Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2011, 17:38:03
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit de ce sufera batranii ?

eu stau cu bunica mea, care are 77 de ani. ea m-a crescut de cand aveam 2 3 ani si acum ma ajuta fffffffoarte mult si sa imi cresc fetita si cu ajutorul lui Dumnezeu, poate ma ajuta sa imi cresc si baiatul dupa ce se va naste.

problema e ca e foarte bolnava, are coxartroza si de mai mult de un an are dureri ingrozitoare de picioare si de spate, sunt zile in care de abia poate merge. cealalta bunica, de pe tata, e mai in varsta ca ea dar nu are dureri asa mari. nu inteleg de ce oare trebuie sa sufere in halul asta? intotdeauna a fost buna, darnica, intelegatoare, blanda, calma, a suferit foarte mult din cauza sotului care a divortat dupa 9 ani de casnicie, a crescut-o singura pe mama, m-a crescut, tot singura, ca mama m-a lasat in grija ei de cand aveam eu vreo 2 ani, cu greu si pe mine, mi-a fost ca o mama, acum ma ajuta pe mine sa imi cresc fata, are un suflet foarte bun. chit ca ii mai fac si eu zile negre, ne mai ciondanim, na, fiecare cu ideile lui, generatii diferite, dar ii sunt foarte recunoscatoare si tin enorm la ea.

nu as vrea sa mai sufere atata. eu ma rog ca Dumnezeu sa ii mai aline durerile, nici nu stiu ce sa fac ....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2011, 18:07:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
are coxartroza si de mai mult de un an are dureri ingrozitoare de picioare si de spate, sunt zile in care de abia poate merge....
Draga Mirela, cred ca cel mai frumos gest ar fi din cind in cind sa-i mai acorzi pauze de la cresterea copilului tau, si sa o lasi sa-si traga sufletul intr-o pozitie confortabila, mai la orizontala.
Mentalitatea la noi este ca bunicile trebuie sa alerge ca titirezul toata ziulica cu treaba prin casa in ciuda durerilor pentru a nu da senzatia ca sunt o povara pentru copii, insa dupa cum vezi au si ele limitele lor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2011, 18:30:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Batrinetea ar trebui sa fie perioada cea mai odihnitoare si IMPLITA a oamenilor. Practic noi toata viata lucram, ne desavirsim, incercam sa ne trezim si sa ne desteptam, pentru a ne bucura de aceasta perioada intre 58-70(75) de ani...cina apuca:)

Batrinii sufera pentru ca au nevoie sa-i "peticim" au nevoie de operatii la coloana, la genunchi, solduri, si muuuulte altele si desi este mai simplu sa le urmam sfatul impaciuitor " lasa maica ca trece, are grija Dumnezeu de mine in suferinta mea" noi trebuie sa ne folosim de ce ne lasa Dumnezeu si sa luam "taurul de coarne" cum se zice si sa-i ajutam sa-si imbunatateasca CALITATEA VIETII.
E pacat sa-i lasam de izbeliste cind vedem ca singuri nu se descurca sau stau incilciti in mentalitati invechite.

Last edited by andreicozia; 10.02.2011 at 18:32:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2011, 18:36:11
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Mirela, citește Psalmul 89:

„10. Anii noștri s-au socotit ca pânza unui păianjen; zilele anilor noștri sunt șaptezeci de ani;
11. Iar de vor fi în putere optzeci de ani și ce este mai mult decât aceștia osteneală și durere;

Asta e viața omului rânduită de către Dumnezeu, nu putem schimba nimic, putem doar să facem astfel încât să nu-i trăim degeaba, ci în bună credință și întru împlinirea faptelor bune.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2011, 18:40:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

cred ca batranii au nevoie, in primul rand, de putina atentie din partea noastra.
macar un pic de respect si un pic de multumire.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2011, 21:28:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Batranii sunt ca niste copilasi....Se bucura de orice , asteapta un zambet , o vorba buna , rabdare,,,,,si au nevoie acuta de iubireee!!!!!! In ochii lor senini ca cei de copii stau pitite doruri nerostite....dorinte , amintiri....E atat de usor sa oferi un coltisor din sufletul tau, unui batran !

ps. ei sufera de solitudine si lipsa de iubire din partea celor din jur , care uita ca si ei vor trece...si apoi vor astepta....

Last edited by calator prin ploaie; 10.02.2011 at 21:31:04.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2011, 21:34:42
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

„Ai oleacă de bătrânețe la tinerețe ca să primești tinerețe la bătrânețe” ... spunea părintele Arsenie Papacioc.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2011, 21:36:33
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Parca incet, incet , incep sa te plac Colaps in varianta 3 ! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2011, 03:30:41
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Iata un filmulet care sugereaza ce anume le lipseste batranilor:

http://www.youtube.com/watch?v=PkXGL...mbedded#at=263
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2011, 10:43:17
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb un gand

Ocupa-te de bunica ta ca si cum ar fi copilul tau. Acorda-i atentie, fa-i surprize etc, si sigur se va ameliora si starea sanatatii. Du-te cu ea la medici, informeaza-te ce medicamente ar putea-o ajuta, ofera-i ce stii ca-i place - si toate faptuieste-le cu calm si dragoste. Nici nu ne imaginam cate poate vindeca dragostea!

De copilasii tai ocupa-te tu si numai tu. Elibereaz-o pe ea de toate grijile acestea care o consuma si o subrezesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru cei care sufera de depresie laurastifter Generalitati 62 19.12.2013 00:38:09
Un copil mic sufera ingrozitor Florin-Ionut Umanitare 46 06.05.2013 11:46:18
In miez de iarna, BOR da afara batranii cocacoc Generalitati 96 26.12.2010 21:50:34
Bătrânii dorinastoica14 Generalitati 27 11.09.2009 01:38:39
Hai sa facem copiii si batranii sa zambeasca iar mara2008 Generalitati 3 23.11.2008 08:43:16