Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.12.2007, 21:45:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia
Citat:
În prealabil postat de Traditie
Eu unul nu am de gând sa îmbatrânesc, nu consider ca am aceasta datorie.
Buna seara tuturor! Desi va citesc demult ,abia acum mi-am facut curaj sa va impartasesc cateva ganduri (legate de acest subiect.)Cu voia Domnului vom imbatrani...pt ca de la Adam incoace asa a hotarat Tatal Ceresc.Stiti voi de ce . Omul imbatraneste si moare dintr-o necesitate interna ,inscrisa in cromozomii celulelor.Deci moartea este si ea inclusa in patrimoniul genetic al omului. Asta despre trup. Despre suflet cred ca si el se maturizeaza dar ,ati observat ca nu imbatraneste. Cel putin asta am constatat eu care ,am deja 52 de ani.Si ar ami fi ceva..nu batranetea trupului imbatraneste sufletul ci pacatele .Pentru ca am intalnit oameni tineri cu suflete batrane si garbovite de indoieli si teama.Asa ca va doresc sa imbatraniti frumos si trupeste si sufleteste , cu credinta in Domnul.Nasterea Domnului Iisus sa va aduca bucurie si lumina in suflete.Pace voua!
Asa este Sia draga, sufletul nu imbatraneste si nici nu are cum. Pacatele nespovedite da, imbatranesc si mare pacat fac cei ce nu le spovedesc la timp. Cat despre 52 de ani ai tai, sunt ani inca tineri si asta o spune unul tot de 52 de ani, de fapt sa fiu mai corect, pe 27 decembrie fac 51. Oricum, sarbatori cat mai fericite, in pace si bucurie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.12.2007, 21:51:07
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

... precum spun Sf Parinti este important la batrinete sa nu ajungem un putregai.

Cu alte cuvinte, daca Sfintii Parinti spun asta ar însemna ca batrânetea e inevitabila.

Nu stiu de unde e luata, se pare ca sunt mai multi de aceeasi parere. Ea se refera la uzura spirituala a fiintei umane, care prin slujirea patimilor îsi toceste mintea si simturile iar trupul devine un lacas al pacatului.

În mod universal, se considera ca batrânetea e ceva inevitabil dar nu înseamna ca e adevarat.





Apoi mai inteleapta vorba nu putea fi. Asa este si de fiecare in parte depinde acest lucru. Multi spre varsta a treia se lumineaza si se intaresc sufleteste intru dragoste de Dumnezeu. Si apoi ce inseamna batranetea ? Viata este un tot unitar, cu inceputul si sfarsitul ei. Sfarsitul din asta lume poate veni la orice varsta. In si prin batranete se contabilizeaza cele primite si dobandite intru fiinta noastra. De modul nostru de a trai, suma contabilizata, va fi mica sau mare si Doamne fereste, zero.


Fiinta umana este în afara timpului. 15, 40, 80, 100, 1000, 1000000 de ani nu trebuie sa însemne o degradare nici a spiritului nici a trupului.


Cu voia Domnului vom imbatrani...pt ca de la Adam incoace asa a hotarat Tatal Ceresc.Stiti voi de ce . Omul imbatraneste si moare dintr-o necesitate interna ,inscrisa in cromozomii celulelor.Deci moartea este si ea inclusa in patrimoniul genetic al omului. Asta despre trup. Despre suflet cred ca si el se maturizeaza dar ,ati observat ca nu imbatraneste. Cel putin asta am constatat eu care ,am deja 52 de ani.Si ar ami fi ceva..nu batranetea trupului imbatraneste sufletul ci pacatele .Pentru ca am intalnit oameni tineri cu suflete batrane si garbovite de indoieli si teama.Asa ca va doresc sa imbatraniti frumos si trupeste si sufleteste , cu credinta in Domnul.Nasterea Domnului Iisus sa va aduca bucurie si lumina in suflete.Pace voua!


Ma lasi cu cromozomii? Dupa tine, la Înviere trupurile vor fi alcatuite din cromozomi?


Uzura trupului tau e din pricina ca nu ai avut constiinta necesara sa ramâi tânar la vârsta când înca nu aparusera semnele batrânetii. Daca Dumnezeu nu ti-ar fi dat aceste manifestari ale aparentei batrâneti, ai fi crezut ca vei deveni nemuritor în starea actuala atunci si asta e fals.

Sf. Pavel spune ca carnea si sângele nu vor mosteni viata vesnica, deci trupul cu care vom petrece în vesnicie nu e cel de acum dar nu înseamna ca acest trup de acum e normal sau inevitabil sa îmbatrâneasca. Cu ajutorul lui Dumnezeu, cred ca se poate realiza o tranzitie treptata de la acest trup de carne la un trup mai spiritualizat, vesnic, fara a trece prin etapa batrânetii.

Fiindca batrânetea e un complex psihologic, ea rezida exclusiv în credinta omului ca e normal ca trupul lui sa fie batrân la o anumita vârsta. Si aceasta credinta e falsa iar tot ce e fals ne desparte de Dumnezeu.


Ce trebuie sa faca cei ce au fost surprinsi de batrânete? Sa astepte sa-i lumineze Dumnezeu, o solutie trebuie sa existe.

Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.12.2007, 22:02:13
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Trupul imbatraneste, trupul moare la un moment dat. Psihologii spun ca ideea: "eu nu voi muri, desi exista oameni pe care i-am cunoscut care au imbatranit si au murit" este o treapta in acceptarea ideii de moarte. Cand vezi ca generatia ta dispare si ca trupul e ingreunat de boli, te apropii mai mult de ideea de moarte.
Omul insa, cu trecerea anilor, capata experienta. Nu mai e asa usor pacalit sa cada in pacat. Unii se apropie cu pocainta si cu resemnare de ideea ca ar putea muri. Altii, cu frica - si parca mor dinainte la cel mai mic semnal de boala (am intalnit asemenea persoane, fac crize de panica dupa cateva palpitatii).
"Eu unul nu am de gând sa îmbatrânesc, nu consider ca am aceasta datorie." Cand citesc acestea mi-aduc aminte de unii care cred in puterea magica a gandului. Care considera ca mintea umana are puteri extraordinare inca nefolosite. Eu personal nu am o parere buna despre aceasta idee, suntem extraordinari pentru ca suntem iubiti de Dumnezeu, nu trebuie sa uitam asta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.12.2007, 22:15:35
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Trupul imbatraneste, trupul moare la un moment dat. Psihologii spun ca ideea: "eu nu voi muri, desi exista oameni pe care i-am cunoscut care au imbatranit si au murit" este o treapta in acceptarea ideii de moarte. Cand vezi ca generatia ta dispare si ca trupul e ingreunat de boli, te apropii mai mult de ideea de moarte.
Omul insa, cu trecerea anilor, capata experienta. Nu mai e asa usor pacalit sa cada in pacat. Unii se apropie cu pocainta si cu resemnare de ideea ca ar putea muri. Altii, cu frica - si parca mor dinainte la cel mai mic semnal de boala (am intalnit asemenea persoane, fac crize de panica dupa cateva palpitatii).
"Eu unul nu am de gând sa îmbatrânesc, nu consider ca am aceasta datorie." Cand citesc acestea mi-aduc aminte de unii care cred in puterea magica a gandului. Care considera ca mintea umana are puteri extraordinare inca nefolosite. Eu personal nu am o parere buna despre aceasta idee, suntem extraordinari pentru ca suntem iubiti de Dumnezeu, nu trebuie sa uitam asta.

Trupul îmbatrâneste numai daca crezi în atomi, electroni, celule, cromozomi si altele ca acestea (îmi sta pe limba sa folosesc niste calificative, dar ma abtin pentru decenta discutiei).


Oamenii îmbatrânesc fiindca cred ca e firesc sa se întâmple asta iar Dumnezeu îngaduie ca ei sa îmbatrâneasca potrivit planurilor Lui, fiindca pentru aceia e mai bine sa se întâmple asa. Bolile sunt din pricina pacatelor si de asemeni din pricina necredintei, sau a credintei în microbi, virusi si alte entitati imaginare.


Cu trecerea anilor majoritatea oamenilor se îndeparteaza de adevar fiindca pacatele afecteaza claritatea mintii si de asemeni afecteaza integritatea simturilor. Fiindca pacatul nu e o simpla nelegiuire, aduce o schimbare ontologica a fiintei umane (de aceea a si interzis Dumnezeu pacatele). Mai întelepti cu trecerea anilor devin doar un numar extrem de mic de oameni, cei care si-au rastignit toata viata lumeasca si s-au încredintat total lui Dumnezeu, cautrând în fiecare secunda doar voia Lui. Numai acestia pot fi calauziti de catre El si numai calauzirea Lui ne poate aduce la cunoasterea cautata. Mitul batrânului întelept e bun pentru basme si filme, în realitate batrânii sunt niste tolomaci cu mintea tocita, exceptie facând cei care au trait ascetic si care sunt extrem de putini. Majoritatea batrânilor au îmbatrânit în pacate, trebuie sa fim obiectivi chiar daca e dureros sa acceptam adevarul ca bunicii si parintii nostri au trait nesabuit.


Nu e vorba de autosugestie, dimpotriva. Batrânetea vine fiindca oamenii se autosugestioneaza ca e normal si în aceste conditii Dumnezeu nu poate lucra procesul de transfigurare al corpului lor. Deci ce apar eu e tocmai necesitatea lipsei autosugestiei.


Încearca sa întelegi ca stiinta e o minciuna, daca iubesti adevarul. Faptul ca sunt milioane de oameni de stiinta, medici etc nu înseamna ca stiinta e adevarata. Toti acesti oameni sunt rataciti, cu mintea întunecata de aceste minciuni stiintifice si de altele.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.12.2007, 22:25:57
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

S-a observat ca doar celulele canceroase au capacitate de replicare nelimitata si raman totodata tinere (uneori chiar nefunctionale datorita imaturitatii). Celelalte celule au timpul lor, se divid limitat, la un moment dat se uzeaza si apoi mor. Au moarte celulara programata.
Ar mai fi celula stem cu multiplicare controlata si totusi nelimitata, dar inca se fac cercatari despre aceasta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.12.2007, 22:29:49
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu exista celule.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.12.2007, 22:51:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Traditie,chiar m-ai facut sa rad de data aceasta...daca nu exista celule inseamna ca tu esti un duh,dar ma-ndoiesc,ca un duh sa stea in fata calculatorului.Ai sa vezi cate celule exista cand ai sa ajungi(Doamne fereste!)sa-ti fie analizate de doctori.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.12.2007, 22:53:25
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

"Bolile sunt din pricina pacatelor si de asemeni din pricina necredintei, sau a credintei în microbi, virusi si alte entitati imaginare." - oare nu ai intalnit pacatosi sanatosi tun? Necredinciosi care nu au trecut prin spitale si totodata credinciosi care de mici, de tineri au avut probleme de sanatate?
Oare daca nu crezi in microbi, ei nu exista? Ia un microscop si uite-te la streptococii aranjati in sir, la stafilococii dispusi in gramezi, la diplococii gen meningococ dispusi doi cate doi. Iti spun ca i-am vazut. MI-ADUC AMINTE DE ALTA INTREBARE: OARE DACA CREZI CA NU EXISTA DIAVOL, EL NU EXISTA?

"Cu trecerea anilor majoritatea oamenilor se îndeparteaza de adevar fiindca pacatele afecteaza claritatea mintii si de asemeni afecteaza integritatea simturilor. Fiindca pacatul nu e o simpla nelegiuire, aduce o schimbare ontologica a fiintei umane (de aceea a si interzis Dumnezeu pacatele)" PAI UNDE MAI E PUTEREA SPOVEDANIEI SI A SF IMPARTASANII? Am citit ca unii se straduiesc o viata si altii se pocaiesc o zi, iar Dumnezeu ii primeste. Poate are si mare bucurie in Rai, ca tatal pentru fiul cel ratacit, cand s-a intors! El ii asteapta chiar si pe acei "tolomaci cu mintea tocita",nu te grabi sa ii arunci si sa ii consideri pierduti pana ce Elnu ii considera asa!

"Nu exista celule" DE UNDE STII ASA SIGUR? Eu ma gandesc ca Dumnezeu a randuit celule. Le-am vazut la microscop optic, le-am vazut in mici detalii de structura la microscopul electronic si m-am minunat de intelepciunea Lui. Nu puteau sa apara asa, din neant, atat de ordonate, facute cu intelepciune!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.12.2007, 22:54:15
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Cati ani ai?Sincer,din ce crezi ca e format corpul uman?din vreo substanta eterica?

PS:stii cati au aplicat ideea(foarte populara,la un moment dat),ca daca ai cancer,trebuie doar sa crezi ca esti sanatos si te vindeci?Si totusi,au murit(iar in fff rarele cazuri cand boala a regresat,este f posibil sa nu fi fost decat capacitatea organismului de a se lupta cu boala)

Am citit despre ideile acestea ca totul este o iluzie,ca de fapt nimic din ce ne inconjoara nu e real,e doar un "vis" al mintii noastre.Toate acestea suna frumos,dar realitatea este ca daca te impusca cineva,mori indiferent de credinta ca totul e real,sau totul e iluzie.

PS:totusi iti admir increderea in tine.Trebuie sa fi destul de increzator ptr a crede ca tu vei reusi sa invingi batranetea,cand nimeni altcineva nu a reusit.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.12.2007, 23:55:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Cati ani ai?Sincer,din ce crezi ca e format corpul uman?din vreo substanta eterica?

PS:stii cati au aplicat ideea(foarte populara,la un moment dat),ca daca ai cancer,trebuie doar sa crezi ca esti sanatos si te vindeci?Si totusi,au murit(iar in fff rarele cazuri cand boala a regresat,este f posibil sa nu fi fost decat capacitatea organismului de a se lupta cu boala)

Am citit despre ideile acestea ca totul este o iluzie,ca de fapt nimic din ce ne inconjoara nu e real,e doar un "vis" al mintii noastre.Toate acestea suna frumos,dar realitatea este ca daca te impusca cineva,mori indiferent de credinta ca totul e real,sau totul e iluzie.

PS:totusi iti admir increderea in tine.Trebuie sa fi destul de increzator ptr a crede ca tu vei reusi sa invingi batranetea,cand nimeni altcineva nu a reusit.
Tu esti reala, sau o iluzie. Astept argumente solide pentru raspunsul tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa alinam batranetea unor batrane greu incercate Alidana Umanitare 0 28.03.2011 23:13:30
Cum privim batranetea Alidana Umanitare 8 03.03.2011 20:12:23