Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.09.2009, 17:34:56
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu mai judeca asa pripit.
Am citit pe site viata lui Dostoievschi si de cate rataciri a avut parte in viata cu toate ca a crecut intr-un mediu crestin.
Copilul chiar daca este crescut cu grija mai are rataciri in adolescenta din cauza ca nu isi gaseste in anturajul de la scoala copiii care sa fie cum spui tu.
Conteaza educatia ,copilul sa vada exemplul parintilor ,iar mai tarziu ,cand se va maturiza va sti ce sa faca ,ce decizie sa ia.
Dar ti-am dat un exemplu ,cel al bunicilor mei care mergeau vara la camp iar copiii faceau si ei treaba in gospodarie ,de la 13,14 ani.
Stateau foarte putin cu copiii.
Bolile de nervi pot avea cauze diferite ,exista carti pentru asta ,de ex. Bolile copilului si pacatele parintilor de Zorin ,un psiholog rus ortodox.
Degeaba a trait Dostoievsky intr-un "mediu crestin" daca a luat-o pe aratura mai incolo. Poate mediul ala s-a vrut a fi crestin, dar a fost doar o imitatie.

Nu sunt pripit, pur si simplu nu exista exceptie de la regula asta. Cand tanarul calca stramb o face pentru ca nu a ascultat de parinti, deoarece acestia nu i-au insuflat un respect minim fata de deciziile lor, sau pentru ca pur si simplu nu da doi bani pe ce zic ei, ceea ce spune multe despre parinti.

Copilul neascultator este rodul unei educatii esuate si este vina exclusiva a parintilor. Nu exista scuza, pentru ca odata ce te-ai hotarat sa faci un copil trebuie sa te dedici lui. Cine nu se simte in stare, sa nu faca. Dar traim intr-o lume in care fiecare se crede indreptatit sa isi duca genele mai departe, pentru ca se gandesc la ei insisi si mai putin la copii lor si la ce vor realiza acestia in viata.

O societate egoista.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde