Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.10.2011, 16:52:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Faptul ca dl presedinte Basescu s-a dus la Biserica la canonizarea acelui mitropolit nu vad de ce ar fi rau.
Nu e rau, e foarte rau amestecul politicului in viata bisericeasca. Asta una la mana, iar pe de alta parte, tie ti se pare normal ca un laic, fie el si presedinte, sa tina cuvantare in biserica? Daca spui "da", atunci mi se pare si mie normal ca dupa liturghie, tot un laic sa tina cuvantarea in locul preotului. Ii mai scutim pe unii de improvizatia specheeurilor duminicale. De ce ar fi Basescu favorizat? Din pacate, institutia sinodala s-a manjit din nou.
  #22  
Vechi 31.10.2011, 16:52:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nici in catedrala Sfanta Sofia din Constantinopol nu era pictat Dumnezeu Iisus Hristos cu coroana pe cap:
http://www.crestinortodox.ro/biseric...bul-67675.html
Deci cine stie pe unde a aparut moda asta,neortodoxa,de a se picta Dumnezeu Iisus Hristos cu coroana pe cap.
Cunosti cu siguranta Mihai ca Iisus Hristos este reprezentat si ca Pantocrator si ca Arhiereu. In picturile in care Hristos este Arhiereu are si mitra.
  #23  
Vechi 31.10.2011, 17:25:33
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,ioanna

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu e rau, e foarte rau amestecul politicului in viata bisericeasca. Asta una la mana, iar pe de alta parte, tie ti se pare normal ca un laic, fie el si presedinte, sa tina cuvantare in biserica? Daca spui "da", atunci mi se pare si mie normal ca dupa liturghie, tot un laic sa tina cuvantarea in locul preotului. Ii mai scutim pe unii de improvizatia specheeurilor duminicale. De ce ar fi Basescu favorizat? Din pacate, institutia sinodala s-a manjit din nou.
seful statului, a fost invitat la biserica,a fost invitat sa vorbeasca,daca patriarhul a facut ceea ce a facut, este problema lui.
cred ca autoritatea statului poate vorbi in biserica.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #24  
Vechi 31.10.2011, 17:53:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/diverse...lui-69704.html
Unde e coroana pe capul lui Dumnezeu Iisus Hristos,ca eu nu vad?
Cununa de spini, Mihailt, aceea tine loc de coroana.
Soldatii i-au dat, in batjocura, o hlamida rosie (cum purtau despotii orientali), o trestie in loc de sceptru si o cununa de spini in loc de coroana de aur, pe tablita era scris Regele iudeilor...


Dupa majoritatea liturgistilor mitra simbolizeaza cununa de spini care a fost pusa pe capul Mantuitorului in timpul Sfintelor Sale patimi (Matei XXVII, 29) si mahrama cu care a fost acoperit capul Lui la punerea Sa in mormant, fiindca "toate instrumentele de injosire, de tortura si de umilinta ale patimilor lui Hristos au devenit ornamentele cele mai stralucite si mai glorioase si odoarele cele mai de cinste ale Bisericii lui Hristos".

Se pare ca gresisem linkul: Icoana Hristos imparat - a treia de pe randul doi:
http://logos.3x.ro/Is_Hr.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 31.10.2011 at 18:12:36.
  #25  
Vechi 31.10.2011, 18:50:32
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cunosti cu siguranta Mihai ca Iisus Hristos este reprezentat si ca Pantocrator si ca Arhiereu. In picturile in care Hristos este Arhiereu are si mitra.
Mai frate mitra nu exista in BO pe la anul cand s-a pictat Sfanta Sofia,din cate se pare.
Acum pe la ce an s-a introdus se poate vedea foarte bine din Sfintele Icoane.
Arhiereul e facut arhiereu de harul pe care Dumnezeu il lucreaza prin-transul,de harul cu care Dumnezeu salasluieste intr-ansul,precum vedem la Sfanta Scriptura iar nu de vestminte.
Ca doar Duhul Sfant s-a pogorat cu harul peste Sfintii Apostoli,asa salasluia intr-ansii,chiar daca Sfintii Apostoli atunci aveau vestminte smerite.
Dumnezeu Iisus Hristos cat a umblat pe pamant,nu umbla in haine smerite?
Si totusi era arhi-arhiereul,adica mai marele tuturor arhiereilor,asa fiind si acum mai marele tuturor arhiereilor.
Haina nu face pe om,nici nu sfinteste pe careva (sa il faca mai sfant),nici nu il face mai destept etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #26  
Vechi 31.10.2011, 18:58:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cununa de spini, Mihailt, aceea tine loc de coroana.
Soldatii i-au dat, in batjocura, o hlamida rosie (cum purtau despotii orientali), o trestie in loc de sceptru si o cununa de spini in loc de coroana de aur, pe tablita era scris Regele iudeilor...


Dupa majoritatea liturgistilor mitra simbolizeaza cununa de spini care a fost pusa pe capul Mantuitorului in timpul Sfintelor Sale patimi (Matei XXVII, 29) si mahrama cu care a fost acoperit capul Lui la punerea Sa in mormant, fiindca "toate instrumentele de injosire, de tortura si de umilinta ale patimilor lui Hristos au devenit ornamentele cele mai stralucite si mai glorioase si odoarele cele mai de cinste ale Bisericii lui Hristos".

Se pare ca gresisem linkul: Icoana Hristos imparat - a treia de pe randul doi:
http://logos.3x.ro/Is_Hr.html
Icoana aceea nu e din Sfanta Sofia,e din alta parte.
Dumnezeu Iisus Hristos nu s-a pogorat sa fie incoronat imparat,Dansul fiind prin fire atotputernic si atottiitor si proniator si fara sfarsit etc.
Ceea ce scrie pe icoane este Ho on "Cel ce este",acele trei litere grecesti.
Se poate vedea ca Dumnezeu Iisus Hristos nici nu a dorit sa fie pus imparat,ca asa vroia multimea,dar Dansul nu vroia aceasta.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #27  
Vechi 31.10.2011, 19:20:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dl Basescu a fost acolo ca presedintele Romaniei,nu ca presedintele PDL.
Adica nu e amestec al politicului in viata Bisericii ortodoxe din Romania (bisericii ortodoxe romane).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #28  
Vechi 31.10.2011, 19:25:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Sunt doar poleite ? Credeam ca sunt din aur masiv, adica la o limuzina Audi sau Passat merge si-un aur masiv.
imi spunea un amic, ce este preot, ca un costum complet, frumos, il costa 3500 lei.
vorbesc de un preot, ce nu are cele 2-3 engolpioane din argint sau aur si cu atat mai putin nu are mitra sau carja de arhiereu.
asta ca sa nu mai pomenesc de bogatia vesmintelor arhieresti.

Last edited by Dumitru73; 31.10.2011 at 19:28:22.
  #29  
Vechi 31.10.2011, 19:39:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
imi spunea un amic, ce este preot, ca un costum complet, frumos, il costa 3500 lei.
vorbesc de un preot, ce nu are cele 2-3 engolpioane din argint sau aur si cu atat mai putin nu are mitra sau carja de arhiereu.
asta ca sa nu mai pomenesc de bogatia vesmintelor arhieresti.
astea sunt mofturi de Bucuresti.Poti purta un cosum armani sau un costum facut de croitori de la colt.

un costum decent costa 150-200 lei, o reverenda 250 ron(si se poate purta 1 an, doi, in conditiile in care reverenda reprezinta haina zilnica).
Excesele dauneaza intotdeauna. vesmintele liturgice e important sa fie frumoase, stralucitoare, solemne ptr ca vorbim de ceremonia solemna in cares e uneste cerul cu pamantul sis e aduce jerfa fara de sange.
Dar reverende din materiale ultrasofisticate aduse din Grecia, costume armani si alte mofturi sunt inutile.
Si pierzatoare de suflet. Si daca stau sa ma gandesc si la parintele Anatolie(ostrovul) , dau un citat aproximativ "hainele luxoase sunt cuib de draci."
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #30  
Vechi 31.10.2011, 19:43:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dl Basescu a fost acolo ca presedintele Romaniei,nu ca presedintele PDL.
Adica nu e amestec al politicului in viata Bisericii ortodoxe din Romania (bisericii ortodoxe romane).
Jură cu mâna pe Biblie că tu chiar crezi asta!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce legatura vedeti voi intre iertare si incredere? cred_cu_adevarat Generalitati 2 22.09.2012 16:56:11
cum vedeti viitorul? iulyaan Generalitati 18 13.05.2011 10:51:33
Aici va pricepeti voi.. ioanhodean Generalitati 15 31.03.2008 20:55:29
As vrea sa vedeti un filmulet e_diana Generalitati 6 08.12.2007 17:19:59