Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2010, 20:05:22
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o intrebare

dc Dumnezeu lasa pe pamant suferinta,boli,oameni handicapati?
si inca una:Cine a creat raul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2010, 20:26:42
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Eu stiu ca oameni handicapati sunt lasati pentru ai pedepsi pe parinti acestora ; boli le trimite pentru pacatele noastre caci suntem foarte rai; suferinta la fel pentru pacatele noastre iar cine a creat raul sincer nu stiu, eu stiu ca Lucifer sa mandrit ca este foarte frumos si Dumnezeu la pedepsit cazand din rai si asa a aparut raul. EU ASA STIU ( nu vreau sa se rada pentru ceea ce am zis caci mie mi se pare ca am spus de parca ar fi povesti de copii )
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2010, 21:45:14
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
dc Dumnezeu lasa pe pamant suferinta,boli,oameni handicapati?
si inca una:Cine a creat raul?

Suferinta este o consecinta directa a pacatului, a nepasarii a intolerantei de care dam dovada unii fata de altii

raul este consecinta neascultarii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2010, 22:56:31
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
dc Dumnezeu lasa pe pamant suferinta,boli,oameni handicapati?
si inca una:Cine a creat raul?
Dumnezeu nu vrea ca pe pământ să fie toate aceste suferințe, căci El îl iubește pe om ! Cum altfel ar putea fi când noi suntem lucrul mâinilor Lui ?! E clar că ne iubește pentru că pentru noi, pentru a ne da o șansă la mântuire, L-a trimis pe pământ pe Unicul Lui Fiu pentru a pătimi în locul nostru și pentru a lua asupra Lui toate păcatele lumii !! Dar noi cum L-am primit pe Fiul Său ??!! Cu ocări și batjocuri, L-am scuipat și L-am bătut, L-am răstignit și L-am omorât !! Cum I-am răsplătit noi această jertfă ?!

Fraților poate vi se pare că noi cei din timpurile astea nu avem nicio vină pentru ce au făcut cei din vremea Mântuitorului ! Asta e amăgirea satanei ca să nu ne vedem întinăciunea sufletescă ! Dăm vina pe Eva, pe alții și alții dar oare noi cum ne purtăm față de Dumnezeu?

Oare nu suntem noi cei care legalizăm prostituția, incestul, homosexualitatea, bigamia, drogurile și toate patimile ??! Oare nu noi suntem cei care dăm din coate pentru o poziție mai bună, un serviciu mai bun, bani mai mulți dat ne dăm la fund când este vorba a ajuta pe aproapele nostru ?! Cât timp petrecem pe net, în cluburi, la clevetiri, cu băieți, cu fete, prin bodegi, pe stadioane, la concerte, etc și cât timp petrecem la rugăciune, frați și surori ? Cât timp pe zi înjurăm și clevetim și cât timp ne rugăm pentru aproapele nostru ?

De când nu am mai vizitat un bolnav în spital, sau nu am ajutat un bătrân ?
Oare nu ne aducem noi aminte de Dumnezeu numai la necazuri și greutăți ?? Și atunci vrem să ne ajute Dumnezeu, dar Dumnezeu nu este un tonomat unde să bagi o monedă și să iasă ce-ți dorești ! Ca să ajungă rugăciunea la Dumnezeu trebuie să vină dintr-o inimă smerită, de la un suflet spovedit, care nu numai la necaz în caută pe Dumnezeu și când dă de bine a uitat de El ! Se spune să ne rugăm în timp de pace pentru vreme de război, adică atunci când nu avem greutăți și ispite ca să putem răbda în zilele grele !


- Îmi tot vorbști despre un Dumnezeu bun și iertător, dar uită-te în lume că nu ne mai slăbesc loviturile și bătăile Lui!
- Când o oaie iese din turmă și își face de cap, ce face păstorul? Fluieră după ea și o strigă pe nume, dar oaia nu ascultă. O amenință cu bățul, dar n-are grijă. Zvârle cu ceva după ea, dar oaia și mai mult se depărtează. Pe urmă trimite câinele după ea, care o înhață, o supără și o mușcă. Abia după această supărare, oaia se întoarce înapoi. Iar daca oaia nu ascultă nici acum și nu se întoarce o lasa să o manance lupul.
Așa e și cu noi. Domnul, Păstorul cel mare și bun a încercat multe și felurite chemări dulci, să ne întoarcem înapoi din răutăți, în turma Lui cea binecuvântată. Dar noi n-am vrut să ne întoarcem. De aceea, a trimis asupra noastră necazuri și urgii, care ne împresoară și ne mușcă din greu, încercând să ne întoarcă în turma Lui cea sfântă.
Vai de cei ce nici acum nu înțeleg și nu ascultă glasul și chemările scumpului nostru Păstor!


http://www.trilulilu.ro/cautator/b69c601f901d2b
http://www.trilulilu.ro/cautator/cec1f723944fff
http://www.trilulilu.ro/cautator/24f38510c3cce9
http://www.trilulilu.ro/cautator/6accdf73f62c82

Așadar frați și surioare Dumnezeu nu vrea deloc să ne fie rău dar noi suntem singurii cei care aleg ! De noi depinde dacă vrem să ne fie bine pe aici pe pământ cât și după moarte ! Spunea un Sfânt Părinte că Dumnezeu ne iubește cu gelozie ! Auziți ?! Cu gelozie ! Nu vrea să ne împartă cu diavolul, El vrea să fim toți ai Lui ! De aceea ca un Tată iubitor care vede că fii Lui merg spre pierzare, ne pedepsește și caută să ne înspăimânte să vedem că fără de El nu suntem nimic și să ne întoarcem până nu e prea târziu !

Câtă destrăbălare este în zilele noastre că mă scârbesc eu om fiind și mă îngrozesc și nu mai pot răbda atâta nebunie, dar Bunul Dumnezeu care vede tot și care vede mai ales în sufletele oamenilor, câtă milă și dragoste poate să aibă că ne-a răbdat atât !!! Ne-a mai dat un cutremur să ne trezim, o inundație, un război, boli grele și noi tot continuăm să ne tăvălim în noroiul păcatelor precum porcii !!

În curtea unei mănăstiri se plimbau un avva și ucenicul său. Avva îi spune ucenicului: "Frate pe mine m-a uitat Dumnezeu !". Ucenicul mirat i-a răspuns: "Vai avvo, dar nu se poate Dumnezeu nu uită pe nimeni ! "Ba pe mine m-a uitat - spuse iarăși avva!" Ucenicul crezând că avva este căzut în deznădăjduire a început să îi vorbească: "Avvo, Dumnezeu nu poate uita pe nimeni, El ne iubește ! Dar avva răspunde ucenicului: " Frate, eu îți spun că pe mine m-a uitat Dumnezeu ! De mult nu mi-a mai dat un necaz !!" Vedeți ?! Sfinții părinți doreau necazurile pentru că la necaz Dumnezeu este cu noi, deși părem singuri El ne poartă pe brațe !

Deci necazurile, bolile sunt un mijloc de smerenie, de conșientizare a neputinței noastre în fața măreției Lui Dumnezeu, de lăsare a sufletului nostru în mâinile Lui Dumnezeu, toate acestea reprezintă un mod de apropiere de Dumnezeu ! Dar asta pentru omul smerit care își vede neputința, nu pentru cel mândru și căpos care în loc să vadă că fără Dumnezeu nu poate nimic se apucă și-L ocărăște, Îl hulește și îl acuză pe Dumnezeu pentru suferința lui. Dumnezeu ne dă suferința ca pe un medicament ! Orice medicament este amar, dar dacă este luat după prescripție vindecă !

Să ne cercetăm fiecare și să vedem nu merităm noi oare toate nenorocile prin care trecem ? Nu mai bine alergăm la duhovnic să ne spălăm de păcate și să ne ferim apoi de ele încercând sp fim plăcuți în fața Lui Dumnezeu ?!

Gustați și vedeți că Bun este Domnul !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2010, 23:02:46
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
dc Dumnezeu lasa pe pamant suferinta,boli,oameni handicapati?
si inca una:Cine a creat raul?
Răul l-a creat păcatul ! Iar în păcat au căzut pentru prima dată îngerii ! Lucifer era cel mai frumos înger, dar din cauza păcatului mândriei "Am să-mi ridic scaunul meu deasupra scaunului lui Dumnezeu !" (citez din memorie) a fost aruncat din cer împreună cu toții îngerii care îi urmaseră în iad ! Apoi a păcătuit Eva și așa păcătuim și noi astăzi încă mai rău și atragem mânia lui Dumnezeu !

http://www.youtube.com/watch?v=Uir1xXsDZmg
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2010, 23:30:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
dc Dumnezeu lasa pe pamant suferinta,boli,oameni handicapati?
si inca una:Cine a creat raul?
Nu numai, ci si pamintul si numeroasele legi dupa care functioneaza creaza handicapatii, etc

Raul nu l-a creat nimeni. El deja era aici prezent insa Adam si Eva dupa ce au dat de imaginea imbietoare a senzualitatii si a orgasmului au hotarit pentru noi ca merita sa suporti RAUL si handicapuri pentru dragostea trupeasca.

Au preferat viata pe pamint, asa cum vinea ea poachet cu toate cele, in locul vietii ingeresti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.01.2010, 23:36:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul

Oare nu suntem noi cei care legalizăm prostituția, incestul, homosexualitatea, bigamia, drogurile și toate patimile ??!
Așadar frați și surioare Dumnezeu nu vrea deloc să ne fie rău dar noi suntem singurii cei care aleg ! ![/u][/b]
Domnule viermesinuOm permite-mi sa te dezamagesc in a-ti spune ca ceea ce crezi tu este iluzia fundamentala a existentei noastre..faptul ca noi alegem ceva

Da, poate mai alegem maruntisuri, pe ici-colo dar la modul fundamental si din cele scrise de tine mai sus , NU ALEGEM NIMIC, TOTUL se alege pentru noi!

VIATA alege pentru noi!..dindu-ne impresia hilara ca NOI suntem cei care alegem.

Pina si Adam si Eva au fost inselati in a CREDE, in ILUZIA ca pe pamint este mai bine, dusi de nas pina-n punctul paradoxal ca EI INSISI AU INCEPUT SA CREADA CA EI AU ALES!
Aici este partea cea mai amuzanta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.01.2010, 23:44:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Domnule viermesinuOm permite-mi sa te dezamagesc in a-ti spune ca ceea ce crezi tu este iluzia fundamentala a existentei noastre..faptul ca noi alegem ceva

Da, poate mai alegem maruntisuri, pe ici-colo dar la modul fundamental si din cele scrise de tine mai sus , NU ALEGEM NIMIC, TOTUL se alege pentru noi!

VIATA alege pentru noi!..dindu-ne impresia hilara ca NOI suntem cei care alegem.

Pina si Adam si Eva au fost inselati in a CREDE, in ILUZIA ca pe pamint este mai bine, dusi de nas pina-n punctul paradoxal ca EI INSISI AU INCEPUT SA CREADA CA EI AU ALES!
Aici este partea cea mai amuzanta!
Ce spui tu aici inseamna: noi nu suntem de vina cu nimic.
Vom fi judecati oare pe nedrept?
Nu au gresit Adam si Eva cu nimic?

Ce tot spui tu aici? Mai bine taci... ca vorbesti chiar numai sa te osandesti.
(Sau nu tu ai ales sa vorbesti, cumva? Ti se pare doar ca ai ales sa vorbesti, dar este o iluzie si alegerea a fost facuta de altcineva pt tine? Posibil si asta, ce sa zic... la ce spui, chiar orice e posibil! )

Last edited by anna21; 27.01.2010 at 23:47:09.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2010, 23:49:39
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Domnule viermesinuOm permite-mi sa te dezamagesc in a-ti spune ca ceea ce crezi tu este iluzia fundamentala a existentei noastre..faptul ca noi alegem ceva

Da, poate mai alegem maruntisuri, pe ici-colo dar la modul fundamental si din cele scrise de tine mai sus , NU ALEGEM NIMIC, TOTUL se alege pentru noi!

VIATA alege pentru noi!..dindu-ne impresia hilara ca NOI suntem cei care alegem.

Pina si Adam si Eva au fost inselati in a CREDE, in ILUZIA ca pe pamint este mai bine, dusi de nas pina-n punctul paradoxal ca EI INSISI AU INCEPUT SA CREADA CA EI AU ALES!
Aici este partea cea mai amuzanta!

http://www.youtube.com/watch?v=Uir1xXsDZmg Uite aici este o scenetă în care vorbește despre tine ! Nu erai oare chiar tu actorul ?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.01.2010, 16:38:33
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
dc Dumnezeu lasa pe pamant suferinta,boli,oameni handicapati?
si inca una:Cine a creat raul?

Din cate stiu, suferinta in ortodoxie are rol mantuitor. Dumnezeu ingaduie suferinta si boala pentru mantuirea noastra. Consider ca Dumnezeu prin purtarea de grija care o manifesta neincetat fata de lume si om, doreste izbavirea acesteia din pacat. Insa Raul nu a fost creat de Dumnezeu ci o parte din ingeri razvratindu-se impotriva Creatorului au ales sa faca numai raul! Diavolul insa nu poate sa se atinga de om fara ingaduinta din partea lui Dumnezeu si aceasta rezulta din dialogul diavolului cu Dumnezeu din Cartea Iov.
Daca omul in viata lui nu ar uita de Dumnezeu cred ca nu ar mai fi durere, insa fiind pamantul plin de pacate suferinta este ca o atentionare pentru indreptarea noastra!
Reply With Quote
Răspunde