Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 16.01.2008, 14:07:12
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
asta o fi papesa ioana, interesanta poveste=)))
Cred ca aici sunt date amanuntele pe scurt, dar iti dai seama cate alte asemenea chestii nu s-au petrecut. Exista tot asa si o poveste despre cauza unei alte erezii catolice, aceea a celibatului preotilor. Asta e si mai interesanta. Pe scurt era vorba de un papa sau de un episcop care in afara de cele "sfinte" mai iubea si barbatii. Si de aici mai departe pana la celibatul preotilor. O sa incerc sa pun povestea toata cand dau de ea.
  #342  
Vechi 20.01.2008, 18:31:22
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

la multi ani celor care poarta numele de Ioan/Ioana!
la multi ani si mie :D :">
  #343  
Vechi 20.01.2008, 19:32:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) pentru viorel6 care - scuze, dar abia acum am observat - s-a apucat sa analizeze acest topic, caruia eu oricum am renuntat sa ii mai dau atentie din moment ce este asa un subiect de cearta intre ortodocsi:

eu stiu ca scrie undeva in Biblie - nu stiu exact unde ca nu sunt asa "tare" in citate ca altii - ca sluga pentru stapanul sau sta sau cade. asa ca mai bine sa ne vedem fiecare de ale noastre si sa facem ascultare, mai presus de toate, ca neascultarea este cea care i-a aruncat pe protoparintii nostri Adam si Eva afara din Rai. Doamne ajuta!
  #344  
Vechi 20.01.2008, 20:20:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel6
Pai asa spune mai fata draga. Tu esti mai catolica decat papa. Asa se explica.
:dozingoff: aici chiar nu inteleg ce vrei sa spui, te rog sa imi explici pe MP, multumesc.
  #345  
Vechi 27.01.2008, 19:40:43
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

Dargilor, voi mai mult patati imaginea Bisericii decat sa o promovati - sa o propovaduiti. Prin certurile voastre se vede ca nici unii nici altii nu sunteti pasnici, si nici ecumenisti, ca ecumenismul propovaduieste asa-zisa "pace interconfesionala". Oricu, cred ca aveti o asa pregatire teologica ortodoxa, la felul cum va impacati... Ce nu va ajunge? V-ati rezolvat problemele de canonicitate si de vrednicie pentru a primi Sfintele Taine, si acum, neavand pacate, cautati sa le faceti?
Eu nu cred ca, intrand cineva pe acest topic, isi face imprestii frumoase despre Biserica Ortodoxa, fie cea veche, fie cea noua...
Acest conflict apare datorita "dicernamantului" ficarei confesiuni... Dar, inainte de toate, conflictul acesta se naste pe tema "NOI SUNTEM MAI BUNI DECAT VOI, IAR VOI TREBUIE SA NE URMATI NOUA". Cred ca nu asa ati fost formati duhovniceste de parintii vostri duhovnicesti. Dar, din cate se vede, ma indoiesc... Cred ca asa au stiut duhovnicii vostri sa va invete, sa va puna sa ARUNCATI CU NOROI IN ALTII, CA NU CUMVA SA LI SE VADA PACATELE LOR, MAI MULT CA NOROIUL VOSTRU.
Cred ca adevaratul scop pentru care a fost facut acest Topic, este acela de a se promova Ortodoxia pe stil vechi, sau spre conflictele "copiilor de pe forum" care n-au alta treaba decat sa se implice in "CIZELAREA ALTOR CONFESIUNI". Asa este? Eu cred ca nu. Cred ca si voi aveti bunavointa ca sa pastrati o "liniste sufleteasca" atunci cand conversati, ca cei ce citesc ceea ce scrieti voi, sa vada ca sunteti crestini ortodocsi, iar nu copii galagiosi. Discutie (cearta) placuta!
  #346  
Vechi 27.01.2008, 19:49:37
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de fapt am fost invatati sa-i urmam pe sfinti...
dar stai linistit... sunt unii care tocmai asta cauta: cearta. dar datorita adminului (pe care cred ca incep sa-l simpatizez :D ne trateaza cu egalitate pe toti) de unii am scapat.
si daca tot postam pe forum, ne vedem siliti sa negam atunci cand se spun neadevaruri despre Biserica...
  #347  
Vechi 27.01.2008, 19:55:33
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

Neadevaruri sau nu, un crestin care intra pe acest topic, daca este mai "plutitor pe valurile lumii" crede ca acest Topic a fost facut spre cearta, si nu ma refer la unu sau la doi, ci la majoritatea. Asa ne invata Sfintii Parinti? " Certati-va fiilor cat puteti, ca noi am fost omorati pentru invidie si nu pentru Hristos..."
  #348  
Vechi 27.01.2008, 22:39:52
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand olivian:

"Cred ca adevaratul scop pentru care a fost facut acest Topic, este acela de a se promova Ortodoxia pe stil vechi, sau spre conflictele "copiilor de pe forum" care n-au alta treaba decat sa se implice in "CIZELAREA ALTOR CONFESIUNI"."


Sunt impresionat de parerea ta... Te rog sa citesti primul mesaj pe care l-am postat pe acest topic si sa vezi ca nu promovez BOSV, ci vreau sa arat cine este cu adevarat BOSV- ortodoxia dreptslavitoare- si sa demontez acele pareri si idei care, conform canoanelor, sunt total deplasate si ,totodata, sunt spuse cu rea intentie...si aceste lucruri le-am facut in momentul in care am fost intrebat...

Promovare? Te rog sa faci comparatie intre primul meu mesaj de pe acest topic si mesajul tau din topicul creat de tine(care este o promovare "pur sange")... si mai zici ca eu fac promovare...

Eu cred ca neavand un subiect care sa-si gaseasca un numitor comun printre membrii acestui forum, incerci sa te prezinti, sa iti faci prezentare, ba chiar publicitate....poate, poate cineva e interesat de ceea ce scrii tu...



Citand olivian:

"Acest conflict apare datorita "dicernamantului" ficarei confesiuni... Dar, inainte de toate, conflictul acesta se naste pe tema "NOI SUNTEM MAI BUNI DECAT VOI, IAR VOI TREBUIE SA NE URMATI NOUA". Cred ca nu asa ati fost formati duhovniceste de parintii vostri duhovnicesti. Dar, din cate se vede, ma indoiesc..."

Sunt nevoit sa amintesc iar, din nou, inca o data faptul ca ceea ce facem noi aici nu e promovare, prozelitism... tema presupusa de tine nu e reala, deoarece noi prezentam adevarul si nu obligam pe nimeni sa vina la noi...fiecare persoana hotaraste ceea ce vrea sa faca... Formarea duhovniceasca pe care o avem si pe care ar trebui sa o aiba fiecare crestin ortodox este aceea de a apara credinta pe care o marturiseste, chiar cu pretul vietii.

Doamne ajuta!
  #349  
Vechi 28.01.2008, 00:09:25
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Neadevaruri sau nu, un crestin care intra pe acest topic, daca este mai "plutitor pe valurile lumii" crede ca acest Topic a fost facut spre cearta
aham... si te-ai gandit sa faci tu ordine?
stii.. nu neg si ma intristeaza anumite discutii.. dar sa primim observatii tocmai din partea celui care le-a creat.... hmmm... chiar asa batuti in cap ne vezi?
  #350  
Vechi 01.02.2008, 22:07:23
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Vreau sa reamintesc site-ul oficial al Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din Romania unde veti gasi numeroase informatii.

www.mitropoliaslatioara.ro

Doamne ajuta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07