Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.06.2007, 01:49:48
daniel_iordache daniel_iordache is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2007
Mesaje: 1
Implicit

Am urmarit un video cu Richard Dawkins
http://www.youtube.com/watch?v=kTZONIl546c&mode=related&search=
Cum se face totusi ca dupa doua mii de ani apele nu s-au limpezit? Cum se mai face ca mai sunt si atei convinsi (ca Dawkins) si ca mai sunt Sfintii Parinti?
daniel
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.06.2007, 10:50:01
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Se creaza un pic de confuzie... `Stiinta ne arata clar ca nu exista` - stiinta nu are cum sa demonstreze ca NU exista Dumnezeu. Poate sa zica in cel mai fericit caz ca nu se poate demonstra (demonstratie in sens actual stiintific) existenta lui Dumnezeu. Oricum, revenind la subiect...

Omul este cat se poate de sincer: `Ateii isi manifesta CREDINTA ca nu exista Dumnezeu` (ironic, nu, sa vorbesti de `in ce CRED ateii`).
Faza cu imaturitatea oamenilor religiosi in general nu este una noua... Freud, plecand de la ideea ca complexul lui oedip sta la baza manifestarilor religioase, numea religiozitatea o faza primara (un fel de copilarie) in evolutia omului - una care trebuie depasita, binenteles, spunea el...

Problema este alta: conflictul de interese in actuala societate. Adica... notiunea de societate este cladita in mod evident de o mentalitate religioasa. Sunt ateii discriminati de lucrul asta? Este o problema pe care o ridica clipuletul pe care l-ai postat si care ar fi interesant sa o dezbatem (desi tangential ea a fost atinsa: predarea religiei in scoli, etc)....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2007, 12:21:57
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Se creaza un pic de confuzie... `Stiinta ne arata clar ca nu exista` - stiinta nu are cum sa demonstreze ca NU exista Dumnezeu. Poate sa zica in cel mai fericit caz ca nu se poate demonstra (demonstratie in sens actual stiintific) existenta lui Dumnezeu. Oricum, revenind la subiect...

Omul este cat se poate de sincer: `Ateii isi manifesta CREDINTA ca nu exista Dumnezeu` (ironic, nu, sa vorbesti de `in ce CRED ateii`).
Faza cu imaturitatea oamenilor religiosi in general nu este una noua... Freud, plecand de la ideea ca complexul lui oedip sta la baza manifestarilor religioase, numea religiozitatea o faza primara (un fel de copilarie) in evolutia omului - una care trebuie depasita, binenteles, spunea el...

Problema este alta: conflictul de interese in actuala societate. Adica... notiunea de societate este cladita in mod evident de o mentalitate religioasa. Sunt ateii discriminati de lucrul asta? Este o problema pe care o ridica clipuletul pe care l-ai postat si care ar fi interesant sa o dezbatem (desi tangential ea a fost atinsa: predarea religiei in scoli, etc)....
cred ca este o etapa in evolurtia umana. consider ca ne indreptam spre dezmembrarea totalitarismelor ideologice.

dupa sute de ani de totalitarism crestin a urmat totalitarismul ateu (comunist si nazist). cert este ca mereu au fost razboaie.

atitudinea UE este una pacifista. atitudinea americana este una razboinica. consider ca daca ne vom opri sa cautam demoni atunci acestia vor inceta sa mai existe. oamenii in esenta nu sunt rai si cred ca este un adevar general cand spun ca oamenii isi doresc liniste si pace. insa atunci cand intervine mandria si prea multa apreciere de sine apar conflictele.

credintele si ideologiile nu cred ca ar trebui ierarhizzate ci ar trebui puse una langa alta si gasita solutia de compromis. este singura modalitate de a gasi armonia. prin impunerea fortata a propriilor idei si conceptii tot timpul va exista un agresor si un defensor si tot timpul va exista tensiune. atata timp cat aceasta tensiune exista nimeni nu va fi multumit.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.06.2007, 12:51:01
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Pentru mine, religia nu este o `ideologie`... Religia este un aspect esential al firii umane. Consider ca actuala criza a omului contemporan se datoreaza tocmai faptului ca omul isi reneaga (voluntar sau involuntar)aceasta trasatura ontologica. Omul `profan` nu mai este om, in sensul pozitiv al cuvantului. Echilibru psihic este generat de o manifestare a religiozitatii (indiferent ce forma imbraca).

Asadar, `totalitarismul crestin` - cum il numesti, nu poate fi dezmbembrat. Religia va exista atat timp cat exista omul... este in natura lui. Cat despre evolutie umana - este o chestiune atat de subiectiva... `Evoluezi` spre ce? Pt. ca daca directia nu este una pozitiva, evolutia de fapt este involutie...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.06.2007, 15:39:07
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Eu consider ca adevarata maturizare incepe atunci cand noi incepem sa credem cu adevarat in Dumnezeu,aceasta de fapt este adevarata maturizare,si atunci incepe,de fapt si de drept,sprocesul unei anumite maturizari,celei adevarate.Maturizarea adevarata incepe cu"Hommo Religiossus", iar mai apoi si cu"Homo Sapiens"caci de fapt,eu una,personal cred in teoria creationista si nu in cea a evolutiei.:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.06.2007, 21:09:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In mintea tulbure a unora, credinta lor e ca noi L-am creat pe Dumnezeu , cind evident si de netagauit, El ne-a crea pe noi. Aici ies in evidenta principalele slabiciuni (pacate) ale unora, cum ar fi :mindria, trufia, neplecarea, scirbia, care sunt cuprinse si in principalele rugaciuni crestin ortodoxe. Pentru acei ce-L refuza pe Dumnezeu , negativismul este principalul element,component al existentei lor per ansamblu. Teoria evolutionista imbratisata cu atita fast de unii le reamintesc un singur element si anume acela ca pentru a exista evolutie , a trebuit sa existe primul element, creatia. Un lucru nu poate evolua fara un acel prim creat. Orice ar incerca unii prin asa zisele teorii,de elementul primordial al tuturor in toate, DUMNEZEU , nu il pot ignora, pentru ca defapt se ignoreaza pe ei insisi. Un alt element de care unii nu au loc si anume credinta in sine si biserica ca institutie, sint de fapt acei indivizi a caror viata difera de cea normala, ca spre exemplu homosexualii, deranjati foarte mult de atitudinea bisericii fata de patima lor. De aceea fac si comparatii aberante cu epoca comunista, epoca care nu le-a permis desfriu lor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.06.2007, 16:25:06
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Dragilor, am ascultat - cu oarecare greutate - discursul de mai sus.
Am gasit are aceeasi doza de naivitate pe care o au si prezentarile religioase in America. ???
Auzind cativa din celebrii predicatori, sigur ca i s-o fi parul acestui domn ca religia inseamna lipsa de maturitate.

Nu spun prin asta ca americanii sint naivi, am trait si printre ei si NU sint asa, dar grosul, mediocritatea, exista oriunde, si la ei asa se manifesta. E o lipsa de repere spirituale.

Daca insa domnul de care vorbim ar fi simtit macar o clipa profunda mistica rasariteana, parintii pustiei, invataturile marilor dascali si ierarhi, ar fi vazut cu siguranta altfel lucrurile.

La fel cum s-a intamplat cu un alt mare ateu, profesor la universitatea din Sidney daca retin bine, care vizitand, din motive pur culturale, sihastriile din Egipt, a ramas acolo ca pustnic.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.06.2007, 14:04:28
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Si totusi oamenii de stiinta AU DOVEDIT,prin calcule matematice si apeland la teoriile din diferite discipline(fizica,chimie,astrologie,astronomie)ca exista CEVA NECREAT,O MATERIE pe care ei NU VOR sa o numeasca.Am ascultat aceste explicatii de la un om de stiinta credincios ce locuieste la Viena,fiid intr-o vizita pe la noi.Au durat acestea cam 3-4 ore.Teorii si calcule pe care atunci le-am inteles dar acum nu le pot reda...???.Mi s-a parut extrem de interesant.Nu am crezut ca se poate demonstra existenta lui Dumnezeu si asa.Poate gasiti si voi pe undeva acest lucru(pe net).S-a plecat de la o teorie falsa CA NU EXISTA NIMIC NECREAT IN SPATIU si s-a ajuns la opusul acesteia...:).Deci in Austria s-a cercetat,unde NU ESTE CREDINTA.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.06.2007, 14:12:06
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Si,Romandragut,sa stii ca totusi EXISTA DUMNEZEU...:).Gandeste-te putin la IAD.Dumnezeu spune ca e "cuptor",o caldura ce ar topi orice corp.Unde crezi ca plaseaza Dumnezeu acest iad...????IN CENTRUL PAMANTULUI.Acum ia gandeste-te putin la ce spun.Ai auzit ca cu cat "sapi"in pamant mai adanc temperatura creste...:)?Cei din mina sufera o temperatura de peste 40 grd.In centrul pamantului exista temperaturi de peste 2000 grade(daca nu ma inseala memoria).Cum iti explici acest lucru...:)?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.06.2007, 14:13:37
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Si, ;)INTUNERICUL CEL MAI DINAFARA...???.Nu se poate vede nimic acolo...???.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce credem in Dumnezeu? alibaba Despre Biserica Ortodoxa in general 62 09.05.2012 22:50:15
Suntem deficitari iosif Despre Sfanta Scriptura 22 24.04.2012 00:55:22
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 08:36:51
De ce spunem ca suntem "robii" lui Dumnezeu? s_snape Generalitati 49 01.09.2008 22:26:14
Noi toti suntem fiii lui Dumnezeu danyel Generalitati 9 04.01.2007 15:16:42