Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 24.11.2008, 21:35:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Fiind un forum crestin ortodox este sarcina Adminului de canaliza discutiile in asa fel incat cei ce defaimeaza ortodoxia sa fie avertizati si apoi exclusi.Si am vazut ca face uneori asa!
eu apartin BOR
Mda, Adrian stie ce face si -si face treaba excelent !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 27.11.2008, 18:01:30
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sunt agnostic - ma scuzati ca am observat destul de tarziu ca acesta este topicul de prezentare, altfel postam aici de cum am intrat pe forum.

Bineinteles, poate va intrebati ce cauta un agnostic pe aici. Sincer, avand in vedere ca lacase de cult nu vizitez decat in scop turistic si nici la televizor nu ma uit, singurul meu contact cu "lumea spirituala" ramane internetul.

In plus, acest forum este rezultatul viu al interactiunii intre o societate conservatoare, cum este cea a crestinilor ortodocsi, si un mediu aproape anarhic, acela al internetului. Asa ca este foarte interesant de vazut ce iese.

In plus, de fiecare data cand am avut intrebari despre divinitate de pus celor din jur, acestea au fost categorisite ca fiind "incomode" si multi mi-au intors spatele si nu mi-au mai vorbit niciodata doar pentru ca am avut "tupeul" sa le contest credinta. Bineinteles, m-au evitat apoi de fiecare data, de parca prezenta mea le-ar fi luat o parte din taria credintei - un lucru absurd dupa parerea mea - un om fie crede, fie nu crede, daca se comporta asa inseamna ca el insusi este nesigur si nu e vina mea pentru ca se simte amenintat de intrebarile mele.

Coroborand aceasta situatie cu faptul ca am o opinie complet diferita despre divinitate si existenta ei, locul cel mai bun in care pot pune intrebari si primi raspunsuri mi se pare un forum crestin ortodox, cultul religios majoritar la noi in tara. Am astfel ocazia sa asist la discutii la care nu as fi avut cum sa asist altfel, nici macar in Biserica, unde se pune mai mult accent pe ritual decat pe dat raspunsuri la multe din intrebarile care se ridica pe aici pe forum.

Asa ca daca cineva se intreaba, nu am nici o agenda ascunsa si nu fac jocurile nimanui. Vorbesc de fiecare data in nume propriu si caut doar sa aflu chestii.

O zi buna in continuare.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 27.11.2008, 23:00:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu sunt agnostic - ma scuzati ca am observat destul de tarziu ca acesta este topicul de prezentare, altfel postam aici de cum am intrat pe forum.

Bineinteles, poate va intrebati ce cauta un agnostic pe aici. Sincer, avand in vedere ca lacase de cult nu vizitez decat in scop turistic si nici la televizor nu ma uit, singurul meu contact cu "lumea spirituala" ramane internetul.

In plus, acest forum este rezultatul viu al interactiunii intre o societate conservatoare, cum este cea a crestinilor ortodocsi, si un mediu aproape anarhic, acela al internetului. Asa ca este foarte interesant de vazut ce iese.

In plus, de fiecare data cand am avut intrebari despre divinitate de pus celor din jur, acestea au fost categorisite ca fiind "incomode" si multi mi-au intors spatele si nu mi-au mai vorbit niciodata doar pentru ca am avut "tupeul" sa le contest credinta. Bineinteles, m-au evitat apoi de fiecare data, de parca prezenta mea le-ar fi luat o parte din taria credintei - un lucru absurd dupa parerea mea - un om fie crede, fie nu crede, daca se comporta asa inseamna ca el insusi este nesigur si nu e vina mea pentru ca se simte amenintat de intrebarile mele.

Coroborand aceasta situatie cu faptul ca am o opinie complet diferita despre divinitate si existenta ei, locul cel mai bun in care pot pune intrebari si primi raspunsuri mi se pare un forum crestin ortodox, cultul religios majoritar la noi in tara. Am astfel ocazia sa asist la discutii la care nu as fi avut cum sa asist altfel, nici macar in Biserica, unde se pune mai mult accent pe ritual decat pe dat raspunsuri la multe din intrebarile care se ridica pe aici pe forum.

Asa ca daca cineva se intreaba, nu am nici o agenda ascunsa si nu fac jocurile nimanui. Vorbesc de fiecare data in nume propriu si caut doar sa aflu chestii.

O zi buna in continuare.
Toate cele bune, cu adevarat, si tie. Fie ca acele "chestii" ce vrei a le afla, sa devina propria ta traire si cea definitiva obtiune intru adevar. Pace si multa bucurie, sa ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 28.11.2008, 10:07:51
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Toate cele bune, cu adevarat, si tie. Fie ca acele "chestii" ce vrei a le afla, sa devina propria ta traire si cea definitiva obtiune intru adevar. Pace si multa bucurie, sa ai !
Multumesc frumos de urare, cristiboss56, e una din cele mai frumoase urari pe care le-am auzit.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 28.11.2008, 12:45:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sccrable,din multe puncte de vedere te inteleg.O singura adaugire am de facute Dumnezeu il "vezi" mai ales cu sufletul.E cam acelasi lucru cu a explica cuiva iubirea.Iubirea o simti,nu o poti explica!
Sunt sigura ca intr-un fel sau altul vei ajunge la raspunsurile pe care ti le doresti.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 28.11.2008, 17:29:22
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Mai periculos pt credinta este un gnostic!Price crestin considera pe primul loc revelatiasi nu relevarea!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #147  
Vechi 28.11.2008, 19:30:32
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Din mila lui Dumnezeu sunt si voi fi ortodox - BOSVR (Biserica Ortodoxa de Stil Vechi din Romania).

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 29.11.2008, 00:18:04
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Mai periculos pt credinta este un gnostic!Price crestin considera pe primul loc revelatiasi nu relevarea!
Banuiesc ca te referi la mine, caz in care te rog sa sesizezi diferenta gigantica intre termenii "gnostic" si "agnostic". Pe urma, nu stiu cum as putea fi "periculos" pentru credinta cuiva, poate poti sa extrapolezi?

Multumesc.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 05.12.2008, 21:42:19
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

S.s.a.b.o-sfanta sobornica apostolica biserica drept slavitoare
Reply With Quote
  #150  
Vechi 09.02.2009, 00:32:06
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Cu toata dragostea, ORTODOXA PANA LA MOARTE!!!

Apoi...rusinica sa-mi fie!!!Tare tarziu am vazut topicul acesta...(Trebuie sa recunosc: m-au amuzat teribil unele postari Sunteti asa simpatici uneori...)
Dar...sa revin la topic...si sa ma iscalesc si eu...CU TOATA DRAGOSTEA , ORTODOXA PANA LA MOARTE!!! (BOR)
SLAVA TIE DOAMNE , pentru asta...SLAVA TIE!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Despre atei si scopul lor pe acest forum neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 332 05.09.2011 15:04:32
In ce calitate postam pe acest forum? (Sondaj) sophia Biserica Ortodoxa Romana 30 31.05.2010 16:38:09
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22
Dumnezeu cred ca m-a adus in acest forum silviadobre Stiri, actualitati, anunturi 11 10.10.2006 13:29:50