Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2011, 06:42:56
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Romania te iubesc !!!

Intentia acestui topic este de a-mi exprima anumite ganduri si sentimente.Nu vreau sa isc cearta sau dezbateri interminabile. Pur si simplu simt ca trebuie sa spun ce am pe suflet, si tinand cont ca nu am cui, avand in vedere ca nu am prieteni aici deloc,de romani nu mai zic,am decis sa imi vars aici oful. Daca supar pe cineva cu randurile mele, iertare!
Ma uit peste siteurile romanesti de stiri si ma ingrozesc, citesc comenturi pe diferite forumuri si siteuri si ma intristez si supar in acelasi timp. Chiar nu mai sunt romanii romani? Aici nu ma refer la cetatenie! Peste tot vaicareli si plansete ca le e rusine ca sunt romani, ca ei vor sa plece in lume sa nu mai auda de Romania niciodata, ca le este rusine sa spune in lume ca sunt din Romania si se dau drept alta nationalitate. Romanii zic de romani ca sunt prosti, hoti, criminali etc etc.DE CE?Am ajuns sa aruncam cu pierte in noi,sa ne certam intre noi-ca ala e ardelean,ba ca e moldovean ba ca din provincie etc.UNDE SUNT ROMANII CARE STRIGA UNIRE?UNDE SUNT ROMANII CARE LUPTA PENTRU NEAMUL LOR SI PENTRU TARA?Chiar nu ne putem da seama ca nu asa o sa evoluam?Singura solutie sa ne fie bine este sa fim uniti noi intre noi, sa avem credinta,sa induram ce avem de indurat,sa ne iubim intre noi.Nu prin ajutor de la UE vom ajunge sus!Nu prin ajutorul NATO vom fi fericiti!NIMANUI NU II PASA DE NOI!!!NICI CELOR DIN UE NICI CELOR DIN NATO!!!Noua trebuie sa ne pese de noi si atat.Sa nu ne mai culcam pe o ureche si sa zicem ca nu ajute FMI si UE, cand ei defapt ne vor in mormant!Nu vor sa ne ajute,vor sa disparem.E mult mai usor sa iei o tara unde romanii sunt spalati pe creier, mintiti,ignoranti.Sunt doua modalitati in care sa distrugi o tara:1)prin arme si razboi(n-au reusit cu noi,sau nu complet) 2)sa ii provoci un colaps economic si sa o determine sa faca imprumuturi uriase care evident nu vor putea fi platite inapoi si atunci poti sa le ceri anumite servicii, sa le folosesti armata, minereurile,forta de munca etc.-Asta au reusit!!!Care credeti voi ca este garantia data celor de la FMI cand au facut acel imprumut?Nu cumva noi si tara noastra?Tot ce se intampla in tara nu este intamplator, e facut sa fie.USA folosteste Romania mai noi pe post de cobai-au spus la stiri chiar- e vorba de vaccinuri si medicamente.Soldatii romani bietii de ei mor in orient pentru americani, ca de trebuie sa ajutam americanii.Asa ne ajuta NATO? UE ne face sa ne schimbam esenta si credinta, ne pun taxe peste taxe,nici mancarea nu mai putem sa o avem dupa cum vrei noi,trebuie etichete ue pe ea ca altfel nu-i buna.Asa ne ajuta UE? Chiar nu vede nimeni ce se intampla? Chiar nu se vede cum suntem manipulati de media? De canale de sitri care transforma imnul national in manea si care nici romana nu o pronunte cum trebuie? Canale de stiri care isi bat efectiv joc de natia romana, de istoria noastra, de credinta noastra, de tot ce avem. De canale de stiri care spun ca 40% din romani sunt analfabeti si prosti. Asa o fi, mai ales cei din mediul rural.Dar hai sa ne gandim si sa spunem dece s-a ajuns la asta: nu cumva din cauza ca oamenii nu au bani ca sa isi tina copii in scoala?nu cumva din cauza ca trebuie sa iti dai pielea de pe tine ca sa faci o facultate? nu cumva ptr ca trebuie sa faci meditatii sa treci clasa ptr ca sunt profesori incopententi sau profesori care nu te trec fara meditaii? nu cumva din cauza ca avem taxe, impozite, preturi de UE dar salarii mai mici cum n-am avut niciodata? Ce sa faca saracul om de la tara care munceste zilnic tot anu ca sa aiba ce sa puna pe masa copiilor, dapai sa le mai dea bani de facultate si doctorate. Si ma rog, la ce te ajuta sa ai scoala daca nimeni nu te angajeaza? La ce folos atatea mastere daca trebuie sa iti schimbi religia ca sa avansezi in functie sau sa ai o marire de salariu?De ce media nu spune si partea asta? Si pana la urma, de ce ai mai merge la scoala daca inveti numai neadavaruri?Macar cei de la tara asa, saraci, analfabeti si prosti cum sunt,apreciaza tot ce au la adevarata valoare,mai pastreaza traditia si credinta,macar ei mai sunt OAMENI!!!De ce sa fim bogati si cu carte, dar fara omenie si credinta?Nu zice nimeni ca nu trebuie sa ai cunostiite generale, sa stii mate si literatura si asa mai departe, trebuie, ai nevoie de ele, dar macar de ai puea sa fii tu, nu ce iti dicteaza guvernu' care ii pupa'n fund pe americani. Colag peste pupaza mai vor sa scoata si religia din scoli,singura materie unde inveti adevarul, inveti sa fii bun,iubitor,manierat,sa ai respect.Scoatem religia ca sa invatam ca a fi homosexual,transexual etc. e ceva perfect normal.Nu merge sa invatam si religie si invataturi total opuse,evident.Peste tot in Europa e chestiunea asta cu tiganii din Romania.Mie mi se pare cam ciudata treaba asta.Adica de,intradevar au facut rele unii, si tigani si romani, dar sa pui eticheta peste o natia intreaga nu e normal.Si romanii mai si pun botul,cand ei stiu ca nu sunt tigani si asa mai departe.Dupa ce ca abia ne mai gasim de lucru in tara, abia ne gasim si in UE din cauza acestei etichete. Ciudat.Mie mi se pare ca e scoasa treaba asta cu tiganii romani in fata intentionat. Si ungurii au tiagni, si ucrainieii si bulgarii, si alte tari au criminali,pedofili,hoti au o gramada si ei, dar numa' romanii sunt aratati cu degetu'.Iar guvernul tace si nu face nimic, pentru ca nu poate,nu vrea, sau li s-a zis sa nu faca nimic?Chiar asa incopententi sunt toti din guvern?Sau li s-a spus ce sa faca de altii din umbra?Nu stiu cum se face ca fix tarile ortodoxe au probleme si sunt aratate cu degetu'.Si nu pentru ca credinta este ortodoxa si este si practicata, nu deasta ne este rau.Eu zic ca ar fi doua motive 1)asta e crucea noastra, a romanilor si a tuturor tarilor ortodoxe si 2) romanii nu mai au credinta cum aveau odata si sunt rai si au uitat ce inseamna sa fii roman cu adevarat.Un roman adevarat este ortodox,iar un crestin adevarat este si un bun patriot si nu ii este rusine cu oatria mama,indiferent de vremuri rele sau bune.Cel putin asa gandesc eu.In loc sa ii luam ca model pe americani, ar trebui sa ne reamintim de Stefan cel Mare, Brancoveanu si Mihai Viteazu si chiar si de daci. Ei sunt adevaratele modele de urmat, nu americanii. Stefan cel Mare care cu o mana de oamni i-a tinut pe tatari departe sia sta pentru ca aveau credinta si luptau pentru tara si pentru religia lor,nu ca sa ii laude americanii. Mihai Viteazu' care ne-a indeplinit visul pentru prima oara si ne-a unit sub acelasi steag,tot cu credinta in Dumnezeu a reusit, nu pe baza UE si NATO. Brancoveanu si fii lui care si-au dat viata ca sa nu isi schimbe religia si sa ne fie noua exemplu de ce inseamna sa fii roman.Dacii care ne dau expemplu de curaj,patriotism,putere de indurare,rabdare. Iar cei care spun ca noi, romanii nu ne tragem din daci,sa mai cerceteze si sa nu creada toate minciunile care se scriu in carti scrise de straini.Chiar credeti ca sub 164 de ani-aprox nu mai stiu exact-de dominare sub romani,daci si-au uitat limba,traditia,tot?Au fost tari care au stat si mai mult sub romani si nu s-au romanizat,ca sa nu mai zic ca Dacia nici n-a fost ocupata toata. Suntem printre singurele popoare ca nu isi stiu istoria complet,oare de ce?Da e adevarat ca romanii ne-au ars majoritatea cartilor si ca rusii detin documentele noastre scrise in limba daca, si ungurii au o parte din documente si carti tot in limba daca luate din TRANSILVANIA, si ca multe au fost furate.Am cam fost tinuti in lumina,si cum a aparut dovezi si ipoteze care afirma ca noi suntem daci, au fost desfintate imediat.Ma rog e o intreaga istorie aici, pacat ca acceptam sa fim igonrati si sa fim ceea ce nu suntem.Sunt mii si mii milioane chiar , de romani care si-au dat viata pentru tara noastra si pentru credinta ortodoxa, si noi ce facem?ne batem joc de ei si de sangele lor varsat.Se uita din cer la noi si plang de durere cand vad ce am ajuns, sa ne fie rusine ca suntem romani, ca am uitat de Dumnezeu si ortodoxie si plecam capul la toate marseviile strainilor. CE RELIGIE E MAI DREAPTA DECAT A STRAMOSILOR NOSTRII?-VLAD TEPES.Nu ne mai rugam sa avem pamant roditor,iubire,pace,libertate.Nu,noi ne rugam sa avem bani,vile,masini,femei/barbati, sa fim faimosi,sa ne laude americanii si cei din ue, sa ne mutam in alte tari etc. Apai, ne cam meritam soarta. N-am sa inteleg niciodata de ce romanul pleaca capul si zice ca ii e rusine cu natia sa. Eu pe unde am fost,doar Anglia si Canada,am zis ca sunt romanca fara nici o rusine.Ce au gandit ei e treaba lor, eu stiu cine sunt,stiu adevarul despre romani, n-are de ce sa imi fie rusine.Mai degraba as zice ca ar fi o rusine mai mare sa mergem in biserica sa ne rugam lui Stefan sau lui Brancoveanu sau oricarui sfant roman sa ne fie bine,cand noi ne renegam ca natie.Si pe oriunde ai merge, nu o sa gasesti caldura si ospitalitate mai mare ca la romani(mai ales in provincie)chit ca romanii sunt ei asa prosti,rai,tigani cum zic mai toti.App. daca suntem asa prosti si analfabeti, cum se face ca 80% din cei de la Microsoft si NASA sunt romani?cum se face ca reteaua de metrouri din NEW YORK e facuta de un roman?cum se face ca suntem printre cei mai buni la mate si la stiinte in general?Si ar mai fii multe de spus.Nu inteleg nici treaba asta cu muncitul pe camp in Spania, iar in Romania stau pamanturi bune si roditoare nelucrate.Multi accepta sa fie sclavi si robotei in alta tara,dar in Romania nu.E o problema cu serviciile in Romania intradevar, dar sa recunoastem multi nici nu vor sa munceasca, sau vor servici,bani multi si munca putina.In fine. Momentan cam atat am avut de spus.Am scris mult da.Sper,doresc ca romanii sa redevina romani,sper si ma rog ca Romania sa renasca si sa fie plana de romani credinciosi si uniti asa cum era odata.
Romania te iubesc!Sincer!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2011, 06:44:21
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si inca o treaba, eu imi fac adevarate griji pentru Ardeal.Serios!Treaba nu e gluma.Ungurii deja cer cetatenie.Adica un ungur din ardeal cu sotie romanca si copii, cere cetetanie maghiara si cere si ptr copii lui.Si tot asa tot asa, si se face recensiune si o sa fie mai multi maghiari decat romani in ardeal.Plus de propaganda care o fac prin State si Canada, si astia pun botul la asta.Si daca ne aducem aminte cu ce conditie au intrat ungurii in ajutor pentru eliminarea lui Ceausescu in '89 se leaga toate.Sunt multe de spus aici.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2011, 08:39:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Laura, eu cred că trebuie să evităm să cădem într-una dintre cele două extreme. Una dintre extreme ați descris-o foarte bine: este aceea în care considerăm că neamul nostru e mai nenorocit ca alte neamuri. Mai josnic, mai bicisnic, mai vai de capul lui: ce mai, ceva de care trebuie să ne fie rușine și de care să ne delimităm. Dar, mai există o extremă care trebuie evitată: extrema de a ne considera pe noi ca fiind buricul Evropii și al Lumii. În plan istoric, această extremă îmbracă forma protocronismului: a considera că dacii au avut mari biblioteci, pe care romanii le-ar fi ars, iar ce a rămas din ele este păzit de KGB. A considera că suntem un neam superior, că Koigaionul este Muntele pe care va apărea Dumnezeu în slava Sa, că noi nu avem salivă în gură așa cum au alții, ci glandele noastre salivare secretă ceva așa, ca un lapte.

Eu cred că a fi patriot înseamnă a-ți iubi și a-ți susține mama, așa cum este ea. Iar mama nostră nu e nici cea mai frumoasă mamă din lume, nici cea mai deșteaptă, dimpotrivă, mama noastră are multe și mari bube, pe care noi, ca niște buni copii ai ei, trebuie să le oblojim. Nu să le ignorăm, spunând că nu există. Nici să susținem că acele bube pestilente, de fapt, sunt ascunse frumuseți. Nici să le acoperim, propagandistic, cu un strat gros de fond de ten: chiar dacă străinii, care conspiră spre a ne vrea răul, nu le vor mai vedea, bubele rămân acolo și, netratate, se adâncesc.

A fi patriot nu e ceva care se declară (afară de rare și speciale ocazii, când acest lucru trebuie făcut). A fi patriot înseamnă a face gesturi și sacrificii pentru țară. Când spun "țară", spun cei apropiați, cei din orașul ori satul vecin. O limbă, o cultură. Iată, vă îndemn să faceți două mici sacrificii:
Unul, pe care îl puteți face azi, este să aprindeți o lumânare pentru unul dintre eroii din familia dv. Greu e să nu găsiți unul măcar, care să fi luptat în război, sau în războiul rece care a urmat. Nu neapărat aprindeți o lumânare pentru Vlad Țepeș ori Mircea cel Bătrân, ci pentru eroii familiei dv. Sau, de nu găsiți niciunul, pentru eroul necunoscut. Și apropro: îi pomeniți pe pomelnic ? Încheiați, de fiecare dată, pomelnicele cu ei.
Un alt sacrificiu pe care îl puteți face pentru țară, care vă va lua câteva zile de efort, este să vă deprindeți a scrie cu diacritice românești. Setați tastatura pe caractere românești și deprindeți cum se scriu "ă" urile, "Â"-urile etc. Ați văzut cum fac francezii ? Nu ar renunța la apostroful lor de eliziune, la sedila lor de sub "c", la trema lor ce rectifică citirea vocalelor, nici să-i pici cu ceară. Dar nu numai francezii fac asta: așa fac și nemții, și ungurii, și grecii și toți cei care își respectă țara lor. Deci, așa e bine să facem și noi, înainte de a spune că au conspirat ca să ne distrugă limba. Haideți, că nu e greu și la sfârșit vi se va părea chiar ușor să scrieți cu diacriticile proprii limbii noastre.

În Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2011, 08:57:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si inca o treaba, eu imi fac adevarate griji pentru Ardeal.Serios!Treaba nu e gluma.Ungurii deja cer cetatenie.Adica un ungur din ardeal cu sotie romanca si copii, cere cetetanie maghiara si cere si ptr copii lui.
"Romania te iubesc" strigat nationalist din Toronto!!!

Si vis-a-vis de unguri, mai usor, ca astea-s povesti vanatoresti ce spui tu..

Iti faci griji pentru Ardeal? Din Toronto?:-)))E ca si cand imi las copilul la orfelinat si imi fac griji pentru el din Palma de Majorca( Mallorca) din vacanta:-)))

Penibil..

Last edited by Melissa; 02.06.2011 at 09:00:45.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2011, 09:12:56
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
"Romania te iubesc" strigat nationalist din Toronto!!!

Si vis-a-vis de unguri, mai usor, ca astea-s povesti vanatoresti ce spui tu..

Iti faci griji pentru Ardeal? Din Toronto?:-)))E ca si cand imi las copilul la orfelinat si imi fac griji pentru el din Palma de Majorca( Mallorca) din vacanta:-)))

Penibil..
DA sa stii ca au ajuns sa isi faca mai multe griji romanii din afara pentru Romania decat cei ramasi din ea. Si nu stiam ca daca am aterizat la capatul lumii nu mai sunt romanca. Si sa stii ca eu nu am vrut sa plec da?eu am venit in toronto acum 2 ani si ca sa stii si tu am sa ma intorc in scurta vreme in Romania,tocmai pentru ca imi iubesc tara si cel mai bine ma simt acasa. Ce am spus eu despre Romania am spus din suflet si din ce am citit,invatat,aflat. Iar ce am spus despre Ardeal, am spus pentru ca asa e, nu e vina mea ca tu nu deschizi ochii.Nu trebuie sa se intample nimic in 2-3 ani..poate sa se intample in 10..si nu poti sa negi ca ungurii ne vor ardealul si nu poti nega nici ca ar face orice ca sa il ea inapoi, si habar n-ai tu ce taraboi fac pe tema asta aici. Nu sunt singura care zice asta, am mai discutat cu alti ardeleni despre treaba asta si ei sunt de acord si au aceleasi griji.
Daca sinceritatea mea e penibila am sa tac si n-am sa scriu nimic. Am uitat cum sunt priviti romanii care au plecat, si eu care credeam ca sunt doar zvonuri, dar se pare ca mi s-a confirmat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2011, 09:33:52
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Laura, eu cred că trebuie să evităm să cădem într-una dintre cele două extreme. Una dintre extreme ați descris-o foarte bine: este aceea în care considerăm că neamul nostru e mai nenorocit ca alte neamuri. Mai josnic, mai bicisnic, mai vai de capul lui: ce mai, ceva de care trebuie să ne fie rușine și de care să ne delimităm. Dar, mai există o extremă care trebuie evitată: extrema de a ne considera pe noi ca fiind buricul Evropii și al Lumii. În plan istoric, această extremă îmbracă forma protocronismului: a considera că dacii au avut mari biblioteci, pe care romanii le-ar fi ars, iar ce a rămas din ele este păzit de KGB. A considera că suntem un neam superior, că Koigaionul este Muntele pe care va apărea Dumnezeu în slava Sa, că noi nu avem salivă în gură așa cum au alții, ci glandele noastre salivare secretă ceva așa, ca un lapte.
Nu am sugerat asta. Una este sa stii istoria ta asa cum e ea,si alta e cand o stii pe jumatate ptr ca unii o scot din manuale. Si romani chiar au distrus carti dacice cand au incendiat bibleoteca din Alexandria. Pentru ca vezi tu tocmai pentru ca nu mai avem cartile respective, multi zic ca dacii nu au fost aici sau ca au murit sau mai stiu eu ce. Pentru ca dovei prea multe in afara de ruinele cetatilor si asa maid eparte nu prea sunt. Dovezi concrete ma refer. Nu am zis niciodata ca dacii au fost buricul pamantului, dar chiar au fost curajosi si nu s-au dat batuti cu una cu doua, de ce sa zic altceva daca asa a fost?nu am zis ca suntem neam superior nu am zis asta, de ce rastalmacesti ce am zis?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu cred că a fi patriot înseamnă a-ți iubi și a-ți susține mama, așa cum este ea. Iar mama nostră nu e nici cea mai frumoasă mamă din lume, nici cea mai deșteaptă, dimpotrivă, mama noastră are multe și mari bube, pe care noi, ca niște buni copii ai ei, trebuie să le oblojim. Nu să le ignorăm, spunând că nu există. Nici să susținem că acele bube pestilente, de fapt, sunt ascunse frumuseți. Nici să le acoperim, propagandistic, cu un strat gros de fond de ten: chiar dacă străinii, care conspiră spre a ne vrea răul, nu le vor mai vedea, bubele rămân acolo și, netratate, se adâncesc.
DA nu este cea mai frumoasa din lume, dar pentru mine e de ajuns. Inochii mei este frumoasa. Nu a zis nimeni sa ignoram ce e rau, eu am zis sa nu scoatem doar ce e rau in fata cum se face defapt azi. Eu una n-am mai auzit nimic de bine de mult de romania si multi zic ca le e rusine, deaia am zis sa vedem si ce avem bun nu doar rau.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A fi patriot nu e ceva care se declară (afară de rare și speciale ocazii, când acest lucru trebuie făcut). A fi patriot înseamnă a face gesturi și sacrificii pentru țară. Când spun "țară", spun cei apropiați, cei din orașul ori satul vecin. O limbă, o cultură. Iată, vă îndemn să faceți două mici sacrificii:
Unul, pe care îl puteți face azi, este să aprindeți o lumânare pentru unul dintre eroii din familia dv. Greu e să nu găsiți unul măcar, care să fi luptat în război, sau în războiul rece care a urmat. Nu neapărat aprindeți o lumânare pentru Vlad Țepeș ori Mircea cel Bătrân, ci pentru eroii familiei dv. Sau, de nu găsiți niciunul, pentru eroul necunoscut. Și apropro: îi pomeniți pe pomelnic ? Încheiați, de fiecare dată, pomelnicele cu ei.
Un alt sacrificiu pe care îl puteți face pentru țară, care vă va lua câteva zile de efort, este să vă deprindeți a scrie cu diacritice românești. Setați tastatura pe caractere românești și deprindeți cum se scriu "ă" urile, "Â"-urile etc. Ați văzut cum fac francezii ? Nu ar renunța la apostroful lor de eliziune, la sedila lor de sub "c", la trema lor ce rectifică citirea vocalelor, nici să-i pici cu ceară. Dar nu numai francezii fac asta: așa fac și nemții, și ungurii, și grecii și toți cei care își respectă țara lor. Deci, așa e bine să facem și noi, înainte de a spune că au conspirat ca să ne distrugă limba. Haideți, că nu e greu și la sfârșit vi se va părea chiar ușor să scrieți cu diacriticile proprii limbii noastre.

În Cristos,
M.D.
Si pot sa setez tastatura pe caractere romanesti cand eu am luat calculatorul din canada si are doar limba engleza instalata? poate gresesc si nu stiu eu de unde. iti dau un print screen.

Si am zis ca am sa tac.
Attached Images
File Type: jpg printscr.jpg (47,7 KB, 15 views)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2011, 10:39:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si pot sa setez tastatura pe caractere romanesti cand eu am luat calculatorul din canada si are doar limba engleza instalata?

Desigur: din panoul de pe printscreen-ul de mai sus, tot ce trebuie să faceți este să dați click pe Add. Selectați română. Astfel veți avea două tipuri de caractere "by default": englezești și românești. Veți putea trece într-o clipă din unul în altul apăsând în același timp combinația de taste: SHIFT + ALT.

Deisgur, ideal ar fi să existe fizic tastaturi românești, astfel încât să nu trebuiască să facem setări și să obținem, de ex "ă" apăsând pe paranteză dreapră deschisă, ci apăsând chiar o tastă "ă". Dar, din păcate, tastaturi românești nu veți găsi nici măcar în România, așa cum în Suedia ați găsi tastaturi suedeze, de exemplu. Fabricanți români de tastaturi probabil că nu există, iar importatorii de tastaturi chinezești sunt la fel de patrioți ca marea majoritate a românilor...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2011, 12:03:48
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Intentia acestui topic este de a-mi exprima anumite ganduri si sentimente.Nu vreau sa isc cearta sau dezbateri interminabile. Pur si simplu simt ca trebuie sa spun ce am pe suflet, si tinand cont ca nu am cui, avand in vedere ca nu am prieteni aici deloc,de romani nu mai zic,am decis sa imi vars aici oful. Daca supar pe cineva cu randurile mele, iertare!...
Un roman adevarat este ortodox,iar un crestin adevarat este si un bun patriot si nu ii este rusine cu oatria mama,indiferent de vremuri rele sau bune.Cel putin asa gandesc eu.In loc sa ii luam ca model pe americani, ar trebui sa ne reamintim de Stefan cel Mare, Brancoveanu si Mihai Viteazu si chiar si de daci. Ei sunt adevaratele modele de urmat, nu americanii. Stefan cel Mare care cu o mana de oamni i-a tinut pe tatari departe sia sta pentru ca aveau credinta si luptau pentru tara si pentru religia lor,nu ca sa ii laude americanii. Mihai Viteazu' care ne-a indeplinit visul pentru prima oara si ne-a unit sub acelasi steag,tot cu credinta in Dumnezeu a reusit, nu pe baza UE si NATO. Brancoveanu si fii lui care si-au dat viata ca sa nu isi schimbe religia si sa ne fie noua exemplu de ce inseamna sa fii roman.Dacii care ne dau expemplu de curaj,patriotism,putere de indurare,rabdare. Iar cei care spun ca noi, romanii nu ne tragem din daci,sa mai cerceteze si sa nu creada toate minciunile care se scriu in carti scrise de straini.Chiar credeti ca sub 164 de ani-aprox nu mai stiu exact-de dominare sub romani,daci si-au uitat limba,traditia,tot?Au fost tari care au stat si mai mult sub romani si nu s-au romanizat,ca sa nu mai zic ca Dacia nici n-a fost ocupata toata. Suntem printre singurele popoare ca nu isi stiu istoria complet,oare de ce?Da e adevarat ca romanii ne-au ars majoritatea cartilor si ca rusii detin documentele noastre scrise in limba daca, si ungurii au o parte din documente si carti tot in limba daca luate din TRANSILVANIA, si ca multe au fost furate.Am cam fost tinuti in lumina,si cum a aparut dovezi si ipoteze care afirma ca noi suntem daci, au fost desfintate imediat.Ma rog e o intreaga istorie aici, pacat ca acceptam sa fim igonrati si sa fim ceea ce nu suntem.Sunt mii si mii milioane chiar , de romani care si-au dat viata pentru tara noastra si pentru credinta ortodoxa, si noi ce facem?ne batem joc de ei si de sangele lor varsat.Se uita din cer la noi si plang de durere cand vad ce am ajuns, sa ne fie rusine ca suntem romani, ca am uitat de Dumnezeu si ortodoxie si plecam capul la toate marseviile strainilor. CE RELIGIE E MAI DREAPTA DECAT A STRAMOSILOR NOSTRII?-VLAD TEPES.Nu ne mai rugam sa avem pamant roditor,iubire,pace,libertate.Nu,noi ne rugam sa avem bani,vile,masini,femei/barbati, sa fim faimosi,sa ne laude americanii si cei din ue, sa ne mutam in alte tari etc. Apai, ne cam meritam soarta. N-am sa inteleg niciodata de ce romanul pleaca capul si zice ca ii e rusine cu natia sa. Eu pe unde am fost,doar Anglia si Canada,am zis ca sunt romanca fara nici o rusine.Ce au gandit ei e treaba lor, eu stiu cine sunt,stiu adevarul despre romani, n-are de ce sa imi fie rusine.Mai degraba as zice ca ar fi o rusine mai mare sa mergem in biserica sa ne rugam lui Stefan sau lui Brancoveanu sau oricarui sfant roman sa ne fie bine,cand noi ne renegam ca natie.Si pe oriunde ai merge, nu o sa gasesti caldura si ospitalitate mai mare ca la romani(mai ales in provincie)chit ca romanii sunt ei asa prosti,rai,tigani cum zic mai toti.App. daca suntem asa prosti si analfabeti, cum se face ca 80% din cei de la Microsoft si NASA sunt romani?cum se face ca reteaua de metrouri din NEW YORK e facuta de un roman?cum se face ca suntem printre cei mai buni la mate si la stiinte in general?Si ar mai fii multe de spus.Nu inteleg nici treaba asta cu muncitul pe camp in Spania, iar in Romania stau pamanturi bune si roditoare nelucrate.Multi accepta sa fie sclavi si robotei in alta tara,dar in Romania nu.E o problema cu serviciile in Romania intradevar, dar sa recunoastem multi nici nu vor sa munceasca, sau vor servici,bani multi si munca putina.In fine. Momentan cam atat am avut de spus.Am scris mult da.Sper,doresc ca romanii sa redevina romani,sper si ma rog ca Romania sa renasca si sa fie plana de romani credinciosi si uniti asa cum era odata.
Romania te iubesc!Sincer!
Laura, iti inteleg simtamintele.
Aproape toti romanii care au parasit tara au parasit-o de nevoie nu de voie. Nimeni nu s-a dus departe de prea binele din Romania. Intotdeauna sunt considerente particulare. Poate o sotie si-a urmat sotul sau un tanar si-a urmat iubita. Poate un om a dorit sa puna in valoare stiinta sa acolo unde a fost primit. Multi au plecat dupa multe palme luate pe amandoi obrajii. Asadar nu te necaji. Cati oameni atatea pareri. Nu toata lumea suporta la fel anumite lucruri. Sunt oameni care au plecat din tara ca n-au suportat gandul ca copilasii lor vor creste si nu vor putea face nimic sa se puna in adevarata lor valoare. Sunt oameni care ei insisi nu au putut sa se valorifice in tara. Asta nu inseamna ca nu isi iubesc tara. Asa departe unde sunt ei. In fiecare roman plecat atat de departe, peste ocean, exista o mica Romanie , unde se afla casa unde s-a nascut, orasul unde a copilarit si drapelul national, acolo in sufletul lui, chiar daca nu o spune si poate chiar daca uneori o neaga.

Eu am o sora care a emigrat in Canada acum 5 ani. Stii care a fost motivul? Lucra la casa de asigurari de sanatate. Ea era apolitica. Dar casa de asigurari era politizata. Cine nu era cu partidul majoritar in aceea vreme era impotriva tuturor. Stimulente primeau doar simpatizantii lor. Mereu plangea cand vedea desconsiderarea pe fata a unora in favoarea altora. Ea lua un salar mizer, si altii luau stimulente masive. Facuse o facultate, se pregatise sa fie buna in meseria ei, dar degeaba. A simtit ca e o societate in care trebuie sa te pliezi, sa fii ca ei, ca majoritatea ca sa fii bun. Si nu a putut asta.
Nu a reusit sa revina inca in tara. Dar plange mereu dupa tara ei, se uita la posturi romanesti, merge la biserica ortodoxa romana, isi creste copiii in spirit romanesc iar drapelul tarii il pune si pe pozele copiilor.
Sa nu condamnam romanii plecati, ci sa ii privim ca pe ambasadorii tarii noastre. Dumnezeu are grija de noi oriunde am fi pe acest pamant. Asa cum esti crestin ortodox oriunde te-ai afla asa poti fii si roman adevarat oriunde te-ai afla. Adevarat este ca apreciem intotdeauna pe cineva sau ceva atunci cand nu mai este sau cand suntem departe. Asadar si romanii simt si traiesc romaneste parca mai autentic atunci cand sunt departe de tara si dorul ii napadeste.

Nu exista paduri fara uscaturi. Normal, exista si romani mai putin romani, prin strainatate. dar avem si in tara destui romani mai putin romani. Nu ne ramane decat sa fim noi romani oriunde am fi.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2011, 15:28:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
DA sa stii ca au ajuns sa isi faca mai multe griji romanii din afara pentru Romania decat cei ramasi din ea.
Afirmatia asta este culmea inocentei juvenile..:-))

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Iar ce am spus despre Ardeal, am spus pentru ca asa e, nu e vina mea ca tu nu deschizi ochii.
Cum sa deschid ochii? Pai daca vad un ungur??:-)))

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Am uitat cum sunt priviti romanii care au plecat, si eu care credeam ca sunt doar zvonuri, dar se pare ca mi s-a confirmat.
Nu stiu cum sunt priviti in general romanii care au plecat. Eu ii privesc cu tot respectul pentru ca au avut curajul sa o ia de la zero si sa lupte pentru un trai decent, departe de tara natala care nu le-a putut oferi nici macar speranta unei schimbari concrete.
Dar daca tu te simti atat de indurerata de soarta natiunii, lasa vorbaria si vino in Romania si da guvernul jos ! Ce atatea povesti? Hai, vino si scrie istorie !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.06.2011, 15:46:19
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate stiu romanii din strainatate ne-au "ajutat " sa-l avem pe Basescu inca un mandat... Asta nu se uita!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce urasc RELIGIA, dar il iubesc pe IISUS bob2909 Generalitati 1 28.08.2012 22:28:23
Vreau sa iubesc, dar... cum? robert27 Generalitati 13 02.05.2012 12:48:29
Romania,te iubesc? tigerAvalo9 Generalitati 16 28.02.2012 22:53:44
Noapte buna ,va iubesc iustin10 Generalitati 38 07.11.2010 02:04:21