Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.12.2015, 15:13:06
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si pana la urmacand esti bigot???
Cand stai prea mult pe la biserica, sau cand iti refuzi barbatul? ( IAR treaba cu biserica e doar un effect secundar al neintelegerilor conjugale)?
Ca daca nu ai barbat sau copii, cine ar putea sa te acuze de bigotism? Parintii , fratii? Da, si ei ar cam putea. Vecinii, colegii de Munca? Who cares?!?


Eu de ex pe unde am fost la biserica nu am cunoscut nicio persoana pe care sa o arate lumea cu degetul din cauza asta ( uiteo si pe bigoata/ bigoti astia). Erau si femei singure, si familii. Chiar mau surprins un cuplu care au un copil mare de vreo 20 ani, veneau la biserica tinanduse de mana.
Femeile care frecventau si ajutau ls biserica, nu erau doar babe, CI si tinere si frumoase. Si cu serviciu, si cu situatie buna, chiar cu masina personala. Nu stiu niciuna sa fi venit vreodata la vreo sarbatoare si sa zica ca nu a apucat sa faca nimic Acasa, nici mancare nici curatenie, ca a trebut sa vina sa faca la biserica; sau sa vina zdrentaroasa si murdara ca nu a avut timp sa se sppele si sa se primeneasca ptca a fost ocupata cu spovedanie si canonul....e drept ca nici Parintele nu incuraja un atare comportament ce as r putea fi caracterizat drept "bigot" . Si nici refuzul relatiilor conjugale, chiar mai multi preoti iam auzit ca nu il recomanda.
Din pacate se poate ajunge la racirea relatiilor in cuplu si fara sa fie exclusiv vina " bigotului". Uneori e de ajuns sa refuzi o data pe motiv ca tocmai vii de la spovedanie si Maine te impartasesti ( sau iei afhiazma) sau ca e vinerea mare si vrei sa mai postesti pana dupa inviere, si....atat ti-a trebuit, ai creat ideea preconceputa ca biserica te indeamna sa refuzi relatiile conjugale....mai urmeaza sa refuzi un gratar in zi de post, o iesire duminica inainte de pranz sau in alta zi de sarbatoare, o treaba caznica sau cumparaturi tot atunci, si..s-a terminat...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.12.2015, 17:29:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu e frate, doar peiorativ, este mai curând familiar, popular și chiar arhaic. E drept că adesea oamenii din popor nu-l respectă pe „popa” și de-aia a căzut termenul în peiorativ. Dar cred că Ovidiu vrea să-l reabiliteze.
P.S. Sorin Dumitrescu și-a intitulat o carte „Rock & popi” și nu cred că din dispreț pentru preoți.
Eu pana acum nu am citit sa fie folosit cu sens pozitiv niciunde. Mai mult, stiam ca era folosit pentru preotii din religiile pagane, care slujeau zeilor (nu stiu daca e asa, am citit pe undeva). Oricum, din moment ce toti il folosesc azi in sens peiorativ, de bataie de joc la adresa unui preot, e ciudat sa te apuci sa spui popi la toti preotii. Am citit recenzia cartii lui Sorin Dumitrescu, acolo critica si preotii, deci foarte probabil e folosit in sens tot peiorativ.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.12.2015, 17:35:49
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu e frate, doar peiorativ, este mai curând familiar, popular și chiar arhaic.
Da, e ceva simpatie, la unii credinciosi, cand zic "popa". De pilda, chiar asa imi zic mie prietenii...:) Evident cu un amestec de simpatie si de luat nitel peste picior...
Cunosc preoti care isi spun ei insisi "popa" si chiar "sunt doar un popa de tara", dar e limpede ca spun asta cu modestie si cu oarece amuzament binecuvantat...:) Se tin si ei la smerenie, imi pare, pentru a nu se lua prea in serios, adica pentru a nu pica in incrancenare.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.12.2015, 17:38:39
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu pana acum nu am citit sa fie folosit cu sens pozitiv niciunde. Mai mult, stiam ca era folosit pentru preotii din religiile pagane, care slujeau zeilor (nu stiu daca e asa, am citit pe undeva). Oricum, din moment ce toti il folosesc azi in sens peiorativ, de bataie de joc la adresa unui preot, e ciudat sa te apuci sa spui popi la toti preotii. Am citit recenzia cartii lui Sorin Dumitrescu, acolo critica si preotii, deci foarte probabil e folosit in sens tot peiorativ.
Ei, Cataline, nu toata lumea e asa crispata si serioasa ca tine. Unii isi ingaduie nitica destindere, nitel firesc, nitica bonomie. Dar tu faci cum stii, desigur, ca doar porti lupta cea sfanta si esti pe pamant pentru o misiune mareata, precum stim.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.12.2015, 17:41:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si pana la urmacand esti bigot???
Cand stai prea mult pe la biserica, sau cand iti refuzi barbatul? ( IAR treaba cu biserica e doar un effect secundar al neintelegerilor conjugale)?
Ca daca nu ai barbat sau copii, cine ar putea sa te acuze de bigotism? Parintii , fratii? Da, si ei ar cam putea. Vecinii, colegii de Munca? Who cares?!?
Eu de ex pe unde am fost la biserica nu am cunoscut nicio persoana pe care sa o arate lumea cu degetul din cauza asta ( uiteo si pe bigoata/ bigoti astia).
Desigur ca nu ai vazut, pentru ca acest cuvant e folosit mai degraba de cei care nu sunt credinciosi sau care nu prea merg la biserica la adresa celor ce sunt credinciosi. Pentru o astfel de persoana cineva care merge in fiecare duminica la bisercia e in mod sigur un habotnic sau bigot. Pana la urma nici a merge in fiecare zi la biserica nu e o greseala din punct de vedere crestin. Iar postul nu e ceva optional, ci obligatoriu pentru un crestin (cum spune un parinte de pe aici). Desigur, pot fi si exagerari, dar in ziua de azi mai mult intalnim prea putin, decat prea mult.
P.S. Se pare ca la origine cuvantul "bigot" ii desemna pe eretici la catolici (francezi).

Last edited by catalin2; 30.12.2015 at 17:53:58.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.12.2015, 18:00:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ei, Cataline, nu toata lumea e asa crispata si serioasa ca tine. Unii isi ingaduie nitica destindere, nitel firesc, nitica bonomie. Dar tu faci cum stii, desigur, ca doar porti lupta cea sfanta si esti pe pamant pentru o misiune mareata, precum stim.
Desigur, da-o in ce stii tu si ce te doare mai tare. Poate din cauza bonomiei ai fost banat de cateva ori si te-ai cam balacarit cu unii pe aici?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 30.12.2015, 18:07:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Da, e ceva simpatie, la unii credinciosi, cand zic "popa". De pilda, chiar asa imi zic mie prietenii...:) Evident cu un amestec de simpatie si de luat nitel peste picior...
Ce mă, te faci popă? O întrebare des întâlnită de cei care dau la Teologie sau care își lasă barbă. :))

Deși, repet, se poate folosi în sens cât se poate de serios. :)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 30.12.2015, 18:10:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Cunosc preoti care isi spun ei insisi "popa" si chiar "sunt doar un popa de tara", dar e limpede ca spun asta cu modestie si cu oarece amuzament binecuvantat...:) Se tin si ei la smerenie, imi pare, pentru a nu se lua prea in serios, adica pentru a nu pica in incrancenare.
Si spun aceasta tot din smerenie, folosind cuvantul in sens peiorativ. Cum bine ai observat, dar nu ai dus rationamentul pana la capat. dar ia sa se duca unul din asta curajos de pe forum si sa ii spuna unui preot popa sa vedem ce zice. Si sa-i dea cu popa in sus si popa in jos. Zice unul o prostie si se apuca altii sa gaseasca sensuri filozofice si metafizice.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 30.12.2015, 18:15:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce mă, te faci popă? O întrebare des întâlnită de cei care dau la Teologie sau care își lasă barbă. :))

Deși, repet, se poate folosi în sens cât se poate de serios. :)
Sper ca ai inteles sensul cuvantului "peiorativ". Iar in sensul cat se poate de serios in afara de tine nu am auzit pe nimeni sa-l foloseasca.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 30.12.2015, 18:16:59
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desigur, da-o in ce stii tu si ce te doare mai tare. Poate din cauza bonomiei ai fost banat de cateva ori si te-ai cam balacarit cu unii pe aici?
Mai, eu sunt un tip destul de bonom, se pare si multi speculeaza asta cu nerusinare. Ai remarcat, nu-i asa?
Doar ca nu imi plac prostii, bolnavii mintal care refuza tratamentul (din nesimtire) si rigizii schizoizi cu aere duhovnicesti. Ce nu pricepi, fratioare?, ca doar ne cunoastem de atat amar de vreme...
Reply With Quote
Răspunde