Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.10.2007, 13:38:15
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Am mai dat acest exemplu,

Parintele Nicolae Steinhart a fost boteza in inchisoare, ortodox, prin turnare, intr`ascuns cand ieseau din celule. Poate spune oare cineva ca acest botez nu a fost valabil. Ca nu a renascut in Duhul Sfant? Ca nu a primit inger pazitor? A ramas oare el de religie mozaica?

Spuneti bine parinte ca acest pai se tranforma in barna in ochii multora.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.10.2007, 16:26:24
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Am mai dat acest exemplu,

Parintele Nicolae Steinhart a fost boteza in inchisoare, ortodox, prin turnare, intr`ascuns cand ieseau din celule. Poate spune oare cineva ca acest botez nu a fost valabil. Ca nu a renascut in Duhul Sfant? Ca nu a primit inger pazitor? A ramas oare el de religie mozaica?

Spuneti bine parinte ca acest pai se tranforma in barna in ochii multora.
Nu sunt in masura sa dau asemenea verdicte...Daca parintele Steinhart a fost botezat in inchisoare asa nu cred ca trebuie sa facem din exceptie regula. Martirii - invata Sfintii Parinti - daca au murit nebotezati, au primit botezul sangelui. In cazul botezului de urgenta, s-a mai spus asta, se face si cu nisip si nu gresesti. Dar cred ca in cazurile firesti trebuie sa se faca dupa randuiala ortodoxa prin intreita-cufundare, in numele Sf. Treimi. Asta daca Sfantul Sinod, aflat in comuniune cu celelalte Biserici Ortodoxe nu da alte dispozitii :D. Ce se intampla in Ardealul meu nu ma bucura, ma bucur doar ca tot mai mult, preotii nostri se curata de comoditate. Dar asta e numai umila mea parere...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.10.2007, 16:33:41
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Nu am postat pentru a scuza aceasta practica. Ci am dat un exemplu de botez de urgenta in care se poate vedea lucrarea Lui Dumnezeu.

Botezul de urgenta, cum ii spune si numele este un botez de urgenta. Parintele Steinhart a apelat la el pentru ca se temea sa nu moara nebotezat. Mirungerea acestuia a fost facuta dupa ce a iesit din inchisoare. Este regretabila insa a apela la botezul de urgenta cata vreme nu este o reala urgenta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.10.2007, 13:26:26
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Marire lui Dumnezeu.

Multumesc, parinte, pentru cuvinte si precizari.
Si al meu prunc a fost botezat tot prin turnare, la biserica unde mergem la sfanta liturghie, o biserica noua, parohie noua. Cred ca parintii slujitori de la a noastra biserica nu au inca o cristelnita, nici pictura nu era inceputa cand l-am dus pe baiat sa primeasca botezul.
Nu am indraznit sa ii intreb, nu cumva sa creada ca le cerem socoteala.
Acum de-abia s-a pictat zidul in sfantul altar si o parte de dincoace de iconostas...
Ce sa-i faci... Biserica e luata cu asalt mai mult de Sfintele Pasti... in rest nu ne invrednicim sa le facem probleme de multimi parintilor ???
Ne iritam ca "dam bani la popi" si ne ferim de taine ca presupun asumarea unor responsabilitati...
Dumnezeu sa ii ajute Parintelui Patriarh, ca foarte bine a identificat dusmanul crestinilor de azi: secularizarea..


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.10.2007, 16:35:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu cred ca reprezinta un motiv acceptabil,faptul ca preotul slujeste la o biserica,inca neterminata,si nu beneficiaza de o cristelnita pentru botez.Este absurda aceasta scuza,deja nu mai are nici o legatura cu taina in sine,aceasta cea mai semnificativa taina,care este botezul.Sunt destui preoti care au bisericile terminate si tot prin stropire savarsesc botezul.Aceasta reprezinta o tendinta de la catolici,care odata cu modernizarea societatii s-a inceput a infiltra diferite aspecte care tin de comoditate,in biserica.Cand se face o biserica,se aduce in aceasta,din clipa in care se incepe a se sluji in ea,cele mai semnificative lucruri pentru savarsirea completa a taineor.Lipsa picturii in biserica,sau mai stiu eu ce,nu influienteaza cu absolut nimic savarsirea sfintei Liturghii,atata timp cat aceasta incepe a se realiza in biserica nou construita.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.10.2007, 17:31:50
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Recomandarea mea este sa spuna fiecare crestin preotului, atunci cand isi boteaza copiii, sa fie botez prin afundare. Se poate face asta cu destul tact si dragoste. Este prea important, pentru a ne lasa sedusi de orice viclenie a diavolului. INTREITA-AFUNDARE IN NUMELE SFINTEI TREIMI!!! Eu botez intr-un ghiveci de flori:D.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.10.2007, 20:17:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

parinte ... pai, poate se pune mana de la mana - inclusiv noi, cei de pe forum, ca acum va cunoastem - ca sa facem de-o cristelnita adevarata.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.10.2007, 09:38:28
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
parinte ... pai, poate se pune mana de la mana - inclusiv noi, cei de pe forum, ca acum va cunoastem - ca sa facem de-o cristelnita adevarata.
mirelat: multumesc mult! cred insa ca ma voi descurca,incet, incet. Sunt intr-o parohie din Italia de mai putin de un an si suntem in stadiul de inzestrare a bisericii cu toate cele necesare. Am cumparat Sfintele Vase, Evanghelia, cadelnita, prapori, icoane, cununii,etc; urmeaza un chivot mai mare, cristelnita. Multumesc lui Dumnezeu, am gasit aici oameni iubitori si mai apropiati de Biserica decat acasa. Au realizat foarte multe in doar cateva luni! Multumesc pentru gandul bun! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.10.2007, 13:47:01
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

La al meu prunc s-a facut turnarea apei peste el de trei ori.
Si toate rugaciunile si mirungerea cu toata rinduiala imbisericirii.
Doar ca nu s-a scufundat pruncul in cristelnita, pentru ca nu era.
Va asigur ca parintele nu a facut nimic in graba, si-a dat silinta sa fie totul dupa rinduiala, nu s-a grabit, ba la sfarsit a mai si ramas sa ne vorbeasca despre insemnatatea botezului si despre altele legate de credinta si de rinduieli.

Asadar mi-e greu sa cred ca din "comoditate" nu s-a facut cufundarea intreita... Va rog sa ma iertati, dar nu as reprosa parintelui asa ceva, pentru ca nu cred ca despre asta a fost vorba.

Din nou multumesc parintelui Florin pentru recomandare. Sper ca atunci cand cu ajutorul Domnului va veni al doilea prunc sa putem avea rinduiala intreaga la biserica noastra.

Biserica are hramul "Adormirea Maicii Domnului" si este o binecuvantare pentru noi ca nu aveam aproape de casa o biserica, cele doua alternative erau relativ departe.
Eu zic sa laudam pe Domnul ca ne-a ingaduit sa avem in ultimul timp biserici noi si indesirea parohiilor, ca eu unul, duminica acum aud clopotul si nu ma rabda inima sa nu merg la biserica. Poate multi au fost readusi in Biserica prin aceasta indesire a parohiilor, care inainte nu se nevoiau prea mult pentru credinta, incet, incet au inceput sa vada altfel viata in credinta si datorita venirii intrei noi a preotilor. Cand biserica era departe cu greu ajungea parintele, ca cateva ori pe an, la noi in case.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.10.2007, 13:56:55
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Daca vorbim de indrazneala credinciosilor inaintea preotului, ca un exemplu amuzant pot povesti o intamplare cu strabunica mea - Dumnezeu sa o odihneasca - cu parintele din satul dumneaei:
Dupa sfanta liturghie, mama mare fiind implicata in consiliul bisericesc a mai ramas sa vorbeasca cu parintele si cu ceilalti consilieri. Dupa ce au terminat treburile importante parintele a adus vorba de sanatate, zicand ca il incearca dureri de dinti si ca fiind deja in virsta tot mai mult il supara dintii...
Acuma strabunica (mama mare) simtindu-se intr-un mediu familiar pentru ca era nelipsita de la biserica si il indragea pe parintele pentru ca era un om bun si un bun slujitor in altar si in afara lui, a indraznit sa comenteze, zicand urmatoarea perla:
"Ei, parinte... stiu cum e... vad ca si dumneata esti prost de gura, ca mine". Ce a vrut dumneaei sa zica prin "prost de gura" era ca avea probleme de dentitie, dar interpretarile pot fi multiple... Parintele se pare ca a inteles ce trebuie, a ris, iar mama mare a ramas de poveste cu vorbele astea, ca si azi o pomenesc unii aduncandu-si aminte...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 10:17:27
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00