Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2011, 15:32:21
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit Discutia de pe forum vs Discutia de zi cu zi

Stiti ce am observat ? si am o mare intrebare am mi-a venit in gand?
Aproape toti oameni au curajul de a vorbi pe acest site si nu numai, teme religioase si nu numai, vorbesc deschis despre Dumnezeu ceea ce nu este rau, ci din contra este bine.
Dar in viata de zi cu zi, cati oameni din cei pe care ii cunoasteti de pe acest site sau prieteni de-ai vostri vorbesc deschis si in viata cotidiana cu aceeasi lejeritate despre Dumnezeu si Maica Domnului si despre ceilalti sfinti.

Placut impresionat as fi sa vad din ceea ce imi veti spune voi, daca sunt oameni cu care zilnic poti sa discuti fara acea rusine care (parerea mea absoluta) apare in discutiile religioase.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2011, 15:51:30
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Stiti ce am observat ? si am o mare intrebare am mi-a venit in gand?
Aproape toti oameni au curajul de a vorbi pe acest site si nu numai, teme religioase si nu numai, vorbesc deschis despre Dumnezeu ceea ce nu este rau, ci din contra este bine.
Dar in viata de zi cu zi, cati oameni din cei pe care ii cunoasteti de pe acest site sau prieteni de-ai vostri vorbesc deschis si in viata cotidiana cu aceeasi lejeritate despre Dumnezeu si Maica Domnului si despre ceilalti sfinti.

Placut impresionat as fi sa vad din ceea ce imi veti spune voi, daca sunt oameni cu care zilnic poti sa discuti fara acea rusine care (parerea mea absoluta) apare in discutiile religioase.
Hmm pai toti oamenii care discuta aici lucruri religioase, discuta si in viata de zi cu zi.DAR nu e vorba de rusine daca in viata reala aceste discutii nu au loc.Pentru ca nu poti discuta cu oricine despre religie, asa cum nu poti discuta cu oricine despre astronomie,gastronomie,geografie,istorie,moda,sex, etc..Aici exista o comunitate care s-a strans tocmai pentru a discuta aceasta tema religioasa.Exista oameni plasati in medii in care le este imposibil sa discute despre religie. Si astfel, se alatura acestui spatiu virtual unde pot discuta cu lejeritate aceste subiecte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2011, 15:54:15
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Va intreb pe voi, aveti cu cine discuta la servici (sau in alte locuri) teme religioase.
Sau
Deschideti voi primii subiecte pe teme religioase?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2011, 16:16:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Va intreb pe voi, aveti cu cine discuta la servici (sau in alte locuri) teme religioase.
Sau
Deschideti voi primii subiecte pe teme religioase?
Nu este recomandat sa discutam la servici teme religioase ,nici sa deschidem asemenea subiecte.
Parintele Cleopa parca spunea asta.
Dar daca se iveste ocazia nu trebuie sa ne dezicem ,sa ne lepadam de Hristos.
Asa cum am citit pe forum ,crestinul trebuie sa treaca neobservat ,sa nu iasa cu nimic in evidenta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2011, 16:18:36
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Asa cum am citit pe forum ,crestinul trebuie sa treaca neobservat ,sa nu iasa cu nimic in evidenta.
Bingo!
Si daca e vorba de o persoana interesanta? Unii atrag atentia prin simpla lor prezenta:).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2011, 16:26:17
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Va intreb pe voi, aveti cu cine discuta la servici (sau in alte locuri) teme religioase.
Eu personal am cu cine discuta teme religioase si in familie si in societate.Am eu oamenii mei:-))

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Deschideti voi primii subiecte pe teme religioase?
Cu persoanele cu care stiu ca se poate discuta, da. Dar atunci cand am o experienta religioasa aparte( ce se poate povesti), imi vine sa o impartasesc si altora, pentru a le insufla dragostea de Dumnezeu si nadejdea in EL. Si atunci mai descopar si alte persoane interesate de acest subiect. Sau ma opresc dupa introducere:-))Iti dau un exemplu simplu: daca merg la o manastire l-a care n-am mai fost, cand revin si sunt intrebata ce am facut ieri, incep sa povestesc " ooooo am fost la manastirea X si atat a fost de frumos, de nu-mi venea sa mai plec.."..Daca persoana e interesata, pune intrebari, o vezi din priviri ca e incantata si vrea sa discute despre asta..Daca persoana nu este interesata, zice ceva de genul "aaa eu am fost la Mall, stai sa-ti arat ce mi-am cumparat!"..:-)) si atunci stiu ca trebuie sa ma opresc..:-)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2011, 16:26:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Chiar ieri am petrecut o dupa-amiaza foarte placuta in compania unor oameni (tineri) pentru care Dumnezeu si Biserica sunt prezente in viata lor. Pranzul l-am luat impreuna icepand si terminand cu rugaciune. Dimineata am fost impreuna la biserica...

Nu cred ca este corect ca un crestin trebuie sa treaca neobservat. Cum altfel va sti lumea ca mai exista crestini? Cum vor sti alti crestini ca mai exista alti crestini? De ce sa tii lumina sub obroc?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2011, 16:28:47
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Un crestin practicant nu are cum sa nu iasa in evidenta.
Haideti sa recunoastem: daca nu injuri, daca nu furi, daca nu minti la servici, poti trece neobservat?

Cel mai probabil in cateva saptamani, sa nu spun zile, esti depistat. Esti intrebat, esti interogat: tu ce religie ai?

De ceva timp nu mai lucrez in productie dar atunci cand lucram intr-o echipa aveam cu cine sa discut pe teme religioase. Lumea e flamanda sa vorbeasca cu cineva despre viata spirituala. Cred ca niciodata nu am deschis eu subiectul intre colegii de servici. Dar oamenii au multe intrebari si tanjesc sa le discute cu cineva.

Eu cred ca multi de pe forum discuta si cu colegii de servici pe teme religioase.
Dar tipul de crestin-ortodox intalnit pe forum este mai greu de gasit in viata reala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2011, 16:39:40
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Stiti ce am observat ? si am o mare intrebare am mi-a venit in gand?
Aproape toti oameni au curajul de a vorbi pe acest site si nu numai, teme religioase si nu numai, vorbesc deschis despre Dumnezeu ceea ce nu este rau, ci din contra este bine.
Dar in viata de zi cu zi, cati oameni din cei pe care ii cunoasteti de pe acest site sau prieteni de-ai vostri vorbesc deschis si in viata cotidiana cu aceeasi lejeritate despre Dumnezeu si Maica Domnului si despre ceilalti sfinti.

Placut impresionat as fi sa vad din ceea ce imi veti spune voi, daca sunt oameni cu care zilnic poti sa discuti fara acea rusine care (parerea mea absoluta) apare in discutiile religioase.
Eu am devenit membra al acestui forum tocmai din dorinta de a participa la discutii pe teme religioase si nu numai. Desigur, am si prietene cu care ma intalnesc si vorbim despre credinta noastra dar destul de rar si de la ele nu pot afla atat de multe cate pot afla aici. Citind postarile celor de pe forum mi-am lamurit multe "nelamurite" si am impartasit din ele si prietenelor mele.
La serviciu nu se discuta despre religie, sau nu in felul in care mi-as dori sa particip. Toti colegii mei stiu inclinatia mea spre religie si uneori mai sunt intrebata cate ceva... uneori chiar ironic. Nu ma supar cand sunt ironizata si nici nu ma rusinez. Le raspund intotdeauna cu bunavointa si seriozitate daca stiu raspunsul corect.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2011, 16:41:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Stiti ce am observat ? si am o mare intrebare am mi-a venit in gand?
Aproape toti oameni au curajul de a vorbi pe acest site si nu numai, teme religioase si nu numai, vorbesc deschis despre Dumnezeu ceea ce nu este rau, ci din contra este bine.
Dar in viata de zi cu zi, cati oameni din cei pe care ii cunoasteti de pe acest site sau prieteni de-ai vostri vorbesc deschis si in viata cotidiana cu aceeasi lejeritate despre Dumnezeu si Maica Domnului si despre ceilalti sfinti.

Placut impresionat as fi sa vad din ceea ce imi veti spune voi, daca sunt oameni cu care zilnic poti sa discuti fara acea rusine care (parerea mea absoluta) apare in discutiile religioase.
Aveți deplină dreptate. A ajuns Dumnezeu să fie subiect tabu. Oamenii stau cu spatele la El, de aceea mă tem să vorbesc despre El cu ei: ceea ce văd e indiferență. În cazul optimist, adică atunci când nu este ostilitate. Am ajuns să mă rușinez de Cristos, sper să nu se rușineze și El, preabunul, de mine. La cocktailuri, între colegi doctori, am ajuns a mă simți stânjenit să îmi fac rugăciunea înainte de a mă așeza la masă. O fac, dar repede și discret, în speranța secretă că nu va observa nimeni. Fiindcă dacă se observă, de obicei mă întreabă în ce sectă sunt. Pesemne că oamenii își închipuie că trebuie să fii niscai adventist ca să te rogi. Dacă întrunirea este miercurea, sau vinerea, am ajuns să susțin că doctorii mi-au interzis carnea, din cauză că sufăr cu acidul uric. Ahaaaaa, boală boierească, colega ! Și sunt de-al lor. Dacă le spun că nu pot mânca porc, fiindcă nu îmi permite Biserica, se uită lung și mă întreabă: Cuuuuum ? Dumneata ții pooost ? Nu mai sunt de-al lor.

O mămică m-a invitat cu copiii să-i facem o vizită să se joace. Duminică dimineața, nu a găsit altă zi. "Dar nu pot", i-am spus. "Suntem invitați la altcineva, nu pot să îl refuz" i-am răspuns. Dar a vrut să știe unde suntem invitați: curiozitate feminină. I-am răspuns că ne așteaptă Cristos, să luăm masa cu El. S-a uitat la mine exact cum mă uit eu la un pacient care îmi spune că va împinge gara la noapte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 30.05.2011 at 16:43:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
forum=comunitate? Veronica 18 Generalitati 4 28.07.2011 20:31:53
De pe un alt forum.. xanixade Generalitati 1 04.06.2011 15:30:51
FORUM iosif Generalitati 16 30.06.2009 08:17:16