Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.05.2009, 13:13:53
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Papacioc*
Scuzati.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.05.2009, 13:31:22
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

multumesc din suflet pentru link-ul catre Parintele Arsenie! mare bucurie a sufletului sa-l pot vedea si asculta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.06.2009, 15:15:52
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
dar ce ne facem cu suferinta din dragoste? cu suferinta cauzata de faptul ca persoana pe care o iubim mult mult nu ne impartaseste sentimentele?
Pentru un om echilibrat și care îl are pe Iisus Hristos în suflet acest sentiment va fi dureros dar va trece.Știe Dumnezeu de ce nu ne îngăduie să fim cu o persoană pe care o iubim foarte mult.
Dumnezeu nicodată nu-ți va refuza dragostea oricât de mare ar fi.Ia gândește-te că ai fi foarte credincioasă și într-o zi ai fi pusă în situația de a crede (fals de altfel) că Dumnezeu nu te iubește? Ce ți-ar mai rămâne atunci?
Pe când cu oamenii e mult mai simplu;nu te iubește asăzi cineva? Te va iubi altcineva mai mult mâine.Numai să ai răbdare și nădejde.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.06.2009, 16:01:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
dar ce ne facem cu suferinta din dragoste? cu suferinta cauzata de faptul ca persoana pe care o iubim mult mult nu ne impartaseste sentimentele?
Si eu m-am intrebat si mi-am pus problema daca:
-am pus relatia mea inaintea ascultarii de Dumnezeu (am pacatuit, pe scurt, intr-o relatie fara Dumnezeu)
-iubirea nu este una autentica (autentica este dragostea definita de Sf. Apostol Pavel)
-durerea este expresia mandriei mele etc.

Imi pare rau ca ai trecut printr-o astfel de suferinta. Eu cred ca nici o durere nu este zadarnica, ci toate ne sunt date spre indreptare. Nu cred ca iubirea si durerea asociata ei trec (cum spune Dorina), ci doar se transforma in timp. Poate ca durerea dispare cand nu mai exista mandrie, dar cred ca iubirea tot va ramane. Dar asta este doar parerea mea, poate gresesc.
Eu am observat ca daca toate lucrurile ar fi fost dupa voia mea, nu as fi ajuns niciodata sa ma rog. Doar durerea sufleteasca m-a "fortat" sa ma intorc la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.06.2009, 14:55:58
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

da, clar, evident, fara durere, fara suferinta, ar fi fost mult mai putin probabil sa ne intoarcem si sa ne apropiem de Dumnezeu. clar ca toate durerile ne sunt date spre indreptare, si, nu din mandrie, ci cu bucuria credintei o spun: ferice de noi cei ce intelegem asta! ( pentru ca sunt prea multi cei ce sufera, dar nici prin cap nu le trece sa-l cheme pe Dumnezeu in ajutor, din pacate) .

si eu cred ca o parte destul de mare a durerii provine din mandrie, din orgoliu ranit. dar ce ne facem cu dorul? cu durerea aproape fizica data de lipsa persoanei iubite?

nu prea cred in varianta " lasa ca e plina lumea de baieti, o sa gasesti altul mai bun" ( vorbele pe care le spune toata lumea) . nu ca nu as gasi pe cineva mai bun, care sa ma iubeasca mai mult... poate ca s-ar gasi. dar ar fi prea simplu, prea nemeritat parca... unde ar fi stradania mea?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.09.2009, 20:26:34
searadevara's Avatar
searadevara searadevara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Durerea e buna pentru ca ne smereste, dar in acelasi timp se poate transforma in manie daca incercam sa o reprimam. Durerea nu este un pacat. Mai degraba am putea sa o consideram o binecuvantare, pentru ca ne invata mult.
depinde dupa cine sau ce plangi.sufletul nostru e paactos si plange dupa toate pacatele pamantului
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.09.2009, 20:30:16
searadevara's Avatar
searadevara searadevara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Papacioc*
Scuzati.
bine zis!si frumos
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.09.2009, 20:39:30
searadevara's Avatar
searadevara searadevara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Pentru un om echilibrat și care îl are pe Iisus Hristos în suflet acest sentiment va fi dureros dar va trece.Știe Dumnezeu de ce nu ne îngăduie să fim cu o persoană pe care o iubim foarte mult.
Dumnezeu nicodată nu-ți va refuza dragostea oricât de mare ar fi.Ia gândește-te că ai fi foarte credincioasă și într-o zi ai fi pusă în situația de a crede (fals de altfel) că Dumnezeu nu te iubește? Ce ți-ar mai rămâne atunci?
Pe când cu oamenii e mult mai simplu;nu te iubește asăzi cineva? Te va iubi altcineva mai mult mâine.Numai să ai răbdare și nădejde.
uneori suntem mai slabi decat credem!teoretic,ar trebui sa simtim toti la fel?si cei care simt ca plutesc,ca dincolo de dragoste nu mai pot vedea nimic,sunt orbiti?teoreti,in genere,in asa momente doi isi jura vesnicia clipei .pot simti asa si-in acelasi timp sa il slujeasca pe HRISTOS?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.10.2009, 00:25:02
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Cleopa spunea in "Ne vorbeste parintele Cleopa, volumul 2" ca lacrimile pot fi bune, neutre, si rele. Bune sunt lacrimile ce izvorasc din dragoste fata de Dumnezeu. Neutre sunt cele ce vin din necaz, sau din faptul ca o ruda s-a imbolnavit, sau din diverse pricini de tristete ale vietii. Iar rele, sunt lacrimile de ciuda, de ura... si chiar si lacrimile varsate pentru ca o anumita persoana nu ne impartaseste sentimentele.

Insa, supararea de multe ori ne apropie de Dumnezeu, si ne face sa-l cunoastem cu adevarat. Ce frumos ar fi ca orice om deprimat, orice om ce are ganduri sinucigase si isi pune in cap sau ii este mai bine zis pus in cap de cel rau ca "nimeni nu te intelege", "nimeni nu te iubeste" sa realizeze ca exista o persoana careia ii pasa de el.. si acela este Iisus Hristos, care plange langa tine! Ce poate fi mai incurajator decat gandul ca Dumnezeu sufera impreuna cu tine?

Eu cred cu tarie ca un crestin adevarat nici macar trist nu mai poate fi, indiferent de greutate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este oare pacat? Darkanian Pocainta 10 31.07.2012 19:10:08
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01