Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2009, 19:38:56
moni7410 moni7410 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 2
Implicit intrebare

in ultima vreme, adica de vreo2 ani , a inceput sa ne mearga roarte rau. mi-m piedut locul de munca, am incercat sa ne facem o afacere proprie, adica un club ptr copii, unde sa vina sa stea si sa isi faca temele dupa scoala , care nu a mers si am pierdut foarte multi bani, am gasit un nou loc de munca in invatamint, timp de un an si acum trebuie sa merg la concurs din nou. opst pe specializarea mea nu este, asa ca o sa fiu nevoita sa accept un post de suplinitor, ce o sa gasesc. cu sotul meu nu ma mai prea inteleg, tot timpul sint nevoasa si am o neliniste mare in suflet.
va rog sa imi ziceti si mie cum pot trece peste aceste incercari.
as vrea sa merg si sa cer o slujba speciala pentru toate astea, dar nu stiu daca exista asa ceva si cum trebuie sa fac.
multumec
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2009, 19:44:07
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Roaga-te neincetat. Trebuia sa o faci si inainte de a ajunge in situatia asta (desi probabil ai facut-o,nu am de unde sa stiu,deci nu pot judeca). Nu te baza pe faptul ca o slujba mai "speciala" in mod garantat si imediat te va ajuta. Trebuie staruinta multa,rugaciune,post...
Si foarte important: sa nu cazi in deznadejde!
Probabil ce am scris nu este tocmai un raspuns pe care il asteptai insa crede-ma ca functioneaza,ca sa spun asa. Daca ai rabdare,nadejde multa in Dumnezeu,credinta etc. e imposibil sa nu te ajute. O spun din proprie experienta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2009, 20:46:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Du-te la preot si spune-i exact ce ne-ai spus noua aici. Intreaba-l ce se poate face si el va stii. Iti va citi ceva special si poate va veni sia casa sa va sfinteasca. Si sotului ar fi bine sa-i citeasca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2009, 11:27:16
moni7410 moni7410 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 2
Implicit intrebare

am sfintit acasa. am sfintit si la club, sau ma rog spatiul inchiriat pentru clubul de copii. ma rog, ce e drept nu foarte staruitor. merg destul de regulat la SF Maslu. ce e drept ma simt un pic bine, linistita, increzatoare, dar, a 2a zi deja problemele ma coplesesc iar.

multumesc pentru suportul si tot ajutorul vostu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.06.2009, 12:16:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Moni, cel mai mare dar pe care omul l-a primit de la Dumnezeu este viata. Ea trebuie traita cu bucurie si nu cu intristare. Nu esti singura care trece prin astfel de momente. Am fost si eu in astfel de situatii. Si am iesit biruitor din astfel de situatii stand de vorba cu duhovnicul, nu cu vecinii. Vecinii te vad in astfel de situatii un ratat. Esti luat in deradere, aratat cu degetul, esti un "prapadit". Nu uita, intelepciunea omului este neputincioasa. Zice Sfantul Serafim: "Cand raspundeam cu mintea mea, se faceau greseli".

Asa ca mergi la un duhovnic si primeste spre implinire sfatul lui, chiar daca tie ti se va parea a fi o nebunie. Imi aduc aminte ca vine o femeie la Sfantul Serafim si il intreaba: "Parinte cum vezi asa limpede viata si inima mea?" si el raspunde "Eu nu vad nimic, eu ma rog si primul gand care vine in inima mea il stiu ca fiind cuvant de la Dumnezeu si pe acela il dau".

Asta e diferenta intre noi si un duhovnic. Noi dam raspuns la intrebarea ta dupa cum credem, duhovnicul da dupa cum ii graieste Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.06.2009, 16:33:06
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moni7410 Vezi mesajul
as vrea sa merg si sa cer o slujba speciala pentru toate astea, dar nu stiu daca exista asa ceva si cum trebuie sa fac.
Moni, nu te teme. Nu trebuie sa stii nimic special.. Domnul ii iubeste pe toti la fel. Mergi la un preot (daca ai duhovnic mergi la el daca nu mergi la oricare alt parinte ) si vorbeste cu el deschis si simplu..asa cum vorbesti cu noi aici. Nu te teme ca nu vei sti ce sa-i spui sau ce sa faci...trebuie doar sa fii tu insuti. Atat! Cred ca asta e primul pas. Apoi sfintia sa te va indemna mai departe. Asa cum frumos a spus Costel, cel mai mare dar este Viata. Si ea trebuie traita cu Bucurie, nu cu intristare. Bine ai venit pe forum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.06.2009, 16:57:31
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am uitat sa iti spun, cauta cartea "Ne vorbeste parintele Porfirie". Este o carte usor de citit, nu te speria. Vei gasi foarte multe sfaturi acolo.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.06.2009, 17:37:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cartea Parintelui Porfirie este una dintre cele mai miunate pe care le'am citit pana acum. Te vei folosi de ea.

Chiar ma gandeam, zilele astea, la ce se va intampla cu oamenii in viitorul apropiat. Se vorbeste despre vremuri grele. Dea Domnul sa avem in noi harul Duhului Sfant, spre a ne intari si a nu deznadajdui. Sinuciderile se vor inmulti, ca semn al celor ce se cred singuri in fata tuturor problemelor.

Este nevoie de nadejde. Alaturi de dragoste si credinta, nadejdea ne va ajuta sa ajungem la liman.
Vin momente in care teoria este incercata de practica. Dea Domnul ca practica sa fie conforma cu teoria.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.07.2009, 03:04:56
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Nu am citit cartea dar am sa o caut. Am citit insa despre sinucideri, nu cred ca s-au inmultit, dar reflecta intr-adevar o stare sociala. Fenomenul care duce la sinucidere este in general anomia, exact acel sentiment de singuratate in fata vietii. Asta se intampla probabil si din cauza ca societatea moderna nu se vrea bazata pe principii crestine, care ar obliga practic omul la vietuirea in comunitate si ar face imposibila aceasta instrainare a lui. Vietuirea in comunitate si legaturile stranse cu ceilalti fac insa omul puternic si mult mai rezistent la manipulare, il indeparteaza de profilul consumatorului ideal, asa ca nu-si gasesc locul intr-o societate al carei principal scop este consumul. Indiferent ce ar incerca sa construiasca omul la distanta de Dumnezeu este sortit din start esecului. Fara Dumnezeu in centrul ei, societatea umana este doar o adunatura de indivizi disparati (sau/si disperati).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.07.2009, 03:25:43
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

QUOTE=elenadana]Am si eu o problema...am intrat pe acest forum deoarece nu stiu cu cine as putea vorbi despre aceasta situatie jenanta,care ma consuma,nu-mi pot lua gandul de la ''problema '' mea...
De cand m-am confruntat cu o problema grava in familie,am schimbat biserica pe manastire...preotul cu calugarul...
Din prima clipa am simtit ca acest calugar tanar este duhovnicul de care aveam nevoie.......doar ca.....
Dupa mai mult de jumatate de an de spovedit la acest calugar,simt ca...nu-mi pot lua gandul de la dansul...
Daca la inceput ma duceam la manastire(din Bucuresti)sa ma rog pt problema grava de sanatate din familie,iata-ma acum ca ma duc doar sa-l vad pe calugarul meu....
Ma simt bine doar daca imi adreseaza cateva cuvinte,imi lumineaza ziua.Problema e ca am devenit geloasa pe celelalte fete care vorbesc cu dansul,sau carora le acorda mai multa atentie decat mie...
Bineinteles ca nu si-a dat seama de nimic!!!Este prezent in gandurile mele continuu,dar nu ma duc prea des,sa nu ma tradez.
Cred ca si dansul ma simpatizeaza,imi vorbeste,imi da carti duhovnicesti de citit...dar...in cazul unui calugar poate fi mai mult de atat?!Eu nu am simtit nimic nelalocul lui din partea dansului...partea rea e ca acest lucru ma deranjeaza!Nu vreau nimic,doar sa ma placa,sa ma simpatizeze,sa simt asta din partea lui.
E urat ceea ce am sa intreb,dar oare e posibil sa ma placa mai mult decat pe alte fete?Sau e pacat?
Nu ma considerati o pacatoasa va rog,sunt o fata foarte serioasa si cuminte,doar ca dansul este special pt mine...
Va rog sa-mi raspundeti,sa ma ajutati,ce stiti despre calugari si femei?(nu in sensul rau,ma refer la o relatie de comunicare,nu la altceva),in ce relatii sunt dansii cu femeile?
Ce stiti despre asta?[/quote]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare