Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.08.2011, 11:19:19
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar Dumnezeu nu are trup fizic -vizibil cum avem noi acum. Asta nu inseamna a este mort daca nu are trup ci este intro forma a existentei care nu necesita trup desigur cu excepria cazului in care isi ia (sau face) trup ca sa ne devina noua vizibil fie intrupat fie aparut in revelatie.
Omului de rind i se pare ca cineva fara trup are o valoare mai miica decit cineva cu trup si de aceea la dorinta lor de a vedea nevazutul li s-a raspuns ca "Cine vede pe Dumnezeu moare".
Desigur ca si acele realitati nevazute si destul ce complexe pot fi asemuite-simbolizate in diferite feluri cu diferite infatisari fie materiale fie trupesti: car de fioc, flacari, ramuri de finic, pomul vietii, izvorul apei vietii, doi fii unsi, cele 4 fiinte , cei 7 ochi ,scaunul de domnie ,Miel, tronurile, puterile, instantele, duhurile ,etc fie alteori ca natura, ca stelele si universurile cuprinzind toate fiintele ca o forma suplimentara de manifestare a energiei lui Dumnezeu transformata partial in energie creata.
Aceste realitati nevazute pot fi teoretizate suplimentar aducindu-se si alte elemente mai detaliate totusi ele ne ramin invizibile pina in momentul cind primimi diferite daruri de cunoastere prin care putemi vedea si intelege treptat adevarata complexitate.
deasemenea si intruparile fizice ale lui Dumnezeu sint asemuite prin diferite comparatii si termeni :Fiul Omului, cineva ca Fiul Omului, Sluga lui Dumnezeu.

Last edited by Mihai36; 23.08.2011 at 11:22:24.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.08.2011, 11:23:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Scuze, dar este prea vag si contradictoriu ca sa poti sa intelege ceva.
Citește cu atenție, că nu e nimic vag și contradictoriu. Dacă dorești să-l vezi pe Domnul, intră în prima biserică ortodoxă și privește atenție pereții și iconostasul. Dumnezeu s-a întrupat și s-a arătat nouă în persoana lui Iisus Hristos, iar iconografia Bisericii îl arată lumii în divino-umanitatea lui.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.08.2011, 11:38:00
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Iisus nu se roaga de nimeni si nu obliga pe nimeni sa creada in El.
Atunci de ce a mai venit sa faca minuni si sa se sacrifice (live... ) ca sa vada oamenii, ceea ce ar fi putut face in taina, el fiind Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
E buna tare vorba "Cine are urechi de auzit sa auda."... Nu-ti baga nimeni credinta pe gat.
Ba, sunt persoane care fac asta in fiecare zi.

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Daca-ti zic ca raspunsurile vin prin rugaciune ai sa razi, pt ca nu vezi nici un motiv pt care te-ai ruga.
13 ani din viata m-am rugat... raspunsurile insa au stat.

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Sper ca se gasesc destui sfinti sa se roage pt tine, pt ca numai rugaciunea vindeca sufletul.
Si cum se roaga acei sfinti? adauga la sfaritul rugaciunii "si pentru restul"...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.08.2011, 11:42:47
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Omului de rind i se pare ca cineva fara trup are o valoare mai miica decit cineva cu trup si de aceea la dorinta lor de a vedea nevazutul li s-a raspuns ca "Cine vede pe Dumnezeu moare".
Asta o fi vreo conditie suplimentara cum ca trebuie sa fii mort ca sa il vezi?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.08.2011, 11:45:45
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă dorești să-l vezi pe Domnul, intră în prima biserică ortodoxă și privește atenție pereții și iconostasul. Dumnezeu s-a întrupat și s-a arătat nouă în persoana lui Iisus Hristos, iar iconografia Bisericii îl arată lumii în divino-umanitatea lui.
Asteptam si momentul cand cineva va zice... "uite este aici in icoana".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.08.2011, 11:53:19
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Atunci de ce a mai venit sa faca minuni si sa se sacrifice (live... ) ca sa vada oamenii, ceea ce ar fi putut face in taina, el fiind Dumnezeu.


Ba, sunt persoane care fac asta in fiecare zi.


13 ani din viata m-am rugat... raspunsurile insa au stat.


Si cum se roaga acei sfinti? adauga la sfaritul rugaciunii "si pentru restul"...

1-NU STIU. Poate cineva cu cunostinte teologice mai avansate iti poate da un raspuns mai alambicat, care tot spre un "nu stiu" tinde... sunt lucruri pe care noi oamenii nu le putem intelege cu mintea, care-i f limitata, fiind doar materie. Cu o bucata de "piftie" gri nu poti pricepe mare lucru din lucrarile Creatorului.

2-n-o fac din rea vointa. Stiu senzatia, inainte sa ma intorc si eu aveam senzatia asta... si era f enervant pt mine ca se ingramadeau sa ma educe in ortodoxie persoane care habar n-aveau ce-i aia ortodoxie si la ce se inchina. Am descoperit insa dupa ce m-am intors ca ma "enervau" din cauza ca ma faceau sa ma simt vinovata ca nu fac ce e bine.

3- sunt convinsa ca raspunsurile au existat cu prisosinta, dar n-ai stiut sa le vezi. Coboara mintea in inima. Sau macar incearca, eu sunt la stadiul cu incercatul.

4-Sfintii nu mai sunt oameni normali, nu-s ca noi restul... sunt parte din Dumnezeu, Dumnezeu lucreaza prin ei, "se preamareste Dumnezeu prin sfintii Sai". E inca o lucrare la lui Dumnezeu pe care n-o putem pricepe. Nu putem pricepe nici nevointele lor de pe pamant pe deplin... viata lor dupa moarte nici atat...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.08.2011, 11:57:01
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Asteptam si momentul cand cineva va zice... "uite este aici in icoana".
Chiar daca tie personal ti s-ar arata in trup tu tot n-ai crede asa ca nu are rost sa-i mai intrebi si pe altii.

Tu esti oricum un gel de Gica contra sau ceva de genul noi tinem toti cerbul de coarne iar tu tot zici ca e ciuta.
Fa ce vrei si crede ce vrei ca nimanui nu-i pasa
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.08.2011, 12:04:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Asteptam si momentul cand cineva va zice... "uite este aici in icoana".
E un punct de plecare nu un capăt de drum. Cel mai accesibil mod de a arunca o privire "dincolo".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.08.2011, 12:11:02
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
E un punct de plecare nu un capăt de drum. Cel mai accesibil mod de a arunca o privire "dincolo".
:) da, imi aduce aminte de cineva care mai demult incerca sa ma "intoarca", si eu, intr-o pasa buna ii zic "da, pai cand nu-s atenta la slujba, ma uit la icoane". Si "evlaviosul pamantului" imi da duma "da, si io ma uit, vad cum erau oamenii imbracati pe vremuri". :)) Asssta vezi cand te uiti la icoane? :))) Adevarul e ca genul asta de oameni se dau mari misionari ai ortodoxiei...

voi pe forum aici nu stiu cum v-ati strans de chiar aveti habar ce ziceti, cred ca reprezentati cam 60% din ortodocsii romani care au habar la ce se roaga. Nu ca ar fi un lucru rau credinta oarba, dar cand incerci s-o faci pe misionarul bagand dume dupa dume, e rau, mai mult ratacesti pe cel ce vrei sa-l intorci, nu-i de mirare ca ateii cred despre crestini ca nu stau deloc bine cu IQ-ul. :)
Le reamintesc insa la toti ca pe langa unul ca Sf.Grigorie Palama si Einstein era un prost cu diploma...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.08.2011, 12:11:11
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Cu o bucata de "piftie" gri nu poti pricepe mare lucru din lucrarile Creatorului.
Pacat... inseamna ca mai bine nu ne facea un trup, ca sa nu fim limitati...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
forma divinitatii