Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2006, 10:03:51
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit Mama sau femeie de cariera?

Ce credeti ca este mai potrivit pentru o femei crestina - sa faca o cariera intr-un domeniu sau sa-si vada de casa ei? pot fi ele imbinate astfel incat familia sa nu aiba de suferit?:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2006, 13:59:06
lucaion lucaion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2006
Mesaje: 5
Implicit

:rolleyes:buna......... nu stiu dc voi putea sa ma ridic la inaltimea asteptarilor dvs.cu raspunsul meu..insa,voi incerca.
m-am casatorit in 1996,pe cand eram studenta in anul III la Teologie,iar la sf.lui 1997 am nascut prima fetita(eram in anul IV);am terminat facultatea , m-am angajat,iar in ianuarie 1999,am nascut a doua fetita si nu am stat in concediu decat 7 luni. timpul a trecut , mi-am dat defu si gradul II.....
ce vreau sa va spun : NU A FOST USOR....insa, cu ajutorul lui Dumnezeu si al sotului meu,astazi suntem o familie fericita cu doua fetite maricele,eu cu servici,avem casa noastra(un apartamnet cu 3 camere).deci se pot imbina amandoua, dar trebuie cum spunea parintele Cleopa......RABDARE......RABDARE.si iar RABDARE
sper ca ma reusit sa va ajut un pic.........:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2006, 19:30:40
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Personal consider ca femeia crestina din Romania si din vremurile actuale,daca isi alege o viata in societate (adica nu in manastire),este bine sa-si intemeieze o familie crestina si sa se ocupe cat poate si de cariera...spun asta pt ca atunci cand ai un sot crestin totul se va desfasura cu intelegere si armonie reciproca...deci,cu alte cuvinte treburile si indatoririle casnice vor fi pe umerii ambilor,asa incat ea va avea timp si pt cariera...consider ca de cariera ei pe plan profesional beneficiaza si sotul...si desigur ca ceea ce am scris este valabil si invers.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2006, 19:42:29
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Daca s-ar mai putea, astazi nu as mai pune cariera pe primul plan. Familia este aceea care defineste o femeie. Poti avea un camin fericit si, in acelasi timp, sa fii si o femeie de succes la locul de munca. Fara familie, in viata esti nimeni si nimic, pentru ca, la un moment dat, trebuie, logic, sa iesi din cariera, sa lasi locul altuia. Ce-ti ramane, insa, e familia, dragostea si locuri ocupate la masa. E un paradox ca devenim intelepti si stim ce-ar fi trebuit sa facem doar cand nu mai putem face nimic. Fiecare, dar mai ales doamnele, domnisoarele, sunt libere sa inteleaga ce vor, dar sa faca ce trebuie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2006, 11:51:20
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Ce credeti ca este mai potrivit pentru o femei crestina - sa faca o cariera intr-un domeniu sau sa-si vada de casa ei? pot fi ele imbinate astfel incat familia sa nu aiba de suferit?:)
Eu cred ca pot fi imbinate, cu conditia sa nu ai ambitii extreme legate de cariera. Familia este pe primul loc, este elementul care iti ofera stabilitate si sprijin. Cariera...astazi e, maine poate nu mai e... E adevarat ca poti sa ajungi foarte sus pe plan profesional, amagindu-te cu ideea ca "avem tot timpul sa facem copii, sa ne ocupam de familie", insa timpul trece, iar cariera singura nu te va face sa te simti implinita ca femeie. Cunosc un caz concret - o prietena de familie, manager la o companie multinationala, care acum are 40 de ani si este mama unei fetite de aproape 2 ani. Am intrebat-o daca e multumita de viata ei. Mi-a raspuns ca ii este foarte greu cu cea mica, ca se simte obosita dupa atatia ani in care a muncit zi-lumina: "Tot ce am avut mai bun in tineretea mea - puterea de munca, pasiunea, rabdarea le-am investit in cariera, in loc sa le pastrez pentru copilul meu. "
Trist, nu-i asa?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.08.2006, 11:52:50
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Draga mea,rostul femeii este de a fi sotie si mama,de a da viata,in primul rand,nu cariera.Inima ta de femeie ce-ti spune,sufletul tau in ce cauta implinirea,in familie sau cariera?Femeia se mantuieste prin nastere de prunci.Femeia este darul barbatului si are misiunea sfanta de a da viata.Tot o femeie a fost binecuvantata,Fecioara Maria,de a-l naste pe mantuitorul nostru Iisus Hristos.

Sa-ti dea Dumnezeu gandul cel bun.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.08.2006, 15:17:42
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Draga mea,rostul femeii este de a fi sotie si mama,de a da viata,in primul rand,nu cariera.Inima ta de femeie ce-ti spune,sufletul tau in ce cauta implinirea,in familie sau cariera?Femeia se mantuieste prin nastere de prunci.Femeia este darul barbatului si are misiunea sfanta de a da viata.Tot o femeie a fost binecuvantata,Fecioara Maria,de a-l naste pe mantuitorul nostru Iisus Hristos.

Sa-ti dea Dumnezeu gandul cel bun.
Din pacate, tot mai multe femei se plang ca nu mai pot fi mame bune, ca vin de la servici pline de nervi, ca nu mai fac fata energiei copiilor, treburilor casnice, ca nici relatia cu otul nu e prea stralucita din cauza stresului continuu, deci...cum ramane cu astea?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.09.2006, 18:36:46
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Din pacate, tot mai multe femei se plang ca nu mai pot fi mame bune, ca vin de la servici pline de nervi, ca nu mai fac fata energiei copiilor, treburilor casnice, ca nici relatia cu otul nu e prea stralucita din cauza stresului continuu, deci...cum ramane cu astea?
Eu propun sa mergem direct la sursa acestor piedici adica direct la stres, care la randul sau isi are radacinile in diferitele griji pe care le avem. O femeie s-ar putea scuti de aceste griji respectiv de sters prin credinta, prin obtinerea acelei paci sufletesti de la credinta. Sa nu uitam si de sot, care trebuie sa fie un sprijin adevarat unei familii, un stalp de neclintit, ceea ce inseamna ca trebuie sa intretina o relatie foarte stralucita, ca soarele :p, cu sotia sa.
Daca tot vorbim de stres, sa vorbim si de implicatiile acestuia de ordin medical. De exemplu daca suferi de o boala stresul ii accentueaza gravitatea sau chiar daca nu suferi si ai predispozitie spre o anumita boala, din cauza stresului devii bolnav.
Persoanele cu credinta in Dumnezeu, adevarate nu cele care doar zic si nu fac nimic, si care sufera de o boala nu sunt afectate de stres in acest mod - fapt dovedit in clinica si consemnat in cercetarile medicale.

Si ca sa revin la topic, personal vad femeia "perfecta" cea care se ocupa in primul rand de copii, apoi daca vrea neaparat o cariera, dar ceva care sa nu-i epuizeze energia, care sa nu-i afecteze nici feminitatea, sa nu o schimbe meseria in nici un fel, sau intr-unul pozitiv.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.09.2006, 09:00:37
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Parerea mea este asemanatoare cu a lui theodor ..Poate o femeie sa fie o mama buna si sa faca si cariera Dar depinde pe ce ramura.Exista activitati profesionale care epuizeaza shi exista altele moderate pe langa care iti poti implini si datoria de mama
Oricum daca cineva vrea sa exceleze in activitatea sa, va trebui sa-i acorde cat mai mult timp asta in detrimetul timpului "de a fi o mama buna"
Cred ca se poate face cariera dar depinde in ce domeniu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2006, 19:23:31
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Din pacate, tot mai multe femei se plang ca nu mai pot fi mame bune, ca vin de la servici pline de nervi, ca nu mai fac fata energiei copiilor, treburilor casnice, ca nici relatia cu otul nu e prea stralucita din cauza stresului continuu, deci...cum ramane cu astea?
Eu propun sa mergem direct la sursa acestor piedici adica direct la stres, care la randul sau isi are radacinile in diferitele griji pe care le avem. O femeie s-ar putea scuti de aceste griji respectiv de sters prin credinta, prin obtinerea acelei paci sufletesti de la credinta. Sa nu uitam si de sot, care trebuie sa fie un sprijin adevarat unei familii, un stalp de neclintit, ceea ce inseamna ca trebuie sa intretina o relatie foarte stralucita, ca soarele :p, cu sotia sa.
Daca tot vorbim de stres, sa vorbim si de implicatiile acestuia de ordin medical. De exemplu daca suferi de o boala stresul ii accentueaza gravitatea sau chiar daca nu suferi si ai predispozitie spre o anumita boala, din cauza stresului devii bolnav.
Persoanele cu credinta in Dumnezeu, adevarate nu cele care doar zic si nu fac nimic, si care sufera de o boala nu sunt afectate de stres in acest mod - fapt dovedit in clinica si consemnat in cercetarile medicale.

Si ca sa revin la topic, personal vad femeia "perfecta" cea care se ocupa in primul rand de copii, apoi daca vrea neaparat o cariera, dar ceva care sa nu-i epuizeze energia, care sa nu-i afecteze nici feminitatea, sa nu o schimbe meseria in nici un fel, sau intr-unul pozitiv.
Sunt de acord cu tine theodor.Recunosc ca rolul stresului este fundamental.Psihologic, el este unul din factorii declansatori de boli somatice, psihice..si nu numai. Un alt neajuns...creaza multa confuzie in relaltiile interumane.
Revenind la subiectul nostru...cred ca este f. greu sa ai si o cariera care sa te solicite mult, sa fii si sotie de nota 10, la fel si mama. Dupa umila mea parere, femeia ar trebui sa fie in primul rand dedicata familiei sale...si de abia apoi serviciului/carierei. Eu una, imi cunosc limiteles i simt ca nu as putea sa excelez in aceste 3 privinte simultan.
Poate sunt altele mai performante...:)???:satisfied:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Portret de femeie Pelerin spre Rasarit Despre Sfanta Scriptura 7 03.10.2014 10:39:39
Familie vs Cariera Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 19 25.11.2013 18:52:31
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
O femeie fara studii, mama a trei copii, ar dori un loc modest de munca. sunsray Umanitare 8 13.02.2012 12:23:15
Vocatia si cariera crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 10 21.01.2011 15:53:10