Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 09.01.2008, 15:17:52
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Daca un asemenea om mi-ar sta in fata si mi-ar predica despre Dumnezeul Lui si credinta proprie,in acest stil defaimator despre semeni si despre nu stiu ce "atitudini" ale altor credinciosi de aceisi tagma,l-as privi in ochi si in sinea mea mi-as spune;"NU VREAU SA-L CUNOSC PE DUMNEZEUL ACESTUI OM,PE UN DUMNEZEU CARE DEFAIMA SI DISPRETUIESTE CU ATATA PATIMA!!!",si m-as indeparta de-acest om.Dar stiu ca acesta "nu are Dumnezeu",fiindca nu are dragoste,acesta are doar "literatura"si multa,multa nepasare fata de semenii sai.
No comment!,si n-are rost sa mai continuam domnule Traditie,caci este in zadar!!!!
Ceea ce te rog e sa nu mai folosesti formula "domnule" pe un forum ortodox. }n orice caz nu când mi te adresezi mie, deoarece ma consider de 20 de ani.
  #322  
Vechi 09.01.2008, 16:12:48
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hristofor
Eu nu sunt din BORSV. Poate am si vorbit contra ei... dar, un singurlucru pot afirma: La ei se pastreaza randuiala Sfintilor Parinti, si nu ma refer la calendarul iulian, ca si eu sunt paralel cu habotnicia dupa calendar.. eu ma refer la Sfintele asezaminte, stii tu, Sf. Canoane, Sf. Traditie... pe care ierarhii nostri pe stil nou le-au abrogat. De ce? Pentru ca toti Sfintii Parinti au vorbit contra celor ce fac ei in zilele acestea... Poate, nu au mai vrut sa fie mustrati de Sfinti ca ne duc la o Catolicizare lenta...
Cred ca, in structura Bor-ului, se ascund mai multi masoni si catolici fariseisti, decat in Biserica Ortodoxa de Stil Vechi...
Ce au abrogat? Punctual, te rog.
  #323  
Vechi 10.01.2008, 19:43:04
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand Mirean:
"Nu inteleg scandalul "nou" - "vechi". Adica de ce cei "pe vechi" ii ataca pe cei "pe nou"? De ce nu isi vad de treaba?
Si iar nu intelefg de ce ce cei "pe nou" simt nevoia sa-si afirme "superioritatea".

Mi se pare ciudat ca cei "pe vechi" sa atace BOR si ierarhii. De ce nu isi vad, oare, de propria structura?"


Scandal? Cred ca nu poti sa intelegi pt ca nu exista scandal intre BOR si BOSV.
Atac impotriva BOR? E absurd...au fost momente cand greseala era atat de mare incat trebuia numita persoana care a facut acea greseala pt ca una este sa greseasca un preot si sa sufere cativa oameni, si alta e cand greseste un cleric intr-o functie inalta cu niste consecinte grave asupra unui intreg popor... trebuie inteles faptul ca nu ne-am legat de viata personala a vreunui episcop ortodox pe stil nou si nici de alta confesiune, ci am prezentat faptele si consecintele hotararilor luate de acestia.
Nu sunt psiholog, dar, vorbind la general, cred ca manifestarea superioritatii fata de alta persoana are loc in momentul in care acea persoana se simte cu "musca pe caciula".
  #324  
Vechi 11.01.2008, 16:23:49
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand Traditie:
"Iar voi, stilistii, ar trebui sa aveti respect sa nu intrati sa faceti propaganda pe un forum ortodox."

Am tot respectul pentru cei de pe stil nou, dar ASA CUM AM MAI SPUS: NU AM VENIT SA FAC/FACEM PROPAGANDA!!!

Draga Traditie... daca iti aduci bine aminte, tu ai fost primul care mi-a adresat o intrebare... ma intrebi ceva si daca primesti un raspuns care nu iti convine imi spui ca fac propaganda si ca ar trebui sa plec de pe acest forum?

Un alt lucru pe care vad ca nu vrei sau nu poti sa il intelegi este faptul ca cei de pe stil vechi sunt tot ortodocsi ca si cei de pe stil nou. Daca BOR este ortodoxa si BOSV nu este ortodoxa, inseamna ca Biserica de dinainte de 1924 nu era ortodoxa? Asta se deduce din afirmatiile tale. Afirmatiile pe care le faci sunt total deplasate.

Citand Traditie:
"Mai gândeste-te o data si vei vedea ca alegerea trecerii la noul calendar a fost cu adevarat duhovniceasca."

Trecerea la calendarul nou(catolic) nu s-a facut duhovniceste.De ce spun asta? Am explicat la pagina 1 in cadrul acestui topic.

Iata raspunsul:
"In anul 1923 s-au adunat la Constantinopol intr-un [color=red]sinod[/color]
Nu a fost un sinod ci un congres pan-ortodox.
Hotararea a fost primita de toate Bisericile Ortodoxe,[color=red] care au luat parte la sinod[/color], prin mitropoliti, episcopi si delegatii lor.
Asa cum ai citat , nu toate Bisericile Ortodoxe au luat parte la acest sinod deoarece erau impotriva schimbarii calendarului. Astfel, unele biserici au parasit congresul, unele au refuzat sa ia parte la aceasta conferinta, iar altele nu si-au trimis reprezentanti. Unul din Arhiepiscopii initiarori a scris: "Din nefericire, Patriarhii rasariteni care au refuzat sa ia parte la acest congres, au respins toate deciziile acestuia printr-un singur act- absenta lor".
Chiar si "Dreptul canonic"- manualul de teologie tiparit in Romania in 1990- prezinta congresul ca fiind tinut de Metaxakis care era unul din cei mai liberali teologi si in acelasi timp un sustinator al "miscarii ecumenice si cu deosebire legat de Biserica Anglicana". (Arhid. Prof. dr. Ioan Floca "Drept canonic ortodox. Legislatie si administratie bisericeasca", vol I, pp. 435)".

Un lucru extrem de important este faptul ca pana in 1923 toate sinoadele de pana atunci, intareau in scris hotararile sinoadelor anterioare. In congresul din 1923, prin acceptarea calendarului catolic, s-au respins canoanele hotarate de aceste sinoade cu privire la calendar( prima hotarare cu privire la schimbarea calendarului a fost luata in anul 1583... a 7-a hotarare). De ce? Sfintii Parinti intaresc hotararile anterioare, iar noi le anulam si spunem ca au fost gresite? Sau le ignoram din cauza ca "nu mai sunt valabile"? E ceva absurd.

Iata link-ul cu hotararea de la 1583: "Pecetluirea"


Citand Traditie:
"A ramâne la vechiul calendar ar fi însemnat o ancorare în timpul pamântesc, o lipire de materia nevesnica."

Sunt profund surprins de aceasta afirmatie!!! Inseamna ca toti sfintii , pana la schimbarea calendarului, nu sunt sfinti... au ramas ancorati in timpul pamantesc si sunt lipiti de aceasta materie nevesnica.
Doamne, pazeste-ne de astfel de ganduri si iarta-ne pe toti cei care gresim Tie!!!

Aceste afirmatii pe care le expui nu au o baza dogmatica.Cred ca le spui doar ca sa plusezi in zona afirmatiilor impotriva stilului vechi, dar sa stii ca nu reusesti.

Citand Traditie:
"la ei (Sf Munte, Ierusalim sau Moscova) schimbarea calendarului ar fi fost o complicatie nefolositoare."

Iata ce porumbel a iesit din gura ta... Stiind ca schimbarea calendarului e o greseala, Sf Munte, Ierusalimul si Rusii (nu Moscova, pt ca daca ar fi fost dupa conducerea Bisericii Ortodoxe Ruse, care se afla la Moscova, calendarul s-ar fi fost schimbat, dar poporul rus nu a fost de acord cu aceasta nelegiuire si a impiedicat schimbarea calendarului) au respins introducerea calendarului catolic pt ca e ceva nefolositor. Iata ca dupa 84 de ani se vede clar complicatia nefolositoare pe care BORomana a acceptat-o in 1924. SCHIMBAREA CALENDARULUI ESTE O COMPLICATIE NEFOLOSITOARE!!!
  #325  
Vechi 11.01.2008, 17:52:12
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Sa ne certam unii cu altii, sa-se prapadeasca diavolul de ras.
Pacat ca pe un forum crestin ortodox sunt atatea certuri, in loc sa fie un loc de discutii civilizat s-a transforma in tiganie...
  #326  
Vechi 11.01.2008, 19:51:52
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Draga valentin...eu nu ma cert cu nimeni, dar afirmatiile pe care le-a facut traditie, si nu e prima data, sunt total deplasate si nu sunt conform canoanelor bisericii ortodoxe.

Traditie a afirmat ca cei care nu au schimbat calendarul(inclusiv Sf Munte, Ierusalimul, Rusii si intrega Biserica Ortodoxa inainte de 1923) sunt ancorati in timpul pamantesc, o lipire de materia vesnica. Din aceasta afirmatie se deduce usor ca Traditie afirma ca toate cultele religioase care au schimbat calendarul(catolici, protestanti, neoprotestantii si alte culte religioase) reprezinta adevarata credinta. Aceasta gandire este contrara dogmelor si contrara ortodoxiei.

Valentine,daca esti la seminar cred ca stii despre ce vorbesc... prin afirmatiile facute de Traditie , intregul tezaur, intreaga bogatie a ortodoxiei ( Sfintii Apostoli, Sf Parinti, Sfintii toti, inclusiv cei care au luptat impotriva ereziilor(Sf Ioan Gura de Aur, Sf Ier. Spiridon etc.))a fost jefuita abuziv de sfintenia de care Sfintii ne-au dat dovada si sunt marturie a adevaratei credinte in Iisus Hristos.

Asadar, eu nu ma cert cu nimeni, ci doar port o discutie civilizata cu ceilalti membrii ai acestui forum si incerc sa demontez acele afirmatii eronate, care uneori sunt spuse doar de a duce in eroare sau din dorinta de a spune ceva.

Din pacate, in ultimul timp, au aparut pe acest forum anumite persoane care duc lipsa de cele mai elementare lucruri necesare unui crestin si nu numai: bunul simt si respectul fata de ceilalti... de aceea rog administratorul acestui forum ca in momentul in care cineva aduce ofense unui alt membru folosind cuvinte urate , sa il avertizeze....iar daca el continua sa foloseasca acelasi limbaj urat sa blocheze accesul pe acest forum.

Doamne ajuta!
  #327  
Vechi 11.01.2008, 19:55:21
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Am o greseala de tehnoredactare...

Reiau paragraful respectiv:

"Traditie a afirmat ca cei care nu au schimbat calendarul(inclusiv Sf Munte, Ierusalimul, Rusii si intrega Biserica Ortodoxa inainte de 1923) sunt ancorati in timpul pamantesc, o lipire de materia nevesnica. Din aceasta afirmatie se deduce usor ca Traditie afirma ca toate cultele religioase care au schimbat calendarul(catolici, protestanti, neoprotestantii si alte culte religioase) reprezinta adevarata credinta. Aceasta gandire este contrara dogmelor si contrara ortodoxiei."

Imi cer scuze.
  #328  
Vechi 11.01.2008, 22:08:09
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Sa vwdem ce spune si Parintele Cleopa despre calendar:
Credinciosul: Părinte, îmi puteți spune ceva în problema calendarului celui vechi și a celui nou?
Preotul: Ce vrei să știi despre acesta?
Credinciosul: Aș vrea să știu dacă a fost nevoie de îndreptarea calendarului celui vechi (iulian), căci cei ce țin pe stilul vechi, zic că nu trebuia schimbat.
Preotul: Calendarul vechi nu s-a schimbat, ci s-a îndreptat, căci avea mare nevoie de îndreptare. Acest calendar a fost întocmit de filosoful păgân Sosigene din Alexandria, în anul 44 înainte de venirea Domnului, din porunca împăratului Romei, Iulius Cezar și a fost așezat la acea vreme, potrivit cu izomeria (echinocțiul), care era la data de 24 martie și 24 septembrie. Dar după întocmirea acestui calendar, astronomii cei vechi au observat că acest calendar rămânea în urmă, față de calendarul ceresc, la 300 de ani, cu o zi și o noapte; iar unii mai noi, au dovedit că la 134 de ani, calendarul iulian rămânea în urmă cu o zi și o noapte.
Credinciosul: Prea Cuvioase Părinte, dar a rămas scris în vreo carte această rămânere în urmă a calendarului celui vechi (iulian)?
Preotul: Această rămânere în urmă a calendarului vechi o poți găsi în Pidalionul de Neamț, ediția 1844, pe fața filei a 9-a, începând cu rândul al 9-lea, unde se vede scris așa: „După astronomii cei vechi, Ptolomeu și alții, o noapte și o zi se pogoară izomeria în 300 de ani și puțin ceva mai mulți. Iar după cei mai noi, o noapte și o zi se pogoară la 134 de ani, precum se vede scris în cartea ce se cheamă «Tomos agapis», foaia 540”. Așadar din această cauză, izomeria (echinocțiul), care în calendarul iulian era așezată la 24 martie și 24 septembrie, după 134 de ani a coborât cu o zi la 23 martie, apoi după alți 134 de ani la 22 martie, și în urmă, la anul 325, pe vremea Sfântului și Marelui Sinod Ecumenic de la Niceea, izomeria ajunsese la 21 martie. Lucrul acesta îl poți vedea scris în Pidalion, tot pe fața filei a 9-a, chiar în rândul de sus unde scrie așa: „Deci primăvărateca izomerie pentru nepotrivirea a însăși mișcării soarelui de la apusuri către răsărituri, nu se face totdeauna într-una și aceeași zi. Că în vremea sfinților apostoli era la 22 martie după mărturia acelorași apostoli (Cartea 5-a, cap. 17), ori, după alții, la 23. Iar în timpul întâiului sinod a toată lumea (de la Niceea) era la 21 martie, după Sevastos și alții”.
Deci se vede, iubite frate, că creștinii chiar din vremea sfinților apostoli nu se mai țineau de izomeria calendarului iulian (cel vechi), care, după cum ai văzut, rămânea în urmă. Așa că sfinții părinți de la Niceea fac prima îndreptare a calendarului iulian – după cum și sfinții apostoli mai înainte de ei au făcut-o – și izomeria cea de la 24, 23 și 22 martie, găsind-o în urmă cu trei zile până la venirea lor, o fixează la 21 martie unde era atunci.
Credinciosul: Cum a fost cu rămânerea în urmă a calendarului vechi, după sinodul întâi?
Preotul: După cum ai văzut că în Pidalion, la locul arătat, izomeria calendarului iulian de la anul 44 î.d.H. și până la anul 325 în vremea Sfântului și Marelui Sinod Ecumenic de la Niceea, a coborât cu trei zile în urmă, la fel s-a întâmplat și după Sinodul I ecumenic, izomeria rămânând mereu în urmă. Acest lucru îl arată marele învățat Nichifor Grigoras (1324) care zice că: „Îndreptările calendarului iulian au rămas neglijate și trebuie negreșit de a se îndrepta”. Să știi că la anul 1325, când se împlineau 1000 de ani de la Sfântul și Marele Sinod Ecumenic de la Niceea, marele învățat și istoric bizantin, socotind că este timpul potrivit pentru îndreptarea propusă de el, a adus proiectul său la patriarhul Isaia (1323–1324).
Iar alt mare om de știință, Matei Vlastares, recunoscând și el justețea propunerii lui Grigoras, a întocmit singur o «Syntagmă» în acest scop, în 1335, prin care împărtășea aceeași temă. El constată, ca și înaintașul lui, Grigoras, că tabelele pascale nu mai corespund, deoarece s-au depărtat de ziua lunii pline astronomice.
Apoi alt mare învățat, călugărul Isac Arghyras, a reluat studiile problemei pascale (1271–1372). El a arătat că echinocțiul este socotit cu 7 zile mai târziu și a stabilit că acest lucru este o abatere de la hotărârea Sfântului Sinod de la Niceea, dacă la serbarea Paștilor nu se ține cont de luna plină care cade între 15 martie și 20 martie, adică după echinocțiul adevărat, și se așteaptă luna plină următoare. El a cerut îndreptarea calendarului pentru ca tabelele pascale să corespundă cu datele astronomice.
Iarăși de îndreptarea calendarului și de data Paștilor s-a ocupat mult Gheorghe Ghemist Plethon († 1450). Aceștia de până aici au fost învățați greci, din Bizanț, care au avut preocupări pascalologice și de îndreptare a calendarului.
În Apus, foarte mulți învățați filosofi și astronomi, văzând rămânerea în urmă a calendarului iulian, s-au ocupat de îndreptarea lui, dar fiindcă nu este locul și nici vremea de a vorbi pe larg, voi aminti, doar pe cîțiva dintre ei, ca:
Ioan de Sacro Busto, Albertus Magnus († 1280), Roger Bacon († 1292), regele Alfons al X-lea al Castiliei, care în 1240 a convocat un colegiu de astronomi ca să calculeze datele exacte ale calendarului. În anul 1262, ei au întocmit Tablele planetare alfonsiene. Apoi renumitul sorbonist, Pierre d’Ailly († 1420), cardinalul german Nicolaus de Cus (Cusanus, † 1464), Paul de Midelburg († 1534), profesor de matematică și astronomie la Padova, învățătorul Andreas Stibonius, teolog și matematician, Georg Stannstetter, medic și filozof la Viena, dominicanul italian Ignazio Danti (Perusinus † 1586) și mulți alții au cerut îndreptarea calendarului și a Pascaliei și au arătat nepotrivirile calendarului iulian.
În Pidalionul de Neamț se arată că pe la anul 1760 izomeria coborâse de la 21 martie la 10 martie: «Pentru că și noi vedem că izomeria a rămas cu adevărat cu 11 zile înapoi».
Învățatul apusean Roger Bacon – amintit mai sus – face un apel direct la papa Clement al VI-lea (1265–1268), în care cere îndreptarea calendarului vechi, iulian, arătând că echinocțiul a ajuns la 12 martie și că Paștele se serbează adeseori greșit. În baza cercetărilor acestor mari învățați și a altor mulți care au fost după ei, papa Grigore al XIII-lea (1572–1585) a anunțat la 24 februarie 1582, prin bula «inter gravissimas», reforma calendarului iulian prin suprimarea a 10 zile (5–14 octombrie) și readucerea echinocțiului de primăvară la data de 21 martie, cum era pe vremea sfinților părinți de la Niceea.
Credinciosul: Dar eu am auzit pe cei cu stilul vechi spunând despre calendarul nostru îndreptat că este catolic, ca cel gregorian, îndreptat de papa Grigore al XIII-lea la anul 1582. Oare așa să fie?
Preotul: Nu este așa, iubite frate. Ca să mai știi un lucru, află că între calendarul gregorian îndreptat și cel astronomic, diferența anuală este de 26,02 secunde, ceea ce-l face să rămână în urmă cu o zi și o noapte la 3500 ani. Iar în calendarul ortodox îndreptat diferența dintre anul solar și cel civil este redusă prin modul de bisectare până la un minim de 2,02 secunde, ceea ce face ca diferența de o zi și o noapte să ajungă de-abia după 42.772 de ani.
Să știi, de asemenea, că rămânerea în urmă a calendarului iulian era cunoscută în Biserica noastră cu sute de ani înainte. Acest lucru se arată din mărturia arhim. Nichifor, îngrijitorul Episcopiei Buzăului, care, la sfârșitul Ceaslovului tipărit de Sfântul Sinod în anul 1816, arată că din greșelile calendarului și pascaliei vechi suntem cu 13 zile în urmă. El arată că autorul acestei Pascalii este Dr. Panaite Donici.
Încă să mai știi că și tâlcuitorii canoanelor din Pidalion cunoșteau foarte bine rămânerea în urmă a calendarului iulian. Iată ce scrie la subînsemnarea canonului 61 din Cartagina, fila 339: „Este de nedumerit lucru pentru ce canonul acesta zice aici că la fiecare sinod de peste an să se arate când are să fie Pascha, de vreme ce întâiul sinod a făcut îndreptarea cea pentru Paschă... Spre dezlegarea nedumeririi zicem că poate părinții africani au adus numai canoanele și hotarul credinței sinodului I, dar nu și practicalele lui, întru care, după Balsamon, se cuprindea îndreptarea cea pentru Paschă, precum se vede în practicalele întâiului sinod cele scrise de Ghelasie. Dar poate și pentru că încă nu era atât de bine cunoscută îndreptarea aceasta și după urmare nici cu amănuntul știută și lesne aflată ca acum”.
Deci ți-am adus atâtea mărturii și de la învățații din Bizanț și de la cei din Apus, căci cu adevărat calendarul era rămas în urmă și a trebuit negreșit să fie îndreptat.
Credinciosul: Părinte, dar cum a fost îndreptarea calendarului în Biserica noastră Ortodoxă? Căci cei cu stilul vechi zic că patriarhul Miron Cristea și cei ai lui și-au uitat de rânduiala veche și au stricat calendarul nostru cel sfânt și credința ortodoxă.
Preotul: Nu-i deloc așa cum zic oamenii cei simpli, care nu cunosc nici dogmele Bisericii Ortodoxe, nici ce este calendarul.
Credinciosul: Dar cum și de cine s-a făcut îndreptarea calendarului?
Preotul: Nu patriarhul Miron Cristea a îndreptat calendarul, ci Biserica noastră dreptmăritoare de Răsărit, în frunte cu patriarhul ecumenic de la Constantinopol și cu toți patriarhii Bisericilor Ortodoxe care au fost acolo de față, sau au trimis delegați și împuterniciți pentru a semna în locul lor. Aceștia au făcut îndreptarea calendarului celui vechi care, după cum ai văzut, rămăsese în urmă ca și Pascalia cea din cadrul ei.
Credinciosul: Dar cum și când s-a făcut această îndreptare?
Preotul: Iată cum. În anul 1923 s-au adunat la Constantinopol, într-un sinod, reprezentanți ai tuturor Bisericilor Ortodoxe. Acolo, cercetând cu frica lui Dumnezeu și cu amănunțime chestiunea calendarului iulian și văzând că prin îndreptarea lui nu se aduce nici o știrbire a dogmelor, canoanelor Bisericii și rânduielilor Sfinților Părinți și că prin rămânerea în urmă a calendarului de la 21 la 8 martie, se calcă rânduiala stabilită de Sfântul și Marele Sinod Ecumenic de la Niceea, au hotărât cu toții să îndrepte calendarul iulian și să aducă echinocțiul de la 8 la 21 martie, așa cum îl așezaseră cei 318 sfinți și dumnezeiești părinți de la Niceea, pe vremea Sfântului și Marelui Împărat Constantin. Hotărârea a fost primită de către toate Bisericile Ortodoxe, care au luat parte la sinod, prin mitropoliți, episcopi și delegații lor, urmând ca fiecare Biserică să facă îndreptarea calendarului când va găsi vreme potrivită. Astfel, în anul 1924, la 10 martie, a îndreptat calendarul Patriarhia ecumenică de Constantinopol și Biserica Greciei. Apoi, pe rând, Patriarhia Alexandriei, Patriarhia Antiohiei și în anul 1924, în octombrie, a îndreptat calendarul și Biserica noastră Ortodoxă Română, socotind ziua de 1 octombrie drept 14 octombrie, sărind peste cele 13 zile cu care rămăsese în urmă calendarul iulian.
Credinciosul: Dar de ce serbăm Sfintele Paști după stilul vechi?
Preotul: Noi serbăm Sfintele Paști odată cu creștinii ce țin stilul vechi, nu pentru că așa ar trebui să facem – pentru că așa cum ți-am arătat, și pascalia veche ca și calendarul vechi sunt rămase în urmă și nu mai corespund rânduielilor celor puse de Sfinții Părinți de la Niceea – ci facem acest lucru pentru unitatea și pacea Bisericilor noastre surori, care încă nu au îndreptat calendarul, precum Biserica Rusă, Biserica Serbiei, ș.a. Căci așa s-a făcut înțelegerea la Moscova, în anul 1948, la Sinodul Panortodox, unde au fost de față aproape toate Bisericile Ortodoxe, prin reprezentanții lor. În privința serbării Paștilor și a îndreptării calendarului, ultima rezoluție are următorul conținut:
«I. În dorința de a păstra unitatea întregii Biserici, consfătuirea întâistătătorilor și reprezentanților Bisericilor Ortodoxe Autocefale de la Moscova a ajuns la concluzia că importanța calendarului pentru Biserica Ortodoxă se definește mai ales prin faptul că el se raportează la sărbătoarea Sfintelor Paști, fiindcă această prăznuire trebuie să se bazeze pe legile biblice în acord cu hotărârile Sinoadelor și să fie săvârșită pretutindeni la aceeași dată, în zi de Duminică, dar nu odată cu Paștele iudaic. Pascalia alexandrină satisface întru totul această cerință a Bisericii.
II. Pentru a înlătura deosebirile cu privire la sărbătoarea Sfintelor Paști, cauzate de diferite sisteme de calendare ce există în Bisericile autocefale, consfătuirea consideră obligatoriu pentru toată lumea ortodoxă a sărbători praznicul Sfintelor Paști numai după stilul vechi, potrivit pascaliei alexandrine.
III. Până în momentul în care va fi întocmit și recunoscut calendarul desăvârșit, consfătuirea consideră că pentru sărbătorile stabile fiecare Biserică autocefală să se poată folosi de calendarul întrebuințat actualmente în acea Biserică.
IV. Consfătuirea consideră obligatoriu pentru cler și credincioși de a urma stilul Bisericii locale pe teritoriul căreia se găsesc, ca unul din obiceiurile acestei biserici, a cărui păstrare în numele unității și al iubirii ne este poruncită de către sfintele canoane».
Iată deci cum reprezentanții a toată Biserica Ortodoxă s-au înțeles la sinodul de la Moscova, din anul 1948, și au iscălit ca, pentru unitatea și pacea Bisericii, să sărbătorim Paștele după stilul vechi, iar toate celelalte sărbători, după stilul nou îndreptat, până ce se va face un calendar desăvârșit. Dar ai auzit că este obligatoriu ca toți preoții și credincioșii din fiecare țară să țină sărbătorile toate după stilul Bisericii din acea țară în care se găsesc. Și deci, cei cu stilul vechi din țară de la noi nu ascultă această hotărâre a conducătorilor Bisericilor Ortodoxe.
Credinciosul: Dar poate, această hotărâre nu privește și pe cei cu stilul vechi.
Preotul: Ba da. Chiar Biserica Rusă din țara noastră, care ținea stilul vechi până la acest sinod, a primit poruncă de la patriarhul Moscovei să țină toate sărbătorile de peste an, afară de Sfintele Paști, după stilul nou îndreptat.
Credinciosul: Unde se vede scris acest lucru?
Preotul: În declarația preotului de la Biserica Ortodoxă Rusă din București, care, răspunzând la adresa Sfintei Patriarhii Române, spune: „La adresa nr. 439, din 7 august 1954, am onoarea a vă comunica că Biserica Ortodoxa Rusă din București, prăznuiește toate sărbătorile creștinești de peste an, după calendarul îndreptat, adică pe stilul nou, după cum se prăznuiesc aceste sărbători în întreaga Biserică Ortodoxă Română”, și semnează: Superiorul Bisericii Ruse – București, Preot C. Tomescu.
Deci iată că cei cu stilul vechi din țara noastră nu numai că nu ascultă de Sfântul Sinod al țării noastre, dar nu vor să asculte nici de marele Sinod care s-a făcut la Moscova și de hotărârea conducătorilor tuturor Bisericilor Ortodoxe care aveau acolo pe Prea Fericitul Patriarh Alexie, a toată Rusia.
Credinciosul: Bine, dar cei cu stilul vechi zic că țin cu Ierusalimul și cu Sfântul Munte Athos.
Preotul: Dacă țin cu Ierusalimul și cu Sfântul Munte Athos, de ce nu-i primește Ierusalimul nici la slujbă și nici la împărtășire? Când am fost la Ierusalim și când grupul nostru, de peste patruzeci de pelerini, a intrat la Prea Fericitul Patriarh Benedict al Ierusalimului, prima întrebare pe care ne-a pus-o a fost: «Nu este vreun stilist printre voi...?», căci nici în audiență nu voiește să-i primească. Apoi, dacă zic că țin ca la Ierusalim, de ce nu fac, ceea ce fac cei din Ierusalim, unde se ține stilul vechi? Căci atât Prea Fericitul Patriarh, cât și Înalt Prea Sfințitul Mitropolit, Episcopii, Preoții și Diaconii de la Sfântul Mormânt slujesc și se împărtășesc cu toți creștinii care vin din toate țările unde se ține stilul nou (calendarul îndreptat).
Dacă zic că țin cu cei de la Sfântul Munte, de ce nu fac și ei ca cei de la Sfântul Munte, adică să fie supuși Bisericii și Sfântului Sinod și țării din care fac parte și să slujească împreună cu preoții și episcopii cei ce țin stilul nou, așa cum fac stareții, preoții și monahii din Sfântul Munte Athos?
Când am fost la Sfântul Munte Athos în anul 1977, câțiva preoți monahi din această Sfântă Mănăstire Sihăstria, am slujit și ne-am împărtășit cu Sfintele și Preacuratele Taine din același sfânt potir, cu Episcopii, Stareții și Preoții din Sfântul Munte Athos și nimeni, nici măcar un cuvânt nu ne-a amintit de stilul vechi sau nou, măcar că acolo încă se ține stilul vechi. Dar de ce acest lucru? Pentru că atât Episcopii, cât și Stareții și Preoții monahi, cu care am slujit împreună, sunt oameni luminați la minte de Duhul Sfânt și cunoscători ai dogmelor și canoanelor Bisericii Ortodoxe, care știu că problema calendarului nu este o dogmă de credință și nu voiesc ca din pricina calendarului să strice unitatea, dragostea și pacea Bisericii Ortodoxe, cum fac cei cu stilul vechi de la noi din țară, care nu se supun nici Bisericii, nici canoanelor Sfintei Biserici și nu primesc împărtășirea cu Biserica noastră Ortodoxă.
Dacă cei cu stilul vechi zic că țin cu Ierusalimul, de ce în anul 1982, la hramul Sfântului și Marelui Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava (24 iunie), nu au voit să vină să slujească cu Prea Fericitul Patriarh Diodor al Ierusalimului? Oare sunt ei mai învățați în sfintele canoane și dogmele dreptei credințe decât Prea Fericitul Patriarh al Ierusalimului, care a venit înconjurat de atâția mitropoliți și episcopi și a slujit în atâtea biserici ortodoxe din țara noastră și s-a împărtășit cu Sfintele și Preacuratele Taine din același Sfânt Potir cu Prea Fericitul Patriarh Iustin, al Bisericii Ortodoxe Române și cu alți mitropoliți și episcopi din țara noastră?
Dacă zic că țin cu Ierusalimul, de ce Biserica Ortodoxă din Ierusalim nu-i recunoaște, așa cum nu-i recunoaște nici Patriarhia Ecumenică din Constantinopol? Ca să înțeleagă acest adevăr, îi rugăm pe cei cu stilul vechi să asculte cuvintele Prea Fericitului Patriarh Diodor al Ierusalimului, care le-a zis în această privință la hramul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava: „Noi nu recunoaștem în România altă Biserică, în afară de Biserica Ortodoxă Română, condusă de Prea Fericitul Patriarh Iustin și de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, cu ierarhii săi. Biserica Ortodoxă Română este sora noastră, a Bisericii noastre. Ea are comuniune cu Biserica Ierusalimului și succesiune apostolică asemenea cu toate Bisericile ortodoxe din lume”. Apoi referindu-se la calendarul iulian cel neîndreptat, sau cum i se mai spune „cel vechi”, a zis: „Noi, la Ierusalim, ținem calendarul iulian cel neîndreptat, sau cum i se mai zice, «cel vechi», dar acest lucru nu este o pricină de despărțire între noi și Biserica Ortodoxă Română și alte Biserici ortodoxe și nici nu facem din calendar o dogmă de credință”.
În anul 1992, un grup de călugări din Sfântul Munte Athos care a făcut un pelerinaj în țara noastră cu o bucată din lemnul Sfintei Cruci, nu a fost la nici o biserică stilistă, ci numai la biserici și mănăstiri care țin calendarul pe nou.
Cei doi Mitropoliți de la Ierusalim, care de hramul Sfintei Paraschiva din anul 1992 au adus un deget din moaștele Sfântului Ioan Iacob, nu s-au dus la Slătioara sau la altă biserică stilistă să ducă aceste sfinte moaște, ci la Catedrala Mitropolitană din Iași, unde au și slujit împreună cu ierarhii și preoții noștri, deși la Ierusalim ei țin calendarul pe vechi.
Credinciosul: Dar cum stăm cu postul Sfinților Apostoli, căci cei cu stilul vechi zic că noi am desființat postul Sfinților Apostoli?
Preotul: Nu-i deloc așa cum zic acești creștini și conducătorii lor, care îi amăgesc cu minciunile lor. Postul Sfinților Apostoli nu este desființat, ci ținut sub iconomia Bisericii Ortodoxe Române, căci dacă ar fi fost desființat, nici într-un an nu am mai avea postul Sfinților Apostoli.
Credinciosul: Dar de ce uneori postul Sfinților Apostoli este mai mic de 8 zile, căci după rânduiala canoanelor nu poate fi mai mic de 8 zile?
Preotul: Pentru că postul Sfinților Apostoli stă în strânsă legătură cu Sfintele Paști. Pascalia noastră ortodoxă are 34 de date pascale, care se schimbă din data de 22 martie până la 25 aprilie; așa că atunci când Sfintele Paști cad cel mai timpuriu, la 22 martie, prima zi de după echinocțiul de primăvară, atunci postul Sfinților Apostoli se întinde până la șase săptămâni. Iar când Sfintele Paști cad cel mai târziu la 25 aprilie, postul Sfinților Apostoli rămâne de 8 zile. Dar fiindcă am făcut ascultare de hotărârea Sinodului panortodox de la Moscova, din anul 1948, și am primit să facem Sfintele Paști după pascalia alexandrină, care este rămasă în urmă cu 13 zile, ca și calendarul iulian, atunci când Paștele cad târziu din cauza pascaliei vechi, la noi postul Sfinților Apostoli se suprimă sau este mai mic de 8 zile.
Credinciosul: Dar cum se procedează atunci când postul Sfinților Apostoli lipsește, sau este mai mic de 8 zile?
Preotul: Atunci rămânem la hotărârea Sfântului Sinod și câte zile rânduiește Sfântul Sinod, atâtea zile postim.
Credinciosul: Dar poate Sfântul Sinod să rânduiască să postim chiar și în săptămâna de harți de după Sfânta Treime?
Preotul: Poate, desigur. Sfântul Sinod are putere să poruncească, atunci când crede de cuviință și de nevoie, să se țină post. În porunca a doua a Bisericii se arată că: „Timpul pentru îndeplinirea postului îl hotărăște Biserica”.
Credinciosul: Părinte, dar care sunt greșelile și abaterile canonice ale celor pe stil vechi din țara noastră?
Preotul: Cei cu stilul vechi din țara noastră nu ascultă de Sfântul Sinod al Bisericii noastre Ortodoxe și nici de hotărârile întâistătătorilor Bisericilor care s-au adunat la Moscova, în anul 1948 și de aceea sunt schismatici, iar de nu se vor îndrepta, vor fi depărtați de Biserică.
Credinciosul: Cei cu stilul vechi zic că Patriarhia Ierusalimului este cea dintâi și că ei țin cu Ierusalimul.
Preotul: Dacă ei socotesc așa, de ce nu ascultă de Patriarhul Ierusalimului, care, cum ai văzut mai sus în cuvântarea sa la hramul Sfântului Ioan cel Nou de la Suceava, din anul 1982, a arătat că problema calendarului nu este o dogmă de credință și o pricină de despărțire între Bisericile Ortodoxe? Iar dacă vor să știe rânduiala ierarhică și canonică a Patriarhiei Ierusalimului, să înțeleagă că: în rânduiala Bisericii Universale Ortodoxe, prima este Patriarhia Ecumenică de Constantinopol, a doua este Patriarhia Alexandriei, a treia este a Antiohiei și a patra este a Ierusalimului (Vezi despre aceasta în Pidalionul de Neamț, ediția 1844, canoanele: 3 al Sinodului II Ecumenic; 34 Apostolic; 28 al Sinodului IV Ecumenic și 36 al Sinodului VI Ecumenic). Așa că Patriarhia Ierusalimului, împreună cu celelalte patriarhii, ascultă de cea a Constantinopolului și, la vremea potrivită, va îndrepta și ea calendarul cel vechi, așa cum a fost înțelegerea tuturor patriarhilor în anul 1923.
Pentru neascultarea de Sfântul Sinod al Bisericii, de patriarh, de mitropoliți, episcopi și preoți, stiliștii nu sunt recunoscuți nici de Patriarhia Ecumenică (Patriarhul Ecumenic Bartolomeu, în timpul celor două vizite pe care le-a făcut în țara noastră, ultima în toamna anului 1995, nu a fost la nici o biserică stilistă), nici de alte Biserici Ortodoxe, chiar dacă acestea țin în țara lor calendarul pe vechi.
Credinciosul: Dar stiliștii, adică creștinii cei cu stilul vechi, sunt eretici?
Preotul: Nu sunt eretici, căci până acum nu au greșeli dogmatice sau în cult. Ei au călcat numai legile bisericești administrative și au ajuns la neînțelegere cu ierarhia bisericească, organizându-și mănăstiri și biserici deosebite, fără aprobarea Sfântului Sinod și de aceea ei sunt schismatici (despărțiți de Biserica Ortodoxă Română). Dar dacă vor îndrăzni să facă al doilea botez creștinilor care au fost botezați o dată în numele Sfintei Treimi, atunci de la sine se fac eretici, potrivit canonului 47 Apostolic și altor canoane. Numai creștinii care și-au format o doctrină rătăcită de la unele adevăruri ale învățăturii de credință ortodoxă se numesc eretici.
Credinciosul: Dar dacă creștinii stiliști vor rămâne așa și nu vor voi să se mai supună Bisericii, ce are să fie cu ei?
Preotul: Vor rămâne o ramură schismatică în Biserica Ortodoxă.
  #329  
Vechi 12.01.2008, 10:53:40
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Asemeni Pr Cleopa au scris si altii (Pr. Ilarion Argatu etc.)...

In timpul in care au trait si au scris, ei nu au facut altceva decat sa caute dovezi si sa explice ca schimbarea calendarului a fost o hotarare corecta...Dar nu au gasit nimic altceva decat marturiile unor astronomi care nu aveau nici un gram de credinta ortodoxa, ei fiind atei, catolici sau de alte confesiuni, totodata ignorand marturiile lasate de Sfintii Parinti si nu numai. Trebuie sa avem in vedere faptul ca schimbarea calendarului a venit din initiativa astronomilor si nu din initiativa bisericii. Un membru de pe acest forum a spus ceva foarte adevarat: Calendarul a fost sfintit de Sfintii care sunt in calendar, si acest calendar despre care vorbim noi se numeste Sinaxar. Sinaxarul este diferit de calendarul laic, deoarece calendarul laic este pt timpul lumesc, pamantesc, iar sinaxarul este pt timpul sfintilor, bisericesc. Prin schimbarea calendarului, Sfintii nu sunt sarbatoriti la data cereasca(bisericeasca), ci la data pamanteasca.
Acest lucru trebuie inteles...

Daca acest calendar s-a indreptat(asa cum afirma cei care au schimbat calendarul) de ce nu s-au indreptat si marile marturii ale credintei drept slavitoare? De ce SF Lumina vine dupa pascalia iuliana (veche)? De ce Iordanul se intoarce pe data de 6 ianuarie(stil vechi)/19 ianuarie(stil nou)? De ce norul de pe muntele Thabor vine la data serbarii Schimbarii la Fata pe stil vechi? Iata ca prin aceste marturii putem afirma ca timpul bisericesc se intrepatrunde exact cu calendarul iulian(vechi).


Oamenilor...va sfatuiesc sa nu va luati dupa povestiri sau dupa interviuri... oricum voi hotarati ce sa credeti si ce nu. Eu am venit sa va spun povesti sau sa va arat niste interviuri facute cu preotii nostrii batrani? Nu. As fi facut-o, dar din clipa in care as fi postat acele povestiri as fi fost atacat verbal(banuiesc)cum ca nu e credibilitate in povestiri si in interviurile respective, asa cum fac si eu acum, dar eu zic ca pe buna dreptate. Eu am venit si v-am spus exact cum sta treaba...v-am enuntat dogme, v-am aratat si locul de unde le-am luat pe acestea, doar ca sa vedeti ca eu nu ma joc cand vine vorba de credinta.

Sincer,pt mine credibilitatea fata de spusele Pr Cleopa a cazut in momentul in care acesta a afirmat ca cei de pe stil vechi au ca taine sfintirea bisericii si spalarea picioarelor. Este o mare minciuna si asta da dovada de o slaba documentare sau rea vointa. Ii respect preotia Parintelui Cleopa, dar unele afirmatii pe care acesta le-a facut sunt total deplasate si eronate.
  #330  
Vechi 12.01.2008, 10:58:39
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
De ce norul de pe muntele Thabor vine la data serbarii Schimbarii la Fata pe stil vechi? Iata ca prin aceste marturii putem afirma ca timpul bisericesc se intrepatrunde exact cu calendarul iulian(vechi).
Unde-i muntele asta? Acum aud prima data de el - sper ca nu-i ceva din Biblie si am uitat de el. Si ce-i cu norul ala?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07