. Într-un asemena dialog poate fi jignitor.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Adevarurile apostolice se gasesc in Noul Testament.
Noul Testament nu e ste altceva decât unul din chipurile Sfintei Tradiții. NT a luat naștere în sânul Bisericii, iar Sf. Tradiție este viața Bisericii. Dovadă, în primii zeci de ani a istoriei sale Biserica nu a avut NT. În schimb, trăia după Sf. Tradiție pe care Apostolul Pavel îi îndemna pe credincioși să o păzească (2 Thes. 2, 15). A te rezuma doar la NT, și asta după propiile tale interpretări, înseamnă a crede greșit că mergi la izvoarele Bisericii. Nu NT este izvorul Bisericii, ci Sf. Tradiție.
  #1127  
Vechi 19.01.2018, 00:20:07
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Noul Testament nu e ste altceva decât unul din chipurile Sfintei Tradiții.
Probabil ca se poate considera si asa.
Eu cred ca Noul Testament este in mod clar Cuvantul lui Dumnezeu, invatatura lasata de Mantuitorul Hristos si de Apostoli.

Iar Sfanta Traditie inclin sa cred ca este o invatatura a oamenilor lui Dumnezeu, invatatura care in unele cazuri este inspirata de Duhul Sfant iar in alte cazuri, reflecta opiniile personale ale acelor oameni.

Dar nu ma pot pronunta ferm pentru ca stiu ce este si ce cuprinde Noul Testament însa, din cate am inteles, nimeni nu stie ce cuprinde Sfanta Traditie. Mi s-a spus ca nici nu exista o lista de carti care sunt cuprinse in Sfanta Traditie.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu NT este izvorul Bisericii, ci Sf. Tradit›ie.
Noul Testament este singura norma sigura a invataturii si practicii vietii crestine. Cuvantul infailibil al lui Dumnezeu.

Sfintele noastre traditii confesionale trebuie sa urmeze intru-totul invatatura apostolica. Daca traditiile noastre sunt in contradictie cu invatatura Mantuitorului sau a Apostolilor, ele trebuiesc schimbate si aliniate, cu acribie si in regim de urgenta, Sfintelor Scripturi.

Last edited by Penticostalul Traditional; 19.01.2018 at 00:33:20.
  #1128  
Vechi 19.01.2018, 09:16:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tu nu stii cum erau limbile pe care le vorbeau ucenicii cand erau botezati cu Duhul Sfant. Pentru ca nu ai studiat subiectul in Biblie. Stii doar ce spun datinile si folclorul bisericesc.

Poate sunt poate nu sunt ca in Biblie. Pana nu studiezi subiectul, nu ai posibilitatea sa faci comparatii cu Biblia.
dar tu stii cum erau limbile pe care le vorbeau primii crestini? Si apropos...UNDE GASESTI in Biblie, CUM SUNA limbile popoarelor din perioada apostolica? Ti-am spus doar ca am un verisor penticostal. El nici macar nu stie sa vorbeasca in latina, ce sa mai zic de egipteana veche sau limba amharică. Oare cine din noi doi, se complace in minciuna (starea de pacatosenie de care pomeneai ieri)?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #1129  
Vechi 19.01.2018, 09:43:21
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar tu stii cum erau limbile pe care le vorbeau primii crestini?
Si apropos...UNDE GASESTI in Biblie, CUM SUNA limbile popoarelor din perioada apostolica?
Daca nu gasesti in Biblie, de unde stii tu ca limba vorbită de verisorul tau "nu e DELOC acea limba care este pomenita in Biblie"?
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Oare cine din noi doi, se complace in minciuna (starea de pacatosenie de care pomeneai ieri)?
Eu sigur NU.
  #1130  
Vechi 19.01.2018, 10:13:36
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Noul Testament este singura norma sigura a invataturii si practicii vietii crestine. Cuvantul infailibil al lui Dumnezeu.
Biserica a viețuit și fară NT, și asta datorită Sf. Tradiții. Tradiția este viața Bisericii din care a luat naștere NT. Dacă nu era Sf. Tradiție tu astăzi nu aveai NT.

Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră. (2 Tes, 2:15)

Apelez la cuvântul Sf. Siluan pentru a înțelege mai bine ce am vrut să spun:
”Dacă Biserica s-ar lipsi de Predania Ei, ar înceta a fi ceea ce este, căci slujirea Noului Legământ este slujirea Duhului, «scrisă nu cu cerneală, ci cu Duhul lui Dumnezeu celui viu, nu întru lespezi de piatră, ci întru lespezile cele de carne ale inimii» (2 Cor. 3: 3-6).

Așadar, de ar fi ca Biserica să se lipsească de toate cărțile ei pentru vreo oarecare pricină, adică de Vechiul și Noul Legământ, de scrierile Sfinților Părinți și de cărțile de slujbe bisericești, atunci Predania ar realcătui Scriptura, fie și nu cuvânt cu cuvânt, fie și în altă limbă, dar în esența sa, și această nouă Scriptură ar fi înfățișarea aceleiași «credințe carea o dată s-a predanisit sfinților» (Iuda 1: 3), arătarea aceluiași Duh Unul Care neschimbat lucrează în Biserică, arătându-se a fi temeiul Ei, esența Ei.” (Cuv. Siluan Athonitul, pag. 95)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10