Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.06.2007, 14:46:31
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Si,Romandragut,sa stii ca totusi EXISTA DUMNEZEU...:).Gandeste-te putin la IAD.Dumnezeu spune ca e "cuptor",o caldura ce ar topi orice corp.Unde crezi ca plaseaza Dumnezeu acest iad...????IN CENTRUL PAMANTULUI.Acum ia gandeste-te putin la ce spun.Ai auzit ca cu cat "sapi"in pamant mai adanc temperatura creste...:)?Cei din mina sufera o temperatura de peste 40 grd.In centrul pamantului exista temperaturi de peste 2000 grade(daca nu ma inseala memoria).Cum iti explici acest lucru...:)?
Sylvie, iadul este o stare, mai degraba decat un loc... Nu poti sa localizezi geografic iadul sau raiul... Ceea ce sustii tu sunt niste aberatii. Dumnezeu, la fel ca si diavolul, nu poate fi plasat intr-un loc limitat spatial (sunt duhuri). E ca si cum ai zice ca raiul se afla in sistemul solar (in cer)... Atentie, ca iar sustii niste invataturi gresite si dezinformezi...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.06.2007, 14:29:34
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

E BINE ca are cine sa ma CORECTEZE...???.Poate am gresit,poate nu,mi-am dat si eu cu parerea...:).Multumesc,oricum,pentru ca ti-ai dat cu parerea...:),pt.ca tu esti mai invatat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.06.2007, 14:31:34
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Corectez:multumesc pt.ca nu m-ai lasat in nestiinta...:).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.06.2007, 10:00:13
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Sylvie , cand esti in afara corpului fizic nu simti cald sau frig.
Iadul nu e la temperaturi ridicate, e o stre spirituala ca o puscarie pe viata, unde nu vezi, nu auzi, adica iti piezi tot ce ti-a dat D-zeu in faara faptului ca existi (mai rau ca o leguma).
Poti sa iti imaginezi cat de cat ca si cand ai trai aici la infinit fiind orb, surd , mut si paralizat si te apuca disperarea cea mai mare, nu exista vreo scapare sau speranta ca iesi vreodata din ea, din contra se accentueaza deznadejdea si spaima, cam asa e iadul.
Iar referitor la subiect eu cred ca cei care nu cred in existenta lui D-zeu sunt limitati la creier, pt ca peste tot sunt dovezi clare, trebuie sa fii prost rau sa nu le intelegi la cat de clare sunt, si cred ca se poate demonstra si stiintific fara dubiu existenta lui D-zeu cu resursele necesare pe care le detin de ex americanii, dar interesele oamneilor sunt decazute nu au ajuns la nivelul spiritual necesar.
Se poate intra in moarte clinica pt curiosi de cateva ori si sa vada cum e in afara corpului, eventual cine are curaj sa il cheme pe satan in mod repetat si insistent (fara sa creada in el) si sa vada rezultatele.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.07.2007, 20:55:11
catalin_sem catalin_sem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Si,Romandragut,sa stii ca totusi EXISTA DUMNEZEU...:).Gandeste-te putin la IAD.Dumnezeu spune ca e "cuptor",o caldura ce ar topi orice corp.Unde crezi ca plaseaza Dumnezeu acest iad...????IN CENTRUL PAMANTULUI.Acum ia gandeste-te putin la ce spun.Ai auzit ca cu cat "sapi"in pamant mai adanc temperatura creste...:)?Cei din mina sufera o temperatura de peste 40 grd.In centrul pamantului exista temperaturi de peste 2000 grade(daca nu ma inseala memoria).Cum iti explici acest lucru...:)?
Sylvie, iadul este o stare, mai degraba decat un loc... Nu poti sa localizezi geografic iadul sau raiul... Ceea ce sustii tu sunt niste aberatii. Dumnezeu, la fel ca si diavolul, nu poate fi plasat intr-un loc limitat spatial (sunt duhuri). E ca si cum ai zice ca raiul se afla in sistemul solar (in cer)... Atentie, ca iar sustii niste invataturi gresite si dezinformezi...
Odin are dreptate iadul si raiul nu pot fi pozitionate in ,,lumea noastra"..in cosmos sau in centrul globului..raiul si iadul sunt niste dimensiuni sau cum spunea un membru niste starii pe care le are sufletul dups moarte dar...cum ziceai tu ca iadul e un cuptor care topeste orice corp...ha ha ha!..in plus ca acel foc nu poate sa topeasca numic deorece sufletul e nemuritor si dc s-ar fi topit sufletele nu ar mai exista sintagma chinurile vesnice
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.07.2007, 21:53:21
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel_iordache
Am urmarit un video cu Richard Dawkins pe [link=http://www.youtube.com/watch?v=kTZONIl546c&mode=related&search=] youtube [/size] , unde acesta sustinea ca daca mai credem in Dumnezeu in ziua de azi, cind stiinta ne arata clar ca nu exista (zice el...), inseamna ca nu ne-am maturizat. Omul asta crede in ceea ce spune, e convins ca are dreptate, si e destul de cunoscut (un articol in romaneste despre ultima lui carte, Amagirea numita Dumnezeu, am gasit aici ). Cum se face totusi ca dupa doua mii de ani apele nu s-au limpezit? Cum se mai face ca mai sunt si atei convinsi (ca Dawkins) si ca mai sunt Sfintii Parinti?
daniel
Atei au fost si vor mai fi! La fel si sfinti!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.07.2007, 22:06:52
catalin_sem catalin_sem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de daniel_iordache
Am urmarit un video cu Richard Dawkins pe [link=http://www.youtube.com/watch?v=kTZONIl546c&mode=related&search=] youtube [/size] , unde acesta sustinea ca daca mai credem in Dumnezeu in ziua de azi, cind stiinta ne arata clar ca nu exista (zice el...), inseamna ca nu ne-am maturizat. Omul asta crede in ceea ce spune, e convins ca are dreptate, si e destul de cunoscut (un articol in romaneste despre ultima lui carte, Amagirea numita Dumnezeu, am gasit aici ). Cum se face totusi ca dupa doua mii de ani apele nu s-au limpezit? Cum se mai face ca mai sunt si atei convinsi (ca Dawkins) si ca mai sunt Sfintii Parinti?
daniel
Atei au fost si vor mai fi! La fel si sfinti!
Asa este ai dreptate dar nu trebuie sa ne bazam pe acest lucru ca vor mai fi atei si sfinti....intradevar asa este dar noi crestinii trebuie sa le aratam ateilor ca exista Dumnezeu deoarece daca lasam lucrurile asa ....in ziua de azi sunt tot mai multi atei care cred ca oamenii de stiinta au descoperit ca nu exista Dumnezeu hahahaha!Cum au descoperit.. ???? nimic nu este bazat pe documente sau adevaruri dar din pacate ce sa facem noi doi daca BOR nu ia atitudine in fata lor si in fata sectelor..... dc vrei sa mai vb id meu este cata_stanciu2000 intra pe mess si mai vb
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.07.2007, 23:02:41
catalin_sem catalin_sem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Da...este un lucru grav..dar nu trebuie sa ne suparam pe acest Richard Dawkins care are fluturi in cap daca ar fi dupa el totul s-ar rezuma la oamenii de stinta si la stiinta insasi dar stiinta nu este un element necotingent deoarece pe temeiul stiintei se descopera lucrurile care sunt permise de Dumnezeu...sa-l punem pe acest Dawkins sa ne demonstreze el ca nu exista Dumnezeu nu sa ne puna stiinta in fata fara demonstratie facuta de el si de oamenii de stiinta.Crestinii nu se pot numii nematurizati deoarece crestinismul are o vechime de mii de ani si o istorie si dogmatica complexa ...nu ce spun oamenii de stiinta ca ne tragem din maimuta...bine daca ei se considera urmasii maimutelor avand strabunici zoofili asta e alta problema dar noi crestinii ne consideram creatia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.07.2007, 07:08:54
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut

cred ca este o etapa in evolurtia umana. consider ca ne indreptam spre dezmembrarea totalitarismelor ideologice.
ca si homosexualitatea? Tot evolutie? Adica omul a devenit mai inteligent intre timp si acum perversitatea a ajuns normalitatre. Culmea cum se leaga toate ; mai putina credinta mai multi homosexuali (de ex) Si daca tot vorbim de stinta si cercetari stiintifice inseamna ca rupind un o veriga dintr-un lant lantul nu-i bun.Daca homosexualitatea ar fi normalul specia ar disparea.Deci nu-i asta normalul. Ca atare nu-i bine nici putina credinta.
Si daca avem lantul la indemina Darwin nu a reusit inca cu toata stiinta de dupa el sa gaseasca niste verigi intermediare asa ca teoria lui nu sta. O stia si recunostea si Darwin de altfel....dar chestia asta se omite ca nefiind importanta.:rolleyes:
Mult mi-asi dorii eu sa ajung un crestin adevarat si sa fiu considerat de toti nematurizat decit un maturizat ateu .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.07.2007, 09:38:21
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Crestinul isi cunoaste datoria, el trebuie sa isi faca datoria, sa isi traiasca credinta in asa fel incat sa devina lumina pentru cei din jur. Insa, unii nu iubesc lumina, fug de lumina, sunt cazuri in care nu prea avem ce face. Datoria noastra ramanem sa ne dovedim a fi copii ai lui Dumnezeu, sa se cunoasca in comportamentul nostru, in viata noastra, in cuvintele noastre, in preocuparile noastre ca suntem fii ai Tatalui ceresc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce credem in Dumnezeu? alibaba Despre Biserica Ortodoxa in general 62 09.05.2012 22:50:15
Suntem deficitari iosif Despre Sfanta Scriptura 22 24.04.2012 00:55:22
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 08:36:51
De ce spunem ca suntem "robii" lui Dumnezeu? s_snape Generalitati 49 01.09.2008 22:26:14
Noi toti suntem fiii lui Dumnezeu danyel Generalitati 9 04.01.2007 15:16:42