Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2009, 21:30:09
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Question o intrebare

am citit de curand, ca duminica este indicat sa te duci sa`i cercetezi pe cei bolnavi, pe cei saraci, pe cei in nevointa.

se mai practica asa ceva in zilele noastre?

eu m`as duce sa`i cercetez intr`un spital pe cei bolnavi dar mi`e cam rusine sa zic asa. fiindca in zilele noastre numai sectantii se duc din usa in usa.

voi ce faceti? ce credeti?
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2009, 22:23:11
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
am citit de curand, ca duminica este indicat sa te duci sa`i cercetezi pe cei bolnavi, pe cei saraci, pe cei in nevointa.

se mai practica asa ceva in zilele noastre?

eu m`as duce sa`i cercetez intr`un spital pe cei bolnavi dar mi`e cam rusine sa zic asa. fiindca in zilele noastre numai sectantii se duc din usa in usa.

voi ce faceti? ce credeti?

Doamne ajuta!

Daca sunteti studenta va puteti interesa la filiala ASCOR din orasul dvs. ce activitati au in acesta sens si cand au loc si puteti merge impreuna cu ei(eu asa fac).Daca nu ,atunci puteti merge la un azil de batrani impreuna cu cineva(....sau singura).Pentru inceput le puteti oferi ceva(fructae,prajituri,suc )si asa sa intrati in vorba cu ei si apoi vor incepe ei sa va povesteasca .... si cu timpul,daca mergeti duminica de duminica,o sa va cunoasca si o sa va spuna nevoile lor...

Sau cand mergeti pe strada daca vedeti vre-o batranica necajita ,care sta acolo intr-un colt si nici nu indrazneste sa intinada mana, puteti sa-i oferiti ceva si totodata s a intrati in dicutii cu ea....si asa puteti afla mai multe si astfel va orientati cam cu ce ati putea sa o ajutati...

iertare!
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2009, 23:38:56
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

multumesc mult:D
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2009, 00:02:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb in ajutorul comunitatilor defavorizate

interesanta initiativa crestineasca a celor de la Vel Pitar :


http://www.imparte.ro/

bravo si celor de la crestinortodox.ro ca promoveaza aceasta initiativa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2009, 00:14:53
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sigur ca este interesanta. Pe de alta pare isi fac si ei reclama si castiga clienti. De acum or sa fie oameni care nu o sa mai cumpere paine de la competitorii firmei Vel Pitar, ci o sa cumpere numai de la Vel Pitar ca sa mai dea si la celalalt. Cred ca milostenia si fapta buna trebuie facuta fara acrobatii din astea economice, si in nici un caz serviciu contra serviciu. Dar ca sa nu fiu chiar asa, pana la urma fapta buna conteaza si bine ca cineva sarman o sa aiba ce sa manance.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2009, 00:26:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DA, reclama e sufletul comertului.

Una peste alta tot e bine ca exista firme care au proiecte de sensibilizare in masa... azi o felie de paine, maine altceva!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2009, 23:18:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

@Gabriela - Se mai practica. Acum vreo doi ani de zile, bunicul meu a fost internat la spital (Bucuresti) si chiar intr-o zi de duminica a fost vizitat de doua doamne ortodoxe care imparteau pachetele si niste carticele de rugaciuni :). A fost foarte placut impresionat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.09.2009, 20:54:08
elena1971 elena1971 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2009
Mesaje: 12
Implicit salvarea sufletelor noastre se afla in fapte bune si intoarcerea la biserica

Daca sufletul tau iti spune sa mergi si sa faci lucruri bune pentru cei aflati in suferinta ,bolnavi batrini sau care au nevoie de ajutor de orice fel nu vad de ce trebuie sa te gandesti ce vor spune cei din jurul tau.Intotdeauna se vor gasi oameni mici la suflet care iti vor cantari faptele si te vor judeca cu rautate .Intotdeauna cel care primeste ajutor atunci cand are nevoie va aprecia gestul tau si se va bucura mai mult decat ai putea crede tu.Multumire mai mare nu cred ca exista decat atunci cand primesti recunostinta faptelor tale uitandu-te in ochii celor pe care ii ajuti.Daca incerci sa ajuti pe cel ce nu are nevoie este ca si cand ai da de mancare cuiva care este satul.Dar daca iti indrepti faptele bune catre cei care chiar au nevoie, atunci poti spune ca ai hranit un suflet flamand.Noi Crestinii Ortodoxi ar trebui sa ne implicam mai mult in viata comunitatii noastre pentru ca altfel vom asista cum cultele si sectele prin militantii lor cauta sa convinga pe toti cei care au o stare de spirit precara si care au atat de multe probleme incat cred ca singura solutie este sa treaca de partea celor care le promit marea cu sarea cu pretul sufletelor lor.Trebuie sa facem ceva ca aceste lucruri sa nu se mai intample.
Dumnezeu sa ne ajute sa ne pastram credinta vie si nealterata.
Reply With Quote
Răspunde