Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2011, 09:46:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Schimb de carti

Duminică, 11 septembrie, între orele 11 și 12 invit pe bucureștenii interesați la un schimb de cărți. La mine acasă, ocazie cu care avem prilejul de a ne cunoaște mai bine. Locul întâlnirii este pe Ștefan cel Mare, colț cu Aleea Circului. Adresa exactă se furnizează prin mesaj privat.

Este vorba de carte religioasă, dar și de carte de beletristică. Desigur, fiecare dintre noi avem cărți pe care le-am citit și ne-au plăcut. Nu sunt esențiale, încât să le păstrăm. Dar nici să le aruncăm sau să le vindem pe câțiva lei misiților de la anticariate nu ne vine. Schimbarea lor cu persoane pentru care prezintă interes e o bună soluție. Dăm ce am citit, luăm ceea ce am vrea să citim.
Important: nu este vorba de împrumut, cartea schimbată devine proprietate a celui ce o dorește și oferă altceva interesant la schimb.

Taxa de participare este de 5 lei. În schimbul acestei taxe, participanții vor primi, la alegere:
1) un pahar de limonadă, făcută de copiii mei (ași ai limonadei)
2) o ceașcă de cafea, făcută de mine (as al cafelei)
3) un pahar de vin. Ași ai vinului suntem toți.

Alunele sunt din partea casei.

Taxele strânse se fac venit pentru săraci.

Deci, vă aștept Duminică 11 septembrie după slujbă, între orele 11 și 12, cu traista de cărți la mine acasă. Dacă dă Dumnezeu timp frumos, le vom expune pe niște mese în curte. Important: doritorii sunt rugați să-mi comunice prin mesaj privat sau la numărul meu de telefon: 0726 195503
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 30.08.2011 at 09:48:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2011, 11:11:06
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Minunata initiativa ta frate! Ce pacat ca eu n-am cum participa, desi am niste carti pentru un schimb, sau fie si numai dar! Numai bine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2011, 13:16:23
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit frumoasa initiativa

Admir initiativa!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Duminică, 11 septembrie, între orele 11 și 12 invit pe bucureștenii interesați la un schimb de cărți. La mine acasă, ocazie cu care avem prilejul de a ne cunoaște mai bine. Locul întâlnirii este pe Ștefan cel Mare, colț cu Aleea Circului. Adresa exactă se furnizează prin mesaj privat.

Este vorba de carte religioasă, dar și de carte de beletristică. Desigur, fiecare dintre noi avem cărți pe care le-am citit și ne-au plăcut. Nu sunt esențiale, încât să le păstrăm. Dar nici să le aruncăm sau să le vindem pe câțiva lei misiților de la anticariate nu ne vine. Schimbarea lor cu persoane pentru care prezintă interes e o bună soluție. Dăm ce am citit, luăm ceea ce am vrea să citim.
Important: nu este vorba de împrumut, cartea schimbată devine proprietate a celui ce o dorește și oferă altceva interesant la schimb.

Taxa de participare este de 5 lei. În schimbul acestei taxe, participanții vor primi, la alegere:
1) un pahar de limonadă, făcută de copiii mei (ași ai limonadei)
2) o ceașcă de cafea, făcută de mine (as al cafelei)
3) un pahar de vin. Ași ai vinului suntem toți.

Alunele sunt din partea casei.

Taxele strânse se fac venit pentru săraci.

Deci, vă aștept Duminică 11 septembrie după slujbă, între orele 11 și 12, cu traista de cărți la mine acasă. Dacă dă Dumnezeu timp frumos, le vom expune pe niște mese în curte. Important: doritorii sunt rugați să-mi comunice prin mesaj privat sau la numărul meu de telefon: 0726 195503
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2011, 16:50:56
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ah, ce frumos! As veni cu siguranta, daca as putea....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2011, 17:34:54
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Duminică, 11 septembrie, între orele 11 și 12 invit pe bucureștenii interesați la un schimb de cărți. La mine acasă, ocazie cu care avem prilejul de a ne cunoaște mai bine. Locul întâlnirii este pe Ștefan cel Mare, colț cu Aleea Circului. Adresa exactă se furnizează prin mesaj privat.

Este vorba de carte religioasă, dar și de carte de beletristică. Desigur, fiecare dintre noi avem cărți pe care le-am citit și ne-au plăcut. Nu sunt esențiale, încât să le păstrăm. Dar nici să le aruncăm sau să le vindem pe câțiva lei misiților de la anticariate nu ne vine. Schimbarea lor cu persoane pentru care prezintă interes e o bună soluție. Dăm ce am citit, luăm ceea ce am vrea să citim.
Important: nu este vorba de împrumut, cartea schimbată devine proprietate a celui ce o dorește și oferă altceva interesant la schimb.

Taxa de participare este de 5 lei. În schimbul acestei taxe, participanții vor primi, la alegere:
1) un pahar de limonadă, făcută de copiii mei (ași ai limonadei)
2) o ceașcă de cafea, făcută de mine (as al cafelei)
3) un pahar de vin. Ași ai vinului suntem toți.

Alunele sunt din partea casei.

Taxele strânse se fac venit pentru săraci.

Deci, vă aștept Duminică 11 septembrie după slujbă, între orele 11 și 12, cu traista de cărți la mine acasă. Dacă dă Dumnezeu timp frumos, le vom expune pe niște mese în curte. Important: doritorii sunt rugați să-mi comunice prin mesaj privat sau la numărul meu de telefon: 0726 195503
Frate, multumesc. I'll be there. Am ceva literatura consistenta; bunicul meu matern, Dumnezeu sa il odihneasca cu dreptii Sai, a adunat cantitati uriase de literatura; era un impatimit al cuvantului scris. Bine ca mai exista oameni de felul tau si initiative ca aceasta. Deo gratias!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2011, 19:02:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa inteleg ca missele catolicilor se termina inainte de ora 11? :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2011, 19:35:02
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa inteleg ca missele catolicilor se termina inainte de ora 11? :)

Ah, touche, Dl. Dragomir. Daca vreti sa vina (si) ortodocsi....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.08.2011, 19:38:54
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Important: doritorii sunt rugați să-mi comunice prin mesaj privat sau la numărul meu de telefon: 0726 195503
Inițiativa dvs. este superbă. Păcat că ne despart 1000 de km.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.08.2011, 19:47:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa inteleg ca missele catolicilor se termina inainte de ora 11? :)
Sunt mai multe Misse pe zi, mai ales Duminica și în zile de poruncă. Dar la dv, la cât se termină slujba ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.08.2011, 20:31:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt mai multe Misse pe zi, mai ales Duminica și în zile de poruncă. Dar la dv, la cât se termină slujba ?
In functie de ora la care incepe (7-8), de lungimea predicii, de melodiile intonate de cor si de multimea oamenilor care vin la miruit, slujbele ortodoxe se termina intre 11 si 13, dupa care oamenii se duc acasa, mananca, se odihnesc putin, eventual. La mine se termina pe la vreo 11.30.
Am intrebat deoarece un ortodox care participa la liturghie nu ar putea ajunge in acel interval orar, decat daca frecventeaza o biserica din zona indicata si la care slujba incepe si se termina mai devreme, iar dupa slujba, vine direct la dvs acasa.

Missa dvs ar trebui sa se termine nu mai tarziu de 10, ca sa aveti timp sa ajungeti acasa, sa mancati, sa pregatiti cafelele, vinul...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa imi schimb duhovnicul oanamiki26 Generalitati 77 08.11.2017 18:18:27
Vreau sa imi schimb religia erwin84 Botezul 78 19.09.2014 09:02:15
Schimb de carte ortodoxa in Bucuresti - Editia de Primavara JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 08.03.2012 23:29:52
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 13:41:09