Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.07.2017, 03:18:40
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Mno, e logic ca unui gnostic ca dvs. viata daruita lui Dumnezeu prin casatorie pare...contrariul ei.
Ha, ha, ha!
Unui credincios ca tine ii spune Ap Pavel pentru mantuire:

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.(1Cor7,1)

Dar tu, pentru aceeasi mantuire, faci invers?
Inseamna ca arabii, cei cu mai multe neveste "legale" si copii(!!!) sunt mai avantajati fata de tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.07.2017 at 02:30:54.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.07.2017, 10:12:17
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Demetrica,stiai ca toti sfintii au mamici?
Au mamici, dar n-au neveste.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.07.2017, 14:46:27
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Au mamici, dar n-au neveste.
Nici Stefan cel Mare si Sfant n-a avut neveste, asa e ?

Si, dupa logica lui Demetrius, niciun preot de mir nu poate spera la mantuire, daca e casatorit.

Cum era aia cu strugurii cei acrii ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 07.07.2017 at 14:49:55.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.07.2017, 15:25:34
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nici Stefan cel Mare si Sfant n-a avut neveste, asa e ?

Si, dupa logica lui Demetrius, niciun preot de mir nu poate spera la mantuire, daca e casatorit.

Cum era aia cu strugurii cei acrii ?
Stefan cel Mare si Sfant nu era, stricto sensu, sfant. Era cam „iute la manie si repede varsatoriu de sange nevinovat.”
N-a spus nimeni ca preotii de mir sau alti oameni casatoriti nu se mantuiesc.Nu despre mantuire era vorba, ci despre sfinti.Sfintii n-au neveste.
Deci omul insurat poate si el sa ajunga la mantuire, dar la sfintenie... mai greu.Greu spre imposibil.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.07.2017, 21:38:41
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Au mamici, dar n-au neveste.
Pe cuvantul tau de pionier? De ce nu te interesezi mai intai si dupa aia vorbesti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.07.2017, 02:55:01
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nici Stefan cel Mare si Sfant n-a avut neveste, asa e ?

Si, dupa logica lui Demetrius, niciun preot de mir nu poate spera la mantuire, daca e casatorit.

Cum era aia cu strugurii cei acrii ?
Ba poate spera la mantuire daca e casatorit, dar e necesar sa nu se amageasca, si cu atat mai mult pe altii.

Daca se mantuiesc cei fara neveste la fel ca si cei cu neveste, atunci cei cu mai multe neveste de sa nu se mantuiasca?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.07.2017, 04:28:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Daca se mantuiesc cei fara neveste la fel ca si cei cu neveste, atunci cei cu mai multe neveste de sa nu se mantuiasca?
Pentru ca e scris ca omul sa aiba o singura nevasta. Cu care, atentie, l-a unit Dumnezeu.


Mai intreb odata: sunt acrii strugurii ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.07.2017, 06:58:42
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pentru ca e scris ca omul sa aiba o singura nevasta. Cu care, atentie, l-a unit Dumnezeu.


Mai intreb odata: sunt acrii strugurii ?
Nu ma intereseaza strugurii pentru ca sunt dulci.

La prima parte ai raspuns regulamentar(protocolar).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.07.2017 at 08:46:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.07.2017, 02:44:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Acela asa cum e el,cred ca e mai bun ca tine.

Partea bună e că el se poate pocăi până la sfârșitul vieții și întoarce la mânăstire chiar și la 70 de ani , eu doar l-am perceput ca pe un om de bază în călugărie acum niște ani când citeam despre el că e apropiat de stareț și văd cât de mare poate fi greșeala de evaluare chiar și atunci când evaluezi în sens pozitiv pe cineva.


Că dacă și-ar fi luat de la început soție n-ar fi fost nicio treabă de discutat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.03.2020 at 14:27:51.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.07.2017, 12:26:44
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu nu cred că sunt un sperjur bisericesc, tu ai idee ce jurăminte se depun la tunderea în monahism ?
Problema cu sperjurii bisericești nu e a mea ci a Bisericii, de la alde pastori neoprotestanți foști preoți care au depus jurământ la hirotonie și la absolvirea teologiei care caută să tragă la pierzare obștea ortodoxă prin predicile lor, până la simplii monahi căsătoriți cu copii trecuți la neoprotestanți sau nu toți sunt în aceeași oală și deteriorează încrederea în monahism sau preoție.
Că unii au îndoit sperjurul cu o apostazie, alții cu un desfrâu este altceva care e eventual mai agravant.

Acuma partea bună e că el se poate pocăi până la sfârșitul vieții și întoarce la mânăstire chiar și la 70 de ani , eu doar l-am perceput ca pe un om de bază în călugărie acum niște ani când citeam despre el că e apropiat de stareț și văd cât de mare poate fi greșeala de evaluare chiar și atunci când evaluezi în sens pozitiv pe cineva.

Problema e cum de a luat el contact cu femeie când era în muntele Athos, el fiind din Motru, Gorj și soția de prin Moldova, cea mai plauzibilă explicație ar fi că în timpul cât era la Neamț a luat contact cu ea și ori a avut întâlniri, ori a avut un aparat de comunicare cu care a stat în legătură și pe Athos, ideea e că prin acțiunile lui proprii și-a premeditat căderea și-a ațâțat neputința care-l ispitea, nu l-a adus nimeni cu forța de pe Athos.

Dovadă cât de rău poate face un telefon cu internet unui călugăr, care s-a lepădat de posesiuni materiale chiar și din cel mai izolat loc îl poate întoarce, doar n-o fi corespondat cu ea prin scrisori pe căsuța poștală a mânăstirii.

E un caz școală, care nu e singurul pe anul ăsta, o altă bombă de acest tip a apărut la Mânăstirea Râșca Transilvană jud. Cluj, unde un călugăr a și lăsat însărcinată o femeie de 30 de ani și s-a mutat la ea.

Unii deschid ochii la cazurile astea, alții repetă diferite greșeli pentru că n-au știut de la început la ce se angajează și ce vor de la viață.

Că dacă și-ar fi luat de la început soție n-ar fi fost nicio treabă de discutat.
Legea duhovniceasca spune ca atunci cand judeci pe altul,vei cadea in acelasi pacat .Vei cadea in altele si mai mari,daca nu te caiesti...Stii tu toate amanuntele din viata aceluia ,ca sa faci judecata? A ramas Biserica fara nici un om cu constiinta in afara de tine?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare