Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2010, 11:45:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Lasand toate i-a urmat Mantuitorului

Mult ma bucur cand vad ca au fost si sunt persoane care lasa totul pentru Hristos. Astazi il pomenim pe Sfantul Evanghelist Matei, cel care a renuntat la slujba, "lasand toate" pentru Hristos. Despre el, Sfantul Luca spune: "Si dupa aceasta a iesit si a vazut un vames, cu numele Levi, care sedea la vama, si i-a zis: Vino dupa Mine. Si, lasand toate, el s-a sculat si a mers dupa El. Si I-a facut Levi un ospat mare in casa sa. Si era multime multa de vamesi si de altii care sedeau cu ei la masa" (Luca 5, 25-27).

Marturisesc ca in prezent nu am puterea sa fiu asemeni acestor persoane. Cred ca de multe ori ne laudam ca putem face multe pentru Hristos, dar daca am fi pusi in situatia lui Matei, cred ca am gasi multe explicatii pentru a nu-I urma.

La multi ani celor ce poarta numele Sfantului Matei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2010, 12:17:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sfanta Scriptura nu mai este citita, omul multumindu'se cu a avea ceva "cultura generala" din cuprinsul ei.
Postul abia daca se rezuma la cel obligatoriu, de peste an.
Spovedania nu mai este inteleasa, preotul fiind si el "om pacatos".
Impartasania se primeste cel mult de patru ori pe an, iar si atunci ca pe un fel de "obicei".
Rugaciunile de seara si de dimineata sunt adesea trecute cu vederea, in baza oboselii.

De unde dar puterea de a marturisi si de a renunta la "lume" pentru Hristos ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 16.11.2010 at 12:19:43.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2010, 12:51:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mult ma bucur cand vad ca au fost si sunt persoane care lasa totul pentru Hristos. Astazi il pomenim pe Sfantul Evanghelist Matei, cel care a renuntat la slujba, "lasand toate" pentru Hristos. Despre el, Sfantul Luca spune: "Si dupa aceasta a iesit si a vazut un vames, cu numele Levi, care sedea la vama, si i-a zis: Vino dupa Mine. Si, lasand toate, el s-a sculat si a mers dupa El. Si I-a facut Levi un ospat mare in casa sa. Si era multime multa de vamesi si de altii care sedeau cu ei la masa" (Luca 5, 25-27).

Marturisesc ca in prezent nu am puterea sa fiu asemeni acestor persoane. Cred ca de multe ori ne laudam ca putem face multe pentru Hristos, dar daca am fi pusi in situatia lui Matei, cred ca am gasi multe explicatii pentru a nu-I urma.

La multi ani celor ce poarta numele Sfantului Matei.
sunt de acord cu tine.
Asa ma consideram si eu, ca as fi in stare de orice pentru Domnul.
Dar El , in bunatatea Lui, mi-a aratat, ca sa nu ma mai trufesc ca sunt plina de neputinte si la primul hop......
m-au impresionat si martirul brancovenilor, dar cand ma gandesc ca , poate va veni vreme sa fac acelasi lucru, doua lacrimi mari imi curg pe fata.
Domnul sa ne intareasca, sa implinim cuvintele:"nici sarutare nu-ti voi da ca Iuda"

Doamne, Dumnezeule, pentru rugaciunile sfintilor Tai, care au lasat totul si te-au urmat, miluieste pe noi si ajuta-ne sa le urmam exemplu!
amin
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2010, 14:49:32
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Urmându-L pe Hristos

Cum sa renunti la lume si sa-L urmezi pe Mantuitor? Recunosc ca acesta intrebare m-a framintat si ma framinta si pe mine,atat la nivel conceptual cat si practic.Am citit despre multi oameni care de-a lungul istoriei au reusit in mod real asa ceva si ii multumesc Celui de Sus ca mi-a dat speranta prin exemplul lor.M-am intrebat insa cum as putea realiza si eu asa ceva sau cum as putea macar sa incep un asemenea drum.O sa postez o parerea avand in vedere o opinie(nu sunt puse ghilimele pt ca sunt si alte comentarii intercalate si ar fi fost greu sa separ tot) pe care am citit-o recent. Credinciosilor crestin-ortodocsi le recomand sa verifice aceste sustineri in scrierile Sfintilor Parinti pentru a vedea daca aceste opinii sunt sau nu corecte in conformitate cu invatatura lor.Acestea este doar o opinie si ca de obicei>de la teorie la practica este cale lunga dar constientizarea poate fi un prim pas sincer.

In Coloseni 3:3 se spune :,,Căci voi ați murit și viața voastră este ascunsă cu Hristos întru Dumnezeu.".In Galateni 2:20 sta scris: ,,Am fost răstignit împreună cu Cristos”. Doua afirmatii cheie ale Apostolului Pavel cu pivire la urmarea lui Hristos.Dar ce înseamnă aceasta? Cine a murit atunci când am devenit creștin?Răspunsul: „firea mea pământească” a murit. ,, Iar cei ce sunt ai lui Hristos Iisus și-au răstignit trupul împreună cu patimile și cu poftele.”(Galateni 5:24). Ce inseamna fire paminteana aflam in Galateni 5:19-21. De remarcat ca este vorba si de atitudini nu doar de acte imorale ale trupului sau ale firii pamintene.


O definitie biblica extreme de sugestiva a firii pamintene gasim in Romani 8:6-8: ,, Căci dorința cărnii este moarte dar dorința Duhului este viață și pace, Fiindcă dorința cărnii este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci nu se supune legii lui Dumnezeu, că nici nu poate. Iar cei ce sunt în carne nu pot să placă lui Dumnezeu”. Cand urmez firea mea paminteana ma incred in intelepciunea mea si nu in cea a lui Dumnezeu.Prin urmare nimic din ce as face in acest mod,gratie doar firii mele pamintene egosite,nu ar putea sa-i placa lui Dumnezeu intrucat ,,Fără credință, dar, nu este cu putință să fim plăcuți lui Dumnezeu, căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este și că Se face răsplătitor celor care Îl caută.”(Evrei 11:6).Iar firea umana,slaba,egoista si pacatoasa, rar face ceva din Credinta.


In Galateni 2:20 se spune ,, M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.”. Este evidenta diferenta dintre acesta stare,de urmare a lui Hristos,si starea in care te izolezi de Cel de Sus si te bazezi efectiv doar pe fortele tale.Firea noastra paminteana a fost rastignita alaturi de Hristos,deci, in mod logic, ar trebui sa scapam de ea pentru a nu arunca in derizoriu Jertfa Mantuitorului.Problema este cum putem lupta cu pacatul pentru a putea sa-L urmam pe Hristos.Este de la sine inteles ca lupta cu pacatul este conditia fara de care nici macar nu ar trebui sa avem cutezanta sa vorbim de asa ceva.Sau putem vorbi dar ne osandim singuri.

Acesta lupta se numeste ,,lupta Credintei”sau ,,lupta cea buna a credintei”(I Timotei 6:12 si II Timotei 4:7).Victoriile acestei lupte sunt numite ,,lucrarile Credintei”sau ,,lucrul credinței voastre (I Tesalonicieni 1:3 si II Tesalonicieni 1:11) iar prin acesta lupta crestinii devin ,,parte cu cei ce s-au sfințit, prin credința în Mine.(Faptele Apostolilor 26:18 si II Tesalonicieni 2:13).

Acesta este o lupta a Credintei iar vesnicia este miza.Viata noastra vesnica depinde de lupta din acesta viata cu pacatul: ,,Căci dacă viețuiți după trup, veți muri, iar dacă ucideți, cu Duhul, faptele trupului, veți fi vii.”(Romani 8:13).Ideea esentiala este sa lupti pina la moarte cu pacatul,altfel nu putem oferi nici o dovada a faptului ca firea noastra paminteana a fost rastignita.Iar daca nu facem asta,dupa cum ati vazut in Galateni 5:24, nu trebuie sa ne amagim, nu ii apartinem lui Hristos.Importanta consecintelor acestei razboi nevazut permanent este greu de descris in cuvinte.Urmarea este Cerul sau iadul.

Cum rezist insa cand apare tentatia,pofta de a pacatui? In Romani 8:13 ni s-a spus:,, Căci dacă viețuiți după trup, veți muri, iar dacă ucideți, cu Duhul, faptele trupului, veți fi vii”. Ce cred ca inseamna asta:din toata armura pe care ne-o da Cel de Sus(Efeseni 6:10-18) pentru a lupta impotriva necuratului, o singura piesa este folosita pentru ,,a omori”: ea este numita ,,sabia Duhului” (Efeseni 6:17). Care este ,,sabia Duhului”?Se spune clar: ,,Cuvântul lui Dumnezeu". Aici cred ca este locul unde intervine Credinta : ,, Prin urmare, credința este din auzire, iar auzirea prin cuvântul lui Hristos.”(Romani 10:17)

Cuvantul lui Dumnezeu patrunde prin ceata amagirilor necuratului(,,Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii">Evrei 4:12) ma ajuta sa renunt sa ma incred in potentialul atragator dar amagitor al pacatului si ma indreapta sa ma incred in Cuvantul Domnului,in promisiunile bucuriei lui Dumnezeu (Psalmi 15:11)

Credinta incepe cu o privire spre Crucea unde firea noastra paminteasca a fost rastignita si se continua cu o privire in viitor: ,,Iar credința este încredințarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute.”(Evrei 11:1). Atunci cand Credinta intra in inima oricarui om,promisiunile Mantuitorului sunt certitudini pentru mine,nu ma indoiesc de Adevarul lor.Daca setea mea spirituala dupa Credinta este intemeiata pe cele spuse de Mantuitor atunci puterea pacatului este distrusa: ,, Și Iisus le-a zis: Eu sunt pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi și cel ce va crede în Mine nu va înseta niciodată.”(Ioan 6:35)

Firea mea libera de amagire si in cautarea Celui de Sus a lasat in urma firea pacatului pentru care Mantuitorul s-a rastignit,pentru noi toti,pe Cruce.Nu voi mai inseta dupa pacat,al carui pret este moartea,pentru ca el a fost invins de Hristos: ,,Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.” (II Corinteni 5:21),si poate asa ar trebui sa-l urmam si noi: ucigand in noi vechea fire pacatoasa si mergand prin Credinta in Hristos:

,, Căci dreptatea lui Dumnezeu se descoperă în ea din Credință spre Credință, precum este scris: "Iar dreptul din Credință va fi viu"(Romani 1:17)

Last edited by Scotsman; 16.11.2010 at 15:45:57.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2010, 16:10:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Tot din scripturi citim ca sf Ap Petru avea sotie, copii, neamuri si ca urmare gospodarie mare, si de asemenea toti ceilalti apostoli care au ramas in urma in Ierusalim, legaturi lumesti care nu i-a impiedicat sa devina sfinti.

Deci acest, lasa totul si urmeaza-ma este tot un artificiu instalat cu iscusinta din traducerile grecesti.

Un argument esential si deosebiit de solid pentru lumea evreiasca este faptul ca apostolii nu aveau cum sa apara in lume ca nefiind legati de familie si gospodarii. In caz contrar ar fi fost imediat catalogati ca fiind niste CIUDATI, sau chiar mai rau ca ...umblind in grupuri de barbati necasatoriti sau care au fugit de acasa cu alti barbati pentru a se perinda prin lume rupti de TRADITIA IUDAICA, anarhisti, rebeli.

Nu ar fi stat nimeni sa-i asculte.

Primul lucru care ar fi fost intrebati ar fi fost, UNDE VA SUNT NEVESTELE SI COPII?

Atita le-ar fi trebuit sa declare poporului ca si-au lasat familiile de IZBELISTE! (
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2010, 17:24:07
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mult ma bucur cand vad ca au fost si sunt persoane care lasa totul pentru Hristos. Astazi il pomenim pe Sfantul Evanghelist Matei, cel care a renuntat la slujba, "lasand toate" pentru Hristos. Despre el, Sfantul Luca spune: "Si dupa aceasta a iesit si a vazut un vames, cu numele Levi, care sedea la vama, si i-a zis: Vino dupa Mine. Si, lasand toate, el s-a sculat si a mers dupa El. Si I-a facut Levi un ospat mare in casa sa. Si era multime multa de vamesi si de altii care sedeau cu ei la masa" (Luca 5, 25-27).

Marturisesc ca in prezent nu am puterea sa fiu asemeni acestor persoane. Cred ca de multe ori ne laudam ca putem face multe pentru Hristos, dar daca am fi pusi in situatia lui Matei, cred ca am gasi multe explicatii pentru a nu-I urma.

La multi ani celor ce poarta numele Sfantului Matei.

Costele, o sa-i I urmam toti, vrand, nevrand- situatia actuala a noastra ca popor incercat, oropsit, jefuit- o cere.Credinta nu ne-o pot lua.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2010, 17:24:40
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu este nici un artificiu Andrei.Urmarea lui Hristos este o urmare constienta,o urmare in spirit,in Credinta iar faptele nascute din Credinta vor fi roadele dupa care ii vei cunoaste pe cei care au facut asta.Uita-te in 3 pasaje din Sfanta Scriptura:

I).,,Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor." (Matei 6:2) ,,Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor"(Matei 6:5) ,,Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor. "(Matei 6:16)

Este evident ca Hristos a pledat pentru sinceritate in contra fatarniciei,a falsei credintei si a zelului orbesc.Se poate vedea sentinta divina pentru asa ceva ,,și-au luat plata lor".A cerut in schimb sinceritate,discretie,dismularea greutatilor ca sa nu devina prilej de cadere pentru altii:

II).,,Tu însă, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta ta,Ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."(Matei 6:3-4) ,,Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."(Matei 6:6) ,,Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală, Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."(Matei 6:17-18)

Aici se vede clar diferenta atitudinii divine in ceea ce priveste sinceritatea vs fatarnicia.Prima va fi ,,îți va răsplăti ție" in timp ce fatarnicia va primi ,,și-au luat plata lor".Fiecaruia ceea ce merita.Urmarea lui Hristos trebuie sa fie discreta,tainica,sincera,este o cale in primul rand a sufletului,o cale interioara ce se va reflecta si in faptele de zi cu zi.

Daca doresti sa impresionezi ca un fariseu,atunci iti faci o cruce de lemn si o tulesti pe strazi cu ea in spate ca sa arati ce mult suferi tu desi tot demersul tau va pleca in primul si in primul rand din dorinta de a fi laudata propria ta persoana si nu pentru a fi proslavit Cel de Sus.Nu este o regula generala(exceptie ,,cei nebuni intru Hristos")dar granita intre fariseism si credinta sincera, smerita si plina de pocainta este(din pacate) din ce in ce mai subtire.

Nici macar Celui de Sus nu-i plac manifestarile publice grandioase dar lipsite de sinceritate,de Credinta,neinsotite de roade in viata de zi cu zi:

,,La ce Îmi este bună tămâia care vine din Șeba și scorțișoara din țară depărtată? Arderile de tot ale voastre nu le voiesc și jertfele voastre Îmi sunt neplăcute"(Ieremia 6:20)

Urmarea lui Hristos nu este ceva festiv Andrei,ceva in care te falesti public.In Pateric(parca) parca un parinte a vazut cum un laic(parca cu familie) era mai avansat in Credinta decat el care era ascet.Nu ti-a pus nimeni o limita cum sa o faci,este o cale pentru fiecare,nu toti vor ajunge asceti dar fiecare poate urma mesajul transmis de Mantuitor.Vor fi oameni carora Cel de Sus le-a randuit sa mearga pe o cale mai aspra dar asta nu inseamna ca restul nu vor avea calea lor.Toti primim o sansa Andrei sa-L urmam,Cel de Sus stie mai bine ca noi cat putem si ce putem.

Asta este ce cred eu.Mai cauta si tu pentru ca sa-L urmezi pe Mantuitor inseamna sa-L cauti mai intai,sa incerci sa respecti ceea ce a spus:,,Iisus a răspuns și i-a zis: Dacă Mă iubește cineva, va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi, și vom veni la el și vom face locaș la el" (Ioan 14:23)

Last edited by Scotsman; 16.11.2010 at 17:27:34.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2010, 17:38:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Costele, o sa-i I urmam toti, vrand, nevrand- situatia actuala a noastra ca popor incercat, oropsit, jefuit- o cere.Credinta nu ne-o pot lua.
Rodica , cerinta era sa lasi totul cind AI CE LASA( si cine lasa ceva?:), nu "vrind-nevrind" cind golanii si derbedeii manelisti din conducere te aduc la sapa de lemn dupa care sa afirmi cu jale ca "credinta nu ne-o pot lua".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2010, 17:43:23
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Rodica , cerinta era sa lasi totul cind AI CE LASA( si cine lasa ceva?:), nu "vrind-nevrind" cind golanii si derbedeii manelisti din conducere te aduc la sapa de lemn dupa care sa afirmi cu jale ca "credinta nu ne-o pot lua".

Citind viata Sfantului Vasile cel Mare am regasit aceasta idee- Sfantul asa a facut- si era bogat. Nu este singurul- atati Sfinti au lasat onoruri, bogatii, confortul si I-au urmat convingator lui Hristos, incat credinta lor dreapta a ajuns pana la noi- iata de ce era nevoie de jertfa Sfintilor.Ma gandesc ca Mantuitorul ne invita la a-I urma in invataturi si cred ca este lucrul cel mai important- sa facem voia Lui.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.11.2010, 17:43:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Nu este nici un artificiu Andrei.Urmarea lui Hristos este o urmare constienta,o urmare in spirit,in Credinta iar faptele nascute din Credinta vor fi roadele dupa care ii vei cunoaste pe cei care au facut asta.Uita-te in 3 pasaje din Sfanta Scriptura:

I).,,Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor." (Matei 6:2) ,,Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor"(Matei 6:5) ,,Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor. "(Matei 6:16)

Este evident ca Hristos a pledat pentru sinceritate in contra fatarniciei,a falsei credintei si a zelului orbesc.Se poate vedea sentinta divina pentru asa ceva ,,și-au luat plata lor".A cerut in schimb sinceritate,discretie,dismularea greutatilor ca sa nu devina prilej de cadere pentru altii:

II).,,Tu însă, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta ta,Ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."(Matei 6:3-4) ,,Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."(Matei 6:6) ,,Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală, Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."(Matei 6:17-18)

Aici se vede clar diferenta atitudinii divine in ceea ce priveste sinceritatea vs fatarnicia.Prima va fi ,,îți va răsplăti ție" in timp ce fatarnicia va primi ,,și-au luat plata lor".Fiecaruia ceea ce merita.Urmarea lui Hristos trebuie sa fie discreta,tainica,sincera,este o cale in primul rand a sufletului,o cale interioara ce se va reflecta si in faptele de zi cu zi.

Daca doresti sa impresionezi ca un fariseu,atunci iti faci o cruce de lemn si o tulesti pe strazi cu ea in spate ca sa arati ce mult suferi tu desi tot demersul tau va pleca in primul si in primul rand din dorinta de a fi laudata propria ta persoana si nu pentru a fi proslavit Cel de Sus.Nu este o regula generala(exceptie ,,cei nebuni intru Hristos")dar granita intre fariseism si credinta sincera, smerita si plina de pocainta este(din pacate) din ce in ce mai subtire.

Nici macar Celui de Sus nu-i plac manifestarile publice grandioase dar lipsite de sinceritate,de Credinta,neinsotite de roade in viata de zi cu zi:

,,La ce Îmi este bună tămâia care vine din Șeba și scorțișoara din țară depărtată? Arderile de tot ale voastre nu le voiesc și jertfele voastre Îmi sunt neplăcute"(Ieremia 6:20)

Urmarea lui Hristos nu este ceva festiv Andrei,ceva in care te falesti public.In Pateric(parca) parca un parinte a vazut cum un laic(parca cu familie) era mai avansat in Credinta decat el care era ascet.Nu ti-a pus nimeni o limita cum sa o faci,este o cale pentru fiecare,nu toti vor ajunge asceti dar fiecare poate urma mesajul transmis de Mantuitor.Vor fi oameni carora Cel de Sus le-a randuit sa mearga pe o cale mai aspra dar asta nu inseamna ca restul nu vor avea calea lor.Toti primim o sansa Andrei sa-L urmam,Cel de Sus stie mai bine ca noi cat putem si ce putem.

Asta este ce cred eu.Mai cauta si tu pentru ca sa-L urmezi pe Mantuitor inseamna sa-L cauti mai intai,sa incerci sa respecti ceea ce a spus:,,Iisus a răspuns și i-a zis: Dacă Mă iubește cineva, va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi, și vom veni la el și vom face locaș la el" (Ioan 14:23)
Da, dar vad ca ai deviat de la subiect, aici nu era vorba de URMAT si IMITAT care-i altceva, aici vorbeam de lasat TOTUL( bani, casa, familie, copii mici de izbeliste, sotie care depinde de tine) si sa pleci pe coclauri chipurile "sa propavaduiesti" de Hristos.

Eu de aceasta instalatie straina scripturii vorbesc.

Cind se stie foarte bine ca pentru un familist cu gospodarie si copii de crescut IN ORICE SOCIETATE, propavaduirea LUI este FAMILIA LUI, Dumnezeu este in ochii copiiilor pe care-i are de crescut, nu de a-i lasa pe strazi , in timp ce el are chef de duca... aici este aberatia aparuta in traducerile biblilei.
Apostolii SUB NICI O FORMA NU SI_AU LASAT FAMILIILE PE STRAZI ca ar fi fost linsati de neamuri si de vecini!, intelegi cum sta treaba ?

Ce faci iti lasi nevasta sa se prostituieze pentru a-ti putea creste copilul pentru ca tu esti o haimana cu chef de duca?...nu are sens scripturistic.

Last edited by andreicozia; 16.11.2010 at 17:51:52.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
matei

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
toate acatistele...! myself00 Rugaciuni 0 26.05.2012 01:26:24
Iisus - a urmat niste scripturi. Ar fi putut sa aleaga altfel? sophia Din Noul Testament 32 16.04.2012 04:38:36
Rugaciuni de toate nevoile dorelcid Resurse ortodoxe on-line 4 02.09.2011 11:02:04