Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.04.2007, 19:01:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceaiul din frunza de nuc in primul rand intareste firul de par, ceea ce nu e un pacat. Iar femeia de care am pomenit nu intentiona o vopsire a parului. Culoarea a fost un bonus la care nu s-a gandit. Nu cred ca in aceste conditii ar fi un pacat.
Vopsitul parului e ceva exterior. Cat timp nu se exagereaza, nu vad de ce ar fi asa un pacat. Chiar sa fie vopsitul parului un pacat? Oare un preot sau duhovnic ce spune?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.04.2007, 19:06:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am mai multa bucurie cand intalnesc o persoana care are parul vopsit, dar crede in Dumnezeu, decat atunci cand intalnesc un om care are parul lipsit de vopsea, dar strain de verbul "a fi".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.04.2007, 20:32:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Eu n-as vopsi-o, dar i-as explica cu iubire de ce. I-as spune importanta harului care are nevoie de deplinatatea omului, de ruperea lui de duhul lumii, de atasarea lui deplina de Dumnezeu. Este o preocupare fara sens in perspectiva mantuirii si care simbolizeaza o revolta contra a ceea ce Dumnezeu a lasat pentru noi.
din cate am inteles eu, problema era STRINGENTA, trebuia sa ia o hotarare imediat, ori asemenea discutii si succesul lor la cei vizati CERE TIMP. de aceea cred ca acest sfat nu are aplicabilitate practica ptr problema mai sus mentionata. ba chiar mi se pare ca da dovada de LIPSA DE DRAGOSTE PTR MAMA, daca tu in loc sa o ajuti te duci si-i tii predici.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.04.2007, 20:47:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.579
Implicit

Nu stiu cum procedeaza femeile tinere care au caruntit din cauza stresului zilnic, tot mai multe si care vor sa cunoasca tineri in vederea formarii unei familii, ramin asa carunte? ca barbat este greu sa treci peste ce este adinc incetatenit in mintea noastra adica asocierea parului carunt cu batrinetea, deci oricum ai da-o trebuie sa lucrezi la infatisare pentru a fi prezentabila si frumoasa pentru a avea succes, si sa fi si o buna credincioasa in acelasi timp.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.04.2007, 21:26:21
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

si pe mine ma mai streseaza s-o vopsesc. ii spun k nu stiu sa vopsesc si-mi gaseste imediat replik "invetzi!"... ii spun "nu te mai vopsi" si-mi spune "nu, am fire albe"... n-o scotzi la cap cu mamele astea...
ai vopsit-o pana la urma?
nu vreau sa ma laud, itzi spun k sa invetzi si tu si ceilaltzi kre sunt in aceeasi situatzie: si eu am avut scandaluri cu mama din acelasi motiv, ma obliga sa fac fapte neortodoxe, nu vreau sa spun prin ce am trecut ci rezultatul: gandul k ai stat puternic, ai ignorat ispita si ai infruntat toate consecintele ( consecintele neascultarii: pedeapsa, o palma peste fatza) numai pt Dumnezeu e MUUUUUULT mai dulce decat dak ai cedat ispitei... e de neegalat. ia atitudine in fatza parintzilor k nu intotdeauna au dreptate. Iisus knd ne-a poruncit sa ascultam de parintzi n-a mai completat "dak nu va invatza gresit" caci se subintzelege... dak porunk parintelui e in neconcordanta cu porunk Domnului atunci nu mai ramane loc de indoiala: NU te supui! pe mine mama a incercat sa ma intoark impotriva tatalui... faceam bine dak o ascultam? faceam bine dak ma prindea moartea urandu-l?
pe de alta parte... ti-ai dori k atunci knd vei fi om in toata firea (si pacatele ti se vor amplifica) sa savarsesti si alte pacate numai din cauza faptului k n-ai invatzat sa ai atitudine in fatza mamei?

knd vei mai fi intr-o astfel de situatzie fa asa: stai dreapta, uite-te fix, cu incredere in privirea ei si PUTIN incruntata si spune-i "NU!" te santajeaza? si ce dak? spune-i "FOARTE BINE!" sau "FOARTE BINE, N-AM NEVOIE SA MA MAI AJUTI!" sau "FOARTE BINE, DECAT SA SE SUPERE DUMNEZEU MAI BINE TU!" sau orice raspuns, dar scurt, plin de continut... din kre sa-si dea seama k ceea ce vrei e mai presus, mai important decat ceea ce-si doreste ea; dak comenteaza las-o in pace, pleak de langa ea... apoi, knd se mai linistesc spiritele vorbeste deschis cu ea, pe un ton cald, dovedeste-i k o intzelegi, dar in acelasi timp asteptzi k si tu sa fi intzeleasa... doar asa se poate stabili un echilibru. intreab-o ce-si doreste, apoi spune-i si tu ce-ti doresti. stiu k e foarte greu, dar tocmai din cauza lipsei de comunicare parintzii nu se mai intzeleg cu odraslele lor...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.04.2007, 04:37:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
knd vei mai fi intr-o astfel de situatzie fa asa: stai dreapta, uite-te fix, cu incredere in privirea ei si PUTIN incruntata si spune-i "NU!"
ha ha ha... cati ai ani, draguto, de dai asemenea sfaturi ?! ... ai auzit cumva vreodata de "dreapta socoteala" ? si sa stii ca parintii tot parinti sunt, indiferent cat de destepti se cred copiii! :D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.04.2007, 04:45:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Nu stiu cum procedeaza femeile tinere care au caruntit din cauza stresului zilnic, [...], ramin asa carunte?
mda, si eu am problema asta, noroc ca nu trebuie sa imi mai caut barbat :thumbsup:

insa, tot din proprie experienta iti spun, Andrei, ca parul incaruntit nu este un impediment major in a avea o infatisare prezentabila si de succes, cum zici tu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2007, 11:32:31
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de romandragut
vopseaua de par este o solutie creata in misterioasele laboratoare satanice! lenea este si ea cucoana mare. draga mea... incearca sa o vopsesti cu frunze de nuc.

e o gluma!
Stii, romandragut, din cand in cand tot mai des, scrii niste mici adevaruri. De data asta e vorba de frunza de nuc. Am vazut o doamna, care si-a clatit parul dupa spalat cu ceai de frunza de nuc mai multa vreme ( pentru ca ii cadea parul, si nu ca vroia sa arate bine) si a obtinut cea mai minunata culoare de blond sandre, culoare dealtfel foarte greu de reusit chiar in saloanele de coafura. Asa ca sfatul tau cu frunzele de nuc e foarte bun.
DA Anca ai perfecta dreptate frunza de nuc este foarte buna Stiu de la fosta profa mea de chimie este buna si pentru ten {ceai din frunze de nuc tocate, infuzie} pentru ca este dezinfectanta si regenereaza pielea:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.04.2007, 17:56:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.579
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
parul incaruntit nu este un impediment major in a avea o infatisare prezentabila si de succes, cum zici tu.
:)da, de acord , pentru UNELE femei, care au fost inzestrate,si care si tunse O arata bine, sa nu intram in detalii..., si zic eu,... mai conteaza si CIT de albite sunt.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.04.2007, 18:20:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

sa nu ne pripim fratilor..uni au zis un NU categoric, "vopseaua e de la satana" sa fim rezonabili totusi si sa nu ne legam de lucruri marunte, daca femeia doreste sa-si puna cateva suvite nu-i sfarsitu lumii, Dumnezeu nu e absurd, conteaza cat de solida e relatia noastra cu El, daca tinem datini sau daca intradevar ne induhovnicim, un om a lui Dumnezeu niciodata nu va intrece masura, omul e chipul Lui Dumnezeu daca in ziua de azi omul crede ca Domnul nu a lucrat destul de bine...e liber sa se retuseze,
oricum multa chibzuinta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
Vopsitul parului Darkanian Pocainta 123 12.09.2011 00:26:19