Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.01.2013, 12:30:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Frate Cornel Urs, știu că și tu ai fost dus cu preșul de niște prooroci și ai fost înșelat în ceea ce ai avut mai scump pe lume: banul. Frustrările și resentimentele tale sunt de înțeles, sunt omenești, firești. Însă ele tot cancer provoacă vieții tale spirituale. Vei muri în ura neîmpăcată, înecat veninul tău față de niște oameni care te-au înșelat la bani. Ce zici merită?

Se merită, din cauza unor escroci religioși, să-ți petreci veșnicia în Iad?

Presupusa fată cu cancer a murit din cauza unor escroci. A murit pentru că nu a mers unde trebuie pentru vindecarea ei. Tu o spui.
De ce nu vrei să înveți ceva de aici? Mergi și tu repede cu cancerul tău la medic! Caută, în regim de urgență, vindecarea ta! Deja tu ai acest cancer al resentimentelor de aproape 10 ani. Intră în metastaze. Ești într-o situație cu adevărat îngrijorătoare. Ți-au spus-o zeci de oameni de toate culorile denominaționale.

Este păcat de tine. Există leac. Există vindecare. Dumnezeu este atotputernic. Fata a așteptat să o vindece escrocii. Tu aștepți să te vindece timpul. Boala ta nu se vindecă de la sine. Se agravează. Hai, du-te la un medic! Hristos este Medicul nostru. Dar El vindecă prin oameni: pastori, medici, preoți, consilieri spirituali.

Va veni un moment când va fi prea târziu. Inima ți se va împietri într-o asemenea măsură încât nu se va mai putea face nimic pentru tine. Ascultă-mă și începe astăzi procesul vindecării tale căutând un medic bun!
Doamne ajută!
si cu fata asta moarta din cauza invataturilor cultului penticostal, CUM RAMANE?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 30.01.2013, 12:35:13
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si cu fata asta moarta din cauza invataturilor cultului penticostal, CUM RAMANE?
Rămâne exact la fel ca și cu cealaltă fată, moartă din cauza învățăturilor Bisericii Ortodoxe. Aceea care a murit la Tanacu.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 30.01.2013, 12:42:00
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Rămâne exact la fel ca și cu cealaltă fată, moartă din cauza învățăturilor Bisericii Ortodoxe. Aceea care a murit la Tanacu.
stimabile, atitudinea dumitale este una ireverentioasa si lipsita de obiectivism.

acea fata nu a murit din cauza invataturilor ortodoxe, deoarece in majoritatea cazurilor, rugaciunile ortodoxe de exorcizare au efectul scontat;

acel calugar, la Tanacu, fiind lipsit de experienta, a facut unele greseli, dar nu intentionate, cu toate astea, acum e in puscarie, ispasindu-si pedeapsa! PROFETII PENTICOSTALI de ce nu infunda PUSCARIA, ma rog frumos????
Reply With Quote
  #94  
Vechi 30.01.2013, 12:50:29
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe topicul asta e un dezmat al subiectivismului, de mi-e greata. Una din putinele atitudini corecte de aici, in afara de cele al e penticostalilor de pe forum, care sunt numai doi din pacate, si deci nu pot da replici pe masuraavalansei de calomnii la dresa confesiunii lor,e a lui MihaiG.
Stefan Florin&clubul de subiectivi pina in maduva, faptul ca escrocheria e adenominationala, nu va spune nimic, asa-i?
Un al exemplu de escroc este "preotul" care "deschide cartea".
Reply With Quote
  #95  
Vechi 30.01.2013, 12:55:28
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Un al exemplu de escroc este "preotul" care "deschide cartea".
deschiderea cartii este o practica interzisa in Biserica Ortodoxa, daca se dovedeste ca vreun preot se preocupa cu astfel de activitati oculte, este dat afara (raspopit, caterisit).

dar crima proorocilor penticostali, de ce nu este sanctionata, in primul rand, de Cultul penticostal, apoi de organele statului roman? in primul caz, pentru ca aceasta religie este una satanica, in al doilea caz, pentru ca nu se raporteaza incat organele statului nu stiu.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 30.01.2013, 13:04:51
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si cu fata asta moarta din cauza invataturilor cultului penticostal, CUM RAMANE?
Sper că nu înghiți pe nemestecate poveștile Profetului de Carton.

Eu nu am citit povestea cu „fata moartă din cauza penticostalilor”. O cred o invenție a profetului. Pe de altă parte, dacă cineva a murit din pricina încrederii în niște „profeți” rău intenționați sau bigoți, îmi exprim părerea de rău pentru această tragedie. Ea nu este în nici un caz provocată de „ÎNVĂȚĂTURILE CULTULUI PENTICOSTAL”.

Învățătura Cultului Penticostal despre vindecarea prin credință NU poate fi prezentată de anumiți „profeți de carton” plini de resentimente ci de vocile autorizate din Cultul Penticostal.

Îți citez aici articolul din Mărtirisirea de Credință a Cultului Creștin Penticostal:
19. Noi credem în vindecările divine.
Vindecările divine (supranaturale) intră tot în planul de mântuire înfăptuit pe Golgota prin jertfa de ispășire a Domnului nostru Isus Hristos (Matei 8:16-17).
Vindecarea se poate obține prin credință personală (Luca 8:48), prin darul de vindecare (1 Cor. 12:9; Fapte 3:6) și prin rugăciunea rostită cu credință în urma ungerii cu ulei a bolnavilor, după cele scrise în Iacov 5:14-16.
Sfânta Scriptură ne arată că bolile sunt urmarea păcaŹtului și chiar dacă n-ar fi păcătuit cel bolnav, totuși sunt o urmare a căderii primului om (Genesa 3:13; Deuteronom 28:15-62; Ioan 5:14).
Deoarece bolile și suferințele sunt consecințele căderii în păcat, vindecarea intră, pentru cei ce cred, în același plan de mântuire ca și iertarea păcatelor. Domnul Isus a răstignit pe Golgota atât păcatele și fărădelegile noastre, cât și bolile și suferințele noastre (Isaia 53:4-5; Matei 8:16-17).

Ungerea cu untdelemn este orânduită numai pentru credincioși. Ea se face de către prezbiteri ordinați, atunci când bolnavul o cere (Iacov 5:14-16). După ungere se face rugăciune cu punerea mâinilor (Marcu 16:17-18; 6:12-13).
Biblia nu oprește pe nimeni să se lase consultat de medici și să le urmeze indicațiile în caz de boală (Marcu 2:17).
Care din învățăturile de mai sus au dus la presupusa moarte?
Creștinii penticostali cred, la fel ca majoritatea confesiunilor creștine, inclusiv ortodoxă, că Dumnezeu vindecă și astăzi în mod supranatural. Cultul Penticostal crede că Dumnezeu vindecă și prin medici.

Cultul Creștin Penticostal NU poate fi culpabilizat pentru moartea unui bolnav care a refuzat cu obstinație să fie consultat de medici.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 30.01.2013, 13:10:43
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Cultul Creștin Penticostal NU poate fi culpabilizat pentru moartea unui bolnav care a refuzat cu obstinație să fie consultat de medici.
nu ti-e clar, domnule? "autoritatea" in religia penticostala nu sunt doar pastorii, ci mai ales "proorocii", ori acesti prooroci, impartiti in 2 tabere, i-au dat fetei sfaturi gresite, cu girul ca sunt din "partea Domnului" , incat au determinat fata sa moara cu zile! iar asta se intampla frecvent in acest cult, incat este considerat un adevarat pericol pentru societate (vezi cazul belgian, prezentat anterior).

chiar nu mai e nicio urma de umanitate in dumneata? daca de om nu ti-e frica, de Dumnezeu si de Judecata Sa, nu ti-e teama?

da e clar, dumneata ca pastor, vei scapa de puscarie, dar constiinta ti-e patata!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.01.2013, 13:19:56
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
...constiinta ti-e patata
Conștiința mi-ar fi fost pătată dacă nu te-aș fi avertizat clar, ferm și cu dragoste. Am făcut-o aici.

Însă eu nu te pot forța să-ți cauți vindecarea.
M-am rugat pentru tine, te-am sfătuit și voi continua să o fac. E tot ce ține de mine.

Ceea ce trebuie să faci tu, nu poate face nimeni în locul tău.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.01.2013, 13:26:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Conștiința mi-ar fi fost pătată dacă nu te-aș fi avertizat clar, ferm și cu dragoste. Am făcut-o aici.
mda, ca o paranteza, ai scris acolo: "Dar El vindecă prin oameni: pastori, medici, preoți, consilieri spirituali."

pai hotaraste-te, ca noi avem preoti.
matale spui acolo: pastori, medici, preoti; asta denota o harababura teologica caracteristica celor ce nu se intereseaza de adevarul crestin ci au facut din religie o modalitate de a se imbogati material.

trimiti oamenii ba la pastori, ba la preoti, pai domnule, nu pot exista in Biserica Crestina si pastorii si preotii, astea nu sunt slujbe care sa coexiste.

dar se vede o influenta ecumenica aici! esti de la diavolul, pentru ca diavolul e politic corect (ecumenic).

si la ce pastor m-ai trimite? la sotul Dorianei? ca sa scoata Doriana bani de cheltuiala? nu v-ar fi rusine! tot ce faceti, este ca sa produceti bani! inventati probleme cetatenilor si apoi veniti voi cu "solutiile", ca sa atrageti in secta. Rusine!!!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.01.2013, 13:34:29
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daca am avea cu totii minte...

...am intelege ca ceea ce unicizeaza BP, intre toate confesiunile neoprotestante, este exact accentul pus pe un eveniment de importanta covirsitoare relatat in Noul Testament: anume, Pentecostul. Adica, nasterea Bisericii, nici mai mult, nici mai putin. Ei nu au obsesiile veterolatre si fals-iudaizante ale altora (vezi puritanii si adventistii, care fac pe iudaizantii, ceea ce nu ii impiedica sa adere la marota criminala si stupida cum ca Poporul Ales trebuie culpabilizat, si inca en masse, pentru moartea lui Isus - dar asta e deja off-topic), ci au o punte cu bisericile traditionale, de care ne-am folosi cu eleganta si tact, daca nu ne-am fi pus ca secretari ai sufletului si mintii pe dracul maniei si pe cel al fanatismului confesional tampit. S-a prins cineva de idee?

Last edited by celestial_pottery; 30.01.2013 at 13:37:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57