Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2012, 23:11:21
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cand si cum se cere ajutorul oamenilor?

Daca aveti niste surse de informare crestin-ortodoxe referitoare la comportamentul crestin bineplacut Lui Dumnezeu al omului in fata problemelor m-ar ajuta - cand si cum cere omul ajutorul semenilor? Ma intereseaza mai ales situatiile in care omul nu poate cere ajutorul oamenilor din cauza unor scaderi sufletesti - fie din mandrie, fie din intamplari anterioare etc. etc. si cum le depaseste.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2012, 14:14:12
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Daca aveti niste surse de informare crestin-ortodoxe referitoare la comportamentul crestin bineplacut Lui Dumnezeu al omului in fata problemelor m-ar ajuta - cand si cum cere omul ajutorul semenilor? Ma intereseaza mai ales situatiile in care omul nu poate cere ajutorul oamenilor din cauza unor scaderi sufletesti - fie din mandrie, fie din intamplari anterioare etc. etc. si cum le depaseste.

Doamne ajuta!
Doamne ajuta !
Mi-a placut subiectul deschis de tine si mi-a dat de gandit. Nu mi-am pus niciodata aceasta intrebare dar sunt sigura ca sunt niste reguli, care tin de bunul simt, pentru solicitarea ajutorului.
Toti avem probleme si avem, bineinteles, nevoie de ajutor. In primul rand sa cerem ajutorul lui Dumnezeu si de fiecare data ajutorul Lui vine prin oamnenii de langa noi. De aici rezulta ca nu-i rau sa ne spunem necazul, sa aratam ca avem nevoie de ajutor. Si ajutorul vine negresit in masura in care ne este de folos.
Daca acesta intarzie, nu ar trebui sa deznadajduim, sa insistam la nesfarsit milogindu-ne, agasand pe cei din jur.
La intrebarea: cand sa cerem ajutorul oamenilor- eu as raspunde : oricand avem nevoie.
La intrebarea: cum sa cerem ajutorul - eu as zice : cu bun simt, cu smerenie, cu sinceritate, discret.
Mandria ne impiedica de multe ori sa cerem ajutorul semenilor. Atunci vom avea de suferit… nu-i buna mandria in nici o situatie.
Daca in trecut ne-a fost refuzat ajutorul inseamna ca in situatia de atunci ne-a fost mai de folos asa. Mandria n-ar trebui sa ne impiedice sa apelam la semeni, din nou, in alte situatii grele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fii lui Dumnezeu si fiicele oamenilor dumitrucelmare2000 Din Vechiul Testament 10 24.01.2011 13:32:56
Despre durerile oamenilor- Parintele Arsenie Boca geo.nektarios Umanitare 50 25.11.2009 22:41:20
Nadejdea oamenilor in Dumnezeu! spinu Generalitati 7 04.05.2008 00:27:38
Care este misiunea oamenilor pe pamant? Andreea_Oana Generalitati 14 27.06.2007 14:01:51
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18