Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.01.2016, 15:07:23
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iată o altă perspectivă a problemei....

https://www.youtube.com/watch?v=N8awtNaOGRM
Impresionant filmuletul...Pe mine ca mama, m-a miscat...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.01.2016, 15:10:01
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nasol cand se trezeste din betie si urmeaza bataia.. :)
Ala da romantism daca n-ar fi co-dependenta.
Ideea e cine pe cine "alinta" cu parul..sau poate fac cu randul, ca asa-i echitabil intr-un cuplu..:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.01.2016, 18:37:07
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Eu am zis in sensul ca pentru a va putea intemeia o familie si a locui impreuna cu fata respectiva (in conditiile in care sentimentele reciproce sunt destul de clare si puternice, asa cum a descris initiatorul topicului), trebuie sa va puteti intretine voi doi, si sa nu depindeti financiar de parinti.
Ori pentru asta evident trebuie un serviciu stabil, full-time.
Fugi, bre, d-aici! Se vede ca nu esti (inca) pentru casatorie.
Uite care-i treaba, ca sa nu zici ca iti sunt inamic:
1) daca iti e frica sa sari, degeaba aduni masuri de siguranta; frica bate proviziile!
2) a trai inseamna a-ti asuma un risc mortal; de ce? pentru ca toti murim;
3) iubirea paralizeaza paralizia;
4) io n-am avut serviciu nici cand m-am insurat, nici cand m-am insurat iarasi, nici cand m-am insurat ultima data; si totusi am trait, am iubit, am facut copii, am scris carti, petitii, jurnale, testamentu, poezii etc. Ba chiar am gasit resurse ca sa si mor, de cateva ori (multe!) si sa ma las inviat si asa mai departe.
Parerea mea de onctofil: traieste, inainte sa imbatranesti! Lasa pe ratati si pe retardati sa faca pe inteleptii. Tu, deocamdata, traieste!
Cum?
Amintindu-ti si crezind pur si simplu ca fiecare fir de par din cap iti e numarat. De mine, desigur, ca doar nu de Bunul Dumnezeu, Proniatorul...:)
Abandoneaza-te, deci, vietii! Te va rasplati, cu bune si cu rele, precum numai ea stie.
Sau nu te lasa tati, in memoria ta?....
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.01.2016, 09:56:21
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Fugi, bre, d-aici! Se vede ca nu esti (inca) pentru casatorie.
Uite care-i treaba, ca sa nu zici ca iti sunt inamic:
1) daca iti e frica sa sari, degeaba aduni masuri de siguranta; frica bate proviziile!
2) a trai inseamna a-ti asuma un risc mortal; de ce? pentru ca toti murim;
3) iubirea paralizeaza paralizia;
4) io n-am avut serviciu nici cand m-am insurat, nici cand m-am insurat iarasi, nici cand m-am insurat ultima data; si totusi am trait, am iubit, am facut copii, am scris carti, petitii, jurnale, testamentu, poezii etc. Ba chiar am gasit resurse ca sa si mor, de cateva ori (multe!) si sa ma las inviat si asa mai departe.
Parerea mea de onctofil: traieste, inainte sa imbatranesti! Lasa pe ratati si pe retardati sa faca pe inteleptii. Tu, deocamdata, traieste!
Cum?
Amintindu-ti si crezind pur si simplu ca fiecare fir de par din cap iti e numarat. De mine, desigur, ca doar nu de Bunul Dumnezeu, Proniatorul...:)
Abandoneaza-te, deci, vietii! Te va rasplati, cu bune si cu rele, precum numai ea stie.
Sau nu te lasa tati, in memoria ta?....
Doamne...pentru prima oara in viata intalnesc un om mai "idealist"ca mine..ceea ce-i lucru rar, crede-ma...Ce pot sa zic decat ca ai ilustra cu succes "carpe diem-ul" latin!
Este super ok sa traiesti cu capul in nori dar e bine sa ai picioarele pe pamant...si sa mai ai si niste garantii materiale, cat de cat.In sensul ca, daca tot te-ai hotarat sa zbori, ia-ti macar o parasuta cu tine..chestie de bun simt..:)
Multe relatii promitatoare la inceput, ajung sa se rupa din cauza unor "nimicuri" materiale, din cauza tensiunilor si neintelegerilor acumulate..Si uite asa, incetul cu incetul, dispare dragostea...
Nu spun ca banul aduce fericirea dar in mod sigur o intretine...E securizant "pamantul stabil" de sub picioare si-ti permite sa visezi mai departe...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.01.2016, 11:00:10
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Eu sunt intru totul de acord cu ideea ca doi oameni care sunt legati de sentimente autentice puternice si vor sa fie impreuna toata viata, este normal sa ramana impreuna , indiferent de greutatile intalnite in viata (inclusiv cele de ordin material) si ca numai impreuna trebuie sa depaseasca orice greutati si neintelegeri s-ar ivi.

Insa spuneam de faptul ca, atunci când se pune problema casatoriei, traiului sub accelasi acoperis, formarii unei familii, a aveea copii, evident ca trebuie sa existe si o sursa stabila de venit- deci amândoi sa aibă un serviciu stabil, full-time.
Nu ma refer la lucruri extravagante si lux (masini, vile, toalete scumpe, bijuterii, etc), ci la lucrurile necesare pentru un trai decent.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.01.2016, 11:17:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"e normal", "trebuie" ....
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.01.2016, 12:06:59
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Ce pot sa zic decat ca ai ilustra cu succes "carpe diem-ul" latin!
Ma tem ca nu tocmai asta am vrut sa spun, Trandafirule...:)
Nu, nici pomeneala de asta. Iarta-ma, incercam sa transmit alt mesaj...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.01.2016, 12:08:41
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Eu sunt intru totul de acord cu ideea ca doi oameni care sunt legati de sentimente autentice puternice si vor sa fie impreuna toata viata, este normal sa ramana impreuna , indiferent de greutatile intalnite in viata (inclusiv cele de ordin material) si ca numai impreuna trebuie sa depaseasca orice greutati si neintelegeri s-ar ivi.

Insa spuneam de faptul ca, atunci când se pune problema casatoriei, traiului sub accelasi acoperis, formarii unei familii, a aveea copii, evident ca trebuie sa existe si o sursa stabila de venit- deci amândoi sa aibă un serviciu stabil, full-time.
Nu ma refer la lucruri extravagante si lux (masini, vile, toalete scumpe, bijuterii, etc), ci la lucrurile necesare pentru un trai decent.
Lasa frate, ca are Domnul grija de toate!
Tu n-auzi ce zice? "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu..."....
Iarasi iti spun ca mai an: lasa viata sa curga, nu mai pune boii inaintea carului!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.01.2016, 12:28:37
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum intradevar, cel mai important este ajutorul Lui Dumnezeu!

Insa ce te faci când vine factura la gaz metan sau la lumina iarna si trebuie sa cauti cu lanterna (nu cu lumanarea) bani sa o platesti ?
Sau când apar si copii, si numai unul din soti se duce la munca, si la copii trebuie atatea (începând de la pampersi la haine, vacinuri, doctori, iar apoi taxe la cresa, gradinita, camin, etc) ?

Sau cum v-at simti dumneavoastra ca barbat daca s-ar intampla sa nu va gasiti un timp mai indelungat serviciu si ar munci numai sotia ?

Bun, eu inteleg sa fim romantici, sa spunem ca iubirea adevarata invinge orice greutati (si asa si este), insa traiul in comun, o familie si apoi copii presupune si niste aspecte practice la care trebuie sa ne gândim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.01.2016, 12:35:02
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu-ti place ipocriza (un cuvant care de fapt ascunde o judecata pripita si gura sloboda) dar iti place judecata superficiala si dispretul in baza ei.
Inteleg parintii de ce nu sunt de acord.
Pe aceasta etnie o toleram, nu le zicem nimic, nu ii asuprim.
Sa inteleg ca la intrebarea daca "V-ati inrudi cu acestia?" raspunsul este "Da"?
O zi frumoasa!
Reply With Quote
Răspunde