Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.06.2007, 11:18:40
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
si sa le dea sanatate tuturor celor care au incercat sa rupa oasele homosexualilor. vor exista parade probabil pana cand va inceta acest sentiment de scarba. pana cand bunii crestini ortodocsi vor invata de la homosexuali sa isi iubeasca aproapele. se pare ca biblia si biserica a esuata sa faca asta, poate vor reusi acesti "bolnavi pshici, animale, bolnavi sufleteste, invertiti, satanici, creaturi cazute in pacat" sa ii invete pe iubiti si adorati buni crestin un pic de buna cuviinta.

este curios cum aceste panarame aveau lozinci de iubire si toleranta in timp ce grupul noua dreapta legionaro - ortodox aveau niste lozinci de ura.

daca martuiesc in public ca il iubesc pe dzeu atunci cu siguranta pot sa urasc legitim si in gura mare pe oricine pentru sufletul meu este oricum salvat?
Sa iti fie clar un lucru:eu am tot dreptul sa te urasc.Pentru ca aduci numai scarba si pacat acestei lumi.Insusi Mantuitorul ii zice unuia in Apocalipsa(mai documenteaza-te inainte sa te arunci cu gura),ca si El ii uraste pe pacatosi,dar il sfatuieste sa afle dragostea cea dintai.Si El ii uraste si se manie pe cei ce nu fac voia Sa.

De unde știm noi că un apărător al Ortodoxiei o face cu răutate? Păi, nu este decât să mă mânii pe păcat și pe eretici. Am tot dreptul acesta. Sf. Ioan Gură de Aur spune că-i sfințită palma celui care-l lovește pe eretic. - Parintele Iustin Parvu

Trebuie să păstrăm linia Sfinților; ei nu treceau ușor cu vederea, povățuiau, mustrau și săreau când era vorba de erezie. - Parintele Iustin Parvu

oh, ce amar este pacatul, cu ‘dulceata’ lui cu tot, dar ne pacaleste cel viclean daca suntem prosti…
Sa profitam de aceste zile despre care proroceau parinti in trecut ca sunt cumplite si, in acelasi timp, ca multi ar fi dorit sa fie impreuna cu noi, sa se nevoiasca cu noi in zilele noastre...Parintele Rafail

Ei, prin ce-am trecut noi, dar prin ce-o sa treceti voi! Acele vremuri deja le-ati inceput. Spre deosebire de alte vremuri, va ingadui Dumnezeu vrajmasului sa se atinga si de suflet; va fi mai mult o prigoana psihologica si nu va veti putea ascunde nici in crapaturile pamantului. Nu este usor, sunt vremuri foarte grele. - Parintele Iustin

TINE-TI MINTEA IN IAD! Nu-ti inchipui ca lumea asta e altceva. Sa fim seriosi si sa fim treji! Dar… NU DEZNADAJDUI - Parintele Siluan
http://cuvant.wordpress.com/2007/04/24/httpcuvantwordpresscom20070422ce-vremuri-traim-parintele-rafail-ne-raspunde-1/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.06.2007, 11:21:44
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

“Trebuie să fac, până este ziuă, lucrările Celui ce M-a trimis pe Mine; că vine noaptea, când nimeni nu poate să lucreze“.

Aceste cuvinte le-a spus Domnul cand fariseii necredinciosi voiau, prin sicanele lor, sa-l impiedice a lucra BINELE (adica “lucrarile Tatalui”)… in zi de sambata. Si nu numai ca incercau sa-L impiedice, dar Il denigrau, incercau sa-L compromita pentru asta, Il numeau “om pacatos“, ba chiar ziceau de El ca “are demon“.

Mereu in istoria lumii fariseismul (nemuritor pana la sfarsitul timpului) a cautat “nod in papura”, s-a agatat si se agata de detalii “procedurale”, de litera legii sau de alte amanunte formale, exterioare ca sa zadarniceasca, sa denigreze, sa puna piedici, sa hartuiasca lucrarea binelui in lume.

Aceasta i se intampla si Cuviosului Parintelui nostru Seraphim Rose, care avea parte de numeroase hartuieli din partea unor frati care ar fi trebuit sa-i fie alaturi in misiunea (comuna, credea el) a marturisirii credintei ortodoxe in spatiul american. De aceea, la un moment dat, indurerat, el ii scria ucenicului sau, Alexey Young, care risca si el descurajarea (”sindromul stingerii” - il mai numea el) din aceasta cauza:

“Vai, vai, agitatie si pizma din toate partile! Singura solutie e sa nu le dai atentie, sa uiti totul si sa-ti vezi de treaba. (…) Patimile proprii cintaresc mai greu decit constiinta sarcinii comune care ne sta înainte. Dar cred ca lucrul acesta e unul din efectele sindromului “convertitului nebun”! Oricum, sa facem noi ceea ce putem cit mai este timp! (…) Patimi marunte peste tot… Singura noastra speranta e sa fim simpli si încrezatori, continuind sa mergem înainte“.

“Dupa moarte, nimeni nu poate sa mai savârseasca nici o lucrare care sa-i fie de folos lui în lumea aceea sau, cu nici un chip, nu poate sa-si mai îmbunatateasca soarta în lumea aceea. Dupa moarte, nimeni nu poate sa câstige vreun fel de pretuire de la Dumnezeu; nici macar un sfânt nu poate dobândi pretuire mai mare decât aceea pe care o are deja, caci meritul se dobândeste numai în aceasta viata. Bogatia duhovniceasca, ori pierzarea duhovniceasca se dobândeste numai aici pe pamânt. Asadar aceste cuvinte ale Mântuitorului: “vine noaptea, când nimeni nu poate sa lucreze“, nu trebuie talmacite ca o expresie a starii Sale la moarte sau dupa moarte, ci ca o atentionare grea si potrivita a lumii”. - Sfantul Nicolae Velimirovici

:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.06.2007, 13:36:05
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Romandragut,tu ai inteles ca SUNT DE ACORD cu ceea ce faci din sfaturile mele...????
Eu ti-am propus decat sa te intorci la Dumnezeu,sa-ti arati bunatatea,BUNUL SIMT,ca sa poata lucra Dumnezeu in tine.
Nici eu nu sunt de acord cu aceste parade pe cere le faceti mai mult "IN BATAIE DE JOC" ,altfel lumea nu ar fii atat de revoltata pe voi...???.Nu-mi place cum va manifestati la acestea(glume proaste,rusinoase,faptul ca umblati dezbracati,travestiti).Intr-un fel VA BATETI JOC DE CHIPUL LUI DUMNEZEU...???.Cine ar putea accepta asa ceva?Daca v-ati fi manifestat intr-un mod "mai civilizat" nu zic ca ar fi fost de acord lumea cu voi,pt. ca NU ESTE POSIBIL,dar nu ati fi atras catre voi atata REPULSIE...???.
Bine ar fii sa te desparti de aceste grupuri care iti aduc O MOARTE SUFLETEASCA si sa te intorci la acea LUME,care este de fapt ADEVARATA...:), si nu falsa creata de niste MINTI BOLNAVE,NEBUNE...???.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.06.2007, 17:12:24
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Topicul sa chiama Pacatul , deci eu asi vrea sa intreb ceva in legatura cu :

Credeti ca inclinatia unui om de a pacatui este influientata si de neam ?
De ex. : ai mei au gresit mai mult (pana la al 4-lea neam ) deci eu am o "incarcatura " speciala , lupta mea e mai grea .

In felul acesta se mantuiesc si cei plecati , daca eu voi "reusi la examen " binenteles , si ce n-am facut eu vor face cei ce urmeaza .
Si asa mantuirea vine prin aproapele .

Nu radeti de mine , n-am studiat "teo" poate se pricepe cineva .
Daca asi sti ca e asa chinul mi-ar fi mai usor ,asi accepta cu placere "jugul" ,pentru ca mult ma intreb "de ce unii gresesc (mult ,putin ) si altii ,nu ".?
De unde diferenta ?

maria
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.06.2007, 18:23:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

De neam? poi este in aceiashi masura in care eshti influentzata de oricare, de vecin, de prietenii de joaca, de cei cu care stai la taifas... dar in mod special nu prea cred, numai daca nu esti cumva fortzat foarte tare, adica daca acasa esti cumva cam ca la inchisoare, atunci poate ca esti influentzat in diferite feluri, dar atunci esti influentzat poate ca in bine in sensul ca tu, la randul tau macar pe copiii tai n-o sa-i fortzezi prea tare, ci doar eventual ii vei ajuta... daca ai sti cum macar... dar nepreastiind nu stiu ce sa zic... ii invatza strada...

Cred ca aici ai dreptate, ca ma gandesc cum ca Domnul primeshte shi rugaciune dar shi mantuire unul pentru altul... doar ca ma gandesc ca ar trebui cu totzii sa se schimbe in bine ca sa se mantuie intr-adevar... dar parca potzi sa stii cum e aceasta schimbare shi care din ele este bineprimita de Dumnezeu?!

Diferentza este ca unii greshesc mult shi unii foarte mult, nici eu n-am terminat teologia, shi nici nu este necesar asha ceva referitor la gresheli,

Dar greshelile respective nici nu le putem dibui si nici nu-shi are rostul ca oricum deobicei dam socoteala mai mult de barna din ochii noshtrii si nu de paie, mushte shi tzantzarii intratzi in ochishorii altora...

Problema mea este ca nu stiu cum ai putea sa te uitzi pe langa barna macar dincand in anumite momente, sa mai observi si ca realitatea, totushi nu e chiar asha de cruda cum se vede prin atatea lentile si instrumente fizico-mecanico-optice, cam ca la lunete...

Deci neamurile nu influentzeaza inclinatzia ci noi influentzam neamurile sa ne observe inclinatzia si sa ne shi pedepseasca... fireste daca parintele este mai aspru din fire. :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.06.2007, 18:33:27
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
)
Andrei David (6/10/2007 5:20:33 PM): "Stăpâne Doamne, Cel Ce ai făcut pe om după chipul și asemănarea Ta și i-ai dat putința de a dobândi viața de veci; după aceea căzând prin păcat, nu l-ai trecut cu vederea, ci ai rânduit mântuire lumii prin întruparea Hristosului Tău; Însuți, Stăpâne, izbăvește prin rugăciunile Sfintei Tale Biserici, pe cei căzuți în păcatul împotriva firii; deschide-le ochii gândului ca să strălucească în ei lumina Evangheliei Tale, însoțește viața lor cu înger de lumină și izbăvește-i de toată bântuiala potrivnicului, de întâmpinarea celui viclean, de demonul cel de amiazăzi și de relelele năluciri. Că Tu ești Dumnezeul milei și al îndurărilor și Ție slavă-Ți înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii, vecilor, Amin”.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.06.2007, 18:46:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
Citat:
În prealabil postat de vsovi
)
Andrei David (6/10/2007 5:20:33 PM): "Stăpâne Doamne, Cel Ce ai făcut pe om după chipul și asemănarea Ta și i-ai dat putința de a dobândi viața de veci; după aceea căzând prin păcat, nu l-ai trecut cu vederea, ci ai rânduit mântuire lumii prin întruparea Hristosului Tău; Însuți, Stăpâne, izbăvește prin rugăciunile Sfintei Tale Biserici, pe cei căzuți în păcatul împotriva firii; deschide-le ochii gândului ca să strălucească în ei lumina Evangheliei Tale, însoțește viața lor cu înger de lumină și izbăvește-i de toată bântuiala potrivnicului, de întâmpinarea celui viclean, de demonul cel de amiazăzi și de relelele năluciri. Că Tu ești Dumnezeul milei și al îndurărilor și Ție slavă-Ți înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii, vecilor, Amin”.
Frumoasa shi buna rugaciune randuita dar macar puteai sa o dai cu caracterele respective:

"Stăpâne Doamne, Cel Ce ai făcut pe om după chipul si asemănarea Ta si i-ai dat putinta de a dobândi viata de veci; după aceea căzând prin păcat, nu l-ai trecut cu vederea, ci ai rânduit mântuire lumii prin întruparea Hristosului Tău; Însuti, Stăpâne, izbăveste prin rugăciunile Sfintei Tale Biserici, pe cei căzuti în păcatul împotriva firii; deschide-le ochii gândului ca să strălucească în ei lumina Evangheliei Tale, însoteste viata lor cu înger de lumină si izbăveste-i de toată bântuiala potrivnicului, de întâmpinarea celui viclean, de demonul cel de amiazăzi si de relelele năluciri. Că Tu esti Dumnezeul milei si al îndurărilor si Tie slavă-Ti înăltăm, Tatălui si Fiului si Sfântului Duh, acum si pururea si în vecii, vecilor, Amin”.

de ce m-ai citat cu paranteza?

a citat-o cineva pe forum in alta parte, rugaciune ce se citeshte in anumite zile...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.06.2007, 23:09:07
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Credeti ca inclinatia unui om de a pacatui este influientata si de neam ?
De ex. : ai mei au gresit mai mult (pana la al 4-lea neam ) deci eu am o "incarcatura " speciala , lupta mea e mai grea .

In felul acesta se mantuiesc si cei plecati , daca eu voi "reusi la examen " binenteles , si ce n-am facut eu vor face cei ce urmeaza .
Si asa mantuirea vine prin aproapele .
Se spune la Iesire 20, 5-6: "... Eu, Domnul Dumnezeul tau sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina parintilor ce ma urasc pe Mine pana la al treilea si al patrulea neam si Ma milostivesc pana la al miilea neam catre cei ce ma iubesc si pazesc poruncile Mele". Este contextul cand s-au dat cele 10 porunci. Cei care il urasc pe Dumnezeu sunt cei care nu doresc sa faca voia Sa. Iar voia Sa nu este ca o pricina de inlantuire, ci din contra, Dumnezeu din iubire ne da aceste porunci ca sa putem sa traim liberi de orice pe acest pamant. Numai pacatul inrobeste, iar cand nu esti in pacat, esti liber si fericit.

Noi ducem cu noi pacatele nespovedite si pentru care nu s-a facut canon si nu a fost indreptare, ducem cu noi rautatea parintilor si a bunicilor, ducem cu noi legaturile care au fost asupra lor, ducem cu noi efectele faptelor lor. Tot astfel avem milostivire peste noi de la orice ruda de-a noastra care L-a iubit pe Dumnezeu. Pacatele noastre se repercuteaza astfel si asupra generatiilor viitoare si asupra intregii omeniri. Dar sa nu credem ca noi vom fi izbavitorii si ca ajungem sa-i mantuim pe ceilalti ca astfel cadem in mandrie. Noi sa ne uitam la noi cat suntem de pacatosi si neputinciosi si sa ne rugam ca poate S-o milostivi Dumnezeu si spre noi si ne-o lasa sa stam macar usieri la intrarea in rai.

Elena
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.06.2007, 00:08:11
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

`Noi ducem cu noi pacatele nespovedite si pentru care nu s-a facut canon si nu a fost indreptare, ducem cu noi rautatea parintilor si a bunicilor, ducem cu noi legaturile care au fost asupra lor, ducem cu noi efectele faptelor lor.`

Elena, eu cred ca lucrurile nu stau asa. Textul invocat de tine a fost adresat intr-un anumit context istoric. Binenteles, nu vreau sa relativizez importanta Legii VT, insa lucrurile nu stau chiar asa de simplu. Este vorba de imaginea pe care Dumnezeu o are in fiecare dintre Testamente - asa cum este El vazut de cei carora li se adreseaza. Daca privim din pct. asta de vedere, imaginea de asprime a lui Iahve din VT cu cea de iubire a Dumnezeului NT nu sunt in mod diametral opuse. Dumnzeu este drept, iar noi ne facem responsabili de pacatele pe care le savarsim noi, nu si parintii nostrii. Daca ne referim la afectele pacatelor parintilor e cu totul altceva. Daca vorbim de pacat stramosesc, vorbim de un anumit gen de `vina` rasfranta asupra umanitatii. In cazul pacatelor personale, pedeapsa este una echitabila - ea este strict PERSONALA, desi ea poate parea una comuna sau asa cum inteleg eu ca sustii - transmisibila.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.06.2007, 11:15:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"Stãpâne Doamne, Cel Ce ai fãcut pe om dupã chipul si asemãnarea Ta si i-ai dat putinta de a dobândi viata de veci; dupã aceea cãzând prin pãcat, nu l-ai trecut cu vederea, ci ai rânduit mântuire lumii prin întruparea Hristosului Tãu; Însuti, Stãpâne, izbãveste prin rugãciunile Sfintei Tale Biserici, pe cei cãzuti în pãcatul împotriva firii; deschide-le ochii gândului ca sã strãluceascã în ei lumina Evangheliei Tale, însoteste viata lor cu înger de luminã si izbãveste-i de toatã bântuiala potrivnicului, de întâmpinarea celui viclean, de demonul cel de amiazãzi si de relele nãluciri. Cã Tu esti Dumnezeul milei si al îndurãrilor si Tie slavã-Ti înãltãm, Tatãlui si Fiului si Sfântului Duh, acum si pururea si în vecii, vecilor, Amin"

buna rugaciune shi sper sa ne fie de folos...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 22:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 22:02:30
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 17:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 02:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 13:53:26