Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 04.06.2007, 14:13:45
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

http://www.chiazna.com/paralela-ecumenist-habotnic.php
Reply With Quote
  #142  
Vechi 04.06.2007, 14:19:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Ecumenismul si antiecumenismul sunt fatzetele aceleiashi monezi, se vede de la o poshta si ambele cheama la T-dreapta credintza... deci grija mare ca vine cecumeninatziunea si inroleaza si nimeni nu mai ... sa lupte ?!... dar lucrarile cele rele se afla deja la noi prin ograda, sper sa ma inshel, acashobirTa exista dar pare-se ca exista deja un rau si mai mare care ne bantuie si nu-l vede nimeni, umbla deja pe jos pe la noi si e foarte periculos, dar nu stiu cum sa-l arat, cum sa-l curmam, si nici nu-s foarte sigur, doar intuiesc ca e o nenorocire pregatita pt unii foarte nevinovatzi si nu se pot ferii de ea... sunt dusi direct in invatzatura ticaloasa si nici nu-i potzi face s-o lase ca nu pare nimic vinovat, nici nu e nimic de vina, dar e groaznica viatza lor si ce se va intampla cu ei nimeni nu stie, i-am vazut si m-am nelinishtit... Unii parintzi deshteptzi se vor deshtepta, altzii prea tarziu... iar pentru mine este mission imposible ca nu am cum sa ma amestec, ce sa le pot spune, oricum nu m-ar crede... si nici nu cred ca e ceva foarte rau ceea ce fac ei... nu-s chiar convis ca greshesc desi are acea nocivitate, poate ca se va rasfrange catre noi... nu o pot spune chiar daca ar fi bine s-o fac... vor detecta cu sigurantza parintzii dar nu stiu ce se va intampla ca nu pot fi oprite... iar daca spun ce si cum se va face tamtam si le voi da apa la moara... deci e najpa rau. Deci e ca un fel de pregatire pe care o vor incerca si strabate copiii dar in care cad doar parintzii si ambii nevinovatzi nu mai au cum sa... Sper sa bat campii ... sper :)

23 : - ???????????????
Reply With Quote
  #143  
Vechi 04.06.2007, 14:58:19
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Domnule Marius Daniel,

Lucrurile sunt simple si par complicate.
Daca sunteti mirean trebuie sa ascultati de preotul parohiei, episcopul locului si cam atat.
Daca sunteti calugar, desi ma indoiesc, ascultati direct de duhovnic si superior.

Asa ca daca sunteti din Moldova trebuie sa ascultati de IPS Daniel, din Tara Romaneasca de P.F. Teoctist daca sunteti din Ardeal de IPS Bartolomeu sau IPS Laurentiu etc. Daca sunteti din Athos lasati`i domne pe ei sa faca ce cred ei ca trebuie sa faca.

Imi pare asa de mult ca ne place sa ne balacim in ape tulburi ...

De cand si pana cand au ajuns mirenii sa ne dam cu parere ce trebuie sa faca BOR??? Am ajuns poate toti teologi? Sau am ajuns toti ca protestantii, protestand si spunand ca fiecare e mai aproape de "adevar". Insa adevarul acesta este stramb. Noi, mirenii nu avem nici un toiag de pastor. Asa ca sa stam cuminti si sa urmam pe adevaratul pastor, pe cel care il cunoastem: pe duhovnicul nostru, pe preotul de la parohie, pe episcopul locului, pe mitropolit, pe patriarh.

Restul este de la vicelanul vrajmas, tatal minciunii. Iar cei de la Muntele Athos, stiu ei bine ce fac. Dar fiecare cu crucea lui. Noi langa ai nostri, ei langa ai lor dar cu totii in aceeasi Liturghie.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 04.06.2007, 15:35:24
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

`Daca cei din functii inalte cred ei ca pot sa dea ordine si sa ne dirijeze pe noi ca pe niste animale necuvantatoare si fara constiinta,se inseala.Bineintees ca cei ce se opun invataturii lor eretice vor fi prigoniti,dar asta ne-a spus-o si Mantuitorul.Cine va vrea sa-si salveze viata si-o va pierde.Deci sa murim pentru Hristos,daca e nevoie,macar atat sa faca niste pacatosi ca noi.`

Nu imi vine sa cred cat de rupti de realitate puteti fi... Marius, unde te crezi? In timpul iconoclasmului sau poate a lui Nero? Deschide, dom`ne ochii si vezi ce te inconjoara... Te-oi fi crezand vreun martir, ca esti luat in ras pe un forum....

Krabu, ai fost la obiect...
Reply With Quote
  #145  
Vechi 04.06.2007, 16:13:23
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Krabu, frumos zis!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 04.06.2007, 18:05:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe acest forum sunt tot felul de oameni, cu sau fara studii teologice. Comunicarea se face deci intre noi, astfel ca cel care nu stie sa afle de la cel care stie. Nu cred ca si-a propus cineva sa dea sfaturi lui P.F. Teoctist sau IPS Daniel,etc. Ideea este ca oamneii, care sunt interesati cat de cat, sa stie despre ce e vorba in acest ecumenism de care se tot discuta si care in forma lui actuala reprezinta EREZIA EREZILOR. Acest lucru este afirmat de cei care stiu, printre care Pr. Arsenie Papacioc.
Aparent exista si oameni, carora acest lucru le este indiferent... Pentru acestia ideea este ca Biserica Ortodocsii sa faca primul pas gresit, restul urmand de la sine.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 04.06.2007, 18:46:28
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

ca sa fie o erezie trebuie sa promoveze o idee dogmatica diferita de invatatura, o parere separata, o teza teologica originala, neconforma liniei dogmatice impusa de conducerea oficiala a clerului

Hai sa analizam cateva erezii din istoria crestinismului :http://www.geocities.com/athens/delphi/5647/rel48.htm si saidentificam care sunt caracteristicile unei erezii vom constata ca fiecare promoveaza o idee diferita de invatatura dogmatica (spre ex ca fiul este de o alta natura decat tatal)

nu sunt fan ecumenism dar vreau un argument concret. Ecumenismul este o erezie deoarece promoveaza ideea x si ideea x este contrara idee y care este conforma cu dogma/ invatatura pe care o cunoastem

Reply With Quote
  #148  
Vechi 04.06.2007, 18:51:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
ca sa fie o erezie trebuie sa promoveze o idee dogmatica diferita de invatatura, o parere separata, o teza teologica originala, neconforma liniei dogmatice impusa de conducerea oficiala a clerului

Hai sa analizam cateva erezii din istoria crestinismului :http://www.geocities.com/athens/delphi/5647/rel48.htm si saidentificam care sunt caracteristicile unei erezii vom constata ca fiecare promoveaza o idee diferita de invatatura dogmatica (spre ex ca fiul este de o alta natura decat tatal)

nu sunt fan ecumenism dar vreau un argument concret. Ecumenismul este o erezie deoarece promoveaza ideea x si ideea x este contrara idee y care este conforma cu dogma/ invatatura pe care o cunoastem
Presupun ca Pr. Arsenie Papacioc, ca sa enumar doar unul din cei care s-au manifestat impotriva ecumenismului actual, stie ce e aceea o erezie si in cunostinta de cauza s-a exprimat ca atare. Nu crezi, calator?
Reply With Quote
  #149  
Vechi 04.06.2007, 19:16:28
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Aceasta disputa intre oameni care sunt si unii si altii buni ortodocsi (fiecare in felul sau) nu mi se pare una fericita. Iar acuzele lansate cu prea multa usurinta, de asemenea nu fac cinste.

Ascultarea in Biserica este neconditionata? Viitorul Bisericii este doar in mana ierarhilor, restul credinciosilor fiind o turma muta?
Daca privim in istorie, lucrurile nu stau asa. Trupul viu al Bisericii, in totalitatea sa, este pastratorul adevarului. Ierarhii au nu numai drepturi, dar si indatoriri. Arhieria nu inseamna numai conducere, dar si slujire. Este adevarat ca in mod normal fiecare trebuie sa-si vada de rostul sau in Biserica, asa cum a randuit Dumnezeu, dar cand un madular nu-si mai indeplineste bine functia, aceasta e preluata de altele.

Va aduc aminte celor care vreti sa inchideti gura celorlalti cu "porunca ascultarii" ca in ortodoxie nu adevarul depinde de autoritate, ci autoritatea depinde adevar . Altfel am fi catolici, caci in catolicism adevarul (fie de credinta, fie moral, fie canonic) este ceea ce emite autoritatea investita de ei cu infailibilitate (papalitatea). Daca urmam aceeasi cale de a asculta orbeste de autoritate, ne vom transforma intr-un fel de catolici, nu neaparat cu aceeasi doctrina, dar cu aceeasi mentalitate. Astfel de tendinte manifesta in cadrul ortodoxiei, destul de evident, Patriarhia Ecumenica, al carei intaistatator se vrea a fi un fel de papa ortodox. Eu cred ca pentru binele ortodoxiei, oriunde se manifesta tendinte de a baga pumnul in gura celor care "misca in front" trebuie respinse. In ortodoxie, unitatea si ordinea liber consimtita s-a realizat prin marturisirea aceleiasi credinte, prin aceeasi traire duhovniceasca, prin respectarea canoanelor, prin continuitate. Duhul Sfant este cel care asigura unitatea si buna intelegere.

Bineinteles, nu inseamna ca oricine are un cuvant de zis are si dreptate. Nimeni nu vrea sa ne transformam in protestanti. Trist este (sau poate fi) altceva: cand se baga pumnul in gura celor care marturisesc cea mai curata credinta ortodoxa. De aici cred ca pleaca disputa de pe acest topic. N-a luat nimeni apararea nu stiu carei secte sau grupari anarhice din ortodoxie, Doamne fereste!

Ca sa conchid, ortodoxia prin aceasta se caracterizeaza: prin continuitatea credintei. In istorie s-a vazut ca cei care au respectat acest principiu au fost considerati adevaratii ortodocsi, chiar daca temporar au fost socotiti de mai-marii de atunci eretici, schismatici, neascultatori.
De ce spun toate acestea? In general, trebuie sa ascultam de mai-marii nostri ca se ne aflam in harul lui Dumnezeu. Daca insa acestia cad in greseli evidente, avem nu numai dreptul, ci datoria sa nu-i urmam.
Cum ne vom da seama? Vor fi oameni duhovnicesti carora le va vesti Dumnezeu intr-un fel sau altul. Nu e indicat s-o faca cineva dupa capul sau pentru ca risca sa produca neoranduiala.

Mi-as dori ca aceasta disputa neroditoare sa inceteze. Fiecare are dreptate in felul sau: este buna si vigilenta, dar si optimismul si increderea in ajutorul lui Dumnezeu. Pe Care sa-L rugam sa-i lumineze si sa intareasca credinta ierarhilor nostri ca sa ne putem duce aceasta viata in pace si sa dobandim Imparatia!

PS: Personal consider ca e nevoie de ceva vigilenta. Totusi, tonul folosit pe un site cum este www.eresulcatolic nu mi se pare deloc fericit. Nu slujeste scopului propus. Conteaza cum spui unele lucruri. Disperarea, exagerarile, speculatiile, tonul pesimist - toate induc o stare neplacuta celui care intra prima data pe acest site. Trebuie putintica diplomatie si mai multa iubire. Desi ne despart destule, catolicii apreciaza astazi valorile ortodoxe. In Occident multi se convertesc la ortodoxie. Cred ca trebuie mai mult optimism. Sa le prezentam o ortodoxie care sa emane mai multa noblete (asa cum si este), nu inchistare. Am avut ocazia sa discut cu catolici si unii din ei sunt destul de deschisi la minte.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 04.06.2007, 21:24:32
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

E adevarat ceea ce spui Grigorie.

Dar ...

Dar nu cumva avem doar pareri? Nu cumva mi se pare mie ca ecumensimul este ceva bun? Nu cumva i se pare lui ca ecumenismul este ceva rau?

Pai in momentul cand ti se pare, si fi convins ca ti se pare cata vreme nu esti un teolog (apropo si de Parintele Papacioc), faci ascultare. Cel peste tine este mai aproape de teologie decat esti tu. Si tot asa. Nu poti sa`mi spui ca IPS Daniel sau PF Teoctist si toti membri SF Sinod nu cunosc argumente teologice. Si ca un bun sinod sunt convins ca va lua cele mai bune decizii iar noi ca buni crestini le vom urma.

Prea am ajus sa`i tragem de maneca ca nu fac cum vrem noi mirenii.

Deci revin la ce zice Grigorie:
Nu suntem o turma cata vrem atunci cand stim ceva facem ca atare. Dar cand nu stii, atunci facem ascultare. Cand s`a trecut la calendarul nou nu s`a facut ascultare????

Pai si cand se va lua o decizie cu privire la ecumenism se va pune problema de ascultare. Ca nu ia decizie PF Teoctist singur sau IPS Daniel.

INSA!!!

Ceea ce vedem cu totii este ca media intra si se baga in biserica din ce in ce mai mult, starnind si smintind poporul. Ajungem toti sa credem in democratie mai mult decat in sucesiunea apostolica. Nu m`ar mira ca mergand pe curentul acesta sa impunem alegeri democratice in BOR!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05