Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.06.2007, 11:26:46
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

inteleg ca fundamentalismul poate fi inteles ca manifestare extremista de neacceptare a credintelor religioase diferite de cea personala,mergand pana la violenta.astfel de manifestari respingem din start. pe de alta parte, neacceptarea nici unui compromis in ce priveste dogma religiei noastre, ortodoxe, raportarea permanenta la preceptele biblice,precum si la traditia ortodoxa. am inteles bine?
dar as pune o intrebare:daca vecinul,prietenul tau din copilarie,un amic simpatic si de treaba, ca om, are o alta religie, pe care tu o dezaprobi, ce faci?intrerupi relatiile cu el,discuti pe teme religioase si-i demonstrezi ca greseste? sau eviti subiectul religios si ai o relatie normala de prietenie sau de buna vecinatate, dar abordand numai subiecte sa zicem laice?
poate ai vrea sa discuti cu el si sa-i explici ca nu e buna biserica lui, ca nu-l va duce la mantuire, dar ti-e teama ca nu ai un bagaj de cunostinte teologice destul de tare si ca te-ar putea ,,infunda"(mai alaes neoprotestantii care citesc si stapanesc f. bine Biblia). oare e mai bine sa taci? dar noi, ortodocsii nu tacem oare prea mult, in timp ce alte culte tot,,aduc vestea buna" dupa capul lor smintind oamenii de la dreapta credinta? n-ar trebui oare sa ne proclamam adevarurile cu curaj, atat in discutiile directe, cat si in spatiul public?
cam multe intrebari, as mai pune si altele, dar ma opresc.poate imi raspunde cineva. cioc!cioc!(sau boc!boc!)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.06.2007, 11:26:54
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

inteleg ca fundamentalismul poate fi inteles ca manifestare extremista de neacceptare a credintelor religioase diferite de cea personala,mergand pana la violenta.astfel de manifestari respingem din start. pe de alta parte, neacceptarea nici unui compromis in ce priveste dogma religiei noastre, ortodoxe, raportarea permanenta la preceptele biblice,precum si la traditia ortodoxa. am inteles bine?
dar as pune o intrebare:daca vecinul,prietenul tau din copilarie,un amic simpatic si de treaba, ca om, are o alta religie, pe care tu o dezaprobi, ce faci?intrerupi relatiile cu el,discuti pe teme religioase si-i demonstrezi ca greseste? sau eviti subiectul religios si ai o relatie normala de prietenie sau de buna vecinatate, dar abordand numai subiecte sa zicem laice?
poate ai vrea sa discuti cu el si sa-i explici ca nu e buna biserica lui, ca nu-l va duce la mantuire, dar ti-e teama ca nu ai un bagaj de cunostinte teologice destul de tare si ca te-ar putea ,,infunda"(mai alaes neoprotestantii care citesc si stapanesc f. bine Biblia). oare e mai bine sa taci? dar noi, ortodocsii nu tacem oare prea mult, in timp ce alte culte tot,,aduc vestea buna" dupa capul lor smintind oamenii de la dreapta credinta? n-ar trebui oare sa ne proclamam adevarurile cu curaj, atat in discutiile directe, cat si in spatiul public?
cam multe intrebari, as mai pune si altele, dar ma opresc.poate imi raspunde cineva. cioc!cioc!(sau boc!boc!)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 07.06.2007, 11:54:54
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

In legatura cu ce ai intrebat, irina... imi place foarte mult o povestioara... Un misionar crestin s-a stabilit langa un calugar budist. Nu au discutat niciodata despre a cui religie este buna, cine are dreptate etc. Insa dupa 20 de ani de vecinatate, budistul a venit la crestin si i-a zis: `Vreau sa ma botez.` Asta mirat: `Pai de ce?` `Imi place cum traiesti`...

Ideea este ca vorbele de foarte multe ori nu sunt potrivite, sau si mai mult nu fac decat sa jigneasca, sa creeze aversiuni etc. Avem insa posibilitatea ca prin viata noastra de crestini sa facem mai mult decat sa incercam sa aratam altuia ca greseste...

Nu vorbesc de pasivitate... Consider ca discutiile pot fi constructive... Insa sa pleci intr-o astfel de la premiza: `religia ta este gresita si tu crezi in niste tampenii` in mod sigur nu il va face sa zica: `Ma, stii ca ai dreptate... sunt un tampit ca cred in asa ceva...`

Discuta despre altceva... Pune o lumina ortodoxa insa asupra oricarei discutii, subtil, fara sa dai conotatii religioase... Comporta-te ca un crestin (atentie insa... asta nu inseamna ignoranta, lipsa de flexibilitate, mandrie, agresivitate, etc). Mai devreme sau mai tarziu, cand iti vei crea un suport, cand vei avea o legatura, cand deja vei demonstra ca esti in stare sa sustii un adevar, atunci acela isi va face singur o parere corecta despre ce inseamna crestinismul.

Binenteles, daca cineva te provoaca, iar miza este credibilitatea ta.. poarta o discutie civilizata. Asta insa intr-adevar iti va solicita un bagaj solid de cunostinte teologice... DACA NU STAPANESTI BINE ASPECTELE IMPORTANTE ALE CREDINTEI NOASTRE, TACI.
Ai grija si la argumentele atat de folosite de unii dintre noi, care sunt depasite si nu au valoare... (de ex. in cazul icoanelor...` Noi nu ne inchinam materiei, ci ...`. Pai nici `paganii` nu se inchinau materiei... Si mai ales daca ne gandim la faptul ca mai zicem si ca icoana este impartasitoare de har.... ne face unu` praf... Asa ca zi-i: `Ne inchinam pentru ca ceea ce reprezinta icoana este ADEVARAT, REAL. Greseala idolatrilor nu era ca se inchina materiei - nici nu se inchinau... ci ca reprezentarea era una FALSA... vezi `Teologia Dogmatica` a lui Staniloaie).


Reply With Quote
  #94  
Vechi 07.06.2007, 13:42:59
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Discuta despre altceva... Pune o lumina ortodoxa insa asupra oricarei discutii, subtil, fara sa dai conotatii religioase... Comporta-te ca un crestin (atentie insa... asta nu inseamna ignoranta, lipsa de flexibilitate, mandrie, agresivitate, etc). Mai devreme sau mai tarziu, cand iti vei crea un suport, cand vei avea o legatura, cand deja vei demonstra ca esti in stare sa sustii un adevar, atunci acela isi va face singur o parere corecta despre ce inseamna crestinismul.

Binenteles, daca cineva te provoaca, iar miza este credibilitatea ta.. poarta o discutie civilizata. Asta insa intr-adevar iti va solicita un bagaj solid de cunostinte teologice... DACA NU STAPANESTI BINE ASPECTELE IMPORTANTE ALE CREDINTEI NOASTRE, TACI.
Ai grija si la argumentele atat de folosite de unii dintre noi, care sunt depasite si nu au valoare... (de ex. in cazul icoanelor...` Noi nu ne inchinam materiei, ci ...`. Pai nici `paganii` nu se inchinau materiei... Si mai ales daca ne gandim la faptul ca mai zicem si ca icoana este impartasitoare de har.... ne face unu` praf... Asa ca zi-i: `Ne inchinam pentru ca ceea ce reprezinta icoana este ADEVARAT, REAL. Greseala idolatrilor nu era ca se inchina materiei - nici nu se inchinau... ci ca reprezentarea era una FALSA... vezi `Teologia Dogmatica` a lui Staniloaie).
si dupa ce facem ca tine, in final ii spunem la ala de insfarshit ne-a imbratzishat credintza: poi stii, bine ca mi-a reushit pasientza, dar acum findca nici eu nu prea stiu ce vorbesc dar bine ca in mod subtil te-am facut si pe tine ortodox... ca atare te-am cam pacalit... de am ajuns amandoi ca doua ratze capiate ce ne facem? hm? ia sa mergem noi la un popa adevarat sa vedem daca e liber si sa i te las in grija ca doar ce ma fac eu cu unul ca tine ca stiu ca nu-s prea in stare sa ascult ce m-au invatzat unii mai dashtieptzi cum este de exemplu Parintele Staniloaie... :D asha ca nu stiu cum facem... mai bine ia si dumneata si citeshte cartea respectiva si te vei dumirii... eu trebuie sa plec fiindca ma cam grabesc... ???


:D:D:D:D:D
Reply With Quote
  #95  
Vechi 07.06.2007, 14:37:46
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

sobi, tu poti sa faci ca tine... e treaba ta. Poti sa fii sau nu de acord cu mine... Asta este pct. meu de vedere... Ce nu inteleg totusi este cum de nu te poti abtine de la remarci rautacioase... oricum, ai inteles gresit ce am zis... insa asta devine o obisnuinta la tine, asa ca pur si simplu o sa te ignor...
Reply With Quote
  #96  
Vechi 07.06.2007, 14:56:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
sobi, tu poti sa faci ca tine... e treaba ta. Poti sa fii sau nu de acord cu mine... Asta este pct. meu de vedere... Ce nu inteleg totusi este cum de nu te poti abtine de la remarci rautacioase... oricum, ai inteles gresit ce am zis... insa asta devine o obisnuinta la tine, asa ca pur si simplu o sa te ignor...
sobi o fi pluralul de la soba?:D ... vai de mine dar nu stiam ca esti chiar asha suparacios... ziceam ca doar expertzii au astfel de tactici cum ne propui dumneata, iar ailaltzi au tactica astalalta pe care am mai descris-o, se fac ca ploo si ca nu-s expertzi si ca n-au nici un interes si ca-s deja gata capiatzi si numa buni de ortodoxit... deci grija mare odine ca pun mana pe tine nishte sectantzi shmecheri si versatzi in diferite stratageme de tipul asta... se lasa convinshi de tine, se lasa trecutzi la ortodoxie si cand se trezesc acolo, ca ei stiau shpilul dinainte, ii face pe vre-o 25 din ashtia buni sa fie ca ei, dupa care fericitzi merg cu totzi la ei in staul felicitandu-se ce fapte grozave si deosebite de prozelitism au facut si mai sunt in stare sa faca...

nu te supara odine, ca doar mai si glumim... sa-tzi mai zic ??!!... :D
nu-tzi mai zic fiindca te-ai suparat ??? poate ca sunt rautacios cateodata... mai grav este cand o fac intentzionat... cum a fost cazul acesta... ??? sper sa ma iertzi sau macar sa treci cu vederea... :)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 08.06.2007, 00:10:23
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

multumesc pt raspuns, odin. intelept ai gandit, ca faptele trebuie sa mearga inaintea demonstratiilor retorico-teologice. din pacate,eu nu prea stralucesc prin virtuti asa incat nu pot provoca vreo revelatie cuiva privind calitatea mea de crestin ortodox, ca in povestirea ta. bine, asta nu inseamna nici ca fac ceva iesit din comun de rau, dar am destule pacate, asa ca mai bine-mi vad de viata mea si nu ma lansez indiscutii decat, vorba ta, daca m-ar provoca cineva.
o sa relatez si eu ceva: la un preot ortodox din america vine un roman si-i spune: ,,parinte, eu sunt ortodox-beau,fumez, nu ca astia de pe aici". ca si cum calitatea de ortodox il legitima la pacate din acestea mai,,domestice".
mare pacat ca multi dintre ortodocsi avem o viziune mai laxa asupra moralei si eticii. biserica e buna, dar noi, traitorii suntem pacatosi si cred ca de asta nici nu avem obrazul sa facem lucrare de convingere a altora. la noi, la romani sunt multe zicatori care atesta usurinta cu care privim viata spirituala:,,nici toate ale preotului, nici toate ale doctorului", sau ,,nici pe dracu sa-l vezi, dar nici cruce sa-ti faci" , sau,, sa nu faci ce face popa, sa faci ce spune popa" ca si cum ar fi de la sine inteles ca popa ortodox e duplicitar.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.06.2007, 22:54:24
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Si totusi foarte multi se simt lezati de vocea Bisericii care condamna lipsa principiilor crestine, pacatul. Ce ar insemna pacea sociala? Sa renunte Biserica la datoria ei de a invata pe oameni vointa lui Dumnezeu? Cum impacam mesajul Bisericii cu dezordinea sociala si morala, astfel incat sa nu fie acuzata de discriminare?
in perioadele in care biserica a detinut monoplul in societate au avut loc abuzuri. sunt lucruri pe care le putem ignora insa istoria nu ivata sa nu uitam.

discriminarea este adevarata. biserica claseaza oamenii in functie de criterii de credinta sau etologice.

ortodocsi sunt cei mai buni, catolicii sunt bunisori, evrei l-au ucis pe iisus deci este clar - iadul, musulmani si ei... sa ii spui unui om nu esti bun, bolnav psihic doar pentru ca asa te invata biserica este un act de discriminare si poate trezi revolte in societate.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.06.2007, 22:56:35
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
In legatura cu ce ai intrebat, irina... imi place foarte mult o povestioara... Un misionar crestin s-a stabilit langa un calugar budist. Nu au discutat niciodata despre a cui religie este buna, cine are dreptate etc. Insa dupa 20 de ani de vecinatate, budistul a venit la crestin si i-a zis: `Vreau sa ma botez.` Asta mirat: `Pai de ce?` `Imi place cum traiesti`...

Ideea este ca vorbele de foarte multe ori nu sunt potrivite, sau si mai mult nu fac decat sa jigneasca, sa creeze aversiuni etc. Avem insa posibilitatea ca prin viata noastra de crestini sa facem mai mult decat sa incercam sa aratam altuia ca greseste...

Nu vorbesc de pasivitate... Consider ca discutiile pot fi constructive... Insa sa pleci intr-o astfel de la premiza: `religia ta este gresita si tu crezi in niste tampenii` in mod sigur nu il va face sa zica: `Ma, stii ca ai dreptate... sunt un tampit ca cred in asa ceva...`

Discuta despre altceva... Pune o lumina ortodoxa insa asupra oricarei discutii, subtil, fara sa dai conotatii religioase... Comporta-te ca un crestin (atentie insa... asta nu inseamna ignoranta, lipsa de flexibilitate, mandrie, agresivitate, etc). Mai devreme sau mai tarziu, cand iti vei crea un suport, cand vei avea o legatura, cand deja vei demonstra ca esti in stare sa sustii un adevar, atunci acela isi va face singur o parere corecta despre ce inseamna crestinismul.

Binenteles, daca cineva te provoaca, iar miza este credibilitatea ta.. poarta o discutie civilizata. Asta insa intr-adevar iti va solicita un bagaj solid de cunostinte teologice... DACA NU STAPANESTI BINE ASPECTELE IMPORTANTE ALE CREDINTEI NOASTRE, TACI.
Ai grija si la argumentele atat de folosite de unii dintre noi, care sunt depasite si nu au valoare... (de ex. in cazul icoanelor...` Noi nu ne inchinam materiei, ci ...`. Pai nici `paganii` nu se inchinau materiei... Si mai ales daca ne gandim la faptul ca mai zicem si ca icoana este impartasitoare de har.... ne face unu` praf... Asa ca zi-i: `Ne inchinam pentru ca ceea ce reprezinta icoana este ADEVARAT, REAL. Greseala idolatrilor nu era ca se inchina materiei - nici nu se inchinau... ci ca reprezentarea era una FALSA... vezi `Teologia Dogmatica` a lui Staniloaie).

stiam si eu povestea asta insa pe dos. preotul catlolic a inceput sa mediteze.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 10.06.2007, 17:36:00
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Discuta despre altceva... oricarei discutii, subtil, fara sa dai conotatii religioase..Pune o lumina ortodoxa insa asupra .
Frate Odin, foarte frumos spus, cu multa maturitate crestin-ortodoxa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
De ce ortodox? cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 14 05.12.2008 20:07:46
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29