Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 21.03.2015, 09:15:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca si-ar citi mai des semnatura, n-ar mai scrie atatea lucruri inutile :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 21.03.2015, 09:27:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca si-ar citi mai des semnatura, n-ar mai scrie atatea lucruri inutile :)
Corect , mai multa noblete in razboiul cu demonii , cu suguranta i-ar dezarma . . . :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 23.03.2015, 14:32:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fallen draga , ai avut poate cam multe "ghinioane", dar oamenii nu sunt chiar atat de rai si barfitori , sunt ca noi , si buni si rai , depinde cum ne si ii privim !:)
Unii sunt si "buni" si "rai", nu chiar in acelasi timp, dar trec destul de repede de la o stare la alta, ceea ce e destul de "confusing...". Sunt rai cand le faci rau si buni cand le faci bine, in principiu. Bine din pct lor de vedere, desigur. Poate ca asa e starea naturala a omului, asa suntem cu totii...dar crestineste nu e asa, dupa cum bine stim. Dar daca asa invatam de la parinti, de la profesori....care tin la noi, dar cand ii suparam, devin nervosi si uneori nedrepti, dupa parerea noastra...ei poate nici nu sunt rai cu adevarat, cu totii, dar..atunci de ce vor sa ne faca sa credem asta ( si anume ca ar putea , la un moment dat, sa nu ne mai ierte niciodata)???

Alti copii, sau oameni mari, cand cineva le greseste, asteapta cu nerabdare ca acela sa-si ceara iertare; eu insa de cele mai multe ori trebuie sa astept sa ma ierte ei pe mine, chiar daca poate m-au nedreptatit...atata timp cat fiecare considera ca celalalt e cel care a gresit...

Dar din pacate nu sunt toti asa, sunt copii care daca se considera certati si pedepsiti pe nedrept, devin nesimtiti si " imuni" la critici, amenintari si pedepse si nu se mai simt vinovati niciodata, nici macar atunci cand sunt...si poate ajung chiar mai rai ca parintii...numai zic ca daca aceste metode de corectie implica si violenta verbala sau fizica, o pot uzita si ei pe viitor...asta daca nu ajung in extrema cealalta, hipersensibil, anxiosi, si cu diverse tulburari, inclusiv vegetative, si cu traume emotionale mai tarziu...

Last edited by fallen; 23.03.2015 at 14:41:34.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 23.03.2015, 17:35:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu stiu cat o se mai discute in acest ton despre oamenii "crestini"care par buni dar sunt rai...

In principiu ,cred ca Fallen mi s-a adresat cand a scris ca unii in post desi fac pe crestinii buni fac critici sau altele...asta legat de comentariul meu anterior la postarile ei despre mancare(in primul trimestru).


Eu pot sa spun ca nici macar nu intru la "crestini buni",fiind de departe una care doar incearca fara mari succese de a fi buna crestina.Cel putin sa delimitam asta si sa nu mai aveti mari asteptari de la mine.Nu am afirmat niciodata ca sunt o buna crestina si nici nu cred asa ceva despre mine personal,sunt cel mult o mare deceptie pe plan spiritual...asa ca...

Nici nu inteleg rostul acestei concluzii deoarece nu am dezamagit pe nimeni intr-o problema spirituala-nu am indemnat la omor,adulter,pruncucidere,furt si alte pacate ci doar am atras atentia asupra nevoii de dieta sanatoasa in timpul sarcinii.
Daca sfaturile sincere si grija mea pt toti de a manca sanatos si de a avea grija de trupul si sufletul lor ma face o rea-crestina,accept aceasta eticheta fara suparare :)
Fara pic de suparare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 25.03.2015, 23:28:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu m-am adresat tie, nicidecum, draga mea. Sunt altii mult mai critici pe aicea, care orice ai face pt ei nu e de ajuns. Nici macar atunci cand faci ascultare. De duhovnic, de medic.... nu obisnuiesc sa ma razboiesc cu cei asemeni mie, care-si recunosc propriile slabiciuni, ci cu durii si intrasingentii. Si desigur cu cei care se lauda cu meritele si virtutile lor ( ei pot sa faca, sa dreaga, sa stea nemancati nu stiu cate zile, etc)...n-au decat, problema lor, sa faca fiecare ce poate si cat poate...dar sa nu incerce sa ne scoata in cursa sa ne descurajeze,, sa ne faca sa abandonam, pe motiv ca suntem mai slabi si nu suntem competitivi...presupun ca-n final nu-si va lua nimeni rasplata pt cati a dat la o parte, ci pt cati a tras dupa el, eventual...
Reply With Quote
  #146  
Vechi 26.03.2015, 00:32:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu m-am adresat tie, nicidecum, draga mea. Sunt altii mult mai critici pe aicea, care orice ai face pt ei nu e de ajuns. Nici macar atunci cand faci ascultare. De duhovnic, de medic.... nu obisnuiesc sa ma razboiesc cu cei asemeni mie, care-si recunosc propriile slabiciuni, ci cu durii si intrasingentii. Si desigur cu cei care se lauda cu meritele si virtutile lor ( ei pot sa faca, sa dreaga, sa stea nemancati nu stiu cate zile, etc)...n-au decat, problema lor, sa faca fiecare ce poate si cat poate...dar sa nu incerce sa ne scoata in cursa sa ne descurajeze,, sa ne faca sa abandonam, pe motiv ca suntem mai slabi si nu suntem competitivi...presupun ca-n final nu-si va lua nimeni rasplata pt cati a dat la o parte, ci pt cati a tras dupa el, eventual...
Eu pe buna dreptate m-am"denuntat" ca sa stii ca ce-mi este in gusa,e si-n capusa.

De exemplu cand eu m-am lasat de fumat,am facut tot posibilul sa se lase toti cunoscutii si rudele mele.Eu cat timp am fumat nu realizam ca era rau,cand a venit momentul sa aflu m-am lasat cu prima ocazie!
Doamne,ce le faceam! Le vorbeam incontinuu de cancer sau deschideam geamurile in plina iarna sa se aeriseasca casa,deci daca voiau sa fumeze ori ieseau de buna voie afara,ori stateau in casa ca si afara :)
Si acum ma tin minte,dar nu mai fumeaza niciunul.

Uite,macar cu asta pot sa ma mandresc la realizarile mele personale :)
Cine sta pe langa mine,asculta prelegerile despre fumat,baut si mancat nesanatos :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 26.03.2015, 00:42:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu m-am adresat tie, nicidecum, draga mea. Sunt altii mult mai critici pe aicea, care orice ai face pt ei nu e de ajuns. Nici macar atunci cand faci ascultare. De duhovnic, de medic.... nu obisnuiesc sa ma razboiesc cu cei asemeni mie, care-si recunosc propriile slabiciuni, ci cu durii si intrasingentii. Si desigur cu cei care se lauda cu meritele si virtutile lor ( ei pot sa faca, sa dreaga, sa stea nemancati nu stiu cate zile, etc)...n-au decat, problema lor, sa faca fiecare ce poate si cat poate...dar sa nu incerce sa ne scoata in cursa sa ne descurajeze,, sa ne faca sa abandonam, pe motiv ca suntem mai slabi si nu suntem competitivi...presupun ca-n final nu-si va lua nimeni rasplata pt cati a dat la o parte, ci pt cati a tras dupa el, eventual...
Sa nu faci niciodata,nimic pt aprobarea oamenilor.
Nu numai ca nu va merge,dar este si contra-productiv.
De obicei,facem ceva pt noi sau pt Dumnezeu(si acolo symbolic,deoarece Dumnezeu nu are nevoie de postul sau jertfa noastra...ci noi avem nevoie de El).

Pe mine una,ma intaresc oamenii care isi discuta recordurile.Daca ei au putut,ar fi cazul sa incerc si eu...poate poate...
Desi cand vine vb despre post aspru si negru,acolo este si lucrarea lui Dumnezeu nu doar puterea omului(care stim ca fara El este neputincios).

Lasa,nu te mai supara cu diverse acuma ca nici nu ai voie cu sarcina!
Ia sa te duci in weekend in Gradina Botanica intr-o plimbare de primavara :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 26.03.2015, 12:20:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

In weekendul care vine se anunta ploios, si apoi mai trebuie sa ne si impachetam si sa incepem marea stramutare...iar pe de alta parte, chiar nu stiu daca vreodata o sa mai ajung sa ma plimb sau sa a relaxez, decat poate in cada sau in pat la televizor - nu ca mi-ar placea, il urasc, dar n-am alternativa cand e urat afara, si nici cand e frumos ori n-am timp ori is prea obosita...aici va fi mult mai usor de facut treaba si de intretinut curatenia, sper, dar ceva mai multa suprafata..dulapuri, gresie, faianta, cada, chiuvete...vesela noua, daca va fi, la inceput e mai usor de intretinut, dar daca nu o faci cum trebuie de la inceput ajunge curand in aceeasi stare deplorabila ca cea vechede 20 de ani...asa ca o metoda buna si productiva de petrecere a timpului ar fi canf termini celelalte treburi sa iei la mana cratitele, tigaile si electrocasnicele si sa le lustruiesti...eventual cand doarme copilul..( se mai gaseste cate unul sa te ntrebe la ce-ti trebuie neaparat patut sau carut, de parca ai putea sa faci toate astea cu el in brate...), si asta macar pana te intorci la serviciu, ca dupa aia iti mai ramane doar weekendul, sper macar sa-l duca el laplimbare sau sa aiba grija de copil ca sa-mi fac eu treaba...dar acum e mai simplu, ii iei o tableta si il lasi sa-si faca de cap ...

In fine, referitor la ce vb mai devreme, problema mea nu sunt cei care reusesc anumite performante, ci cei care se lauda ( adica mananca ce nu trebuie, mai ales in post :)). Atat femeile se lauda, cat de supermame sunt ele, cum stau toata ziu cu copilul in brate, si noaptea fac 10 feluri de mancare si apoi freaca si aragazul, cat si barbatii lor se lauda ( unii dintre ei) ca nevestele lor se descurca cu mai nimic, fara bani, fara medicamente, fara ajutor, fara diverse accesorii pt copil, etc.... e drept ca unii se si lauda cu cat au cheltuit si investit, si astora artrebui sa li se dea peste nas, nu alora care se plang ca ar fi avut nevoie de ceva si n.au avut posibilitate, sa le zici ca nevasta-ta s-a descurcat fara...unele poate chiar n-a noroc sa aiba suficient lapte, de ex, si atunci ce faci il tii nemancat? Altii is mai bolnaviciosi, mai sensibili, si le trebuie mai mlta atentie...nu poti sa freci aragazu cu el in brate, si atunci mai vine si barbatu acasa si-ti mai zice ca nustiu ce colega de-a lui sau ruda ( sau nevasta vreunuia) s-a descurcat mai bine si tu l-ai facut de ras...

Io raman la parerea mea umila ca omul nu trebuie judecat dupa putinte si neputinte... asa sunt o gramada care te judeca ca ei pot sa faca pacate si tu nu poti...sunt care nu tin post niciodta, nu impartasesc copiii, nu fac sfestanie, si mai traiesc bine mersi si cu nenumarate avorturi la activ, si nu li se intampla nimic, pecand tu te stradui sa le faci pe toate cele bune si sa te feresti de cele rele, si tot nu-ti merge bine.,

Inca un exemplu: te duci la doctor, sau la psiholog, sau la duhovni, si zici ca esti deprimat, te-ai saturat de viata asta numai cu greutati si neplaceri, si ti se spune sa mai iesi si tu din casa la plimbare, sau sa cauti sa faci ceva care te relaxeaza si iti creaza mai putin disconfort...
Si apoi te duci acasa si spui la parinti sau la sot ca ar trebui sa mai faci si altceva decat serviciu cumparaturi mancare treaba, si ei ce iti spun? Prostii, celelalte femei gasesc placere si satisfactie si relaxare in toate astea ( treburile casnice), nu au nevoie de plimbari si sport si alte forme de divertisment, ca sa simta fericite si implinite, le e de ajuns ca barbatul a mancat si doarme multumit la televizir, copilul se joaca la tableta si ea spala vase la bucatarie si freaca aragazul si are cele mai curate ferestre de pe toata strada...trebuie sa iti impui si tu ca toate astea sa te implineasca si sa te faca fericita, chiar daca te obosesc si te deprima si te fac sa arati groaznic, de nici nu te mai pkace barbatu ca mirosi a tocanita, nu mai ai timp sa te speli pe cap si sa-ti cureti unghiile si saiti schimbi hainele, de incepe sa se uite dupa altele si zice ca e numai vina ta...asta in conditiile in care tu nu ti-ai facut decat datoria...mi-e greu sa cred ca un barbat bun crestin a acarui sotie isi face numai datoria, e fericit si multumit cand o vede deprimata si extenuata...insa femeile care le place smotrul, nici nu se resimt, arata bine, infloritor, nici nu se murdaresc, nici nu obosesc, nu-si rup unghiile...

Sa va dau un exemplu: de multe ori s-a intamplat sa am de treaba si duminca, am ajuns pe fuga la biserica, n-am mai apucat sa ma imbrac cu ceva mai a catarii, nici sa ma pieptan, nici sa ma spal la cap uneori, ba chiar miroseam a mancare, si am stat rusinata intr-un colt. Pede alta parte, si preoteasa a ajunge mai tarziu, pe la 10- 11, dar ea e mereu frumoasa si aranjata, si miroase a parfum...ceea c ma face sa ma gandesc ca ori doarme mai tarziu si apoi sta sa se aranjeze, ori se scoala cu noaptea-n cap sa-si faca treburile, apoi apuca sa se si spele, saisi si calce hainele, sa-si curete unghiile, sa se si aranjeze si nici nu e obosita...acum nu stiu voi barbatii crestini care sunteti pe aici, cum preferati sa fie sotia voastra, ca mine, sa se vada ca a facut smotru pana acum, sau ca doamna care zici ca-i scoasa din cutie ???

Last edited by fallen; 26.03.2015 at 13:14:08.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 26.03.2015, 13:57:14
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Fallen, unele sunt si mai usor adaptabile la situatii diferite.

Patesc si eu ca dupa o saptamana crunta cu stat pest program la lucru sa ajung acasa si sambata efectiv sa nu mai am chef de nimic. Dar de obicei ma ridic la un moment dat, dau drumu la muzica si ma pun pe treaba si ma trezesc ca apartamentul incepe sa arate altfel, vasele nespalate se mputineaza si eu fac treaba dansand de multe ori. Am gasit acea metoda de a face ceva ce nu am chef care ma pune in miscare; in cazul meu curatenie,spalat etc. pe muzica.

Alteori ies dimineata la o plimbare/alergare si cand ajung inapoi, deja m-as apuca de toate odata.

Cauta ceva care sa iti dea energia accea care lipseste; inearca diferite modalitati si fa ca treaba ce trebuie facuta prin casa sa devina distractiva.
Si, ia-ti macar cate 1-2 ore pentru tine in weekend, macar din cand in cand, ore in care sa iesi afara, la aer sau sa faci ceva pentru tine, ceva care te relaxeaza si pune-te sa dormi devreme seara; dimineata s-ar putea sa te trezesti mult mai odihnita si poate chiar sate trezesi mai devreme fara sa ai nevoie de ceas desteptator.
Inventeaza retete cand nu ai de toate in casa si vrei sa economisesti niste bani; nu arunca mancarea; se pot "recicla" unele mancaruri. Make it fun. It is posible :D
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 26.03.2015, 17:44:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Oamenii si situatiile nu se compara;fiecare este o taina,si atata!
Degeaba comparam vecinele,colegele si altele care ne intra in sfera vizuala;fiecare om are resursele,darurile sale care-l fac unic.

Femeile mai simple care nu au interese si hobbiuri desigur ca adora sa curete casa toata ziua,altfel se plictisesc cu existenta lor,care pe plan intelectual nu le da nici o motivatie;unele or avea si OCD (obsessive compulsive disorder) care le da impresia ca daca detin controlul asupra casei(dpdv al igienei),detin controlul asupra vietii in general si sunt implinite cand isi tocesc unghiile vreo doua ore la faianta din baie.
Eu din contra,sunt foarte nefericita cand trebuie sa fac curat si asa am fost inca de copil.Pe langa asta sunt alergica la praf si la chimicalele de curatat,asa ca acum trebuie sa fac curat cu masca.
Imi place sa fie curat dar sa nu fiu eu aia care trebuie sa se zbata cu praful si mizeria(mizeria ma deprima in toate formele).

Si cum toate se leaga material,daca ai reusit cu mari eforturi,imprumuturi si sacrificii sa-ti pui faianta,gresie si alte nebunii,starea lor te aduce vecin cu nebunia ,sa fie in perfecta stare,sa nu aiba fir de praf etc... ceea ce face ca oamenii sa para si mai meschini.
Chiar asa se devenim robii lucrurilor din casa? Aproape sa ne inchinam la ele?
Nu este o abordare spiritual a vietii dintre cele mai fericite.
Lucrurile nu sunt motiv de bucurie si de implinire in sine,se folosesc si atat.

"Use things,not people;Love people,not things!"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucate de Post sadiye Generalitati 291 27.11.2016 00:34:56
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 19:07:46