Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.02.2010, 13:00:51
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Fani, daca este ceva ce nu mai trebuie respectat, atunci de ce in mare parte preotii au barba? Iar daca este ceva obligatoriu, atunci de ce nu devine o conditie esentiala pentru a fi hirotonit?
Cunosc Episcopi care atunci cand hirotonesc, dau ascultare noilor Hirotoniti sa isi lase Barba!!! ca spun: „asa nu mai au curaj sa intre in carciume...” chiar de umbla si fara reverenda - dar asta nu e sg aspect!!
Preotii Moderni ai zilelor nu vor sa isi lase Barba si nic sa poarte reverenda! Evident, „nu barba face pe om”! Dar macar pt preoti....
Desi cuvantul „barbat” vine de la „barba”! Este ceva specific barbatului lasat lui de la creatie, de la zidirea lui!
__________________
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2010, 13:05:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In Biserica, lucrurile sunt firesti iar barba tine de firea barbatului.

Omul purtator de barba - mirean sau cleric - nu face decat sa arate ca incearca sub toate aspectele (duhovnicesc dar si trupesc) sa ramana in randuiala firii.

Se spune ca "barba nu te face filosof". Cu atat mai mult, ea nu te face preot.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.02.2010, 13:18:49
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mie nu mi se pare un criteriu multumitor. Sfintii preoti au avut barba pentru ca asa este obiceiul. De altfel exista sfinti in occident, din primul mileniu, care au fost episcopi sau preoti, si cum traditia la ei era sa nu se poarte barba, nu aveau barba: sfantul Ambrozie (Milan), sf Martin (Tours), sf Géry (Bruxelles).


Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
In Biserica, lucrurile sunt firesti iar barba tine de firea barbatului. Omul purtator de barba - mirean sau cleric - nu face decat sa arate ca incearca sub toate aspectele (duhovnicesc dar si trupesc) sa ramana in randuiala firii. Se spune ca "barba nu te face filosof". Cu atat mai mult, ea nu te face preot.
Frumos cuvant. Asta tine de cat intelege fiecare lucrurile.
Cand imi dau seama de cum m'a facut si cum ma vrea Dumnezeu, ma straduiesc sa indeplinesc intocmai cele aflate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.04.2010, 07:11:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Vorbeste cineva din ortodoxie despre el, daca e al lui Hristos?
Nu ar trebui patriarhii sa se "bata" cu papa, sa faca un tur al lumii, sa fie venerat etc?
Giulgiul de la Torino e cunoscut în Tradiția Bisericii Nedespărțite. Bunăoară, a stat câteva sute de ani la Constantinopol și alte câteva sute în Siria. În prezent este cea mai prețioasă relicvă pe care o deține omenirea. Există tot mai multe dovezi că Giulgiul e de fapt icoana acheiropoietă sau "nefăcută de mână omenească" căruia Biserica i-a dedicat o sărbătoare specială 16 august în amintirea aducerii sale la Constantinopol (n-am memorat anul dar dacă interesează pe cineva, căutăm).
Ar fi o greșeală să considerăm Giulgiul un obiect religios catolic. Se presupune că a ajuns în Franța medievală prin intermediul cruciaților, așa cum au ajuns la Vatican numeroase documente importante ale creștinătății, prădate de la bizantini. Poate și din cauza asta , Giulgiul a avut foarte mulți contestatari între oameni importanți ai BC.
Desigur e loc de mult mister în această chestiune. Dar dincoace de mister se pot vehicula certitudini , contestări, discuții nesfârșite. Dacă punem în balanță argumentele pro și contra, n-ar trebui să avem nicio rezervă privitoare la autenticitatea Giulgiului . Rata e 20/2 în favoarea Giulgiului.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.04.2010, 10:26:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Imi tot vine un gand, citind titlul tocipului...
Oare nu ar fi mai bine spus ca "tot barbatul, fie el crestin ori nu, ar trebui sa isi lase barba" ?!

Ce motive are un barbat sa se barbiereasca neincetat ?
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.04.2010, 21:54:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

http://dragocip.wordpress.com/2009/0...rba-preotului/

Am ascultat si eu inregistrarea, din pacate nu o am la indemana momentan..

"Părintele Cleopa explică într-o predică rostită pe prispa chiliei sale, în contextul unei vorbiri “despre pocăință” și redată constant sub acest titlu și la http://www.ortodoxradio.ro:9000/stream că nu are preotul voie să se atingă nici de vârful părului șă mai ales al bărbii sale, citând acolo din Pravila cea Mare de la Târgoviște.

Apoi redă și canonul propriu-zis al Sfinților Părinți de la Sinodul Quinisext (al Cincelea și al Șaselea – Sinod special întrunit pentru probleme disciplinare, dat fiind că la Sinoadele cinci și șase nu s-au dat canoane), canonul 49 (pe care eu nu l-a gasit însă, poate și pt. că cei care au relizat colecția de canoane de la noi nu aveau barbă deloc), în care spune că “preotul nu are voie să se apropie de barba sa cu briciul; și nici cu cărămida încinsă.” (după cum probabil se constatase că doreau unii să fenteze tradiția Bisericii)

Tot Părintele Cleopa spune la același Sinod, a venit și un episcop, cu barba și mustața deosebită: mustața era într-o parte mai mare și într-alta mai mică, iar barba invers, unde era mustața mai mică era barba mai mare, și unde era mustața mai mare, barba era mai mică.

Și i-au sugerat câțiva colegi să le egalizeze cumva, dar el a răspuns: “Nu sunt eu mai înțelept decât Ziditorul meu. Dacă așa a considerat El, așa să rămână!”"

Canonul este aici
http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf214.pdf

Capitolul:
THE CANONS OF THE COUNCIL IN TRULLO; OFTEN CALLED THE QUINISEXT COUNCIL.
pagina 503

Doar ca canonul 49 (XLIX pag. 553) este despre total altceva:

"RENEWING also the holy canon, we decree that the monasteries which have been once consecrated
by the Episcopal will, are always to remain monasteries, and the things which belong to them are
to be preserved to the monastery, and they cannot any more be secular abodes nor be given by any
one to seculars. But if anything of this kind has been done already, we declare it to be null; and
those who hereafter attempt to do so are to be subjected to canonical penalties."

Last edited by AlinB; 06.04.2010 at 22:13:30.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2011, 13:09:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In traditie sunt consemnate minuni legate de acest subiect. Este cunoscuta o intamplare din viata Sfantului Metodie, care a vietuit in Muntele Athos spre sfarsitul sec. al XIX-lea. Acesta, cand a venit in Sfantul Munte pentru a deveni monah, nu avea barba (nu ii crestea barba), si se temea ca nu va fi primit in obste din cauza acestui impediment. S-a rugat atunci Maicii Domnului cu zdrobire de inima, intreaga nopate in biserica, sa faca in asa fel incat sa fie primit in manastire. A doua zi, parintii au obeservat insa ca acestuia ii crescuse in chip minunat barba. Au facut chiar o slujba de multumire pentru minune. Atunci cand a ajuns la batranete, barba Sfantului Metodie, atingea pamantul.

Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.03.2011, 10:05:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A venit și un episcop, cu barba și mustața deosebită: mustața era într-o parte mai mare și într-alta mai mică, iar barba invers, unde era mustața mai mică era barba mai mare, și unde era mustața mai mare, barba era mai mică. Și i-au sugerat câțiva colegi să le egalizeze cumva, dar el a răspuns:

- Nu sunt eu mai înțelept decât Ziditorul meu. Dacă așa a considerat El, așa să rămână!
Barbierit, epilat, pensat, vopsit... si cate altele asemenea "retusari".
Oare nu am ajuns cu totii "mai intelepti" decat Ziditorul nostru ?!

Pe cat intelege omul, pe atat sa faca, iar Domnul pe atat il va masura.
Nu va masura pe unul mic la intelegere, cu masura mare, nici pe unul mare la intelegere, cu masura mica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.03.2011, 11:12:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Potrivit versetului din Levitic 21,5 - "Sa nu-si rada capul, sa nu-si tunda marginea barbii ..."
Levitic 21, 5
La mort să nu vă radeți capul, să nu vă tundeți colțurile bărbii și nici să vă faceți tăieturi pe trup.

Levitic 19, 27-28
Să nu vă'ncrețiți părul capului, nici să vă stricați fața bărbii.
În trupul vostru să nu faceți tăieturi pentru sufletele morților, nici să scrieți pe voi cu împunsături de ac; Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru!

Deuteronom 14, 1
Fii sunteți ai Domnului, Dumnezeului vostru; să nu vă curățiți deasupra mortului, nici să vă radeți între ochi.

Aici se vorbeste despre ritualuri practicate cand murea cineva: http://www.dervent.ro/s/b/index-D.ph...-Dt-14-01&c=01 .
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.03.2011, 17:38:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Levitic 21, 5
La mort să nu vă radeți capul, să nu vă tundeți colțurile bărbii și nici să vă faceți tăieturi pe trup.

Levitic 19, 27-28
Să nu vă'ncrețiți părul capului, nici să vă stricați fața bărbii.
În trupul vostru să nu faceți tăieturi pentru sufletele morților, nici să scrieți pe voi cu împunsături de ac; Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru!

Deuteronom 14, 1
Fii sunteți ai Domnului, Dumnezeului vostru; să nu vă curățiți deasupra mortului, nici să vă radeți între ochi.

Aici se vorbeste despre ritualuri practicate cand murea cineva: http://www.dervent.ro/s/b/index-D.ph...-Dt-14-01&c=01 .
VT este al evreilor, nu al crestinilor.
s-au dus lupte aprige pe forum in acest sens.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
barba, preoti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BARBA cozia Tinuta in Biserica 91 22.03.2014 00:36:58
Preotii nu trebuie judecati de oameni Ali_Ioana Preotul 57 06.09.2011 23:41:07
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54