Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2007, 18:03:43
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Oameni de buna credinta ,vorba lui Vanghelie care sunteti cu mic cu mare pe acest forum,indraznesc sa va adresez o intrebare....nu pun buna voastra credinta la indoiala,respectarea poruncilor...totusi cum se face ca cei cu viata de familie avem cu totii unul,doi sau max.trei copii???????Invit aici pe cei cu studii medicale sa confirme sau sa infirme faptul ca o femeie intre 25 si 45 de ani poate da viata cel putin unui nr. de cel putin 9 copii.Sper sa nu considerati intrebarea mea indecenta,nu cer detalii f.intime..s-a vorbit pe alte topicuri despre masturbare,despre homosexualitate si mi-am zis de ce nu putem vorbi si despre procreere.......Ca sa incep cu exemplul meu personal eu nu exclud si aparitia altor copii,am doar 35 de ani,am avut niste probleme medicale pe care le-am depasit........voi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2007, 18:29:34
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

probabil ca o sa vina cineva care o sa ma intrebe daca nu am alta treaba decat sa iscodesc lumea....sincer as vrea un dialog cu fetele,femeile din forum ,ma intereseaza cum gandesc niste persoane care pana acum m-au impresionat cu profunzimea gandurilor lor,cu cunostintele lor teologice vis-a vis de o problema atat de delicata si de loc lipsita de importanta.. Ca sa incep prin a-mi spune punctul de vedere..eu personal optez pentru abstinenta(dar nu totala) ,abstinenta de comun acord intre soti(care se presupune ca au ajuns sa aiba o traire mai speciala unul pentru celalalt si nu sunt manati de instincte sexuale ca in adolescenta)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2007, 18:30:14
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:rolleyes:v-ati inhibat.......
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2007, 00:01:48
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Buna.Nu am nici o profunzime a gandurilor...nici cunostinte teologice si nici nu sunt casatorita..acus...mai este ceva.nici mult nici putin...dar MAI ESTE si...sincera sa fiu si pe mine m-a preocupat aceasta problema,dar nu am indraznit sa intreb pana akum asta pe forum.Cu abstinenta asta...e destul de greu..in ce sens ,in sensul ca poate unul are o neputinta,poate unul nu e asa tare in credinta,poate ...poate...poate sunt o multime de poate.Cred ca foarte mult conteaza intelegerea,intelegere fata de putintele si neputintele celui de langa noi.Daca imi aduc bine aminte o povestioara din pateric..care zicea cam asa:un preot a vrut sa calce odata un post aflandu-se intr-o neputinta,dar preoteasa nici nu a vrut sa auda;nu dupa mult timp preotesei i-au mancat corbii ochii,astfel Dumnezeu pedepsind-o pt ca nu a privit cu intelegere neputinta preotului.Normal ca fiecare se gandeste la mantuire,dar nu putem sa fim asa..cam cu ochelari de cal,sa ne vedem de mantuirea noastra fara sa ne mai uitam la cei de langa noi.Acum sa nu crezi ca am ideea ca abstinenta este imposibila.Nu, este posibila,si bravo celor ce o reusesc din cand in cand.Zic asta pt ca nu sunt de acord cu abstinenta totala.
Hai ,prindeti curaj si dati un raspuns micut.Vorba urzicutei daca tot s-a dezbatut problema homosexualitatii in atatea pagini,un lucru atat de serios nu poate fi discutat?????
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2007, 00:35:46
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..
revin totusi si va spun ca am o spaima,desi stiu ca teoretic se poate(soacra mea a crescut 9 copii cu ajutorul lui Dumnezeu)sa ai 8-9 copii,eu una nu cred ca as face fata.,am uneori o asprime care ma sperie si pe mine,daramite pe copii.Mai multi de trei-patru (sa zic nu cred ca as avea blandetea si rabdarea sa educ(cu metodele mele primitive amintite in topicul bataia e rupta din rai).Uneori cand o vad pe soacra mea atat de senina,fara nici o spaima in fata vietii,desi a avut o viata f.incercata, ma incurajez si-mi spun ca se poate sa-i calc pe urme..dar de cele mai multe ori ma sperie gandul...apoi ma gandesc la confortul propriu...si iar dau inapoi.Pur si simplu nu vreau sa zadarnicesc planul lui Dumnezeu cu mine,in final femeile mai ales prin asta se mantuiewsc...dar.....Nu m-am gandit niciodata in schimb ca nasterea urateste,deprima sau mai stiu eu ce bazaconii...pentru mine a fost o experienta si o bucurie infinita..mi-e dor de acele clipe..de copiii mei cand erau bebelusi.Niciodata insa dorinta mea nu este constanta se da o lupta in mine si egoismul invinge de cele mai multe ori.La voi cum e?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2007, 00:37:16
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Este greu cu abstinenta, nu doar pentru cel caruia i-o impui cumva, el fiind ma neputincios, dar si pentru tine care iti doresti abstinenta.
Cel mai indicat pentru un cuplu de crestini casatoriti, este sa doresti binecuvantarea cu prunci, insa si asta este greu. Conditiile vietii pe care o ducem ne limiteaza posibilitatile cu mult. Am toata admiratia si dragostea pentru cei care se lasa in grija Domnului cu totul!
Eu am o fetita nascuta prin cezariana si de aprox. opt luni suntem cam abstinenti. A fost greu, insa ce e si mai greu este ca ne-am obisnuit asa, eu am motivatiile mele medicale, desi nu prea se mai justifica (am deja un an si 4 luni de la nastere), iar sotul este coplesit de griji.
Sunt sigura ca Domnul m-ar ajuta sa pot ingriji, fara sprijin din afara, inca un bebelus, desi nu este seara in care eu sa nu cad franta. Sunt constienta ca uneori sunt cartitoare, ca mi-e teama ca nu m-as putea descurca, ca s-ar duce sansa mea de a-mi exercita si profesia, acum eu cred ca asa cum s-a intamplat cu primul copil, conceput la o luna de la nunta se va intampla si cu urmatorii asa cum va vrea Dumnezeu, eu nu fac nimic sa impiedic voia Lui.
Ma gandesc cu groaza ce voi face dupa 3-4 cezariene...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2007, 01:15:07
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Atunci cand ai griji,muncesti mult..nici nu trebuie sa-ti mai impui sa fii abstinent,vine de la sine:cool:La noi cam asa e..avem gandurile ocupate cu tot felul,tot timpul cu copiii peste tot,ne miscam mult,mai sunt si trewburile gospodaresti...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2007, 02:25:05
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)Atunci cand ai griji,muncesti mult..nici nu trebuie sa-ti mai impui sa fii abstinent,vine de la sine:cool:La noi cam asa e..avem gandurile ocupate cu tot felul,tot timpul cu copiii peste tot,ne miscam mult,mai sunt si trewburile gospodaresti...
Sunt topice legate de acest subiect in care s-au dezbatut problemele foarte aprins probabil de aceea nu se ingramadesc prea multi sa intervina cu sfaturi:).
Abstinenta ar fi o solutie, dar...e dificila deci se aplica doar pe termen scurt. contraceptivele nu sunt ortodoxe, in primul rand ca afecteaza ireversibil corpul femeii aducand un surplus de hormoni artificiali care nu sunt benefici organismului ( contraceptivele pe termen lung pot fi benefice impotriva cancerului de san dar pot provoca cancer de colon) in plus nu permite ovului fecundat sa se nideze in uter (iar Biserica considera ca fiinta umana are suflet inca de la conceptie si ar fi un fel de crima) . Biserica este impotriva metodelor contraceptive si recomanda abstinenta...dar barbatii de astazi numai nu sar pe tine (mai ales cei necasatoriti) dar nu generalizez bineinteles sunt si expectii, dar putine. Un mijloc de contraceptie cel mai agreat ar fi prezervativul care protejeaza si impotriva bolilor sexuale (nu are siguranta 100%), sau prezervativul vaginal parca. Mai sunt pilulele spermicide care sunt luate de barbati (ar fi corect ca si barbatul sa foloseasca metode contraceptive). Ar mai fi steriletul care nu e chiar asa de sanatos si la fel nu permite ovulului fecundat sa se nideze in uter.
Si totusi daca avem in vedere ca o femeie sanatoasa care nu se protejeaza poate avea 36 de copii...cred ca nu e prea convenabil si s-a dovedit stiintific si practic ca numarul mare de nasteri poate genera boli are aparatului genital feminin. Avand in vedere conditiile de trai si un numar mare de copii...numai copii educati nu vei avea. In plus femeia are si ea drepturi si obligatii nu doar sa nasca in fiecare an un copil. ar fi bine sa tinem calea de mijloc in toate cred. Si cat esti tanar ai rabdare sa cresti si sa educi un copil...sa ai un copil la 45 de ani... ai toate sansele sa fie nascut un copil cu handicap (nu vreau sa discriminez copii cu handicap, dar orice parinte isi doreste un copil sanatos sa poate fi complet integrat in societate)deoarece ADN-ul parintilor degenereaza in timp in plus nu vei avea forta fizica si psihica necesara sa cresti un copil sanatos fizic si psihic. Abstinenta prezervativul si metoda calendarului ar fi mijloace mai aproape de cerintele stricte ale Bisericii (presupun). Acum depinde de fiecare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2007, 03:18:43
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)Atunci cand ai griji,muncesti mult..nici nu trebuie sa-ti mai impui sa fii abstinent,vine de la sine:cool:La noi cam asa e..avem gandurile ocupate cu tot felul,tot timpul cu copiii peste tot,ne miscam mult,mai sunt si trewburile gospodaresti...
Sunt topice legate de acest subiect in care s-au dezbatut problemele foarte aprins probabil de aceea nu se ingramadesc prea multi sa intervina cu sfaturi:).
Abstinenta ar fi o solutie, dar...e dificila deci se aplica doar pe termen scurt. contraceptivele nu sunt ortodoxe, in primul rand ca afecteaza ireversibil corpul femeii aducand un surplus de hormoni artificiali care nu sunt benefici organismului ( contraceptivele pe termen lung pot fi benefice impotriva cancerului de san dar pot provoca cancer de colon) in plus nu permite ovului fecundat sa se nideze in uter (iar Biserica considera ca fiinta umana are suflet inca de la conceptie si ar fi un fel de crima) . Biserica este impotriva metodelor contraceptive si recomanda abstinenta...dar barbatii de astazi numai nu sar pe tine (mai ales cei necasatoriti) dar nu generalizez bineinteles sunt si expectii, dar putine. Un mijloc de contraceptie cel mai agreat ar fi prezervativul care protejeaza si impotriva bolilor sexuale (nu are siguranta 100%), sau prezervativul vaginal parca. Mai sunt pilulele spermicide care sunt luate de barbati (ar fi corect ca si barbatul sa foloseasca metode contraceptive). Ar mai fi steriletul care nu e chiar asa de sanatos si la fel nu permite ovulului fecundat sa se nideze in uter.
Si totusi daca avem in vedere ca o femeie sanatoasa care nu se protejeaza poate avea 36 de copii...cred ca nu e prea convenabil si s-a dovedit stiintific si practic ca numarul mare de nasteri poate genera boli are aparatului genital feminin. Avand in vedere conditiile de trai si un numar mare de copii...numai copii educati nu vei avea. In plus femeia are si ea drepturi si obligatii nu doar sa nasca in fiecare an un copil. ar fi bine sa tinem calea de mijloc in toate cred. Si cat esti tanar ai rabdare sa cresti si sa educi un copil...sa ai un copil la 45 de ani... ai toate sansele sa fie nascut un copil cu handicap (nu vreau sa discriminez copii cu handicap, dar orice parinte isi doreste un copil sanatos sa poate fi complet integrat in societate)deoarece ADN-ul parintilor degenereaza in timp in plus nu vei avea forta fizica si psihica necesara sa cresti un copil sanatos fizic si psihic. Abstinenta prezervativul si metoda calendarului ar fi mijloace mai aproape de cerintele stricte ale Bisericii (presupun). Acum depinde de fiecare.
Eu cred ca nu poti sluji si lui Dumnezeu si lui mamona.
Nu poti spune ca respecti poruncile si sa porti sterilet, pentru ca impiedicarea nidarii ovulului fecundat inseamna mai pe romaneste, ca produsul de conceptie (copilul daruit de Dumnezeu), va fi impiedicat sa se hraneasca si va fi avortat = crima clara.
Prezervativul este echivalentul onaniei, care pe vremuri stim cum a fost pedepsita de Dumnezeu.
Anticonceptionalele orale, pot permite producerea unor ovulatii, prin urmare a unor fecundari de ovule avand acelasi efect de a impiedica ovului sa se prinda de uter = avort. Nu produc nici un cancer de colon, cred ca te refereai la cancerul de col uterin.
Barbatii, chiar si cei necasatoriti, nu "sar" pe sotiile altora, ori stim ce recomanda biserica inainte de casatorie. Despre bolile cu transmitere sexuala, cred ca in casatorie nu trebuie sa ne temem, daca suntem doar doi :dontgetit:, altfel este deja nasol.
Eu cred ca totusi o femeie nu este la fel de fertila toata viata ei, si mai cred ca se mai poate evita o sarcina prin abstinenta si calendar, asa incat sa nu se ajunga la 36 de copii (sa fim seriosi, daca gandim cam cat timp este necesar de la o nastere pana la urmatoarea sarcina, in conditiile si factorii care caracterizeaza societatea actuala, cred ca nici de-ai vrea nu ai reusi o asemenea cifra! :p)
Ai dreptate in privinta conditiilor de trai si poate chiar a educatiei, depinde de cati copii vorbim.
Drepturile si obligatiile femeii nu exclud posibilitatea de a fi mama a multor copii, depinde de prioritatile pe care si le stabileste.
La 45 de ani, cred ca oricarei femei cu ceva pretentii ii convine mai degraba ceva abstinenta decat sa ramana iar gravida. Copii cu handicap poti avea la orice varsta, si incidenta este crescuta inca mai devreme, cam de la 35 de ani incolo. Ori stim cam la ce varste se casatoresc oamenii in zilele noastre, in Bucuresti, se apropie media de varsta si la femei de 30, la barbat sare, cand sa faci copilul?
Biserica nu accepta prezervativul si nici diafragma, de celelalte nu mai vorbesc, iar despre calendar, unii preoti o numesc "ucidere de prunci prin pazire", altii ingaduie cunoscand mai bine greutatile casatoriei.
Este greu, chiar foarte greu, insa calea de mijloc inseamna sa slujesti si lui Dumnezeu si lui Mamona.
Cei care reusesc sa traiasca o casnicie bineplacuta lui Dumnezeu si sa dea slava pentru fiecare viata pe care Dumnezeu a creat-o prin ei, acestia sunt mucenici in fata Domnului si multe cununi vor avea ei in ceruri.
Iarta-ma ca am intervenit, dar pozitia bisericii este clara aici.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2007, 03:40:10
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12

Nu produc nici un cancer de colon, cred ca te refereai la cancerul de col uterin.
oups, scuze greseala ai dreptate...cancer de col uterin
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica reformata din Timisoara si metodele de racolare a membrilor FiulRisipitor Biserici Protestante 12 07.09.2017 16:23:48
Metode contraceptive Andra_07 Nunta 74 15.12.2012 16:21:20
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 12:37:36
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 22:18:44
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 20:13:14